Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Mersin » Mersin'de Gezilecek Yerler

Mersin'de Gezilecek Yerler


Mersin gezilecek yerler
Akdeniz'de ticari anlamda en büyük limanlara sahip olan ve ulaşım konusunda Akdeniz'den Anadolu'ya yayılan kent olarak Mersin, büyük bir alanı kaplarken yoğun nüfusuyla Türkiye'nin en büyük şehirlerinden biridir.

Mersin'in Tarihi Yapıları

Anadolu'da çok eski medeniyetlerin izlerini barındıran şehirde günümüze kadar korunmuş Mersin gezilecek yerler için birçok tarihi yapısı arasında Tarsus ilçesinde bulunan antik dönem kalıntılarını kapsayan sit alanları vardır. Bu alanlar arasında Tarsus'ta bulunan; Gözlükule, Donuktaş Tapınağı, Kleopatra Kapısı, Justinianus Köprüsü, Cumhuriyet alanı ve Antik Cadde ve Sağlıklı Mahallesi Roma Yolu ve Kapısı tarihi eserleri bulunmaktadır.


Bu eserlere benzer olarak Mersin'in farklı ilçelerinde yer alan mersinde görülmesi gereken yerlerarasında;
 • Toroslar ilçesinde Yumuktepe,
 • Mezitli ilçesinde Soli pompeipolis,
 • Erdemli ilçesinde Ayaş ve Kızkalesi Su İletim Sistemleri, Kızkalesi ve Kanlıdivane,
 • Silifke ilçesi içerisinde meşhur Adamkayalar, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Aya Thekla Manastırı ve İmbriogion gibi tarihi eserler yer almaktadır.
Ayrıca Mersin ilinde günümüze kadar korunmuş ve restorasyonu gerçekleştirilmiş birçok farklı dönemlerde inşa edilmiş kaleler, buçlar, tabyalar ve manastırlar yer almaktadır.

Nusret Mayın Gemisi

Ziyaretleriniz sırasında Tarsus'ta bulunan Nusret Mayın Gemisini ziyaret edebilir ve Mersin merkezindeki Atatürk anıtı ile Refah Şehitleri Anıtı'nı görebilirsiniz.

Karacaoğlan Heykeli

Mut ilçesinde Karacaoğlan Heykeli ve diğer ilçeler de yer alan birçok Şehitlik ve anıtı ziyaret edebilirsiniz.

Mersin Camileri

Mersin'de yapısı korumuş olan birçok cami arasında; Ulu Cami, Eski Cami gibi yapılar yer alırken farklı ilçelerde bulunan Latin Katolik Kilisesi, Alahan Manastırı ve Tarsus ilçesindeki Ashabı Kehf Cami özel olarak inanç turizmini ilgilendiren yapılardır.

Mersin Plajları

Mersin, antik dönemlere dayanan tarihi ve özel yapıları ile dikkat çektiği kadar sahil şeridi boyunca yer alan yazlık tatil semtleri, siteler, tatil köyleri ve plajlar ile de dikkat çekmektedir. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgeleri arasında yer alan mersinde gezilecek yerler tarihi noktada olduğu kadar tatil ve sağlık amaçlı olarak da zengindir. Deniz turizmi noktasında Mersin'de tercih edilebilecek çok özel plajlar arasında özellikle Erdemli Ayaş Plajı ile Silifke Taşucu Plajı ve Limonlu Plajı gibi birçok plaj seçilebilir ve deniz keyfi çıkarılabilir. Buna benzer olarak Mersin'de yaklaşık 30 adet plaj bulunmaktadır.

Doğal Güzellikleri

Plajlar bölgesinde inşa edilmiş oteller ve tatil köyleri tatilciler için alternatifler oluşturmaktadır. Deniz turizmi kadar doğa turizmi noktasında da çevresinde bulunan geniş ormanlık alanlara sahip olan Mersin; Anamur, Silifke, Erdemli ve Toroslar gibi bölgelerde yer alan orman kampları ile de alternatif sunmaktadır. Mersin ormanlarında farklı bölgelerde birçok Anıt ağaç bulunurken Tarsus Şelalesi ise ayrı bir güzellik göstermektedir. Özel ilgi alanları noktasında Mersin’de görülmesi gereken yerler arasında;

Göksu Deltası

Silifke ilçesi Göksu deltasında kuş gözlem alanı bulunurken bu alanda 400'e yakın kuş türünü gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Mersin'de mağara turizmi noktasında Türkiye genelinde en meşhur olan Cennet ve Cehennem çukurları ile Astım Mağarası ve Yedi Uyurlar Mağarası mutlak bir şekilde görülmesi gereken yerler arasındadır.

Mersin'in Yöresel Lezzetleri

Mersin çok özel bir kent olarak gezip görülebilecek yerler yanında birçok ilginç eşya ve yemek ile alternatif sunmaktadır. Tadabileceğiniz özel lezzetler Mersinin neyi meşhur sorusunu cevaplayacaktır. Mersin'de özel olarak üretilen farklı bir lezzet aradığınızda birincisi Mersin tantunisi İkincisi ise değişmez Mersin cezeryesi olmaktadır. Bu yiyecekler yanında Mersin'in meşhur kerebiç tatlısı ve limon bahçeleri ile muz bahçeleri de önemli bir yere sahiptir.


Mersin Nerede, Nasıl Gidilir?

Akdeniz bölgesi sınırlarında kalan Mersin, Antalya, Karaman, Konya, Niğde ve Adana şehirlerimiz ile de komşu durumundadır. Antalya'ya 485 km mesafede bulunan Mersin'e ulaşmak için D400 karayolu kullanılabilir. Ankara'ya 496 km mesafede bulunan Mersin'e ise E90 karayolundan ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile Mersin'e gelecekler ise Adana Havalimanını kullanabilirler. Adana - Mersin arasında ise 84 km mesafe vardır bilgisi ile Mersin nerede diye merak edenler için bu sorunun da cevabını vererek yazımızı bitirebiliriz.

Mersin Tanıtım Filmi
admin / 22.11.2017 / 4 / 4 547

Yorum Ekleyin


 1. Caner Üstün
  Ziyaretçi
  4 Şubat 2018 13:22
  0

  Kız kalesini muhakkak görmenizi tavsiye ederim. Birgün bir turistle yarıştık yüzerek kaleye kadar, bu kadar yoruduğumu hatırlamıyorum. Muhteşem bir yer Mersin. 

 2. kolej
  Ziyaretçi
  17 Mayıs 2018 14:29
  0

  Mersin'e gelmişken yeni açılan ve Mersin'in en iyi koleji olan; Erdemli Birey Kolejini de ziyaret edip kahvemizi içmeyi unutmayın!

 3. mersin temizlik şirketleri
  26 Haziran 2018 13:14
  0

  Yenilecek şeyler arasında kerebiçi unutmuşuz ama. Güzel bir tatlıdır ama tadı bazı kişilere (benim gibi) ağır gelebilir. Yine de kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

 4. hakan
  Ziyaretçi
  14 Ocak 2019 19:26
  0

  Birkaç kere Mersin'e gittim. Maalesef her gidişimde yaz ayında oldu. Gezip görülecek yerler açısından oldukça zengin ama o sıcağı kesinlikle çekilmiyor. Şort ve sıfır kol t-shirt ile gezmeme rağmen eriyip bitiyordum.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Gülnar’da Gezilecek Yerler

Gülnar’da Gezilecek Yerler

Gülnar, Mersin’in bir ilçesidir. İl merkezine 150 kilometre ve denize mesafede
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke, dillere destan yoğurdu, çileği, kilometrelerce uzanan kumsalları,
Alahan Manastırı Tanıtımı

Alahan Manastırı Tanıtımı

Alahan Manastırı Anadolu'daki en eski ve iyi korunmuş Bizans manastırlarından
Dokuz Bin Yıllık Höyük: Yumuktepe

Dokuz Bin Yıllık Höyük: Yumuktepe

Milattan önce 7 bin yıllara dayanan Mersin'de bulunan Yumuktepe Höyüğü,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up