Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Akçay’da Gezilecek Yerler

Akçay’da Gezilecek Yerler


Akçay gezilecek yerler
Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı ve gözde tatil mekanlarından bir diğeri olan Akçay beldesi, Kaz Dağları’nın muhteşem ormanları ile Ege Denizi’nin kıyılarının birleştiği, huzur ve dinginlik verici bir noktada yer alıyor.

Sayısız güzelliklerin ev sahibi olan Edremit’in efsane beldelerinden biri olmaya müşerref bu belde bir kez de olsa ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Bu yüzdendir ki; bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimize, Akçay’da gezilecek yerler ve bu şirin belde ile ilgili bilinmesi gereken bazı detaylar hakkında bilgiler vereceğiz. Hazırsanız buyurun başlayalım.

Akçay Tarihi

Edremit ilçesine yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alan bu şirin belde, antik çağlarda Killa ve Crysa kentlerinin bulunduğu noktayı teşkil ediyor. Milattan önce 800’lü yıllarda bu bölgenin Stoies olarak adlandırıldığı biliniyor.


O dönemlerde burada bulunan yerleşim merkezlerinin, hem askeri hem de stratejik açıdan büyük bir öneme sahip olduğu ileri sürülüyor. 1800’lü yıllarda ise Edremit bünyesine dahil bir belde olarak Akçay adı ile anılmaya başlanıyor.

Bölge hakkında bu kadar tarihi bilgi kafi diye düşünüyoruz. Sizleri sıkmadan konumuza yani gezilecek yerlere geçelim istiyoruz.

Akçay Kordonu

Akçay ziyaretinizde en çok beğeneceğiniz yerlerin başında Akçay kordonu yer alıyor. Kordonun başından sonuna kadar, restoran, kafe ve eğlence mekanları yer almakta. En çok keyif alacağınız şeyin ise kordon boyu aheste aheste yürüyerek, Ege sahilinin muhteşem havasını içinize çekmek olacağını düşünüyoruz.

Sarıkız Heykeli

Akçay beldesinin merkezinde bulunan Sarıkız Heykeli hem Akçay’ın hem de meşhur Kaz Dağları’nın simgesi durumunda. Aynı zamanda bu heykelin da Sarıkız isimli efsaneye ithafen yapıldığını da belirtmekte fayda var.

Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesi

Akçay’da bulunan tek müze burası oluyor. İsmini Akçay’a bağlı bir köy Olan Tahtakuşlar’dan alan müzede, bölgede yaşamış olan Osmanlı Türkleri’nin kültürü ve yöresel değerleri sergileniyor.
Türkiye'nin oksijen oranı en yüksek bölgesi olan Tahtakuşlar hakkında daha fazla bilgi için "Kazdağı'nın Eteklerinde Tahtakuşlar" başlıklı konumuzu ziyaret ediniz.

Altınkum ve Diğer Plajlar

Adından da anlaşılacağı üzere, açık renkli ve incecik kumlarla süslenmiş olan Altınkum Plajı, ziyaretçilerin en gözde mekanlarından. Plaj çevresinde çay bahçeleri ve oteller de bulunuyor. Bu mekan, oldukça keyifli anlar yaşayacağınız muhteşem bir mekan olma özelliğine sahip diyor başka da bir şey demiyoruz. Ayrıca Akçay’da gidebileceğiniz tek plaj burası değil tabi.

Belediye Halk Plajı, Sarıkız Plajı, Zeytinli Belediye Halk Plajı gibi birçok plaj daha Akçay’da sizleri bekliyor.

Çamlıbel Şarlak

Akçay gibi bir yerde doğa güzelliklerini görmemek olmaz. O yerlerin başında ise, Akçay’a yaklaşık 5 kilometre mesafede yer alan ÇamlıbelŞarlak geliyor.
Yeşil vadiden, Edremit Körfezi’ne kadar uçsuz bucaksız bir manzarası bulunan Çamlıbel Köyü hakkında detaylı bilgi için "Çamlıbel Köyü Tanıtımı" başlıklı konumuzu ziyaret ediniz.

Zeytinli

Akçay denilince Zeytinli, Zeytinli denilince de Akçay. Birbirinden ayırmaya kıyılamayan iki güzide belde. Akçay’a oldukça yakın olan bu belde deçok güzel bir plaj bulunuyor. Ayrıca beldede gezerken büyülenebileceğiniz türden muhteşem mekanlar da yer alıyor diyebiliriz.

Kaz Dağları

Malumunuz Kaz Dağlarıbölgede birçok yere yayılmış durumda. Akçay sınırlarında da lokal bir şekilde yer alan Kaz Dağları’nın doğal zenginliğini muhakkak görmenizi öneriyoruz. Birçok canlı türüne ev sahipliği yapan ve aynı zamanda da içerisinde bir milli park barındıran bu mekan ülkemizin önemli değerlerinden de birini teşkil ediyor.
Zeus'un Troya Savaşı'nı Kaz Dağının üzerinden izlediği, antik çağlardaki adı İda olan Kaz Dağları hakkında ayrıntılı bilgi için "Kaz Dağları Gezilecek Yerler" isimli konumuzu inceleyiniz.

Akçay Mutfağı

Akçay mutfağı genellikle Balıkesir kültürünün bünyesinde barındırıyor diyebiliriz. Akçay’da körfez balıklarına rağbet de fazla ama genel olarak, höşmerim, mafiş, börülce salatası, tirit, manav tarhanası ve keşkek gibi, tatmaktan hoşlanabileceğiniz yöresel lezzetler bulunuyor.

Akçay Nerede? Akçay’a Nasıl Gidilir?

Akçay, ülkemizin gözde tatil mekanları arasında yer alıyor ve Balıkesir ilinin Edremit ilçesi sınırlarında bulunuyor.

Karayolunu tercih ediyorsanız, İzmir - Çanakkale karayolu güzergahını takip ederek Akçay’a ulaşabilirsiniz. Balıkesir, İzmir ve Bursa gibi çevre il ve bölgelere 100 ila 250 kilometre mesafede bulunan Akçay, İstanbul’a 480, Ankara’ya ise 640 kilometre mesafede bulunuyor.


Havayolunu tercih ederseniz de yakınlarda bulunan Edremit Körfez Havalimanı’na ulaşarak buradan da rahatlıkla Akçay’a ulaşabilirsiniz.admin / 07.05.2018 / 1 / 18 060

Yorum Ekleyin


  1. Alex Çelik
    Ziyaretçi
    10 Mayıs 2018 16:00
    0

    Mutlaka görmenizi tavsiye ederim kaz dağlarının o tertemiz havası ve mükemmel güzellikte yem yeşil ormanı denizi pırıl pırıl bir çok farklı noktadan denize girilebiliyor ve su sporları ve balık adamlar için mükemmel koylar mevcut huzurlu ve güvenli bir tatil için önerebileceğim bir yer tatil için tercih edilecek ilk mekanlardan bir tanesi.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Marmara ve Ege Bölgesine sınırı olan nadide bir ilimiz var sıklıkla
Güre’de Gezilecek Yerler

Güre’de Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinin en meşhur ilçelerinden biri olan Edremit, kendi bünyesinde
Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Ayvalık ilçesine bağlı, turistik bir mekan olan Altınova,
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Manyas’ta Gezilecek Yerler

Manyas’ta Gezilecek Yerler

Adından sıkça bahsedilen bir ilçemiz olan Manyas Balıkesir iline bağlıdır. İl
Çamlıbel Köyü Tanıtımı

Çamlıbel Köyü Tanıtımı

Çamlıbel, Kaz dağları eteklerinde bulunan nadide köylerimizden birisidir. Yeşil
Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Fesleğen kokulu sokaklar, bol miktarda zeytin ağaçları ile çevrilmiş yollara ve
Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Dünyanın en önemli oksijen kaynaklarından biri olan Kaz Dağları, doğal çevrenin
Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit, Adramytteion ya da Pidasus adıyla MÖ 15. yüzyılda kurulmuştur. Çeşitli
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up