Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » İzmir Mordoğan Tanıtımı

İzmir Mordoğan Tanıtımı


İzmir Mordoğan
İzmir Mordoğan son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Mordoğan gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Ege'nin bu şirin Mordoğan köyü hakkında kısa bir bilgi verelim:


Mordoğan
İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı beldelerden biriyken son yıllarda ilçenin mahallelerinden biri olmuştur. İlçe merkezine 20 kilometre mesafede bulunur. İzmir'e ilçe merkezine göre daha yakındır. Ulaşımı rahat olan mahalle bir düzlük üzerine kurulmuştur. İsmi güneş doğarken oluşan manzaradan gelir. Yaz aylarında tatil yapanların sıkça tercih ettiği yerlerden biridir. Yılın bu zamanları bölge kalabalık olur. Plajları ve koyları ile oldukça dikkat çekici olan Mordoğan canlı bir ortama sahiptir. Sahil şeridinde balık lokantaları ve kafeler bulunur.

Mordoğan Tarihi

Doğal güzellikleri ve canlı ortamıyla dikkat çeken Mordoğan’ın tarihi milattan önce 4000’li yıllara uzanır. Mordoğan’ın bulunduğu alanda ilk yerleşimi Hititler kurmuştur. Hititlerden sonra da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlar Aiollar, Folisyemler, Makedonyalılar, Bizanslılar ve Osmanlılardır. Bölgede yapılan araştırmalarda Tarih Öncesi Çağ’dan kalma taş baltalar, el aletleri, çanak, çömlek gibi aletler bulunmuştur. Bu sayede buranın tarihinin çok eski dönemlere dayandığı görülmüştür.

I. Dünya Savaşı yıllarında Yunanistan'ın eline geçen belde, 1922 yılında geri alınmıştır. Yakın tarihte Çatalkaya ve Mordoğan köylerinin birleşmesiyle belde haline gelmiştir. Daha sonra büyük şehir yasası ile Karaburun ilçesinin mahallesi haline gelmiştir.

Mordoğan'da Ne Yapılır?

Mordoğan sahili, limanı ve koyları ile dikkat çeken bir balıkçı kasabasıdır. Bölgede turizmin gelişmesiyle yapılaşma artmıştır. Yaz aylarında oldukça kalabalık ve canlı bir yer haline gelir. Eğlence mekanları da oldukça çeşitlidir.

Mahalle, Uzunada’nın tam karşısında konumlanır. Mordoğan sahili, koyları, plajları ve limanından denize giriliyor. Limanın çevresinde balıkçı lokantaları ve kafeler dikkat çekiyor. Mahalledeki ünlü plajlar; Ayıbalığı Plajı ve Ardıç Plajı’dır. Ayrıca Çatalkaya ve Ayıbalığı Kayalıkları da ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilir. Kocakum Plajı ise sığ bir denize sahiptir. Burası çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için ideal bir yer. Bu alanlarda amatör balıkçılık da yapılabiliyor. Bu alanda denizin temiz, derinliğinin uygun olması ve fauna- florasıyla birçok balık türü hayat buluyor.
Eğer Modroğan gezisi planlıyorsanız; İzmir'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka inceleyiniz.
Şayet Mordoğan'da bulunuyorsanız; Karaburun'da Gezilecek Yerler konumuzu da incelemenizi öneririz.
Denizinde bolca bulunan türler ise kaya barbunu, erkek mercanı, çipura, levrek ve kefal olarak sıralanabilir. Mor doğanda 70 çeşit mor çiçeği de görmeye değerdir. Ayıbalığı adıyla anılan alanda deniz mağaraları bulunur. Ayrıca burası Akdeniz foklarının yeryüzündeki en önemli üreme alanıdır. Burada Akdeniz fokları görülebilir.


Mordoğan zeytin yetiştiriciliği ile de öne çıkan yerlerden biridir. Çarşısında ve pazarında bura yetiştirilen zeytinler ve zeytinden yapılan birçok şey satılır. Ev yapımı sızma zeytinyağları buraya gelen ziyaretçilerin dikkatini çeker. Ayrıca yine burada yetiştirilen domates, biber ve çeşitli meyveler ayrıca lezzetli olur.

Mordoğan Nerede? Nasıl Gidilir?

Mordoğan nerede diye sorulacak olursa, İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı bir mahalledir. İl merkezine 80 kilometre, Karaburun merkeze ise 20 kilometre mesafede bulunur. Deniz yoluyla ulaşmak isteyenler Foça- Mordoğan- Karaburun arası sefer yapan vapurları kullanabilir. Vapur seferleri yaz aylarında yapılır. Şehir içi toplu taşıma araçlarından 761 numaralı otobüs ile Mordoğan’a gidilebilir.admin / 24.01.2019 / 4 / 15 881

Yorum Ekleyin


 1. zuhal
  Ziyaretçi
  26 Ocak 2019 12:34
  0

  İzmir Mordoğan Foça benzeri bir yerdir güzel sakin gezilecek bir yerdir gerçekten, İzmir'e giden uğramadan gelmesin. Teşekkürler tanıtım için.

 2. Furkan
  Ziyaretçi
  30 Ocak 2019 12:26
  0

  İzmir her yeri ayrı bir güzel, ayrı bir medeniyet sanki. Hangi ilçeye varsan özellikle yerleşkelerde yer alan mesire yerleri benim çok dikkatimi çekiyor. İnsanlar burada boşuna yaşamamış diyorsun. İzmir aşığı biri olarak diyorum ki İzmir'i gezmeyenler hayattan hep bir eksik varmış gibi bir yaşam sürmüş demektir. 

 3. Esra
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2019 12:52
  0

  Oldukça şirin balıkçı kasabası olan Mordağan köyünü, Ege turu yaptığımız zaman kısa bir mola verip keşfetme sansı bulmuştuk. Herkesin bir hayali vardır ya emekli olunca şöyle bir şirin yerde yaşayım. İşte orası İzmir Mordağan Kasabası :) 

 4. Serkan Demir
  Serkan Demir
  Ziyaretçi
  5 Ağustos 2020 12:20
  0
  Izmir otogarindan mordogana nasil gidebilirim?

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çeşme Ildır Tanıtımı

Çeşme Ildır Tanıtımı

Yaz turizmi denildiği zaman ilk akla gelen merkezlerden birisi olan
Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında
Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy hakkında verilen bilgiler, bu bölgeye gezi veya seyahat
Nazarköy Tanıtımı

Nazarköy Tanıtımı

Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı köylerden biridir. Kemalpaşa ilçe
Kınık'ta Gezilecek Yerler

Kınık'ta Gezilecek Yerler

İsmini Oğuz Türklerinin Bozoklar kolunun Kınık boyundan alan İzmir’in bu şirin
Ödemiş'te Gezilecek Yerler

Ödemiş'te Gezilecek Yerler

İzmir'e en uzak ilçelerden biri olan Ödemiş’in şehir merkezine uzaklığı 112 km
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Çiğli'de Gezilecek Yerler

Çiğli'de Gezilecek Yerler

İzmir’in kuzeyinde yer alan, 130 Km2 alanı ile en büyük ilçelerinden biri olan
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Karaburun’da Gezilecek Yerler

Karaburun’da Gezilecek Yerler

İzmir sınırları içerisinde en temiz 5 koydan biri olarak nitelendirilmiştir.
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up