Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı


Küçükköy gezilecek yerler
Marmara ve Ege Bölgesine sınırı olan nadide bir ilimiz var sıklıkla bahsediyoruz. Evet, Balıkesir’i kastediyoruz. Öyle ki; her köşesi cennetten kopmuş gibi muazzam güzelliklerle dolu mekanlara ev sahipliği yapıyor bu ilimiz. Bugünkü yazımızda ise yine Balıkesir’in meşhur ilçelerinden biri olan Ayvalık’ta henüz yeteri kadar meşhur olmamış fakat bu konuda gümbür gümbür hedefe ilerlemekte olan Küçükköy ve Küçükköy’de gezilecek yerler hakkında siz değerli ziyaretçilerimize bilgiler vereceğiz.

Küçükköy, Ayvalık merkeze 8 kilometre mesafede yer alıyor. Yerleşim yeri olarak tarihi 1462 yılına dayanıyor. Fatih Sultan Mehmet Midilli Adası’nı fethetmeye karar verdiğinde bu bölgeye yeniçerileri konuşlandırmış ve Midilli Adası’nı aldıktan sonra bölgede isyan çıkmasına mani olmak adına yeniçerilerce buraya bir oba kurdurmuş. Yeniçeriler de bir müddet kurmuş oldukları bu obada yaşamışlar.

Rumlar da bir yeniçeri yerleşimi haline gelmiş olan oba ve çevresine Yeniçeri Yeri anlamında Yeniçarohori ismini vermişler. Sonraki dönemlerde Ayvalık ve civarı Osmanlı’dan özerklik almış ve 1800’lü yıllarda Yunanistan ve Yunan Adalarından bu bölgeye çok sayıda Rum göç etmiş.


İlerleyen dönemlerde mübadeleler sırasında burada yaşayan Rumlar ayrılmışlar ve sonrasında bölgeye Makedonya göçmeni Boşnaklar yerleşmiş. 1920 ile 1980 arasında Boşnak nüfus ağırlıklı olan köy zamanla boşalmış ve çok az insanın yaşamakta olduğu bir köy iken şehirden köye yerleşmeyi tercih eden bir grup insanın öncülüğünde yapılandırmaya giden bir sürecin kıvılcımları atılmış.

Hem köylü hem de şehirlinin teknoloji ve modern anlayış ile bir arada yaşayacağı, sanatın ve insanlığın ön plana çıkarıldığı muhteşem bir mekan haline dönüşüvermiş. Yapılanması hala devam eden Küçükköy her geçen gün daha güzel bir dönüşüme kucak açıyor. Peki, bu anlamlı proje ve dönüşüme ev sahipliği yapmakta olan Küçükköy’de gezilecek yerler nereler buyurun birlikte inceleyelim.

KıraARThane

Köyün çocukları için sanat ve kodlama gibi becerilerin ve bilgilerin aşılandığı muazzam bir mekan. KıraARThane’de mobil uygulama ve mobil oyun projelerine yol göstermek amacıyla oluşturulan bir kuluçka merkezi yer alıyor.

Cumhuriyet Kültür Merkezi

Sergi, düğün, kurum ve okulların tertip ettiği kültür ve sanat faaliyetleri ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yapan harika bir mekan.

Kent Müzesi ve Sanat Galerisi

Köyün meydanında yer alan bu mekan ise köyün tarihini yansıtan, insanların mübadele zamanından sonra gerçekleşen Balkan göçünü ve o sırada yaşanan olayları anlamasını sağlayan hoş ve nezih bir ortam.

Artura Gallery

Dönüşüm projesi ile birlikte çok sayıda sanatçının da köye yerleştiğini belirtmek isteriz. Arturra Gallery de bu sanatçıların ellerinde yoğrulmuş ve önemli Türk Ressamlarının eserlerinin sergilendiği harika bir galeri haline gelmiş.

Artura Art Craft

Burada ise hem Küçükköy’ün ilk yerleşim ortamını sağlayan yeniçeriler, hem denizciler hem de Balıkesir ve civarının Osmanlıdan önceki hakimi olan Karesi Beyliği temalı takı ve aksesuarlar sergileniyor.

Ateliler Sanat Merkezi

Köye temelli yerleşmiş olan bazı sanatçıların hem atölye, hem mekan, hem de ev olarak kullandıkları bu yeri ziyaretçilere açması ile ortaya çıkan muhteşem bir sanat merkezi.


Küçükköy Nerede? Küçükköy’e Nasıl Gidilir?

Balıkesir Ayvalık ilçesinde yer alan ve ilçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunan Küçükköy’e hem havayolu hem de karayolu ile ulaşmak mümkün. Havayolunu tercih eden ziyaretçiler Edremit Koca Seyit Havalimanını kullanabilirler. Karayolunu tercih edecek olan ziyaretçilerin ise Balıkesir-Ayvalık karayolu güzergahını takip ederek Küçükköy’e ulaşmaları mümkün.admin / 13.07.2018 / 0 / 4 557

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Avşa Adası Tanıtımı

Avşa Adası Tanıtımı

Avşa Adası tanıtımı isimli bu yazımızda; Avşa Adası hakkında bilgi bulabilir,
Güre’de Gezilecek Yerler

Güre’de Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinin en meşhur ilçelerinden biri olan Edremit, kendi bünyesinde
Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç Balıkesir’in bir ilçesi olup, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinin arasında
Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Ayvalık ilçesine bağlı, turistik bir mekan olan Altınova,
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Şarköy ile Kapıdağı yarımadası arasında kalan sığ deniz alanında konumlanan
Akçay’da Gezilecek Yerler

Akçay’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı ve gözde tatil mekanlarından bir diğeri
Cunda (Alibey) Adası Gezilecek Yerler

Cunda (Alibey) Adası Gezilecek Yerler

Ayvalık'ın kuzeybatısında bulunan ve Lale Adası yolu üzerindeki Türkiye'nin ilk
Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Midilli Adasının tam karşısındaki Ayvalık benzersiz kumsallar ve doğa harikası
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up