Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

çeşme dalyanköy
Çeşme Dalyanköy hakkında verilen bilgiler, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Çeşme Dalyan hakkında kısa bilgi verelim:


Dalyanköy İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı köylerden biriyken Büyükşehir yasası ile Çeşme'nin bir mahallesi haline gelmiştir. İlçe merkezine 4 kilometre mesafede bulunur. Mahalle yöreye özgü evleri, limanı, doğal yapısı, eşsiz plajları ve kültürel mirasıyla dikkat çeker. Karakteristik bir Ege balıkçı köyü olan bu alan yaz aylarında pek çok ziyaretçi ağırlar.

Dalyanköy’de Gezilecek Yerler

dalyanköy kilisesi
İzmir Dalyanköy eski bir Rum köyüdür fakat mübadele ile Rumlar bölgeden göç edince bölgeye balkanlardan gelen Türkler yerleştirilmiştir. Eski ismi Köste’dir. Dalyan kelimesi ise kanal anlamına gelir. Bölgeye Türkler yerleştirilince ismi de değişmiştir. Kültürel ve mimari açıdan hala tarihi yapısını koruyan ender köylerden biridir. Doğal bir limana sahip olduğu için uzun yıllar boyu balıkçı köyü olarak tanınmıştır. Günümüzde de bölgedeki balık restoranları sıkça tercih edilir. Muhteşem doğası ve berrak denizinin yanında eğlence mekanlarıyla da öne çıkan bir bölgedir.

Diğer yandan Dalyanköy’de Rumlardan kalan bir kilise camiye dönüştürülmüş ve hala kullanılmaktadır. Mahallenin girişinde de o zamanlardan kalan bir şapel bulunur. Köyde o dönemden kalan birkaç Rum evi de bulunur. Bunlar mimari yapılarıyla diğer evlerden ayrılırlar.

Dalyanköy’ün isminde yer alan dalyan buradaki büyük ve doğal limandır. Bölgedeki en büyük balıkçı barınağı bu alanda bulunur. Bölgede turizm gelişmeye başlayınca alan bir de yat limanı inşa edilmiştir.

Dalyanköy Plajları

izmir dalyanköy
Dalyanköy sahillerinde kum ince ve deniz soğuktur. Yakınlarda bulunan Ilıca Plajı ise tam tersine ılık bir suya sahiptir. Yaz sıcaklarında serinlemek isteyenler için Dalyanköy’ün denizi birebirdir. Dalyanköy’deki eşsiz plajlardan biri Kocakarı Plajı’dır. Çeşme'nin bulunduğu yarımadanın kuzeybatı tarafında yer alır. Dalyanköy’e girildiğinde karşılaşılan ilk plajdır. Sakin yapısı ve eşsiz denizi tercih sebebidir. Buradaki diğer plaj da Ali Bostan Plajı’dır. Bir halk plajı olan alanda kiralanabilecek şezlong bulunuyor. Diğer plajlar gibi sakin ve güzeldir. Bu alanı fiyatları uygun bir işletme çalıştırır. Son olarak da Sera Beach Sera Koyu’nda bulunur. Doğal güzelliği ve sakinliği ile tercih edilen bir plajdır. Deniz suyu ılıktır. Pek dalganın olmadığı, sığ bir yapısı vardır. Giriş ücreti bulunan plajda gün içinde müzik çalar ve buranın geniş bir menüye sahiptir.
Dalyanköy tarafına seyahat planlıyorsanız; Çeşme'de Gezilecek Yerler konumuzu mutlaka inceleyiniz.

Esinti Koyu

aya yorgi koyu
Esinti Koyu, Çeşme Dalyan ile buraya çok yakınında bulunan Aya Yorgi arasında kalır. Dar bir toprak yoldan gidilerek buraya ulaşılır. Denizi ve doğası oldukça güzel, sessiz ve sakin bir alandır. Çevresi el değmemiş bir alan olmasıyla da önemlidir. Denizi neredeyse dalgasız, temiz ve berraktır. Koyun sağından gidilerek bölgedeki yüksek bir tepeye çıkılabilir. Bu tepeden Esinti Koyu, Aya Yorgi Koyu ve Ilıca Körfezi görünür, muhteşem bir manzara oluşturur.


Çeşme Dalyanköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Dalyanköy İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı mahallelerden biridir. İlçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunur. Önce Çeşme’ye giderek buraya ulaşılabilir. İlçe merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile kısa sürede buraya ulaşılır.admin / 13.12.2018 / 3 / 981

Yorum Ekleyin


 1. Neslihan
  Ziyaretçi
  15 Aralık 2018 20:00
  0

  Geyikli bozcaada feribot iskelesi yolu üzerinde yer alan şirin bir tatil kasabası. Yazları ailece vakit geçirmekten memnun kaldıgımız Çeşme Dalyanköy sakin ve huzurlu bir tatil düşüneneler için ideal bir locasyon. Dalyan yokuşları sizi yorabilir gitmeden hazırlıklı olun.

 2. esra
  Ziyaretçi
  21 Aralık 2018 09:52
  0

  Özellikle 2. fotoğraftaki Dalyan köy fotoğrafnıza bayıldım, bu yaz aksilik olmazsa gezmek görmek isteyeceğim bir yer... 

 3. Murat
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 12:08
  0

  Eğer ki denize girmek istediğiniz yerin kum ince biraz daha suyu soğuk istiyorsanız Dalyanköy plajlarını tercih edebilirsiniz. Plajları daha sakin ve aileler için oldukça iyi bir seçim olabilir 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İzmir Mordoğan Tanıtımı

İzmir Mordoğan Tanıtımı

İzmir Mordoğan son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde
Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Midilli Adasının tam karşısındaki Ayvalık benzersiz kumsallar ve doğa harikası
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up