Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Çatalca Yalıköyde Gezilecek Yerler

Çatalca Yalıköyde Gezilecek Yerler

Çatalca, Karadeniz’in kıyısındaki kumsalları, ormanları, gölleri, kaynak sulan, mesire alanları ve tarihi zenginlikleriyle, İstanbul’un stresinden bunalanların ilk adresi. Üstelik burada Istranca Ormanlarının yemyeşil örtüsünün ardına giz­lenmiş bir tarih yatıyor.

yalıköy
Çatalca’nın ilk olarak İnceğiz köyü civarında kurulduğu ve daha sonra şimdi bu­lunduğu yere taşındığı kabul ediliyor. Yer yer görülen surların Bizans’tan kaldığı sanılı­yor. İlçe merkezindeki Çatalca Hamamı, Ferhatpaşa Camisi, Hacı Mahmut Çeşmesi ve Çatalca Tren İstasyonu Osmanlı döneminden kalma önemli tarihi yapılar.

Trakya’da Karadeniz kıyısı boyunca görülen kayalara oyulmuş yerleşimlere Çatal­ca çevresinde de rastlanıyor. Çatalca yakınlarındaki İnceğiz köyündeki mağaralar, İhsaniye köyündeki İki Göz ve Kocakuyu adlı iki mağara, Elbasan köyünde içinde el figür­leri bulunan ve köye adını veren mağara Kapadokya’dakilere benzer kaya yerleşimleri.

İnceğiz Mağaraları

İnceğiz mağaraları olarak bilinen yerleşim dört katlı. İkinci katında tavanına haç oyulmuş küçük bir kilise de var. Kilisenin varlığı burasının bir manastır olduğuna da işaret ediyor. Kayalara oyulmuş merdivenlerle katlar arasında bağlantı sağlanmış. Kayalığın çevresindeki patikalar sayesinde bütün katlarına çıkılabiliyor. İnceğiz Mağaralarına yöre halkı Kemal Sunal Mağarası diyor. Bazı Kemal Sunal filmlerinin burada çekildiği söyleniyor. Mağaranın önünden Karasu Deresi akıyor. Derenin kıyısında üc­retli bir piknik alanı bulunuyor. Özellikle hafta sonları burası dolup taşıyor. Kabakça, İhsaniye, Akalan, Subaşı, Çanakça ve Karacaköy’de içinde buz gibi suların aktığı başka piknik alanları da var.


Tarih boyunca İstanbul, suyunu ve odun ihtiyacını bu yöreden sağlamış. Bizans döneminde kemerlerle su taşınmış yöreden, Gümüşpınar köyü yakınlarındaki Ballıgerme ve Kurşungerme kemerleri sapasağlam ayakta duruyor. Geçtiğimiz yüzyılda Terkos Gölünün suyu verilmiş İstanbullulara ve şebeke suyuna Terkos denilmiş. Çevrede birçok şifalı su kaynağı da var. Akalan, İhsaniye, Istranca, Gümüşpmar, Karamandere ve Ayazma kaynak suları buradan çıkıyor.

Anastasios Suru

Karacaköy’den Evcik Plajına giden yol üzerinde ormanların içine gizlenmiş bir hazine var: Anastasios Suru (Uzun Duvar). Ancak sormadan bulmak ya da farkına varmak olanaksız, zira herhangi bir tabelası yok. Bizans İmparatoru Anastasios ta­rafından 507-511 yıllan arasında Hun saldırılarını engellemek ve İstanbul surlarının dışında kalan saray, kilise, manastır gibi yapıları korumak amacıyla yaptırılan Uzun Duvar, İstanbul’a (Topkapı) yaklaşık 65 km uzaklıkta. Silivri’nin yaklaşık 3 km batısındaki Karınca Burnu’ndan başlayıp Karadeniz kıyısındaki Evcik İskelesi­ne kadar 56 km boyunca uzanıyor. Çin Şeddinden sonra dünyanın ikinci büyük suru olduğu söyleniyor. Karacaköy-Yalıköy arasındaki Evcik Plajına giden asfalt yol boyunca görülen duvar yaklaşık 2,5 km sonra yoldan ayrılıp ormanın içine doğru yöneliyor ve bir süre sonra gözden kayboluyor. Meşe ormanları arasındaki duvar bu civarda oldukça iyi durumda. Uzun Du­varın en yüksek yeri 5 metre, kalınlığı da 3 - 3,5 metre arasındaymış. Şimdi yüksekliği ancak üç metreyi buluyor. Geçtiğimiz yüzyı­la kadar büyük bölümü ayaktaymış, 1960’lı yıllarda duvarın Karacaköy yakınlarındaki bölümü devletin dozerleriyle yıkılmış ve taş­ları köylülerce kullanılmış. Evcik İskelesinde buraya kadar ulaştığı bilinen duvardan bir iz görülmüyor, ancak tepede çatısı çökmüş bir Bizans kilisesinin kalıntıları var.


Evcik İskelesi olarak bilinen kumsal, yöre­nin en bakir yerlerinden biri; birkaç derme-çatma baraka dışında hiçbir yapı yok. Karacaköy’e gelmeden ayrılan bir başka yol ise Ormanlı Plajına gidiyor. Ormanlı Plajı sürekli esen rüzgarı ve kum duvarları nedeniyle yamaç paraşütü için son derece uygun bir yer.

Yalıköyde Gezilecek Yerler

Karacaköy’ün içinden geçen yol Yalıköy’e kadar ulaşıyor. Yalıköy Karaburun’la birlikte Çatalca’nın Karadeniz kıyısındaki iki sahil kö­yünden biri. Eski bir Rum balıkçı köyü olan Yalıköy’e Rumlar çizme anlamına gelen Podima diyormuş ve bir zamanlar korsan yatağıy­mış. Sezonun kısa olması nedeniyle turizm faz­la gelişmemiş. Oysa yer yer 100 metre genişli­ğinde ve 12 kilometre uzunluğunda kumsalı var. Yalıköy sahilinde birkaç balıkçı lokantası ve otel dışında turistik tesis yok, bu yüzden tenha bir yer.

Yalıköy’den Kıyıköy’e doğru giden 13 ki­lometrelik yol şimdilik yapılaşmanın olmadığı bir başka cennete varıyor: Çilingoz. Milli Parklara bağlı orman içi dinlenme yerinde günübir­lik piknik ya da çadırda kamp yapıla biliniyor.

Yapmadan Dönme!

» inceğiz Mağaralarını gezmeden,
» Uzun Duvarı keşfetmeden,
» Yalıköy'de balık yemeden,
» Çilingoz, Yalıköy, Ormanlı ya da Evcik plajlarında yüzmeden,
» Terkos Gölünü görmeden, DÖNME!

Ne yenir?

Yalıköy balıkçı köyü olduğu için başta sardalya, lüfer, palamut ve kalkan olmak üzere Karadeniz'in tüm balıklarını tadabi­lirsiniz.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'a 105 km uzaklıktaki Yalıköy'e ulaşmak için Çatalca-Subaşı-Kestanelik-Çanakça-Dağyenice-Karacaköy rotasını izle­mek gerekiyor. Evcik Plajı ve İnceğiz Mağa­ralarına gitmek için özel araç şart. Yenibosna'dan kalkan İETT otobüsleriyle bir sa­atte Yalıköy'e ulaşılıyor.
20.12.2017 / 0 / 183

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi; 1994 yılında önemli bir işadamı olan Rahmi Koç’un vermiş
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki
Termalde Gezilecek Yerler

Termalde Gezilecek Yerler

Binlerce yıldır şifa dağıtan İstanbul’un yanı başındaki Yalova Termal
Suyun Bu Yanı Enez

Suyun Bu Yanı Enez

Türkiye'nin en batıdaki kara sınırında yer alan Enez bir tarafında tatlı su,
Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize

Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik, tarih boyunca çok büyük medeniyetlere hakimiyet alanı olmuş ve
Tekirdağda Gezilecek Yerler

Tekirdağda Gezilecek Yerler

Tekirdağ özellikle tatilcilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği ve bünyesinde
Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Çanakkalede Gezilecek Yerler

Çanakkalede Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursada Gezilecek Yerler

Bursada Gezilecek Yerler

Bursa her mevsim sizleri tüm güzellikleri ile karşılayan sayılı kentlerimizden
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul Adalarda Gezilecek

İstanbul’un hem içinde hem dışında bir yer olan Adalar kentin keşmekeşinden
up