Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Etilerde gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde İstanbul Etiler hakkında kısa bir bilgi verelim:

etiler gezilecek yerler
Etiler, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan tarihi bir semttir. Günümüzde en meşhur yerlerden olan Beşiktaş Etiler, şehre gelen birçok turistin ve İstanbul sakinlerinin tercih ettiği bir semttir. Bulunduğu konum itibariyle her zaman gözde bir yer olmayı başaran bu semtte harika vakit geçirebilirsiniz. Günümüzde ise bu semt, İstanbul’un en zengin semtleri arasındadır.

Etiler Tarihi


Etiler tarihi, İstanbul kadar eskidir. Tarihi çağlarda Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmıştır. Ancak bu dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılmamıştır. Son yıllarda öne çıktığı için tarihi olarak pek önemli bir olayla anılmaz. Burada ilk yerleşim Etiler Yapı Kooperatifi yönetiminden 1954 yılında yapılan 193 villa ile başlamıştır. Buradan sonra semtin adı Etiler olarak kalmıştır.

Etiler Gezilecek Yerler

Tarihi daha yeni olduğu için Etilerde gezilecek yerler anlamında tarihi yapı bulmak zordur. Bu semt İstanbul’un modern yüzüdür. Bu yüzden gezeceğiniz yerler daha çok modern yapılar olacaktır.
  • Akmerkez

istanbul akmerkez
Levent semtinden Etiler’e doğru ilerlerken meşhur Nispetiye Caddesi üzerinde bulunan bir alışveriş merkezidir. Bu yapı 18 Aralık 1993 yılında yapılan şehrin en büyük ve kapsamlı alışveriş merkezidir. İçinde dünyanın en ünlü mağazalarını barındıran bu yapının projesi Fatin Uran tarafından hazırlanmıştır. 4 katlı olan yapıda bir de 24 katlı bir rezidans vardır. 245 mağazaya ev sahipliği yapan Akmerkez, yılda 15 milyon civarında ziyaretçi alır. 1995 yılında Avrupa'nın en iyi Alışveriş Merkezi ve 1996 yılında ise Dünyanın en iyi Alışveriş Merkezi seçilmiştir. Bu konuda dünyada tektir. Ayrıca 2003 yılında önemli bir tadilattan geçerek günümüzdeki şeklini almıştır.
  • Ulus Parkı

istanbul ulus parkı
İstanbul’un en göz alıcı manzaralarından birini barındıran bu park, İstanbul Boğazı’na tepeden bakma şansı verir. Etiler sınırlarında kalan bu doğal güzellik içindeki ağaçlarla ve hafta sonu yoğun kalabalığıyla şehrin en çok tercih edilen alanlarından birisi olma özelliğini taşıyor. Burada manzarayı izleyebilir, içindeki işletmelerde kahvaltı yapabilir, doğal ortamın tadını çıkarabilirsiniz.
  • Bebek Parkı

istanbul bebek parkı
Yaz aylarında İstanbullular tarafından temiz hava almak amacıyla tercih edilen bu park, Mısır Konsolosluğu ile yan yanadır. Buradaki mekanlar özellikle yaz aylarında çok doludur. Yürüyüş yapmak isteyenler ve deniz havasını solumak isteyenler bu parkı ziyaret edebilir. Rumeli Hisarı’na doğru gittiğinizde demirlenen tekneler size güzel bir seyir zevki yaşatacaktır.
  • Nispetiye Caddesi

etiler nispetiye caddesi
Semtin en büyük ve ilgi gören caddesidir. Burada alışveriş yapabilir, eğlence mekanları bulabilir ve Etiler’in modern yüzünü izleyebilirsiniz.
  • Nispetiye Kasrı 

nispetiye kasrı
Etiler gezilecek yerler arasında bulunan bu kasır Sultan 3. Selim tarafından 1700.2lü yıllarda yaptırılmıştır. Süleyman Efendi Köşkü olarak da bilinen bu yapı daha sonra restorasyon geçirerek günümüzdeki halini almıştır.
  • Küçük Bebek

etiler küçük bebek
Dik bir yokuşta bulunan Küçük Bebek sizlere Bebek Korusu ile İstanbul Boğazı’nın en güzel manzaralarından birini verir. Doğayla iç içe kalmak istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz.
Eğer Etiler seyahati planlıyorsanız; İstanbul'da Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.

Etiler Festivalleri

Etiler Festivali
Beşiktaş Etiler’e mayıs ayında gidecekseniz birçok kurumun sponsorluğuyla düzenlenen Etiler Festivali’ne katılabilirsiniz. Bu etkinlik birçok konser ve yarışmayla katılmanız gereken eğlencelerin başında gelir.

Etiler Müzeleri

Etiler Nasuh Mahruki Müzesi
Etiler Nasuh Mahruki Müzesi’ne ev sahipliği yapar. Bu kişisel bir müzedir. Bunun dışında Beşiktaş semtindeki birçok müzeye buradan ulaşabilirsiniz.

Etiler Neyi Meşhur?


İstanbul Etiler semti mağazaları ve parkları ile meşhurdur. Kıyafet için İstanbul’da bulunuyorsanız buradaki Akmerkez ve semtin sokaklarındaki dükkanlarda ülkemizdeki en özel konfeksiyon ürünlerini bulabilirsiniz. Ancak fiyatların diğer yerlere göre biraz daha fazla olduğunu da belirtelim. Dünyada hizmet veren büyük markaların mağazalarını Etiler’de bulmanız mümkündür.

Etiler Nerede, Nasıl Gidilir?

Etiler nerede diye merak eden gezginler için Beşiktaş ile Bebek arasında olduğunu söyleyebiliriz. Etiler’e ulaşım son derece basittir. Buraya tramvay ile şehrin birçok bölgesinden direkt olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Taksim, Eminönü, Otogar, Kadıköy gibi önemli merkezlerden de direkt olarak İETT otobüsü seferleri bulunur. Ayrıca Anadolu Yakası Kadıköy ve Üsküdar’dan Beşiktaş ya da Kabataş iskelesine gelerek bu güzel semte ulaşmanız mümkündür.

İstanbul Etiler mahallesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Etiler'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Etiler gezilecek yerler listesini yazarak; Etiler nerede ve Etiler'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.

Etiler Haritası, Etiler Yol Tarifi
admin / 22.05.2019 / 0 / 152

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Nisantaşı Gezilecek Yerler

Nisantaşı Gezilecek Yerler

Nişantaşı gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İstanbul Nişantaşı hakkında
Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Haliç'in dibinde olan bu
Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, eski bir Rum köyü olan bu
Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up