Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » İzmir Mordoğan Tanıtımı

İzmir Mordoğan Tanıtımı

İzmir Mordoğan son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Mordoğan gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Ege'nin bu şirin Mordoğan köyü hakkında kısa bir bilgi verelim:

izmir mordoğan

Mordoğan
İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı beldelerden biriyken son yıllarda ilçenin mahallelerinden biri olmuştur. İlçe merkezine 20 kilometre mesafede bulunur. İzmir'e ilçe merkezine göre daha yakındır. Ulaşımı rahat olan mahalle bir düzlük üzerine kurulmuştur. İsmi güneş doğarken oluşan manzaradan gelir. Yaz aylarında tatil yapanların sıkça tercih ettiği yerlerden biridir. Yılın bu zamanları bölge kalabalık olur. Plajları ve koyları ile oldukça dikkat çekici olan Mordoğan canlı bir ortama sahiptir. Sahil şeridinde balık lokantaları ve kafeler bulunur.

Mordoğan Tarihi

mordoğan gezilecek yerler
Doğal güzellikleri ve canlı ortamıyla dikkat çeken Mordoğan’ın tarihi milattan önce 4000’li yıllara uzanır. Mordoğan’ın bulunduğu alanda ilk yerleşimi Hititler kurmuştur. Hititlerden sonra da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlar Aiollar, Folisyemler, Makedonyalılar, Bizanslılar ve Osmanlılardır. Bölgede yapılan araştırmalarda Tarih Öncesi Çağ’dan kalma taş baltalar, el aletleri, çanak, çömlek gibi aletler bulunmuştur. Bu sayede buranın tarihinin çok eski dönemlere dayandığı görülmüştür.

I. Dünya Savaşı yıllarında Yunanistan'ın eline geçen belde, 1922 yılında geri alınmıştır. Yakın tarihte Çatalkaya ve Mordoğan köylerinin birleşmesiyle belde haline gelmiştir. Daha sonra büyük şehir yasası ile Karaburun ilçesinin mahallesi haline gelmiştir.

Mordoğan'da Ne Yapılır?

mordoğan köyü
Mordoğan sahili, limanı ve koyları ile dikkat çeken bir balıkçı kasabasıdır. Bölgede turizmin gelişmesiyle yapılaşma artmıştır. Yaz aylarında oldukça kalabalık ve canlı bir yer haline gelir. Eğlence mekanları da oldukça çeşitlidir.

Mahalle, Uzunada’nın tam karşısında konumlanır. Mordoğan sahili, koyları, plajları ve limanından denize giriliyor. Limanın çevresinde balıkçı lokantaları ve kafeler dikkat çekiyor. Mahalledeki ünlü plajlar; Ayıbalığı Plajı ve Ardıç Plajı’dır. Ayrıca Çatalkaya ve Ayıbalığı Kayalıkları da ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilir. Kocakum Plajı ise sığ bir denize sahiptir. Burası çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için ideal bir yer. Bu alanlarda amatör balıkçılık da yapılabiliyor. Bu alanda denizin temiz, derinliğinin uygun olması ve fauna- florasıyla birçok balık türü hayat buluyor.
Eğer Modroğan gezisi planlıyorsanız; İzmir'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka inceleyiniz.
Şayet Mordoğan'da bulunuyorsanız; Karaburun'da Gezilecek Yerler konumuzu da incelemenizi öneririz.
Denizinde bolca bulunan türler ise kaya barbunu, erkek mercanı, çipura, levrek ve kefal olarak sıralanabilir. Mor doğanda 70 çeşit mor çiçeği de görmeye değerdir. Ayıbalığı adıyla anılan alanda deniz mağaraları bulunur. Ayrıca burası Akdeniz foklarının yeryüzündeki en önemli üreme alanıdır. Burada Akdeniz fokları görülebilir.


Mordoğan zeytin yetiştiriciliği ile de öne çıkan yerlerden biridir. Çarşısında ve pazarında bura yetiştirilen zeytinler ve zeytinden yapılan birçok şey satılır. Ev yapımı sızma zeytinyağları buraya gelen ziyaretçilerin dikkatini çeker. Ayrıca yine burada yetiştirilen domates, biber ve çeşitli meyveler ayrıca lezzetli olur.

Mordoğan Nerede? Nasıl Gidilir?

Mordoğan nerede diye sorulacak olursa, İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı bir mahalledir. İl merkezine 80 kilometre, Karaburun merkeze ise 20 kilometre mesafede bulunur. Deniz yoluyla ulaşmak isteyenler Foça- Mordoğan- Karaburun arası sefer yapan vapurları kullanabilir. Vapur seferleri yaz aylarında yapılır. Şehir içi toplu taşıma araçlarından 761 numaralı otobüs ile Mordoğan’a gidilebilir.admin / 24.01.2019 / 3 / 2 287

Yorum Ekleyin


 1. zuhal
  Ziyaretçi
  26 Ocak 2019 12:34
  0

  İzmir Mordoğan Foça benzeri bir yerdir güzel sakin gezilecek bir yerdir gerçekten, İzmir'e giden uğramadan gelmesin. Teşekkürler tanıtım için.

 2. Furkan
  Ziyaretçi
  30 Ocak 2019 12:26
  0

  İzmir her yeri ayrı bir güzel, ayrı bir medeniyet sanki. Hangi ilçeye varsan özellikle yerleşkelerde yer alan mesire yerleri benim çok dikkatimi çekiyor. İnsanlar burada boşuna yaşamamış diyorsun. İzmir aşığı biri olarak diyorum ki İzmir'i gezmeyenler hayattan hep bir eksik varmış gibi bir yaşam sürmüş demektir. 

 3. Esra
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2019 12:52
  0

  Oldukça şirin balıkçı kasabası olan Mordağan köyünü, Ege turu yaptığımız zaman kısa bir mola verip keşfetme sansı bulmuştuk. Herkesin bir hayali vardır ya emekli olunca şöyle bir şirin yerde yaşayım. İşte orası İzmir Mordağan Kasabası :) 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak beldesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Aydın Kuyucak ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında
Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy hakkında verilen bilgiler, bu bölgeye gezi veya seyahat
Karaburun’da Gezilecek Yerler

Karaburun’da Gezilecek Yerler

İzmir sınırları içerisinde en temiz 5 koydan biri olarak nitelendirilmiştir.
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up