Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yurt Dışı » Şehirler » Paris Gezi Rehberi (Paris'te Gezilecek Yerler)

Paris Gezi Rehberi (Paris'te Gezilecek Yerler)


Paris gezi rehberi isimli bu yazımızda; Paris nerenin başkenti, Paris nüfusu ve Paris nerede gibi Paris hakkında bilgi bulabilir, Paris gezilecek yerler listesi ile Paris gezisi hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

İngiltere gezi rehberi
Paris dünyanın en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden biridir. Paris ile ilgili bilgiler arasında en ilgi çekici olan detaylardan biri Fransa'nın diğer tüm bölgelerinin toplamından daha fazla turist çekmesidir. Avrupa'nın en önemli turistik ve yönetim merkezlerinden biri olan Paris nerenin başkenti diye merak edenler için cevabımız: Fransa'nın başkentidir. Avrupa'nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Paris hakkında bilgi edinerek mükemmel bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Paris nüfusu 12 milyon civarındadır. Sen Nehri çevresinde kurulmuş olan bu rüya şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi içinde onlarca yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Bu şehri ziyaret ettiğinizde dünyanın en ilgi gören yapılarını görme fırsatı elde edebilirsiniz. Son zamanlarda yaşadığı terör saldırılarıyla sarsılan şehir, tüm ihtişamıyla Avrupa'nın merkezinde ziyaretçilerini bekliyor.

Paris’in Tarihi


Paris tarihi MÖ 200’lü yıllara kadar gidiyor. Buraya ilk yerleşen ve adı Parisli olan Kelt balıkçı Avim olarak bilinir. Keltler döneminde Lutetia olarak bilinen bu bölüm Roma topraklarına bağlandıktan sonra Hristiyanlığı kabul ederek kiliselere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. 1300’lü yıllarda kent veba salgını yüzünden büyük yara almıştır. 1500’lerde Rönesans etkisine giren şehir günümüzdeki birçok yapıya bu dönemde kavuşmuştur.
Fransa kültürü, Fransa yemekleri, vize bilgileri ve tüm detaylar için Fransa Gezi Rehberi isimli yazımızı mutlaka okuyunuz.
1789 yılında Fransız İhtilali merkezi olan şehir, tüm dünyaya milliyetçilik ve eşitlik akımlarının yayıldığı yerdir. Bu dönemden sonra Napolyon yönetiminde büyük bir değişim geçiren şehre sömürgelerden göçler başlamış. Sömürge döneminde zenginleşen şehrin günümüzdeki halini Hausmann adında bir şehir planlamacısı vermiş. Bu dönemde çok sayıda ev yıkılmış ve insanlar evsiz kalmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük zarar gören şehir Alman işgaline uğramıştır. Bu dönemde hiçbir zarar görmeyen şehir günümüze kadar mükemmel bir gelişim göstermiştir.

Paris’te Gezilecek Yerler Listesi

Paris’te gezilecek yerler arasında size oldukça önemli seçenekler çıkacaktır. Bu şehri ziyaret ettiğinizde oldukça güzel bir gezi planı oluşturabilirsiniz. Dünyanın en çok ziyaretçi çeken noktalarını görmenin ayrıcalığına Paris gezisi sırasında erişebilirsiniz.
 • Eyfel Kulesi

eyfel kulesi
Eyfel Kulesi 1889 yılında düzenlenen Fransız İhtilali yüzüncü yılı anısına yapılmıştır. İlk etapta kaldırılması planlanan bu yapı günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 320 metre yüksekliğe sahip kule her yıl ortalama 7 milyon ziyaretçi çekmektedir. Sen Nehri kıyısında Champ de Mars’ta yer alan bu kuleye asansör ya da merdivenle çıkarak ülkeyi kuş bakışı izleyebilirsiniz. Buradan şehrin tüm nehir ve köprülerini panoramik olarak izleyebilirsiniz.

Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Her gün / 09:00–00:45
 • Louvre Müzesi

louvre müzesi
Bu müze dünyanın en ünlü müzelerinden biridir. burada 35 binden fazla heykel, resim, Antik Yunan, Mısır ve İslam eserlerini ziyaretçilere gösteriyor. Mona Lisa gibi dünyanın en önemli eserlerini barındıran müze 1200’lerde yapılmıştır. Burası ilk tadilatını on altıncı yüzyıl ortalarında görmüştür. Daha sonra Kraliyet Binası olarak hizmet vermeye başlayan bina 1793 yılında müze olmuştur. 1980 yılında müzeye yirmi bir metre yüksekliğe sahip bir cam piramit eklenmiştir. Burada dünyanın en önemli sanat eserlerini görmenin ayrıcalığını görebilirsiniz.

Adres: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Salı: Kapalı, Çarşamba: 09:00–21:45, Perşembe: 09:00–18:00, Cuma: 09:00–21:45, Cumartesi: 09:00–18:00, Pazar: 09:00–18:00, Pazartesi: 09:00–18:00

 • Arc de Triomphe

arc de triomphe
Burası Fransızların sembolü olan eski ve yeni Paris’i bağlayan noktadır. 1900’lerin başından beri Paris’in tepesinde yer alan Bizans dönemine ait olan bu yapı Roma Titus Anıtı örnek alınarak yapılmıştır. Buradaki Zafer Anıtı şehrin kalbi olarak kabul edilir. Buradan şehrin tüm manzarasını görebilirsiniz.

Anıt 1806 yılında Jean Chalgrin tarafından tasarlanmış 51 metre yükseklikte ve 45 metre genişlikte bir yapıdır. İç duvarlarında 558 Fransız generali ismine yer verilmiştir. Altı çizili olanlar da savaşta ölen komutanlardır.

Adres: Place Charles de Gaulle, 75008 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Her gün / 10:00–22:00
 • Concorde Meydanı

concorde meydanı
Şanzelize Caddesi doğu çıkışı tarafında yer alan bu meydan, şehrin en ünlü meydanıdır. Burası yapılan giyotin idamları ile ünlüdür. Burada Fransa Kralı Louis gibi çok sayıda kişi giyotinle idam edilmiştir. Sekiz hektarlık alanda yer alan meydanın dört yanında belli şehirleri temsil eden heykeller vardır. Ayrıca Paris gezilecek yerler bu meydana oldukça yakındır.

Adres: 75008 Paris, Fransa
 • Sacre Coeur Bazilikası

sacre coeur
Burası Paris’in en ünlü kiliselerinden biridir. 1874 yılında yapılan Fransa ile Prusya arasındaki savaşta ölen 58 bin kişi anısına 1875 ile 1914 yılları arasında yapılmıştır. Kutsanmış kalp anlamına gelen kilisenin kubbeleri camiye benzetilir. İçinde yer alan freskler, vitraylar, heykeller ve tablolar mutlaka görülmelidir. Bu ibadet noktası şehrin en önemli dini yapılarından biridir. Ayrıca kilisenin yanındaki ara sokaktan çıkarak Ressamlar Tepesi’ne ulaşabilirsiniz. Burada dünyanın her yerinden gelen sanatçılar yer almaktadır.

Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa
 • Notre Dame Katedrali

notre dame katedrali
Şehrin ve ülkenin din adına en çok bilinen yapısı olan Notre Dame Katedrali, Kelt ve Romalılar tarafından kutsal kabul edilen Sen Nehri kıyısına 1163 ile 1334 yılları arasında yapılmıştır. Gotik tarzın güzel bir örneği olan bu yapıda yer alan ikiz kuleler 69 metre yüksekliktedir. Yapının ana kapısından geçen yol Kilometre Sıfır olarak adlandırılır. Bu yapıda aynı anda 9 bin kişi ibadet edebilir. Ayrıca çok sayıda tarihi eser de burada sergilenmektedir. Son zamanlarda yapılan onarım çalışması sırasında yangın çıkmıştır ancak eserler tadilat nedeniyle alındığı için hiçbir şey zarar görmemiştir. Katedral kulelerinden şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Adres: 6 Parvis Notre-Dame - Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa
NOT: 15 Nisan 2019 tarihinde çıkan bir yangın nedeni ile geçici olarak ziyaretlere kapalıdır.

 • Ressamlar Tepesi

ressamlar tepesi
Montmartre olarak bilinen bu yapı Paris’in en önemli gezi noktalarındandır. Burası daha önce Salvador Dali, Vang Gogh gibi çok sayıda ressamın stüdyosuna ev sahipliği yaptığı için Ressamlar Tepesi olarak adlandırılır. Buradaki sanat dolu sokakları ve evleri gezerken oldukça keyif alacaksınız. 130 metre rakımlı tepe şehrin en yüksek noktasıdır. Bu yüzden buradan şehrin manzarası güzel bir şekilde izlenebilir.

Adres: Place du Tertre, 75018 Paris, Fransa
 • Disneyland

disneyland
Şehir merkezinden 32 km mesafede yer alan Disneyland 2 bin hektarlık alanda yer alan bir tema parkıdır. Bu yapı 1992 yılında inşa edilmiştir ve Amerika dışına yapılan ikinci Disneyland tesisidir. Eğlencenin adresi olan bu bölge Disneyland Park ve Wall Disney Studios Park olarak iki ana bölümden oluşur. Ayrıca burada konaklama şansınız da vardır. Burada her yaştan insana hitap eden eğlence araçları vardır. Ayrıca sinema ve televizyon şovlarına ait tematik alanları da ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Boulevard de Parc, 77700 Coupvray, Fransa
Ziyaret Saatleri: Salı 10:00–20:00, Çarşamba 10:00–20:00, Perşembe 10:00–20:00, Cuma 10:00–20:00, Cumartesi 10:00–22:00, Pazar 10:00–21:00, Pazartesi 10:00–20:00
 • Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri

lüksemburg sarayı ve bahçeleri
Burası Fransa'nın en güzel saraylarından biridir. Dördüncü Henri’nin eşi Marie de Medici için Floransa’daki Lalazzo Pitti örnek alınarak inşa edilmiştir. 1615 ile 1645 yılları arasında yapılan bu yapının iç bölümlerinde çok sayıda değişiklik yapılmıştır. Şu an Fransa Senatosu kullanımında olan bu ihtişamlı sarayın önemli bir bölümü de 25 hektarlık alandaki Lüksemburg Bahçeleridir. Tam orta kısmında sekizgen yapay bir göl olan bu bahçe Paris gezi rehberi oluşturan gezginlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Ayrıca bahçede sarayın mimarı Salomon de Brosse öncülüğünde yapılan Medici Çeşmesi de görülmeye değerdir.

Adres: 75006 Paris, Fransa
Telefon: +33 1 42 34 20 00
 • Seine Nehri

seine nehri
Şehrin güney ve kuzey olarak ikiye bölündüğü nehir, 1991 yılında dünya mirası listesine alınmıştır. Kıyılarındaki tarihi kalıntı ve parklarla bilinen nehrin etrafında farklı özelliklere sahip köprüler vardır. Şehirdeki ziyaretçilerin mutlaka uğradığı Seine Nehri üstünde yer alan Arceveche Köprüsü’nün Quartier Latin ayağının üstündeki demir korkuluklara aşıkların astığı kilitler dünya çapında üne sahiptir. Sizler de aşıklar kenti olan Paris’te sevgilinizin ismini bir kilide kazıyarak bu korkuluklara asarak aşkınızı ölümsüz kılabilirsiniz.

 • İle de la Cite

ile de la cite
1800’lü yılların sonuna kadar şehirdeki önemli bir merkez olan Sein Nehri’nin bu şirin adası, o dönemdeki krallara ait sarayların ve önemli kişilerin evlerinin olduğu bölge olmasıyla ünlüdür. Burası günümüzde en turistik noktalardan biridir. Adada kırmızı tuğlalı evlerin bulunduğu Place Dauphine ve katedral toplarının yer aldığı Rue Chanoinesse gezilecek yerler arasındadır.
 • St. Chapelle Kilisesi

sainte chapelle kilisesi
Notre Dame Katedrali ardından şehrin en çok bilinen katedrali olan bu yapı, içinde bulunan vitraylarıyla Ortaçağ dönemini yansıtan sınırlı dini mekanlardan biridir. Dış cephesi Gotik tarzda işlenen yapı oldukça önemli detaylar barındırmaktadır. Paris’e gittiyseniz Ortaçağ Avrupa'sını görmek için mutlaka burayı görmelisiniz.

Adres: 8 Boulevard du Palais, 75001 Paris, Fransa
Telefon: +33 1 53 40 60 80
 • Opera Binası

paris opera binası
Sanat sevip de Paris’e gittiyseniz Opera Binası görmeden geri dönmemeniz gerekir. Mimarisiyle de dünyada ün yapan bu yapı daha çok opera ve bale gösterilerinin yapıldığı bir binadır. 1669 yılında yapılan binada hem çağdaş hem de klasik mimari ile oluşturulmuş iki salon bulabilirsiniz. Etkileyici mimariye sahip olan ve 1989 yılında açılan çağdaş bölüm Opera Bastille 2700 koltuk kapasitesine sahiptir. gösterişli bir yapıya sahip olan ve 1875 yılında açılan Palais Garnier 1970 koltuktan oluşmaktadır. Ayrıca burada 500 koltuk kapasiteli bir de amfi tiyatro vardır.

Adres: Place de l'Opéra, 75009 Paris, Fransa
 • Versay Sarayı

versay sarayı
Ülkenin gezilecek müzelerinden biri olan Versay Sarayı 1600’lü yıllardan kalan bir kraliyet konağıdır. Ayrıca bu yapı Avrupa’nın en büyük sarayı olarak ün yapmıştır. İspanya’da doğsa da Fransa’da yaşayan çok sayıda sanatçının eserleri burada sergilenir. Ayrıca bahçeleri de son derece hoştur. İkinci Dünya Savaşı’nı bitiren Versay Anlaşması buradaki Aynalı Salon’da yapılmıştır. Bu bölüm günümüzde ziyarete açıktır.

Adres: Place d'Armes, 78000 Versailles, Fransa
Ziyaret Saatleri: Her gün / 09:00–17:30
 • Pantheon

pantheon paris
Londra’da bulunan St. Paul’s Katedraline benzetilen bu yapı 16. Louis tarafından Azize Genevieve anısına 1744 ile 1790 yılları arasında yaptırılmıştır. Bu yapı bazı dönemlerde kilise olarak anılmıştır. Ancak asıl ünü içinde yapan Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola, Alexander Dumas gibi Fransız kişilerdir. Fizikçi Leon Foucault’un 1851 yılında dünyanın kendi çevresinde döndüğünü kanıtladığı deney bu yapıda gerçekleşmiştir.

Adres: Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Her gün / 10:00–18:30

 • Les Invalides

les invalides
Yedinci bölgede bulunan Fransa’nın askeri tarihini ilgilendiren müze ve anıtlarının bulunduğu bir bölgedir. Burası 1671 ile 1678 yılları arasında 16. Louis talimatıyla Mimar Liberal Bruant tarafından yapılmıştır. O dönemde yaşlı ve yardıma ihtiyacı olan askerlere bakılması için yapılmıştır. Napolyon’un naaşı buradaki altın kubbeli Dome Kilisesi içinde yer alan önemli bir kısımdır. Ayrıca burada zırh ve silah koleksiyonlarının yer aldığı Musee de Armme; harita ve Fransız mevzilerinin maketleri bulunan Musee des Plans REliefs; İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan kahramanlıkları anlatan Musee de la Ordre de la Libiration bulunmaktadır.

Adres: 129 Rue de Grenelle, 75007 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Her gün / 10:00–18:00
 • Pompidou Merkezi

pompidou merkezi
Burası sosyal ve kültürel imkanlar sağlayan bir merkezdir. 1971 ile 1977 yılları arasında yapılan bu yapı adını Fransa’nın eski cumhurbaşkanından almıştır. En üst katında seyir terası yer alan bu yapıda mağaza, restoran ve sinemaya ek olarak 5 bin sanatçı tarafından yapılan 60 bin üzerinde çağdaş ve modern sanat eserlerinin yer aldığı Musee National D’art Moderne vardır. Ayrıca 2 binin üstünde yayının olduğu kütüphane de ziyaret edilebilir. Müzik ve akustik araştırmalarının yapıldığı bu merkezde 7.6 metre uzunluğa sahip Stravinsky Çeşmesi de insanların buluşma noktasıdır.

Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Salı Kapalı, Perşembe 11:00–23:00, Diğer Günler 11:00–21:00
 • Paris Yer Altı Mezarları

paris yeraltı mezarları
Kültürel olarak kentin zengin bölgelerinden biridir. Kent merkezine yakın olan yer altı mezarları farklı yerlerdeki mezar alanlarının salgına yol açtığının düşünülmesi sebebiyle 1785’te hizmete açılmıştır. Oldukça uzun eski taş ocaklarını barındıran bu yapıda iskeletler yer alır. Burada sanat galerisi görünümü sağlayacak 2 kilometrelik bölüm ilginizi çekebilir.

Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Pazartesi Kapalı, Diğer Günler 10:00–20:30
Telefon: +33 1 43 22 47 63
 • Pere Lachaise Mezarlığı

pere lachaise mezarlığı
Şehrin en önemli ziyaret noktalarından biri olan bu mezarlık heykelleriyle bir açık hava müzesini andırır. 44 hektarlık alana sahip olan bölge Napolyon Bonapart emriyle Mimar Alexandre Theodore Brongniart tarafından yapılmıştır. 1804 yılında defin alanı açılsa da o dönem ilgi görmemiştir. Ancak La Fontaine ve Moliere mezarları buraya taşınınca ünü dünyaya yayılmıştır. Günümüzde Oscar Wilde, Max Ernst ve Camille Pissaro gibi isimler de yer alır. Ayrıca burası Türkiye’den bazı insanlar için de önem taşıyan bir mezarlıktır. Çünkü daha önce ülkemizden sürgüne gönderilen Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarları da burada bulunur.

Adres: 8 Boulevard de Ménilmontant, 75020 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Her gün / 08:00–18:00
Telefon: +33 1 55 25 82 10

Paris Nerede?

Fransa'nın başkenti olan bu muhteşem şehir İle de France bölgesinin merkezi olarak hizmet verir. Paris nerede, merak edenler için Sen Nehri üzerindeki havzada olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa'nın merkezinde bulunan bu şehir Manş Denizine 375 km mesafede yer alır.

Paris’e Nasıl Gidilir?

Paris, Avrupa kıtasında kalan bir şehirdir. Bu yüzden ülkemizle uzak da olsa kara bağlantısı vardır. Ülkemiz üzerinden hava yolu, deniz yolu ya da demir yolu ile Paris’e ulaşabilirsiniz. Her yolun avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.
 • Uçakla

Türkiye’den Paris’e uçakla ulaşım son derece basit ve fazla seçeneğe sahip bir yöntemdir. Paris’e ülkemizdeki birçok şehirden direkt ya da aktarmalı olarak uçuş bulabilirsiniz. Haftanın her günü düzenli olarak Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi yerlerden Paris’e uçak bileti bulabilirsiniz. Uçakla ortalama 4 saatte Paris’e ulaşabilirsiniz.
 • Arabayla

Paris’e kendi arabanızla gitmeniz mümkündür. Ancak bunun için yerine getirmeniz gereken bazı zorunluluklar vardır. Bunun için öncelikle uluslararası bir ehliyete sahip olmalı ve araç sigortası yaptırmalısınız. Bulgaristan’dan başlayarak Sırbistan-Hırvatistan-Slovenya-Avusturya-İsviçre hattını izleyerek Paris’e ulaşabilirsiniz. Ülkemizde burası 2500 km kadar sürecektir. Bu yolculuk için ihtiyacınız olan artı bir vize Bulgaristan transit geçiş vizesidir.
 • Otobüsle

Ülkemizde İstanbul üzerinden Paris’e direkt olarak otobüs bileti bulabilirsiniz. Araba ile gittiğiniz rotayı izleyeceğiniz bu yolculuk sırasında yine Bulgaristan transit vizesi almanız gerekebilir. Ayrıca Yunanistan ya da Bulgaristan'a geçerek buralardan direkt olarak Paris’e otobüs yolculuğu yapabilirsiniz.
 • Trenle

Türkiye ile Paris arasında tren yolculuğu yapmak için aktarma yapmanız gerekir. İstanbul’dan trenle Edirne sınır kapısından Bulgaristan’ın Sofya şehrine ulaşarak buradan Paris’e gidecek trene binebilir. Sofya’dan Bükreş ve Budapeşte’ye ulaşarak Paris trenine binebilirsiniz. Tren yolculuğu için Bulgaristan transit geçiş vizesi almanız yine şarttır.


Paris Festivalleri

Paris festivaller bakımından Avrupa'nın en çok seçeneğe sahip olan şehirlerinden biridir. Burada hemen hemen yılın her zamanında bir festival bulabilirsiniz. Burada iki yılda bir düzenlenen Belleville Flea Markets, De Saint Klasik Müzik Festivali, Paris Müzik Festivali, Belly Fusion Dans Festivali, Paris Hava Show, Paris Street Music Fest, Paris Jazz Festivali gibi onlarca etkinliğe katılabilirsiniz. Paris’te ne yapılır, diye düşünmek yerine bu festivallerle eğlencenin dibine vurabilirsiniz.

Paris'in Resmi Tatil Günleri

Paris resmi tatil günleri genel olarak özel ve dini günlerdir. Yeni yıl 1 Ocak, Paskalya Pazartesisi, 8 Mayıs Zafer Günü, 14 Temmuz BAstille Günü, 15 Ağustos Meryem’in Göğe Yükselişi, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 11 Kasım Ateşkesi Günü, 25 Aralık Noel resmi tatil günleridir. Ancak bu günlerce turistik bölgelerdeki birçok dükkan ve işletme açıktır. Sadece yerel bölgelerde ve daha ara sokaklardaki işletmeler hizmet vermez.

Paris İçi Ulaşım

Paris’i gezmek için şehir içi ulaşımda en güzel seçenek yürüyerek gezmektir. Çünkü bulvarları ve caddeleri geniş yürüyüş yollarına sahiptir. kenti yürüyerek keşfetmek istiyorsanız bir ucundan bir ucuna gezilecek yerler arasında 1 ya da 2 saatlik bir tur atmanız gerekebilir. Şehirde birkaç gün geçirecekseniz yürüyerek her noktayı keşfetmek oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Havaalanında şehir haritası alarak tüm gidebileceğiniz yerleri ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Metro şehirdeki en önemli toplu taşıma araçlarındandır. Dünyadaki en gelişmiş metro ağına sahip olduğu için şehir merkezinde her noktaya metroyla ulaşabilirsiniz. Bazı duraklar kentin tarihi dokusuna göre tasarlanmıştır. Metropolitan tabelaları sizi duraklara götürecektir. Şehirde 16 hat bulunur ve sabah 05.00’ten 00.30’a kadar çalışır. Cumartesi gecesi ise 01.30’a kadar hizmet verir. Ayrıca araçların geleceği süreleri tabelalardan görebilirsiniz. Yoğunluk zamanlarında seferler 2-3 dakikaya kadar sürmektedir. Hatlar belli renk kodlarıyla ayrılır. Her durakta önemli yapıları gösteren harita vardır. Biletinizi gişeden ya da otomatlardan alabilirsiniz. Ancak bunun için bozuk para taşımanızı öneririz.

Şehirde belediye otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Şehrin her yerinden tek seferle birçok gezi noktasına ulaşabilirsiniz. İnternetten gideceğiniz yeri araştırarak gideceğiniz otobüs hattını kolayca bulabilirsiniz. N harfi ile gösterilen otobüsler gece otobüsü olarak sabaha kadar faaliyet gösterirler. Otobüslere ön kapıdan binmeniz gerektiğini unutmayın. Otobüslerin kapısını duraklarda yolcular düğmeye basarak açarlar. Bileti de isterseniz şoförden alabilirsiniz. Tek yön uygulaması olduğu için birçok otobüsün gidiş ve dönüş yönleri farklıdır.

Daha konforlu bir şehir içi ulaşım istiyorsanız taksiyi tercih edebilirsiniz. Taksiler rezervasyon ile yolcu almaktadır. Ancak unutmayın ki şoförler trafikte denk geldiğinde ülkemizde olduğu gibi gideceğiniz yeri öğrenmeye çalışabilir ve mesafe kısaysa sizi almaya niyetli olmayabilirler. Taksilerde tüm ücretler taksimetrede ayrıntılı olarak yazmaktadır.

Paris’te dünyaca ünlü çok sayıda araba kiralama şirketi bulabilirsiniz. Ayrıca hava alanında birçok global firmanın ofisini de bulabilirsiniz. Uluslararası bir ehliyetiniz varsa muhtemelen araba kiralayabilirsiniz. Ancak genelde manuel arabalar verebileceklerini unutmayın.


Paris'te Nerede Kalınır?

Paris dünyanın en önemli turizm noktalarından biridir. Şehir 20 tane bölgeye ayrılmış durumdadır. Bölge numaraları merkezden başlar ve spiral şeklinde dışa doğru genişler. Ulaşım fiyatları da gitmek istediğiniz bölgeye göre değişecektir. Bölgeler arası mesafe arttıkça bilet fiyatı da artacaktır. Paris’te kalacak yer belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli durum metro istasyonuna yakın bir otel seçmektir. Dünyanın en gelişmiş metro ağlarından birine sahip olan bu şehirde bir yere giderken metroyu kullanmanız son derece pratik olacaktır. Fiyat aralığınız yüksekse tam şehir merkezinde yer alan lüks semtlerdeki otellerde kalabilirsiniz. Ayrıca daha dış bölgelerde metro istasyonu yakınında iyi imkanlara sahip çok sayıda otel yer alır. Özellikle metro istasyonu kesişim noktasında yer alan otelleri tercih ederseniz her yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Saint Germain des Pres adındaki Latin Quarter bölgesi Fransa kültürünü hissedeceğiniz ve öğrenciler tarafından tercih edilen hareketli bir konaklama bölgesidir. Le Marais ve Le Louvre semtleri şehirdeki gezilecek yerleri barındıran bölgelerde yer alır. İndirimleri yakalarsanız bu bölgelerde çok iyi oteller bulabilirsiniz. Şehre gitmeden önce rezervasyon yaparsanız güzel bir otel bulabilirsiniz. Ayrıca çok daha ucuza kalmak istiyorsanız çok arka semtlerde yer alan hostelleri de tercih edebilirsiniz. Ancak hostelin güvenli bir bölgede olup olmadığından emin olmanız gerekir.

Paris Yeme/İçme Kültürü

Parisin neyi meşhur
Başkent Paris Fransız yemek kültürünün çıkış noktası olan şehirdir. Bu yüzden şehirde zengin Fransız mutfağını tadabileceğiniz çok sayıda dünyaca ünlü restoran bulunur. Zengin bir çeşitlilik ve damak zevki yansıtan Fransız mutfağında çorba, balık ve et yemekleriyle birlikte peynir ve şarap tadımı yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal yaşamın önemli bir parçası olan kafe kültürü içinde güzel yemekleri tadabilirsiniz. Burada kek, çay ve turta tadabilirsiniz. Parisin neyi meşhur, diyorsanız mutlaka tereyağında sote edilerek bademle pişirilen alabalığı tercih etmelisiniz. Bu yemek size değişik soslarla servis edilecektir.

Peynir kültürü de son derece gelişmiş olan Paris’te ne yenir diyenler blue rokfor, keçi peyniri, camambert ve brie gibi peynir türlerini de tadabilirsiniz. Beyaz şaraplar genelde balık, kırmızılar ise etle tüketiliyor. Rose şarapları da son derece ünlüdür. Farklı soslarla servis edilen etlerin az pişmiş getirildiğini unutmayın. Çok pişmiş et seviyorsanız özel olarak belirtmeniz gerekir. Ayrıca şehir dışında yer alan çiftliklerde hizmet veren restoranlarda taptaze ürünleri tüketebilirsiniz. Ülkedeki kaliteli restoranlar daha çok rezervasyonla müşteri kabul eder. Turistik bölgelerdeki birçok restoran ve kafe 24 saat hizmet verir.

Paris Vizesi

Fransa, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biridir. Bu yüzden de ülkeye girmek isteyen Türk vatandaşları Schengen vizesine sahip olmalıdır. Paris'e ziyarette bulunmak için 90 günden kısa olacak ziyaretler için Paris vize başvurusu Fransız Konsolosluğuna yapılır. Konsolosluk, Schengen vize başvurularını aracı kurumlarla kabul eder. Yani direkt olarak gidip siz başvuru yapamazsınız. Bu kapsamda turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi ve transit vize başvuruları vardır. Sizin yapmanız gereken başvuru Fransa turistik vizesi olmalıdır.

Turistik vizeyi aldığınızda ilk olarak Fransa’ya girecek olmanız gerekir. Bu vize süresi boyunca Fransa’dan sonra Schengen vizesini geçerli olduğu tüm ülkelere de giriş yapabilirsiniz. Ayrıca turistik vize başvurusunda size gelen bir davet olmamalıdır. İlk başvurunuzsa genelde kısa süreli konaklama hakkı tanınır. Daha sonra Schengen kurallarına bağlı kalmanız ve seyahat sıklığınıza göre kademeli olarak bu süre uzatılabilir.

Paris Gece Hayatı

paris gece hayatı
Paris gece hayatı Avrupa çapında bir üne sahiptir. Bu yüzden gittiğinizde mutlaka gece hayatını da tatmalısınız. Bir kafe ya da bistroda mutlaka kahve ve kruvasan tatmadan dönmemelisiniz. Germain Des Pres ve Marais bölgelerindeki sokak kafeleri akşamları güzel bir atmosfere bürünür. Gece hayatı genel olarak Oberkampf bölgesinde bulunur.

Paris, Avrupa'nın en güvenli şehirlerinden biridir. Ancak Saint Denis semti gibi bölgeler biraz tehlikeli yerlerdir. Ülkede gece kulüplerine gidecekseniz dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta buralarda turistlere yüksek hesap düzenleyen bazı mekanların olmasıdır. Bu yüzden gideceğiniz mekanda içkilerin fiyatlarını önceden mutlaka sorun. Ayrıca tavsiyemiz tüm içeceklerin parasını hesap açtırmadan direkt olarak ödeyin. Paris’te sabaha kadar açık olan gece kulübü ve bar bulabilirsiniz. Ayrıca turistik bölgelere yakın yerlerde her türlü müzik anlayışına sahip mekanı kolaylıkla bulabilirsiniz.

İletişim

Paris’te iletişim ağı gelişmiştir. Ülkede kaldığınız süre içinde kendi telefonunuzu kullanabilirsiniz. Ülkede telefon numaraları on hanelidir. Paris bölgesi numaraları 01 ile başlamaktadır. Ayrıca dükkanlardan kart alarak kontörlü telefonları da kullanabilirsiniz. Polise 17, ambulansa 15, İtfaiye 18,Türk Büyükelçiliğine 01 45 24 52 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Paris Haritası, Paris Yol Tarifi
admin / 22.07.2019 / 3 / 2 671

Yorum Ekleyin


 1. adem
  Ziyaretçi
  7 Aralık 2019 11:21
  0
  Fransa'ya gitmeden Fransa'ya götürdünüz teşekkürler. Yurt dışına çıkmadan mutlaka bu yazıları okuyunuz.
 2. lerzan karabayır
  Ziyaretçi
  7 Aralık 2019 19:07
  0
  Pariste gezilecek yerler çok fazla. En az 3 hafta ayırmak gerekiyor sanırım. Disneyland çocuklarımla gidip görmek istediğim yerler arasında ilk sırada geliyor. Eyfel Kulesi önünde de fotoğraf çektirmeyeni dövüyorlar zaten :)) şaka bir yana fotoğraf çekmeyi çok seven biri olarak Eyfel kulesini çekmeyi çok istiyorum
 3. Evren Kikinc
  Ziyaretçi
  28 Ocak 2020 01:19
  0
  Paris dünyada her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği çok güzel bir yer şehrin her yerinde tarih kokuyor savaşlarda başkaldırılardan kalan izler Fransız ihtilali ile yayılan akımların izleri şehirde halen hissedilmekte özellikle Louvre Müzesi ve Notre Dame Katedrali görmeden geri gelmeyen deyim yerindeyse adamı odunla döverler :) en çok haz aldığım yerlerden biride Eyfel Kulesi Çıkarken asansörle çıktık yukarıda öyle güzel bir manzara var ki kelimeler kifayetsiz kalıyor anlatılmaz yaşanır desem siz anlayın işte ayrıca inerken kendinize güveniyorsanız merdivenden inin çok zevkli ve eğlenceli oluyor. Demem o ki gidilmesi görülmesi gereken harika bir yer. Yazı içinde ayrıca teşekkürler emeğinize sağlık çok güzel bir rehber hazırlamışsınız.
up