Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Rize » Ayder Yaylası Tanıtımı

Ayder Yaylası Tanıtımı


Ayder Yaylası
Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı olan illerinden biri Rize ilimiz. Ülkenin en yeşil alanlarından birine sahip olan Rize harika bir doğaya, pek çok güzel güzel noktaya ve çok sayıda yaylaya da ev sahipliği yapıyor. Rize yaylaları denilince ise akla ilk olarak Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde bulunan Ayder Yaylası geliyor.

Ayder Yaylası sadece Karadeniz’in veya ülkemizin değil ünü ülkenin sınırlarını aştığı için dünya nazarında da sayılı mekanlardan biridir.

Ayder Yaylası Hakkında Genel ve Tarihi Bilgiler

Yayla, Çamlıhemşin ilçesine 19 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor. İlçenin güneydoğusunda yer alan Ayder Yaylası, deniz seviyesinin 1350 metre kadar üzerinde bulunuyor. Genellikle kayın ve ladin ağaçlarından oluşan ormanların sıklıkla görüldüğü Ayder Yaylası’nın balı ve kaplıcaları da meşhur.

Yaylanın sırt kısmında ise Kaçkar Dağları yer alıyor. Dağların yamaçlarının yamaçları çamlarla örtülü bu yayla harika bir doğal güzellik abidesi olan nadide miraslarımızdan da birini teşkil ediyor.


Yayladaki ilk yerleşimlerin 1200’lü yıllara kadar dayandığı biliniyor. Bölgenin meşhur kaynaklarından olan kaplıcaların ise 1700’lü yıllardan beri var olduğunu biliyoruz. 1944 yılında milli Park ilan edilen yayla 1987 yılında ise turizm bölgesi olarak anılmaya başlamış.

Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler

Hem doğa hem de sağlık turizmini bir arada bulunduran nadir bölgelerimizde de biri olan Ayder Yaylası, dağcılık sporu ile ilgilenen ziyaretçilerin de vazgeçilmez mekanlarından biri.

Çevresinde pek çok doğal güzelliği barındıran Ayder Yaylası’na giderseniz Kaçkar Dağları’na uğramamak olmaz. Hem bu vesile ile tarifi mümkün olmayan doğal güzelliklere tanıklık edeceğiniz gibi, hem de Ayder Şelalesi ve Gelin Tülü Şelalesi gibi, muhteşem birkaç şelale de görmüş olursunuz.

Meşhur Fırtına Vadisi ve Fırtına Deresi de bu civarda bulunuyor. Hatta bölgenin en rağbet gören mekanlarından biri de Zil Kalesi. Zile Kalesi yüksek ve dik bir konumda bulunduğundan civarın önünüze serdiği muhteşem bir manzaraya da burada tanıklık ediyorsunuz.

Bir tarafta Kaçkar Dağları’nın muhteşem doğası bir tarafınızda Fırtına Vadisi ve Fırtına Deresi. Bu noktada seyre dalacağınız kısa bir zaman bile tabiri caizse ömrünüze ömür katacak türden.

Ayder Yaylası’na gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gereken diğer aktiviteler arasında ise kaplıcalara girmek, teleferiğe binmek ve yayla doğasında konumlanmış restoranlarda yöresel lezzetleri keşfetmek bulunuyor.

Ayder Yaylası’na Ne Zaman Gidilmeli?

Bölge kışın hayli soğuk ve baharın ilk zamanları ise yoğun bir yağış alıyor olduğundan, gezi etkinlikleri için en verimli dönemim Nisan ve Kasım ayları arasındaki zaman dilimi olduğunu söyleyebiliriz.

Ayder Yaylası Nerede? Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nde Rize şehrinin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde ve ilçe merkezine 19 kilometre mesafede yer alıyor.

Rize Ayder Yaylası’na hem havayolu hem de karayolu ile ulaşmanız mümkün. Havayolunu tercih eden ziyaretçiler Trabzon Havalimanı’na gidebilir ve buradan sonra geriye kalan 160 kilometre mesafeyi de çeşitli ulaşım seçenekleri ile tamamlayarak Ayder Yaylası’na ulaşabilirler.


Karayolunu tercih edecek olan ziyaretçilerimizin Trabzon – Rize güzergahını takip ederek öncelikle Rize’ye sonra da Çamlıhemşin güzergahını takip ederek bu ilçe üzerinden de Ayder Yaylası’na ulaşmaları gerekiyor. Ayder Yaylası’nın Rize şehir merkezine ise 82 kilometre mesafede olduğunu da belirtmemizde fayda olacaktır.admin / 19.05.2018 / 2 / 9 803

Yorum Ekleyin


 1. Emre Genç
  Ziyaretçi
  29 Mayıs 2018 10:16
  0

  Çok güzel bir yer. Karadeniz hastası olarak herkesin gidip görmesi gereken bir yer. Ortamı havası suyu herşeyi bir başka. 

 2. ibocosh
  Ziyaretçi
  29 Ağustos 2018 15:37
  0

  Bundan yaklaşık 3 yıl önce Ayder Yaylasını gezme fırsatım oldu. Ben biraz serzenişte bulunmak istiyorum. Elimizdeki bu tür yerlerin kıymetini bilemiyoruz. Örneğin yaylanın girişine büyük bir otopark imkanı sağlansa ve araçların içeride dolaşmasına imkan verilmese. Araç trafiği yüzünden rahat dolaşamıyorsun.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Palovit Şelalesi Tanıtımı

Palovit Şelalesi Tanıtımı

Palovit Şelalesi Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Palovit
Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Kaçkar Dağları’nda bulunmaktadır. Rize Gelin Tülü Şelalesi
Bulut Şelalesi Tanıtımı

Bulut Şelalesi Tanıtımı

Bulut Şelalesi, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Türkiye'nin en yüksek
Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Rize Ağaran Şelalesi Çayeli bölgesinde yer almaktadır. Ağaran Şelalesi’ne
Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Kaçkar Yaylası her yaştan
Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize iline bağlı olan Çamlıhemşin doğal
Pokut Yaylası Tanıtımı

Pokut Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı diyebileceğimiz illerimizden biri olan Rize, çok
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up