Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yurt Dışı » Ülkeler » Almanya Gezi Rehberi (Almanya'da Gezilecek Yerler)

Almanya Gezi Rehberi (Almanya'da Gezilecek Yerler)


Almanya gezi rehberi isimli bu yazımızda; Almanya'nın başkenti, Almanya nüfusu ve Almanya vize işlemleri gibi Almanya hakkında bilgi bulabilir, Almanya'da gezilecek yerler listesi ile Almanya şehirleri hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Almanya gezi rehberi
Almanya sanayisi ile tüm dünyada iz bırakmış bir ülkedir. Bunun dışında Almanya Ortaçağ zamanını yansıtan mükemmel kasabaları, tarihe iz bırakan meydanları ve engin dağlarda yer alan mükemmel şatoları, yemyeşil yapısıyla her gezginin görmesi gereken güzel bir ülke. Dünyanın en gelişmiş birkaç sanayisinden biri olan ülke dünyadaki en büyük üçüncü ulusal ekonomi konumundadır. Ayrıca coğrafi konum olarak da Avrupa'nın tam kalbinde yer alıyor.

Ülke geçmişte oldukça fazla göçmen kabul ettiği için farklı kültürleri barındıran bir yerdir. Burada göçmen olarak yaşayan topluluğun önemli bir bölümü de Türklerdir. Bu yüzden Almanya’da her an Türkçe konuşan birilerini bulmanız sizi şaşırtmayacaktır. Bir ucundan bir ucu 640 km uzunluğa sahip bu ülke büyük bir coğrafyaya sahiptir. Kuzeyinde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi, güneyinde ise Alpler bulunur.

Almanya Hakkında Bilgi


Avrupa Birliği'nin en büyük üyesi olan Almanya nüfusu 82 milyon olarak kayıtlara geçmiştir. Bu haliyle kıtanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Almanya'nın başkenti ise her anlamda Avrupa'nın öncü şehirlerinden biri olan Berlin’dir. Almanya’da resmi para birimi olarak Avrupa Birliği üyesi olduğu için Euro kullanılır. Yazımızdan Almanya hakkında bilgi edinerek ayrıntılı bir gezi planı çıkarabilirsiniz. Almanya bayrağı, yatay siyah, kırmızı ve sarı renklerden oluşur. Bu renkler beraberlik, hak ve özgürlük anlamına gelir.

Hızlı Bilgiler:
Almanya Bayrağı: Almanya BayrağıBaşkent: BerlinYönetim Şekli: Cumhuriyet
Almanya Para Birimi: Euro (€)Nüfus: 82.670.000Toplam Alan: 357.022 km²
Sulak Alan: 8.350 km²Arazi: 348.672 km²Ana Dili: Almanca
Din: Çoğunluk HristiyanElektrik: 230V, 50Hz, Europlug, FÜlke Kodu: 49
Plaka Kodu: Dİnternet TLD: .deSaat Dilimi: UTC +1

Almanya Tarihi

almanya tarihi
Almanya topraklarına ilk olarak Keltler ve bazı Germen kavimler Kavimler Göçü sonucunda gelmiştir. Ortaçağ’da Slavlar da karışarak bu topluluklarla birlikte Alman halkının kökenidir. Ülke tarihinin başlangıcı Charemagne İmparatorluğuna dayanır. Daha sonra Kutsal Roma Germen İmparatorluğu bu ülkenin temellerinden biri olmuştur.

Bir süre bağımsız krallar tarafından yönetilen bu ülke Reformun merkezi olmuştur. 1871 yılından Prusya Krallığı öncülüğünde Almanya milli birliğini kurmuştur. Daha sonra iki dünya savaşı geçiren ülke Adolf Hitler’den sonra ikiye ayrılmıştır. Batı ve Doğu Almanya 1991 yılında Berlin Duvarının yıkılmasıyla günümüzdeki halini almıştır. Almanya tarihi Avrupa'nın en önemli olaylarının belirleyici olan bir süreçtir. O dönemden günümüze birçok yenilik kalmıştır.

Almanya'nın Coğrafyası

almanya coğrafyası
Ülkenin güneyinde Alp Dağları, kuzeyinde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi bulunur. Avrupa'nın en büyük nehirleri Ren, Tuna ve Elba sınırlarından geçer. Almanya büyük bölümü ormanlık bir alanla kaplıdır. Ülkede orman satın alıp belli şartlarla oraya bakabilirsiniz. Resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan ülke 16 eyalettir. Eyaletlerin hepsi köklü bir tarihe sahiptir. Ülkeyi ziyaret ederseniz ortasından nehirler geçen şehirlerini hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Almanya'nın Genel İklimi

almanya iklimi
Almanya yüksek dağlarla çevrili olmayan bir ülkedir. Buranın toprakları belli bir düzen içinde görülen yağmurlara ev sahipliği yapar. Fazla sıcaklık farkı olmayan ülkede Atlantik tipi iklim ağır basar. Almanya’da dört ana iklim kuşağı görülür. Doğu bölgesinde kışlar uzun ve soğuk, yazlar ise sıcak ve az yağışlı geçer. Kuzey Denizi bölgesinde ılık ve yağmurlu bir okyanus iklimi görülür. Baltık Denizi kısmında ise sert ve kuru bir iklim hakimdir.Daha sonra bir kısmında da yumuşak kışları, sıcak yazlarıyla Ren iklimi etkilidir. Almanya'nın orta ve güney bölgelerindeki yüksek noktalarda ise kışlar sert, yazlar sıcak geçer. En güneye doğru ılıman ve bol yağışlı Alp iklimi hakimdir.

Almanya Nerede?

almanya nerede
Almanya nerede,merak edenler Avrupa haritasını açtığında Batı ve Orta Avrupa’da bulunduğunu görebilir. Kuzeyde Danimarka, doğuda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, güneydoğuda Avusturya, güneybatıda İsviçre, batıda Fransa, Lüksemburg ve Belçika ile komşudur. Kuzeybatısında da Hollanda ile komşu olan ülkenin Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ne kıyısı vardır.

Almanya'ya Nasıl Gidilir?

Almanyaya nasıl gidilir, diyorsanız ülkemizden birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Bunun için farklı alternatiflerin güzergahını ve avantajlarını masaya yatırarak istediğiniz ulaşım yoluyla Almanya’ya gidebilirsiniz.

Almanya’ya Uçakla Ulaşım

almanyaya uçakla nasıl gidilir
Ülkemizden 5 milyona yakın gurbetçi Almanya’da yaşadığı için bu ülkenin birçok şehrine uçakla ulaşım yapılır. Bu yüzden Almanya’ya uçakla gün içinde birçok sefer bulabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan her gün direkt olarak Almanya'nın Berlin, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Münih, Stuttgart şehirlerine uçabilirsiniz.Bu yolculuk ortalama 3 ile 4 saat arasında sürecektir.

Almanya’ya Arabayla Ulaşım

almanyaya arabayla nasıl gidilir
Türkiye’den Almanya’ya arabayla ulaşmak mümkündür. Birçok ülkeden geçeceğiniz için bu yolculuk son derece eğlenceli olacaktır. Ancak başka bir ülkeye gidebilmeniz için ilk olarak araç sigortası yaptırmalı ve farklı ülkelerde geçerli olacak bir ehliyete sahip olmanız gerekir. Ülkemizde Edirne’den çıkarak Bulgaristan-Romanya-Macaristan-Avusturya-Almanya güzergahı ile yolculuğunuzu noktalayabilirsiniz.Avrupa Birliği ülkelerine Schengen Vizesi ile giriş yapabilirken Bulgaristan için transit geçiş vizesi almanız gerekebilir.Yolculuk 30 ile 33 saat arası duraksız sürecektir. Molalara göre süre çok daha uzun olabilir. Aradaki mesafe ise 3000 km civarındadır.
.

Almanya’ya Trenle Ulaşım

almanyaya trenle nasıl gidilir
Almanya nasıl gidilir araştırması yapan gezginler tren seçeneğini de göz önünde bulundurabilir. Türkiye’den Almanya’ya trenle gidebilmek için öncelikle Bulgaristan'ın başkenti Sofya’ya giden trene binebilirsiniz. Buradan Avusturya'nın Villach kentine kadar uzanan bir hat bulunur. Ortalama 30 saat süren yolculukla buraya ulaşabilirsiniz. Daha sonra buradan Almanya’ya aktarma yapabilirsiniz. Bunun dışında Bulgaristan'dan Budapeşte’ye trenle ulaşarak buradan Almanya'nın çeşitli kentlerine tren seferi bulabilirsiniz.

Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?

almanyaya ne zaman gidilir
Almanya genel olarak Avrupa'nın en çok turist çeken ülkelerinden biridir. Buraya genel olarak tarihi yapıları görmek amaçlı ziyaretler yoğundur. Ülkeyi gezmek için en uygun zaman dilimi bahar ve yaz aylarıdır. Çünkü bu dönemde sıcaklıklar yükselir ve gezmek için daha elverişli bir iklim hakimdir. Yaz aylarında Almanya'nın kuzey bölgelerinde yağışlar artar. Bu bölgelerde sonbahar ayları ziyaret için daha uygun olacaktır.

Almanya Vize İşlemleri

almanya vize işlemleri
Almanya, Avrupa Birliğine üye olan bir ülkedir. Ülkede Schengen vize bölgesi uygulaması vardır. Yani Avrupa Birliği ülkelerinde bulunmak için gerekli olan bu vizeye sahip kişiler ülkeyi ziyaret edebilir. Bu yüzden Almanya’ya seyahat etmek istiyorsanız Alman Konsolosluk ve Büyükelçiliklerinden vize başvurusu yapmalı ve buna göre seyahat etmelisiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken durum Schengen vizesini aldığınız ülkeye bir kere girip çıkmanız gerektiğidir. Yani Almanya vize başvurusu yaptıysanız ilk olarak Avrupa’da Almanya’ya girmeniz gerekmektedir. Bu ülkede 90 güne kadar olan seyahatlerinizde Almanya turistik vize başvurusu yapabilirsiniz. Almanya vizesi başvuru işlemleri direkt olarak kabul edilir. Bunun dışında aracı acentelere başvurabilir ve belgelerinizi ulaştırarak sizin adınıza süreci yürütmelerini sağlayabilirsiniz.


Almanya vizesiyle bu ülkeye girdikten sonra Schengen Bölgesi’ne dahil olan 26 Avrupa ülkesine de bu vizeyle girebilirsiniz. Almanya vize politikası gereği ilk ziyaretlerinizde daha kısa süreli vize verecektir. Daha sonraki başvurularınızda bir sorun çıkmadığında daha uzun süreli vize alabilirsiniz. Almanya vizesi konsolusluğa bağlı olarak ortalama 22 gün içinde çıkarılmaktadır. Ayrıca bu günlere resmi tatiller ve hafta sonları dahil değildir. Bu yüzden en az 2 ay önceden bu işlemleri başlatmanız yerinde olur.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerli bir pasaport
 • Almanya vizesi başvuru formu
 • Daha önce kullandığınız pasaport asılları
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yetkili tarafından imzalı banka hesap hareketleri
 • 35x45 mm boyutlarında 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vize talep dilekçesi
 • Ulaşım rezervasyon belgesi
 • Uçak bileti rezervasyonu

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kabul edilmeyen vize ücreti iade edilmez.
 • Vize başvuru formuna kızlık soyadını yazmak zorunludur.
 • Pasaport verilme ve bitiş tarihi forumdaki bilgilerle uyumlu olmalıdır.
 • Başvuru formu tam ve eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi renkli taranmış olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraflarda oynama yapılmamalıdır.
 • Pasaportunuzda en az boş 2 sayfa olmalıdır.
 • Reşit olmayan kişilerin başvurusunu vasisi yürütebilir.
Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır? Tüm Detaylar için TIKLAYINIZ!

Seyahat Belgelerinde Asgari Geçerlilik Süresi

Hususi pasaport sahiplerinin 1 aya kadar olan seyahat süreleri için; Almanya’ya yapacakları turistik seyahatlerinde pasaportlarının seyahat tarihlerinin sonrasında en az üç ay geçerli olması gerekmektedir. 1 ayı geçen seyahatler için ise pasaport sürelerinin en az 1 yıl geçerli olması gerekmektedir.

 Almanya Vize Ücreti Tablosu
Vize Türü
Harç Ücreti
Başvuru ve Danışmanlık Ücreti
Toplam Tutar
 Almanya Turistik Vizesi60 €60 €120 €
 Almanya Ticari Vizesi60 €60 €120 €
 Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi60 €60 €120 €
 Almanya Transit Vize60 €60 €120 €
 Almanya Şoför Vizesi60 €60 €120 €
 Almanya Öğrenci Vizesi60 €60 €120 €
 Almanya Kültürel Vizesi60 €60 €120 €
 Almanya Eğitim Vizesi60 €60 €120 €
 Ulusal Vizeler
 Aile Birleşimi Vizesi--350 €
 Çalışma Vizesi--350 €
 Blue Kart Çalışma Vizesi--350 €

Almanya İçi Ulaşım

Almanya, karayollarının işlevselliğiyle dünyada ün yapmış bir ülkedir. Almanya içinde gelişmiş bir ulaşım ağı vardır. Geniş coğrafyası içinde tren, uçak ve karayolu ile birçok bölgeye ulaşabilirsiniz.

Uçakla Ulaşım

almanyada uçakla ulaşım
Almanya içinde uçak yolculuğu yapmak isteyen ziyaretçiler genel olarak iş için bu seçeneği kullanırlar. Havayolu ulaşımı ülke içinde oldukça gelişmiştir. Şirketler arasındaki rekabet ülke içi bilet fiyatlarını çok uygun hale getirmiştir. Ülkedeki birçok havalimanı arasında çok uygun fiyatlara uçabilirsiniz. Ayrıca bir ucundan bir ucu en fazla 2 saat sürecektir.

Araba İle Ulaşım

almanyada arabayla ulaşım
Almanya karayolları ağı bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Dünyanın en büyük otomobil markalarının üretimini yapan ülkede her noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. Autobahnen ağında yolculuk yaparken bir ücret ödemesine gerek yoktur. Ülkede benzin fiyatları da son derece uygundur. Yollarda kısa aralıklarla hızlı ve rahat akaryakıt istasyonları bulabilirsiniz. Bu noktalarda dünya çapındaki kredi kartları ile yakıt alabilirsiniz. Ancak bu işlemde fiyatlar artacaktır. Ayrıca daha düşük kalitedeki istasyonlar daha uygun fiyatlı akaryakıt sağlayabilir. Küçük benzin istasyonları kredi kartı kabul etmese de seyahatiniz daha tasarruflu hale gelecektir.


Almanya'da Araba Kiralama: Almanya'daki tüm havaalanlarından araç kiralayabilirsiniz. Bu firmalara masalarda ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezlerinde de araba kiralama işlemi yapılmaktadır. Kiralamalar genel olarak manuel şanzımana sahip araçlarla yapılır. Otomatik şanzıman sürmesine izin verilen sürücülerin manuel araba kiralamaları yasaktır. Burada büyük zincirlerde genel olarak ülke içinde kiralama yapma izni verilir.Yani Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi Doğu Avrupa ülkelerine kiraladığınız arabayı götüremezsiniz. Ayrıca araç servislerinden birini kullanarak Almanca konuşanlar çok daha ucuz yolla seyahat edebilirler. Kendi arabanız varsa maliyeti azaltmak için sizler de birini alabilirsiniz.

Otostop İle Ulaşım

almanyada otostop ile ulaşım
Almanya’da otostop yapabilirsiniz. Almanlar basit düzeyde İngilizce konuşabilir. Genel olarak sürücüler sizden para istemezler. Çok az bir bölümü bu istekte bulunabilir. Almanya’da plakaların ilk harfleri kayıtlı olduğu şehri göstermektedir. Bu yüzden gideceğiniz şehrin kodunu bilerek aracı buna göre durdurabilirsiniz.

Ülkede Autobahn’da durmak yasalara aykırıdır. Servis alanları ve benzin istasyonlarında otostop çekebilirsiniz. Ayrıca ülkede otostop yöntemlerinden biri de bölgesel trenlerde grup biletlerini paylaşmaktır.Böylece sizler de biletlerini paylaşan insanlarla gideceğiniz yere trenle ulaşabilirsiniz.

Trenle Ulaşım

almanyada trenle ulaşım
Ülkede trenle hızlı şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Ancak bunun için önceden rezervasyon yapmanız gerekebilir. Demir yolu ulaşımı genel olarak uygun fiyatlıdır. Demiryolu ulaşımı araba ulaşımından daha kolaydır. Güneydeki Münih şehrinden kuzeydeki Hamburg’a trenle 6 saatte ulaşabilirsiniz. Uzun mesafelerin büyük ölümü bölgesel trenlerle yapılır. Deutsche Bahn kurumunun baktığı trenler için önceden internet sitesi üzerinden bilet temin edebilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım

almanyada otobüsle ulaşım
2012 yılında Almanya’da uzun mesafe otobüslerine pazar serbestliği getirildi. Ulusal demiryollarını korumaya yönelik çıkarılan yasa önceleri uzun mesafeli otobüs ulaşımlarını Berlin’le sınırlı tutuyordu. Ancak artık birçok şehir arasında otobüs yolculuğu mümkün hale geldi. Bu alanda o kadar büyük bir rekabet vardır ki gezginler çok uygun fiyatlara otobüs bileti bulabilir. Ülkede Flixbus, Mein Fernbus, Adac Postbus gibi ülke çapındaki firmalarla otobüs yolculuğu yapabilirsiniz.

Almanya Bölge ve Şehirleri

Almanya, 16 eyaletten oluşan ("Bundesländer" olarak adlandırılan veya Almancada "Länder" olarak kısaltılan) bir cumhuriyettir. Bundesländer'den (Eyaletlerden) üç tanesi aslında şehir bölgeleridir. Bu eyaletlerin isimleri ise: Berlin, Bremen ve Hamburg’ tur. Bölgeler kabaca aşağıda listelendiği gibi coğrafyaya göre gruplandırılabilir.

Almanya Bölgeleri

almanya bölge haritası

Kuzey Almanya (Bremen, Hamburg, Lower Saxony, Mecklenburg-Western Pomerania, Schleswig-Holstein)
Rüzgarlı Tepeler, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi kıyılarının popüler tatil beldelerinden oluşur.Batı Almanya (North Rhine-Westphalia, Rhineland-Palatinate, Saarland)
Şarabın membası, modern şehirleri, nefes kesen Ren Vadisi ve Moselle Vadisi tarafından keskin biçimde kesilmiş bir ağır sanayi tarihi bölgesiOrta Almanya ( Hesse, Thüringen )
En önemli tarihi ve finansal şehirlerden oluşur. Antik Thüringen Ormanı ile Almanya'nın yeşil kalbi de denebilir.Doğu Almanya (Berlin, Brandenburg, Saxony, Saxony-Anhalt)
Eksantrik ve tarihi başkenti Berlin'in öne çıkardığı ve tarihi Dresden, "Elbe'de Floransa"yı yeniden inşa etti.Güney Almanya (Baden-Württemberg, Bavaria)
Kara Orman, Franconian İsviçre, Franconian Göller Bölgesi, Bavyera Ormanı, Bavyera Alpleri ve Konstanz Gölü’nü içeren bölgedir.

Almanya Eyaletleri

almanya eyalet haritası
Almanya'da bulunan 2.060 adet şehir 16 adet eyalete bağlı durumdadır. Aşağıdaki listede bu eyaletler listelenmektedir.

 Eyalet Adı / Şehir Sayısı Eyalet Adı / Şehir Sayısı
 Bavyera (BY) / 317 Brandenburg (BB) / 113
 Baden-Württemberg (BW) / 313 Saksonya-Anhalt (ST) / 104
 Kuzey Ren-Vestfalya (NW) / 271 Mecklenburg-Vorpommern (MV) / 84
 Hessen / 191 Schleswig-Holstein (SH) / 63
 Saksonya / 170 Saarland (SL) / 17
 Aşağı Saksonya (NI) / 159 Bremen (HB) / 2
 Renanya-Palatina (RP) / 128 Berlin (BE) / 1
 Thüringen (TH) / 126 Hamburg (HH) / 1

Almanya Şehirleri

Seyahat severlerin ilgisini çeken çok sayıda şehre sahip olan Almanya'ya ait 2.060 adet şehrin hepsini yazmıyoruz tabii ki ama aşağıda sizler için en çok dikkat çeken ve ziyaret edilen şehirlerden bir liste oluşturduk.

 1- Berlin 11- Bremen 21- Lübeck
 2- Frankfurt 12- Stuttgart 22- Bochum
 3- Münih 13- Bonn 23- Augsburg
 4- Hamburg 14- Nürnberg 24- Essen
 5- Köln 15- Dortmund 25- Trier
 6- Heidelberg 16- Mannheim 26- Münster
 7- Hannover 17- Aachen 27- Kiel
 8- Düsseldorf 18- Potsdam 28- Freiburg im Breisgau
 9- Dresden 19- Wiesbaden 29- Mainz
 10- Leipzig 20- Duisburg 30- Koblenz

Almanya’da Gezilecek Yerler

Almanya gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine karşı çok cömerttir. Ülkede Avrupa ve Germen tarihine ışık tutacak çok sayıda mekan bulabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız Almanya gezi rehberiile güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.
 • Brandenburg Kapısı

brandenburg kapısı
Branderburger Tor adıyla bilinen bu kapı Prusya Kralı Üçüncü Friedrich Wilhelm emriyle 1791 yılında tamamlanmıştır. Atina’daki Akropolis ana giriş kapısından yola çıkarak yapılan bu kapı 26 m yükseklik, 65.5 metre uzunluk ve 11 metre derinliğe sahiptir. yapı Neo-Klasik mimari anlayışına göre yapılmıştır. İki sıra halinde dizilen 12 sütun tarafından desteklenir.
 • Parlamento Binası

berlin parlamento binası
Berlin’in en önemli simge yapılarından olan parlamento binası 1982 yılında düzenlenen yarışmada belirlenen tasarımla yapılmıştır. 1894 yılında yapılan çizimlere bağlı inşa edilmiştir. Burası yüksek Rönesans ve Klasisizm akımına göre inşa edilmiştir.
 • Berlin Katedrali

berlin katedrali
Müzeler Adası sınırlarında bulunan katedral, yüksek Rönesans stilinde 1700’lü yıllarda yapılmıştır. Yapının görkemini ortaya koyan kubbeler İkinci Friedrich döneminde Carl von Gontad gözetimde eklenmiştir. 1943 yılındaki savaşta çıkan yangınla yapı kullanılamaz hale gelse de 1993 yılında restorasyon çalışmaları yapılmıştır.
 • Berlin Duvarı 

berlin duvarı
13 Ağustos 1961 yılından 9 Kasım 1989 yılına kadar Berlin Duvarı şehri Doğu ve Batı olarak ikiye ayırmıştır. Burası 46 km uzunlukta bulunur ve şehrin batısını ablukaya almak için yapılmıştır. 1989 yılında Doğu Alman bir yetkili tarafından açıklamayla yıkılmıştır. Bugün East Side Gallery adı altında bir kısmı Utanç Duvarı olarak varlığını korumaktadır.
 • Alexanderplatz

alexanderplatz
Ülkeyi ziyaret eden her kişinin Berlin’de mutlaka uğrayacağı en sosyal ve kalabalık meydanlardan biri olan Alexanderplatz, ülkenin marka bölgelerinden biridir. burası Ortaçağ’da sığır pazarı, daha sonraki dönemlerde de askeri amaçlarla kullanılmıştır. 1809 yılında ise kente gelen Rus Çarı Birinci Alexander ismiyle anılmaya başlamıştır. 1971 yılındaki düzenlemeden sonra meydan bugünkü halini almıştır. ülkeyi ziyaret eden kişiler bu görkemli meydanda birçok olanağı görebilir.
 • Marienplatz

Marienplatz
Münih şehrinde gezilecek yerler listesinde en önemli noktalardan olacak Marienplatz şehrin kurulmasının hemen ardından oluşturulmuştur. Burası ilk başlarda suçluların cezalandırıldığı ve idamların olduğu yer olarak kullanılmıştır. Son olarak yaşanan büyük veba salgınında halk burada Meryem Ana’ya dua etmek için toplanmıştır. 1648 yılında meydan ortasına adını aldığı dini kişilerin resimleri yerleştirilmiştir.
 • Münih Katedrali

münih katedrali
Frauenkirche adıyla da bilinen bu yapı 1488 yılında Jörg von Halsbach gözetiminde yapılmıştır. Kilise yapımı sırasında bazı finansal sıkıntılar olduğu için kuleleri ve bazı bölümler farklı yıllarda tamamlanmıştır. Yapının kubbesi 1524 yılında İtalyan Rönesans etkisiyle yapılmıştır. Kulelerin inşası 1525 yılında malzeme yetersizliği sebebiyle farklı uzunluklarda tamamlanmıştır. Yapının iç bölümündeki süslemelerin önemli bir bölümü İkinci Dünya Savaşı yaşanırken yok edilmiştir. Ancak Şeytanın Ayağı gibi detaylar günümüze kadar gelebilmiştir.
 • St. Peter Kilisesi

Münih St. Peter Kilisesi
Bu kilise Almanya’daki sanat anlayışının süre zarfında nasıl değişikliğe uğradığını ortaya koyar. Bu yapı 1100’lü yıllarda yapılmıştır. Münih’in en eski dini yapısıdır. 1327 yılında çıkan büyük yangından sonra Gotik tarzda genişletilmiştir. 1600’lü yılların başlarında Rönesans ve Barok stilleri harmanlanarak yenilenmiştir.
 • Yeni Belediye Sarayı

Almanya Yeni Belediye Sarayı
Bu yapı Neues Rathaus adıyla da bilinir. 1898 ile 1905 yılları arasında yapılan bu yapı Neo-Gotik stilde yapılmıştır. 400 odadan oluşan bu yapı günümüzde kent yönetimi tarafından çeşitli birimlerce kullanılıyor.Bu yüzden gezginler sadece haftanın belli günleri düzenlenen rehberli turlarla burayı gezebiliyor.
 • İngiliz Bahçesi

Münih İngiliz Bahçesi
Avrupa'nın en büyük kent parklarından biri olan bu alan 1789 yılında Karl Teodor’un Isar Nehri kıyısına halkın kullanması için açılan yeşil alanlarla açılmıştır. Günümüzde 3.7 kilometrekarelik alanıyla Münih sakinlerini ve ziyaretçileri büyüleyen bir doğal alan olarak durmaktadır.
 • Köln Katedrali

köln katedrali
Köln’e gelen kişilerin ilk göreceği bu yapının bitirilmesi tam 632 yıl sürmüştür. 1248 yılında inşasına başlanan yapı maddi yetersizlikler sebebiyle 1880 yılında bitirilmiştir. Burası şehir merkezindeki garın hemen yanında bulunur. Her zaman konser ve gösteriler yapılan bu yapı Gotik tarzı yansıtan Almanya'nın ikinci, dünyanın ise üçüncü büyük kilisesi olarak bilinir.
 • Roma Germen Müzesi 

roma germen müzesi
Köln Katedrali’ne oldukça yakın olan bu yapı, şehrin kurulduğu Roma dönemine ait arkeolojik eserleri barındırır. 1974 yılında şimdiki binasına geçen yapıda Paleolitik döneme kadar birçok eser bulabilirsiniz. Pazartesi günleri dışında her gün ziyaret edebileceğiniz müzede Roma dönemindeki cam ve seramikler, Germen dönemindeki mücevher ve anıt mezarlar ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.
 • Hohenzollern Köprüsü

hohenzollern köprüsü
Ren nehri üzerindeki ilk yapı olan Dom Köprüsü yerine 1911 yılında yapılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefik işgali sebebiyle havaya uçurulmuştur ve 1945 yılında yeniden yaya yolu olarak yapılmıştır. Uzunluğu 410 metre olan yapı Almanya'nın en yoğun olan demiryolu köprüsüdür. Panoramik manzarası ve sevgililer tarafından asılan binlerce kilidin oluşturduğu görüntü sayesinde tam bir fotoğraflık mekan olarak öne çıkıyor.
 • Çikolata Müzesi

almanya çikolata müzesi
Almanya gezisiyapan gezginler de çikolatayı sevenler buraya mutlaka uğramalıdır. 1993 yılında Dr. Hans Imhoff tarafından verilen mali destekle kurulan müze nehir kıyısında güzel bir manzaraya sahiptir. Kakao çekirdeği ve çikolata yapımı ve tarihçesi gibi birçok şeyi uygulamalı olarak görebilirsiniz. Müzenin giriş ücreti vardır ve içinde hediyelik eşya alabileceğiniz dükkan da bulunur.
 • Zwinger

Zwinger
Almanya şehirleriarasında öne çıkan Dresden şehrinin Barok tarzını yansıtan muhteşem eser kale avlusu görkemli bir girişe sahiptir. Burada çok sayıda sanatçı görev yapmıştır. Sanatçılar Mimar Matthaus Daniel Pöppelmann liderliğinde 1707’de başladığı yapıyı 1728 yılında bitirmiştir. Bu avluda bahçeler, havuzlar, çeşmeler ve bağlantısı bulunan 5 tane mükemmel köşk yer alıyor.
 • Residenzschloss

residenzschloss
Saksonya’yı yöneten Wettin ailesinin sakinlerine ev sahipliği yapan kraliyet sarayı 1722 yılında hayata geçmiştir. Sarayın Grünes Gewölbe bölümünde Augustus sanatının güç sembolü olarak kullanılmasını görebiliyorsunuz. Sarayda Bozuk Para Müzesi ve beş yüz bin üzerinde sağladığı eserler Baskı ve Çizim Müzesi de yer alıyor.
 • Albertinum

albertinum
Burası bir kraliyet cephaneliği olarak inşa edilmiştir. 1887 arasında Kral Albert burada kendisine ve ailesine ait ganimetleri saklamıştır. İmparatorluk tarzında yapılan romantik ve modern dokuya sahip bu yapı çok önemli koleksiyonları bünyesinde barındırıyor.
 • Semperoper

semperoper
Semper Opera House, ülkenin en bilinen tiyatro binalarından biridir. Theatherplatz meydanında yer alan bina savaş sırasında yıkılmıştır. Ancak 1989 yılında geçtiği restorasyondan sonra tekrar hizmete açılmıştır. Dresden’i Almanya’nın sanat merkezi haline getirmeye çalışan Webet’e ait bir heykeli vardır. Dresden’e yolunuz düşerse Almanyada gezilecek yerlerarasında bulunan bu güzel sanat evini mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 • Marktplatz

marktplatz
Bu meydan Düsseldorf şehrinin ana meydanıdır. Ortasında Jan Wellem Heykeli bulunan meydanda, Noel zamanlarında Pazar ve tezgahlar kurulur. Ayrıca şehirde yapılan festival ve etkinliklerin çoğu bu meydanda düzenlenir. Burada Ren Nehri’ne yürüyerek ulaşabilirsiniz.
 • Königsallee

königsallee
Almanya turistik yerler arasında burası Düsseldorf şehrinde dünyaca ünlü markaların ve lüks mağazaların bulunduğu alışveriş caddesidir. Şehrin en hareketli yerlerinden biri olan bu caddede aynı zamanda çok sayıda restoran ve kafe bulabilirsiniz. Caddenin hemen sonunda bir göl bulunur. Son 50 yılda bu bölge Almanya'nın en büyük moda ve alışveriş merkezlerinden biri olmuştur. Ayrıca şehrin tam merkezinde olması ayrı bir işlerlik kazandırıyor. Burası Avrupa'nın en nemli alışveriş merkezleri arasında gösterilen bir caddedir.

Almanya Resmi Tatil Günleri

almanya resmi tatil günleri
Almanya'daki ulusal bayramlarda dükkanlar kapalıdır ve toplu taşımalar daha az sefer yapar. 3 Ekim ülkenin yeniden birleşmesi sebebiyle ulusal bayramdır. Ayrıca 25 ve 26 Aralık’ta iki Noel tatili yapılır. Noelden sonra saat 2 ile 16 arasında tatil yapılır.Yılbaşı gecesi de tatildir. Ayrıca alman halkı İyi Cuma, Paskala Pazar ve Paskalya Pazartesi gibi günlerde de resmi tatil yapar. Ayrıca 31 Ekim Protestan Reform Günü olarak tatildir. 1 Kasım da belli bölgelerde Katolik Günü olarak tatil edilir.

Almanya'nın Festivalleri

almanya festivalleri
Almanya festival bakımından çok zengin bir Avrupa ülkesidir. Ülkede film, sanat ve dini günlerin kutlandığı on binden fazla festival vardır. Festivallere ek olarak Messe adı verilen ve çoğu sektörün lideri olarak görülen birçok fuar da Almanya'nın fuar merkezi olarak bilinen Frankfurt'ta yapılır. Türkiye her yıl ekim ayında yapılan Frankfurt Kitap Fuarı’na katılım gösterir. Ayrıca nisan ayında düzenlenen müzik teknolojilerine yer verilen Müzikmesse her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Frankurt dışında yapılan fuarlar arasında öne çıkan her yıl eylül ayında düzenlenen ve endüstriyel otomasyon dünyasına ev sahipliği yapan Hannover Messe ve mart ayındaki Leipzig Kitap Fuarı öne çıkar.


Ülkede dünya çapında kutlanan diğer bir festival de Berlin Film Festivali olarak bilinir. Bu etkinliğe ülke sakinleri Berlinale adını verir. bu etkinlik 1978 yılından beri her şubat ayında düzenlenmektedir. Ayrıca ülkenin en ünlü müzik festivallerinden biri de Rock am Ring ve Rock im Park etkinliğidir. Bu etkinlik her yıl haziran ayında Mendig şehrinde yapılır. Ayrıca Münih’te her yıl Bira Festivali de düzenlenir.Buna ek olarak ülkede Ortaçağ savaşlarının taklit edildiği farklı bir organizasyon olan Festival Mediaval Selb kentinde düzenlenmektedir.

Almanya Yeme / İçme Kültürü

almanya'da ne yenir
Almanya genel olarak geleneksel bir yemek alışkanlığına sahiptir. ülkede sebze ya da salatayla birlikte patates ve sosla beraber et tüketilir. Modern Alman Mutfağı İtalyan ve Fransız mutfaklarının hafif halidir. Yerel lezzetler arasında birçok yemeği keşfedebilirsiniz. Almanya’da genel olarak restoranların hakim olduğu bir yemek kültürü vardır.

Ülkede hızlı atıştırmalık yiyeceklerin olduğu mekanlar ağır basar. Buralarda sosisler, kızarmış ve haşlanmış domuz etindendir. Bu ürünler köri tozu ile kaplanan ürünlerdir. Daha çok bira ve alkollü içeceklerle tüketilir. Bunun dışında damak tadımıza yakın olarak ülkenin her bölgesinden dana ya da tavuk etinden bir dönerci bulabilirsiniz. Türklere özgü olan bu yiyecek Almanya’da da büyük bir ustalıkla hizmet verir. Döner Alman halkının en sevdiği fast food yemeğidir. Öyle ki Burger King gibi dünyaca ünlü fast food zincirlerinin piyasası dönerden azdır. Ancak her şehirde Amerikan fast food devlerini de bulabilirsiniz. Ayrıca birçok bölgede Alman deniz ürünlerini bulabileceğiniz balık restoranlarına da rastlayabilirsiniz. Alman kıyılarında deniz ürünlerinin kaliteli ve ucuz olduğu deniz ürünü büfesi de bulabilirsiniz.

Ülkede sandviç dükkanı görülmese de pastane ve kasaplar çok yaygındır. En küçük pastaneler dünya çapında hizmet verir ve ürünler satar. Buralarda beyaz ekmekten ziyade farklı ekmek çeşitlerini görebilirsiniz. Bazı kasaplar yemek bile hazırlar. Gıdaların taze ve kaliteli olduğu bu kasaplar genel olarak güneyde yer alır.

Almanya Yöresel Yemekleri

almanya yöresel yemekleri
Almanya’da kendine özgü birçok yerel lezzet vardır. Bu ürünler genel olarak bağlı bulunduğu yöreye ve kültüre göre farklılık gösterir. Avrupa'nın kültürel açıdan en zengin ülkesi olan Almanya’da farklı hayvan etlerine ve farklı sebzelere dayanan onlarda yöresel lezzeti bulabilirsiniz. Almanya’da mutlaka tatmadan geri dönmemeniz gereken bazı lezzetler vardır:
 • Bratkartoffeln
 • Bratwurst
 • Brezel
 • Flammkuchen
 • Maultaschen
 • Rote Grütze
 • Rouladen
 • Spaetzle
 • Leipziger Allerlei
 • Kohl und Pinkel

Almanya'nın Din ve İnanış Biçimleri

Almanya’nın Din ve İnanış Biçimleri
Almanya farklı dinlerin bir arada yaşadığı örnek bir ülkedir. Ancak kimse birbirinin dini inanışıyla ilgilenmez. Yani şehirde aynı işyerinde farklı dinlere inanan insanları bir arada bulabilirsiniz. Ülkede en yüksek oranda dine mensup olan topluluk Hristiyanlardır. Daha sonra da Yahudiler ülkede en kalabalık ikinci gruptur. Almanya’da genelde Türk olan gurbetçilerin büyük bölümü Müslüman’dır. Bunun dışında ülkede hiçbir inanışa dahil olmayan deist ve ateist gençler de bulunur. Ülkede genel bir laiklik havası olduğu için kimse birbirinin diniyle ilgilenmez ve ilgilenen kişilere de olumsuz davranır.

Almanya'da Konaklama 

Ülkede çok farklı bütçelere ve zevklere hitap eden konaklama seçenekleri vardır. Bunlar arasından sizler de istediklerinizi tercih edebilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle bir araştırma yapmalı ve size uyacak konaklama yöntemini önceden tercih etmelisiniz.

 Otel

almanya otelleri
Ülkede genel olarak büyük şehirlerde franchise olan oteller ve çok çeşitli yerel oteller hizmet verir. ayrıca ülkedeki tüm oteller 1 ile 5 yıldız arasında belli kriterlere göre sıralanmıştır. Sıralamalar katı kurallara göre bağımsız olarak yapılır ve teknolojiye dayalı olarak son derece güvenilirdir. Otellerdeki ödemelere KDV dahil edilir. ödemeler genellikle oda başına yapılır ve büyük bölümünden kahvaltı ücrete dahildir. Fiyatlar şehirlere göre değişmektedir. En pahalı şehirler Münih ve Frankurt’tur. Ancak tren garlarına yakın olan Şehir Otelleri sizlere yardımcı olabilir. Ayrıca arabasıyla seyahat eden gezginler otoban yakınlarında bulunan şehirlerin eteklerindeki Etap otelleri de tercih edebilir. Buna ek olarak şehirde hosteller de geniş olarak yer kaplar.

Pansiyon

almanya pansiyon
Ülkedeki pansiyonlar genel olarak basit yapılı olsa da ekonomik bir konaklama şeklidir. Gezginler buraya gelerek tatillerini çok uygun fiyata geçirirler. Ülkede uluslararası gençlik yurtlarını ve bağımsız yurtları görebilirsiniz. Ülkede önemli bir oranda hostes vardır. Bağımsız pansiyonlar genel olarak benzer şartlar ve fiyatlarla hizmet verir. Ayrıca gezginler tarafından işletilen hosteller katı kurallardan uzaktır. Birçoğu canlı, parti atmosferi ile fark yaratır.Ülkedeki hem kırsal yerlerde hem de merkezlerde her bölgede hosteller bulabilirsiniz.

Kamp 

almanya kamp yerleri
Almanya’da onlarca kamp alanı bulabilirsiniz. Buralarda altyapı ve şartlar farklılık gösterir. Alman Otomobil kulübü ADAC, birçok Alman kamp grubu için önemli bir göstergedir. Ulusal motor kulübü yardımcıları ve rehberler buralarda ücretsiz kalabilir. Bazı gezginler kırlarda beğendikleri yerlere çadırlarını kurarlar. Burada toprak sahiplerinin iznine gerek duymadığınız sürece istediğiniz yere çadır kurabilirsiniz. İzin söz konusu olduğunda ise kibarca çiftçilerden yardım alabilirsiniz. Kamp yapan kişiler genelde bir gecelik kamplar yaparak farklı yerler tadıyor. Ancak ülkede ormanlık alanda ateş yakmak yasaktır ve orman yangınlara neden olabileceği için para cezası alabilirsiniz.Orman yangınlarını belirlemek için erken uyarı sistemi kullanılır. Askeri alanlar da kamp alanı dışındadır.

Almanya’da Elektrik ve Priz Kullanımı

Almanya'da Elektrik ve Priz Kullanımı
Almanya’da güç kaynağı olarak 230 V 50 Hz düzeyinde çalışır. Fişlerin neredeyse tamamı Schuko fişi çıkışıyla çalışır. Ayrıca birçok cihazın daha ince yapıda uyumlu olan Europlug’u bulunur. diğer fişlerde de adaptörler elektronik cihazlarda Fişlerin neredeyse tamamı Schuko fişi çıkışıyla çalışır. Ayrıca birçok cihazın daha ince yapıda uyumlu olan Europlug’u bulunur. diğer fişlerde de elektronik cihazlar için adaptörler kullanılmaktadır.


Almanya’da Konuşulan Diller

Almanya’da Konuşulan Diller
Ülkede konuşulan resmi dil Almanca’dır. Ülkenin standart diline Yüksek Almanca adı verilir. Bu dil ülkedeki herkes tarafından anlaşılır ve konuşulur. Ayrıca ülkede her bölgeye ait bir lehçe vardır. Bu lehçeleri ana dili Almanca olanlar anlamakta zorluk çekebilir. Genel olarak güneyde ve kuzey ile doğunun kırsal bölgelerinde söz konusudur. Almanya hem güney hem de kuzey olarak dilde ve kültürde ayrılır. Almanya’da İngilizce herkes tarafından okullarda öğrenilir. Resmi kurumlarda Almanca konuşma yanlısı insanlar fazla olsa da İngilizce olarak size yardım edecek kişileri bulabilirsiniz. Ayrıca ülkede çok sayıda Türk yaşadığı için Türkçe konuşan birilerini de bulabilirsiniz. Ülkeye farklı ülkelerden göç olduğu için konuşulan dil sayısı da fazladır.

Almanya’da Çalışma İşlemleri

Almanya’da Çalışma İşlemleri
Ülkenin resmi işsizlik oranı %5’e yakın olarak belirlenmiştir.Doğru niteliklere ya da bağlantılara sahipseniz ülkede kolayca iş bulabilirsiniz. Almanya’da çalışmak isteyen ve AB üyesi ülkelere mensup olmayan kişiler gerekli izinleri almadan bir işe girerse kaçak olurlar. Ayrıca Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrenciler de ikamet izinleri kapsamında çalışma hakkı elde eder. ancak özel izin almadan yılda 90 tam gün ya da 180 yarım gün bir çalışma sınırı vardır. Birinin üniversitesi üzerinde çalışması için özel izin alması gerekmez.

Bazı AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları Almanya’da 90 gün vizesiz kalması durumunda çalışma iznine sahip bir oturma yerine başvurabilirler. Ancak vize yetkisiz çalışma yapılamaz. Başka ülke vatandaşları ülkeye girmeden çalışma vizesi almalıdır.

Ülkede yasadışı çalışma oranı son derece yaygındır. Alman bürokrasisinden kaçmanın tek yolu bu şekilde kaçak çalışmadır. Ancak bu durumda yakalandığınızda hapis cezası ve cezai mahkumiyet alabilirsiniz. Ayrıca yasadışı AB üyesi olmayan kişiler, eyaletlerden yasal olarak çıkarılabilir ve en az 3 yıl boyunca Schengen Devletleri’nin hiçbirine giremez.

Almanya’da Suç ve Güvenlik

Almanya’da Suç ve Güvenlik
Almanya son derece güvenli bir ülkedir. Burada suç oranı oldukça düşüktür ve hukukun üstünlüğü ilkesi kesinlikle önemlidir. Şiddet içeren suçlar Afrika ve Amerika ülkelerine göre son derece nadir olarak görülür. Cinayet oranları dünyadaki en düşük oranlardan biridir. Ülkede büyük şehirlerde ya da kalabalık yerlerde yankesici olayları görülebilir. Bu yüzden büyük şehirlerde biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Ayrıca bu şehirlerde birçok noktada agresif olan dilencilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca bazı dilenciler gruplar halinde iş yaparlar. Vücudunuza çok yakın bir bölgede duran karton işaret yanıp sönerse bu bir yankesici numarası olacaktır.

Mayıs ayının ilk dönemlerinde Berlin ve Hamburg şehirlerinde polis ile göstericiler arasında yaşanan birçok çatışmaya şahit olabilirsiniz. Bu olaylarda gösteriler bir zaman sonra çatışmalara dönüşebilirler. Ülkede alıştığınız önlemlerde davranırsanız başınıza hiçbir şey gelmez. Yani böylece Almanya’da hiçbir suça maruz kalmazsınız.

Almanya'da Sağlık

almanyada sağlık
Almanya’da sağlık hizmetleri son derece gelişmiştir. Çok acil olmayan bir rahatsızlığınız bulunuyorsa yerel doktorlara görünebilirsiniz. Almanya sağlık sisteminde uzmanlar kendi ameliyatlarını yapabilir. Böylece Diş Hekimi ve Nöroloji gibi her türlü bölümün hizmetine kendi imkanlarınızla kolayca erişebilirsiniz. Ancak küçük yerlerde doktor bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu ülkede aile hekimleri genel pratisyen anlamında kullanılır.

Ülkede eczaneler büyük ve kırmızı bir A sembolü ile gösterilir. Her bölgede en az bir eczane her an açıktır. Farklı ülkelerde reçetesiz olarak alabileceğiniz bazı ilaçlar burada reçeteli olarak alınabilir. Ayrıca görevli eczane kapalı olanların pencerelerinde adresiyle beraber bulunabilir. Ülkede hizmet veren eczacılar çok özel bir eğitimden geçmiştir. Bazı personeller sizlere ilaçla ilgili öneride bulunmak zorundadır. Bu yüzden size ilaç konusunda tavsiye vermelerini bekleyebilirsiniz. Burada bir hastalık hakkında konuşmak ayıp karşılanmaz. Ayrıca özel bir durum konuşacaksanız diğer müşterileri beklemek için zeminde boyanmış çizginin gerisinde bekleyebilirsiniz. Ancak ülkede eczacılık ürünleri biraz pahalıdır. Bunun dışında Generika denen ve ilaçlarla aynı kapsamda olan ucuz ilaçları da tercih edebilirsiniz. Bu konuda eczacılar sizlere yardımcı olacaktır.

Sosyal Görgü Kuralları

Almanya Sosyal Görgü Kuralları
Ülkede sosyal görgü kuralları son derece önemlidir. yanlış yaptığınız bir hareket size söylenirse kırılmanıza gerek yoktur. Çünkü Alman halkı son derece dürüsttürler. Yanı burada kimse sizi küçümsemez.Almanya’da eksikleri söylemek sosyal bir görev olarak görülür. Ülkede zaman harcamak mantıklıdır. Almanlar organizasyonlara ve verimliliğe son derece değer verirler. Bir randevuya geç kalmak Almanya’da olumsuz olarak karşılanan bir durumdur. Bu yüzden her randevuya ya da toplantıya dakik olarak gitmeniz gerekmektedir. Bir toplantıya geç kalırsanız iyi bir nedeniniz olmadığında kaba olarak sayılacaktır. Ayrıca kalacağınız yere geç kalacaksanız da önceden bilgi vermek nezaket kuralı olacaktır.

Her zaman kibar olmanızı tavsiye ederiz. Alman halkı özellikle iş dünyasında resmi ve disiplini insanlardır. Uzun yıllardır dost olan insanlar iş sırasında birbirlerini unvan ve soyadlarıyla çağırabilir. Bir alman size kendini tanıtırken genel olarak soyadını söyler. İlk adların kısa sürede kullanılması bir soğukluk belirtisidir. Ayrıca bir randevuda kesinlikle ayağa kalkmak önemli bir durumdur. Ayrıca ülkede kadınlar erkeklerin kapıyı açmalarından hoşlanırlar. Bu yüzden Alman kadınlara her zaman nazik olursanız kazanırsınız.


Almanlar iltifattan hoşlanırlar ama çok aşırıya kaçmamak kaydıyla. Bu durumda utandırma girişimi olarak algılayabilirler. Bunun yerine basit iltifatlar kullanırlar. Sesinizi yükseltmekten kaçının. Çünkü bunu bir zayıflık olarak görürler. Biriyle bir şey konuşacaksanız onunla özel olarak iletişim kurmanız daha doğru olur. Alman tarihi ve kültürünü tartışabilirsiniz. Almanlar ülkelerine ilgi duyan kişilere karşı son derece ılımlı yaklaşırlar. Ayrıca burada entelektüel tartışmalara katılabilirsiniz. Almanlar farklı fikirlere hoşgörülü bir millettir.

Gizlilik ülkede büyük bir erdem olarak görülür. Kişilerin dinini ve kişisel olaylarını merak etmeyin. Almanlar böyle bir durumda sizlere saygısını yitirebilir.Acil bir durum olmadığında evindeki bir Almanı aramak hoş karşılanmaz. Ayrıca biri bir şeyi kabul etmediğinde baskı ya da ısrarda bulunmayın.

Almanya’da Kaçınılması Gerekenler

Almanya’da Kaçınılması Gerekenler
Alman haberlerini yakından takip etmiyorsanız siyasete bulaşmayın. Çünkü size cahil biri gibi davranabilirler. Ayrıca Almanlar göçmenlik konusunda hassastır. Bu yüzden bu konudan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Siyaset hakkında soru sormaktan kaçınmayın. Almanlar bayraklarının küçümsenmesinden hiç hoşlanmaz. Bu aynı zamanda ağır bir hapis cezası ve federal bir suç olacaktır. Spor müsabakaları dışında Alman bayrağı bulunan bir şey giymekten kaçının. Almanların milli marşının ilk bölümü hakkında konuşmayın. Çünkü sıkıntılı geçmişleri Almanları saldırgan yapabilir.

Almanlar, Nazi Almanya'sı konusunda son derece hassastır. Bu konuya son derece duygusal davranırlar ve bu konuda son derece kırılgandırlar. Ülkenin bölünmesi konusunda hiçbir muhabbete dahil olmayın. Berlin Duvarı ülkede hala bölücü bir konu olarak bilinir. Nazi dönemine ait slogan, sembol ve jestlerden uzak durun. Çünkü bu durumda sınır dışı edilebilir ya da hapis cezası alabilirsiniz. Almanya’da bölgesel alışkanlıkların olduğu konuşmayı yapmaya çalışmayın. Çünkü bu durumda alay ettiğiniz düşünerek size kırılabilirler.

İletişim

Almanya'da iletişim
Almanya uluslararası kodu +49 olarak hizmet verir. ülkede 0800 ve 00800 numaraları ücretsiz olarak hizmet verir. 0900 numaraları genel olarak ticari amaçla kullanılır ve son derece pahalıdır. Ülkede itfaiye ve ambulans numarası 112 olarak hizmet verirken polis numarası ise 110’dur. Ülkede uzun süre kalmayı planlıyorsanız ön ödemeli hizmet veren şirketlerden birinin hattını alabilirsiniz. Bu daha ekonomik olacaktır.son günlerde ise ucuz fiyata uluslararası arama yapabileceğiniz bazı telefon dükkanları açılmaya başladı. Bunlar daha çok göçmenlerin bulunduğu bölgelerde daha yoğun olarak bulunur.

Almanya Haritası, Almanya Yol Tarifi
admin / 25.05.2019 / 1 / 4 434

Yorum Ekleyin


 1. ÖMER LEMAN
  Ziyaretçi
  2 Şubat 2020 20:17
  0
  Almanya'nın neredeyse bütün şehirlerini turistlik alanlarını gezdim gördük şimdi istesem yine giderim Almanya benim gittiğimde kendi memleketim gibi hissettiğim bir ülke bu yüzden her fırsatta gidiyorum.Almanya da gezecekler Trier'e gitmesini tavsiye ederim Almanya'nın en eski şehridir. UNESCO nun dünya mirasları listesindedir. Buda size ayrıntı olsun Potsdam şehrine gitmeyi unutmayın roma hamamları harikadır. Köln Katedrali eğer buraya gitmediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir. Katedrali  gezmek için para ödemezsiniz ama bazı alanları ücretli çok ihtişamlı ve güzel bir yer Ayrıca bu yorumu yazmamın sebebi çok güzel bir yazı yazmışsınız Almanya hakkında hiç bilgisi olmayana bile rehber olabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İngiltere Gezi Rehberi (İngiltere'de Gezilecek Yerler)

İngiltere Gezi Rehberi (İngiltere'de

Üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak anılan İngiltere, Birleşik Krallık
Fransa Gezi Rehberi (Fransa'da Gezilecek Yerler)

Fransa Gezi Rehberi (Fransa'da

Dünya ve Avrupa tarihinin önemli aktörlerinden biri olan Fransa; günümüze gelen
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up