Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler'de Gezilecek Yerler


Esenler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Esenler'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde İstanbul Esenler ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Esenler gezilecek yerler
Esenler, Avrupa yakasında olan bir yerleşim merkezidir. İstanbul iline bağlı olan bu ilçede gezebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Esenler gezilecek yerler listesini alt kısımda vermeye dikkat edeceğiz. Esenler ilçesi yüz ölçümü bakımından küçük olsa da nüfus olarak yoğun olan bir yerdir. Bizans döneminden beri günümüze taşınan önemli yapılar bulunmaktadır. Esenler her geçen gün ciddi anlamda göç almaktadır. Son verilere bakılacak olursa, Esenler nüfusu kayıtlı kişiler 469 bin kişidir. Bunun haricinde kayıtlı olmayan nüfus verileriyle bu oran ciddi anlamda artmaktadır. Önemli tarihi yerler anlamında dikkat çekici bir ilçe olan Esenler’de görebileceğiniz ünlü yerleri göstermeye çalışacağız.

Esenler Tarihi


Esenler tarihi anlamda Bizans döneminden kalan bir bölgedir. Tarihte bu bölgede Rumlar ve Ermeniler yaşamış olup İstanbul’un tarım alanı olarak kullanılmıştır. Bizans’tan sonra Osmanlı hakimiyetine giren Esenler, Osmanlılar döneminde de aynı faaliyetlerine devam etmiş ancak Türkiye Cumhuriyeti döneminde iskan politikası gereği bu bölgedeki Rumlar ve Ermeniler Yunanistan'a göç ettirilmiştir. O dönem için Makedonya’da yaşayan Türkler 1940’lı yıllarda Esenler’e yerleştirilmiş ve bu tarihi bölgede yaşamaları sağlanmıştır.

Esenler’de Gezilecek Yerler

Esenler gezilecek yerler listesi alt kısımda vermeye çalıştık. Sizler de buraları gezerek tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz.

  • Atışalan Su Kemeri

Avasköy Kemeri olarak ta bilinen ve Esenlerde bulunan su kemerleri oldukça dikkat çekici tarihi yansıtmaktadır. Kitabelerinin şu anda tahrip olduğu bilinen bu su kemerlerinin hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir. Ama eldeki verilere bakılırsa, Mimar Sinan tarafından zamanında yer alan susuzluğu gidermek amacıyla yapıldığı düşünülmektedir.

  • Hünkar Kasrı

Osmanlı dönemine ait olan bu kasır önemli tarihi yapılardan biridir. Otağı ise Hümayum olarak bilinmektedir. Osmanlı mimarisini yakından görebileceğiniz Hünkar Kasrı Esenler’de görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. İç ve dış mimarisi de oldukça dikkat çekici olmaktadır.

  • Davutpaşa Kışlası

İstanbul'u ise Edirne’ye bağlayan otoyolun üzerinde bulunan Davutpaşa Kışlası dikkat çekici tarihi mekanlardan biri olmaktadır. Davutpaşa Kışlası Cumhuriyet Döneminde de 1999 yılına kadar kışla olarak kullanılmıştır. Çeşitli zamanlarda onarım gören bina günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Davutpaşa Kışlası görülmesi gereken yerlerdendir. Kışlanın hemen karşısında bulunan Davutpaşa Fırını II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.

Esenler Nerede, Nasıl Gidilir

Esenler nerede sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. İstanbul’un önemli ilçelerinden biri olan Esenler Avrupa yakasında bulunan İstanbul'a bağlı bir ilçedir. Özellikle de büyük İstanbul otogarının burada bulunmasından dolayı, bazı zamanlarda çok yoğunluklar yaşanmaktadır. İstanbul, Sabiha Gökçen Hava limanından Esenler mesafesi 57 dakika olmaktadır. Esenler’e ulaşmak için karayolunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Esenler otogarı sayesinde Esenler’e diğer illerden ulaşım çok kolay olmaktadır. Esenler’e metro ile ulaşmanız da kolaydır. Aynı zamanda İETT otobüsleriyle de diğer ilçelerden Esenler’e geçebilirsiniz.
Eğer Esenler civarında iseniz İstanbul'daki tüm güzel yerler için; İstanbul Gezilecek Yerler konumuzu da okuyunuz.
Sizler için İstanbul Esenler ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Esenler'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Esenler gezilecek yerler listesini yazarak; Esenler nerede ve Esenler'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 14.01.2020 / 0 / 4 983

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Haliç'in dibinde olan bu
Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan kozmopolit ilçelerimizden biri ise
Başakşehir’de Gezilecek Yerler

Başakşehir’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un en yeni ilçelerinden biri olan Başakşehir, 2008 yılındaki
Bağcılar'da Gezilecek Yerler

Bağcılar'da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan ve ilin en yoğun nüfus barındıran
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up