Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kırklareli » Kıyıköy Kastro Plajı

Kıyıköy Kastro Plajı


Kastro Plajı
Kastro plajı deniz ve göl tatilini bir arada yapmak isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Büyük bir ormanın denizle buluştuğu ve tertemiz sahili ile ziyaretçilerin dinlendikleri bir yerdir. Kırklareli ilinin Saray içesinde bulunan Kastro, günümüzde Çamlıköy olarak bilinmektedir. Karadeniz kıyısında bulunan ve 3,5 km uzunluğunda olan Kastro plajı bir tarafında Karadeniz diğer tarafında göl ile doğa harikası bir yerdir. Kıyıköy kastro İstanbul'a yakınlığı ile de avantajlıdır. Huzurlu bir tatil geçirmek isteyen kişilerin tercihi olmaktadır.


Merkeze 10 km olan mesafesi ile oldukça yakın olan Kastro plajı bir tarafında deniz, diğer tarafında Istranca ormanları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Plajın arakasında kalan Istranca karaçam ormanları 329 hektarlık bir alandadır ve burası 18 Nisan 1988 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Bu özelliği ile doğallığı korunmakta ve manzarayı bozacak yapıların yapılmasına izin verilmemektedir. Bu nedenle Kastro plajı çevresinde ve bu ormanda çok büyük tesisler yoktur. Plajın olduğu yerde bulunan alanda kampingler bulunmaktadır. Kampinglerde aile sıcaklığında ve doğayla iç içe tatiller geçirilmektedir.

Kastro Gezilecek Yerler

Eski adıyla Kastro yeni adıyla Çamlık köyü daha önce görmediği muhteşem dağ manzaraları görmek isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Kastro 3,5 km uzunluğunda olan tertemiz plajı ile deniz sefası yapılmasını sağlamaktadır. Plajın hemen arkasında muhteşem bir göl bulunur ve plajda güneşlenen ve denize giren kişilerin de bu gölü ziyaret etmeleri gerekmektedir. Arkasında bulunan Istranca ormanlarında doğa yürüyüşleri yapabilir ve dostlarınıza göstereceğiniz harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Kastro gezilecek yerler arasında plajın yanında denize dökülen dere de bulunmaktadır.

Kıyıköy

Bu küçük ve şirin sahil kasabasının kuruluşunun antik tarihlere kadar uzandığı bilinmektedir. Dünyanın ilk kayalara oyularak yapılan manastırı Aya Nikola Manastırı Papuçdere'nin denize döküldüğü yerde bulunmaktadır. Kıyıköy'ün hem Trakya hem de İstanbul tarafından girişlerinde surlar bulunmaktadır. Tarihi dokunun bozulmadığı Kıyıköy mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Halkının sıcakkanlı ve güler yüzlü olduğu görülmektedir.
Eğer Kastro ziyareti düşünüyorsanız; Vize ve Kıyıköy içerikli konumuzu da mutlaka inceleyiniz.

Kastro Sahili

Trakya bölgesinde bulunan Kastro plajı bu bölgede oturan kişiler gibi İstanbul'da oturan kişilerin de günü birlik geziler ya da kısa hafta sonu tatilleri için çok fazla tercih ettiği bir yerdir. Plaj olmaktan öte denizi, gölü, ormanı ve denize dökülen deresi ile bütün doğa güzellikleri bünyesinde toplamıştır. Aileniz ile gideceğin Kastro sahil sizlere ailecek yapılacak aktiviteler sunmaktadır. Çocuklar denize girerken siz de derede balık tutabilir kano, sandal ve deniz bisikleti ile gezintiler yapabilirsiniz. Piknik yapılabiliyor olması ile de tam Türk insanının istediği ortamı sunmaktadır.


Kastro Plajı Nerede?

Kastro plajının İstanbul'a yakın olması ile ilgi gördüğü bilinmektedir. Buraya İstanbul’dan kendi aracınız ile gitmek istediğinizde Tekirdağ ilinin Saray ilçesine doğru yol almanız gerekmektedir. Buraya yaklaştığınızda Kastro nerede sorunuzun cevabını bulacak, Kıyıköy ve Kastro plajı tabelalarını görecek ve plajı bulma konusunda bir sorun yaşamayacaksınız.

Otobüs ile gelmek istediğinizde de İstanbul esenler otogarından Saray ilçesine giden otobüsleri tercih etmeniz gerekmektedir. Saray'a ulaştıktan sonra da dolmuşlar ile Kastro plajına ulaşabilirsiniz. Kendi çadırınızı götürebileceğiniz gibi kamp alanlarında hazır olan çadırları da kiralayabilirsiniz.admin / 16.01.2019 / 2 / 5 297

Yorum Ekleyin


 1. Aslı
  Ziyaretçi
  19 Ocak 2019 17:26
  0

  Ne kadar harika güzel ve eşsiz bir yermiş ya gerçekten harika bir tanıtım ve anlatım olmuş çok teşekkür ediyorum güzel bilgiler için.

 2. Mehmet
  Ziyaretçi
  28 Ocak 2019 23:47
  0

  Kıyıköy Trakya'nın harika bir bölgesi. İstanbulluların çok fazla keşfedemediği, bu yüzden hala doğallığını kaybetmemiş bir bölge. Kastro plajını da her yaz ziyaret ederim hatta birkaç gün kalmaya çalışırım.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İğneada'da Gezilecek Yerler

İğneada'da Gezilecek Yerler

Kırklareli şehrinin sınırları içerisinde kalan İğneada, bir nevi Trakya
Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Denize ulaştığı noktada ise Kıyıköy bütün güzelliği ile yer almaktadır.
Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Kırklareli'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 63 kilometre
Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy Mağarası

Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy

İnsanlar tarafından çok bilinmeyen yerlerden bir tanesi de Kırklareli sınırları
Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize ve

Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları
Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler

Trakya'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up