Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kırklareli » Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı


İstanbul’un kuzeybatısında yer alan Istranca dağlarının en yüksek noktası olan Mahya tepesinde doğan Papuçdere, Karadeniz'e dökülmektedir. Denize ulaştığı noktada ise Kıyıköy bütün güzelliği ile yer almaktadır. Kıyıköy’e gelen ziyaretçiler Papuçdere hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Çünkü Papuçdere muhteşem doğal güzellikleri ve denize döküldüğü yerde bulunan plajı ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.


Papuçdere'de yapılacak bir tekne gezintisi sırasında ruhunuzun dinlendiğini hissedeceksiniz. Derede bulunan kefal ve sazan balıkları ise oldukça lezzetlidir.

Papuçdere’nin Doğduğu Istranca Dağları

Bulgaristan sınırından başlayarak İstanbul'a kadar uzanan sıra dağlara Istranca ya da Yıldız dağları denilmektedir. Denize paralel olarak 70 km boyunca uzanan bu sıra dağların en yüksek noktası ise Mahya tepesidir. Papuçdere bu tepede doğmaktadır. Yemyeşil ormanları ve bitki örtüsüyle Istranca dağları doğa tatili yapmak isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Muhteşem doğası ile ziyaretçilerine keyifli zamanlar yaşatman bu dağlar Trakya'nın oksijen depoları olarak bilinmektedir.

Papuçdere’nin güzelliğine güzellik kattığı Kıyıköy oldukça eski bir tarihe sahiptir. Antik tarihlerde kurulmuş olan kasabanın eski adının Salmdessas olduğu bilinmektedir. Kıyıköy’de bulunan surlar ile kasabada adeta tarihi bir mekanda yaşanmaktadır. Papuçdere’nin ziyaretçilerinin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bu derenin denize döküldüğü yerde bulunan Aya Nikola Manastırı bulunmaktadır.

Aya Nikola Manastırı

Bu manastır Roma İmparatoru Jüstinyen tarafından kayaların oyularak yaptırıldığı ilk manastır olarak tarihi bir öneme sahiptir. M.S. 6 yy da yaptırılmış olan bu manastırın yapıldığı dönemde keşişlerin kaldığı bilinmektedir. Burada inzivaya çekilen keşişler dışarı ile ilişkilerini minimum düzeyde tutmaktaydılar. Derdine çare arayan kişilerin dertlerine çare buldukları bir manastır olarak uzun yıllar kullanılmıştır. Bu manastırın kalıntılarını görmeli ve o zamanın rahip ve keşişlerin yaşamlarına şahit olmalısınız.

Papuçdere’nin denize döküldüğü noktada bulunan plaj yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Yeşille mavinin birleşerek muhteşeme bir manzara oluşturduğu bu plajın değeri gün geçtikçe daha çok anlaşılmaktadır. Özellikle plaja yakın kampinglerin olması ile tatilini kamp yaparak geçirmek isteyen kişiler buranın İstanbul'a yakın olması ise tercih etmektedirler. Çok kalabalık olmaması ile huzurlu bir tatil arayan kişilerin tercihi olmaktadır.

Papuçdere’de Neler Yapılabilir?

Papuçdere üzerinde bulunan sandal, kano ve deniz bisikleti kiralanabilir ve yapılacak gezi sırasında fotoğraf çekmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu kadar güzel doğa manzaraları az bulunmaktadır. Papuçdere balık tutmayı seven kişiler içinde sazan ve kefal balıklarını tutmak güzel bir deneyim olacaktır.
Eğer Papuçdere ziyareti düşünüyorsanız; Kıyıköy Tanıtımı ve Kastro Plajı içerikli konularımızı da mutlaka inceleyiniz.
Turizm açısından gelişmekte olan papuçdere çevresinde olan kampinglerde oldukça keyifli tatiller geçirilmektedir. Kıyıköy halkından bahsetmemek haksızlık olacaktır. Çoğu göçmen olan yöre halkının oldukça sıcak kanlı olduğu ve gelen ziyaretçilerin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağladıkları görülmektedir.


Papuçedere Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan kendi aracınızla geliyorsanız 2,5 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Otobüs ile gelmeyi düşünüyorsanız Esenler Otogarından Kıyıköy’e kalkan otobüsler bulunmaktadır. Gelmeyi düşünüyorsanız otobüs firmaları ile görüşerek hareket saatlerinin öğrenilmesi faydalı olacaktır. Yılın her günü ziyaret edilebilen Kıyıköy ve papuçdere özellikle yaz aylarında ulaşımının kolay olması ile tercih edilmektedir. Küçük hafta sonu tatilleri için ideal bir yerdir.admin / 17.01.2019 / 2 / 2 424
Konu Etiketleri: papuçdere papuçdere nerede

Yorum Ekleyin


 1. Melahat
  Ziyaretçi
  17 Ocak 2019 21:59
  0

  Papuçdere istanbul yakınlarında doğa ile başbaşa kalacağınız ve büyük keyif alacağınız nadir yerlerden bir yerdir, çok güzel havası vardır ilkbahar yaz arası giderseniz büyük keyif alırsınız. Tanıtım için çok teşekkürler.

 2. Mehmet
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2019 13:05
  0

  Haftasonu İstanbuldan bir kaçamak yapmak isteyen kişiler için çok güzel bir yer. Hem gezielcek bir çok yeri hem de bu doğayı İstanbulda bulacağınıza inanamaycaksınız. He birde güzel bir piknşk yaparsanız o doğa da tadından yenmez :) 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İğneada'da Gezilecek Yerler

İğneada'da Gezilecek Yerler

Kırklareli şehrinin sınırları içerisinde kalan İğneada, bir nevi Trakya
Kıyıköy Kastro Plajı

Kıyıköy Kastro Plajı

Kastro plajı deniz ve göl tatilini bir arada yapmak isteyen kişilerin tercihi
Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Kırklareli'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 63 kilometre
Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy Mağarası

Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy

İnsanlar tarafından çok bilinmeyen yerlerden bir tanesi de Kırklareli sınırları
Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize ve

Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları
Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler

Trakya'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up