Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Rize » Pokut Yaylası Tanıtımı

Pokut Yaylası Tanıtımı


Pokut Yaylası
Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı diyebileceğimiz illerimizden biri olan Rize, çok sayıda doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmakta. Rize'nin ön plana çıkan ilçelerinden biri ise Çamlıhemşin. Daha önce sizlere bu ilçede bulunan Ayder Yaylası’nı anlatmaya çalışmıştık. Bu yazımızın konusu ise yine Çamlıhemşin ilçe sınırlarında bulunan Pokut Yaylası olacak.

Yemyeşil ormanları ve muhteşem doğasıyla bizleri kendisine hayran bırakan Rize ilinin en gözde mekanları yaylalar diyebiliriz. Pokut Yaylası da bu mekanlar arasında ön plana çıkan bir nokta.

Pokut Yaylası Hakkında Genel ve Tarihi Bilgi

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin ilçe merkezine 21 kilometre mesafede bulunuyor. Yakın gözüküyor yalnız ulaşımın sağlandığı yolların bir tarafı dik ve dağlık alanlardan, diğer tarafı uçumdan oluştuğu ve bunula beraber klasik Karadeniz yolları gibi çok fazla viraj bulunduğu için Çamlıhemşin’den buraya ulaşmanız 1 saatten fazla sürebiliyor.


Yaylaya ulaşıp şöyle bir etrafınıza baktığınızda ise o meşakkatli yolun yorgunluğunu üzerinizden anında atabiliyorsunuz. Türüne ender rastlanacak güzellikte bir manzara ile ruhunuzun en ücra köşelerine kadar huzur ile dolup taşıyorsunuz adeta.

Bölgede bulunan birçok yaylada olduğu gibi bu yaylanın ismi de Rumca bir isim. Malum eski dönemlerde Rum İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü topraklar buralar.

Pokut Yayla Evleri

Yaylanın yerleşim tarihi ise yaklaşık 200 yıl kadar öncesine dayanıyor. Şu anda yaylada 75 civarında ev var fakat evlerin hepsi kullanılmamakta. Yaylanın yerli halkı çoğunlukla Konak Mahallesi ve Ortan Köyü’nden. Yaylada bulunan ve kullanılmakta olan bazı evler ise konaklamak isteyen ziyaretçilere tahsis edilebiliyor.

Evlerin mimari yapısı ahşaptan oluşuyor ve o alışıla gelmiş yayla evlerinden pek farklı olduğu söylenemez. Fakat ortamın sahip olduğu eşsiz güzellik bu alelade evleri bile gözünüzde saraylar kadar büyütüyor.

Çamlıhemşin sınırları içerisinde bulunan yaylaların genelinde, sert ve soğuk esen rüzgarlardan dolayı belli bir yükseklikten sonra pek fazla ağaç göremezsiniz fakat Pokut Yaylası bu konuda da ezberleri bozuyor. Yaylada bulunan ağaçlar dağların zirvesine kadar orman şeklinde uzanıyor.

Rize ve Çamlıhemşin’in simgesi halini almış olan Kaçkar Dağları pek çok yaylaya ev sahipliği yapmakta. Belki farklı bölgelerde de çok güzel manzaralara tanık olmuşsunuzdur ama, Pokut Yaylası’na çıktığınızda, görmüş olduğunuz bütün manzaraları unutacağınızı temin ederiz. Aklınızda belirecek ilk soru da eminiz ki şu olacaktır; "Böyle bir yer gerçekten var olabilir mi yoksa bir tür rüyada falan mıyım?"

Abartıyor muyuz? Emin olun abartmıyoruz. Pokut Yaylası’nı gördüğünüzde bize hak vereceksiniz ve kim bilir belki siz de bizim gibi, burasının cennete açılan bir pencere olabileceğini düşüneceksiniz.

Rize Pokut Yaylası’nda yapabileceğiniz en güzel ve en keyifli şey ise; bir termos çay veya kahveyi yanınıza alıp, biraz yüksekçe bir konum bulup oracıkta kurulup oturmak ve çayınızı yudumlarken ayağınızın altına serilmiş olan denizi andıran bulutların ile bakmaya doyamayacağınız yeşil alanların, saatlerce izleyerek tadını çıkarmak olacaktır.

Pokut Yaylası’nda Tadabileceğiniz Yöresel Lezzetler

Bu bölgede keyif alacağınızı düşündüğümüz diğer bir aktivite ise; kaymaklı muhlama, laz böreği tatlısı, kabak sütlacı, husli, helle, guli ve çohala çorbaları gibi yöreye ait lezzetleri tatmak olacaktır.

Pokut Yaylası’na Ne Zaman Gitmek Lazım?

Doğanın eşsiz parçalarından biri olan Pokut Yaylası’nın en güzel dönemleri Haziran ve Eylül ayları arasında yer alan dönemden oluşuyor. Bu yüzden de gezi için en verimli olabilecek dönemler bu zaman aralığı diyebiliriz.

Pokut Yaylası Nerede? Pokut Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nin en eşsiz yaylalarından olan Pokut Yaylası, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer alır ve ilçe merkezine 21 kilometre uzaklıktadır.

Yaylaya ulaşmak için hava yolunu tercih etmek isterseniz Trabzon'a kadar gidebiliyorsunuz ve buradan da kara yolu ile önce Rize’ye ulaşmanız gerekiyor. Rize’den ise Çamlıhemşin ilçe güzergahını kullanarak devam edebiliyorsunuz. Hava yolu tercihini pek önermiyoruz çünkü çok fazla aktarma yapmanız gerekebilir.


Karayoluyla yaylaya gitmek isterseniz de yine önce Rize sonra Çamlıhemşin sonra da Pokut Yaylası güzergahlarını kullanmanız gerekiyor.

Pokut Yaylası’na ulaşmanın en zahmetsiz ve uygun yolu özel aracınız varsa o şekilde gitmeniz olacaktır çünkü ulaşımın sağlandığı yol hayli zorlu bir yol ve toplu taşıma araçları yaylanın olduğu bölgeye pek çıkmıyorlar. Ama şu kadarını söyleyelim. Ne şekilde giderseniz gidin buna değeceğini bilerek gidin diyor ve konumuzu burada noktalıyoruz.admin / 04.06.2018 / 1 / 4 801

Yorum Ekleyin


  1. Ertan ŞEn
    Ziyaretçi
    5 Haziran 2018 11:05
    0

    Burayı ilk duyduğumda arkadaşlar haftasonu gidip gelicez demişlerdi dedim ki okadar vize pasaport uçak yolculuğu falan nasıl olacak dediler ki pasaport ne alaka e dedim taaa pukete gideceksin uçaktan inip geri uçağa binmen lazım 2 günlüğüne gidiyorsan yoo dediler pokut karadenizde... Hadi yaaa on numara yermiş gidemedim daha nasip

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Palovit Şelalesi Tanıtımı

Palovit Şelalesi Tanıtımı

Palovit Şelalesi Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Palovit
Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Kaçkar Dağları’nda bulunmaktadır. Rize Gelin Tülü Şelalesi
Bulut Şelalesi Tanıtımı

Bulut Şelalesi Tanıtımı

Bulut Şelalesi, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Türkiye'nin en yüksek
Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Rize Ağaran Şelalesi Çayeli bölgesinde yer almaktadır. Ağaran Şelalesi’ne
Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Kaçkar Yaylası her yaştan
Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize iline bağlı olan Çamlıhemşin doğal
Ayder Yaylası Tanıtımı

Ayder Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı olan illerinden biri Rize ilimiz. Ülkenin en
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up