Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


mersinde ne yenir
Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede araştırma başlığı olarak göze çarparken, Mersin mutfağı ve Mersin lezzetlerinin dünyaca ünlü olduklarından da bahsetmek gerekiyor. Mersinde ne yenir? denilince akla ilk olarak tantuni gelse de, çorbalarından etli yemeklerine, zeytinyağlılardan bol baharatlı lezzetlere ve Mersin’in olmazsa olmaz enfes tatlılarına kadar çok geniş bir yelpazede Mersin lezzetlerinin her biri denemeye fazlasıyla değer. Ayrıca yapılan araştırmalar Türkiye’de tantuni yemek için ön plana çıkan en iyi 10 mekandan 6’sının Mersin’de olduğunu da ortaya koyarken, Akdeniz'e doğru yemek ve tatlı keyfi yapmak için Mersin en iyi adreslerden biri olmayı da sürdürüyor.

Mersin’de Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Mersin'e özgü olan ve en iyisi Mersin’de yenecek olan farklı lezzetler incelendiğinde Mersin’in yöresel yemekleri başlığı altında birbirinden oldukça farklı ama Mersin havasını yansıtan dominant lezzetler kolaylıkla ön plana çıkarken Mersin’de ne yenir soruları için aşağıdaki liste oldukça net yanıtlar sağlayacaktır.

  • Tantuni

Mersin ile özdeşleşmiş lezzetlerin başında gelen ve Mersin’in dünyaya açılmış olan en önemli penceresi sayılan tantuni Mersin’de mutlaka yenilmesi gereken yemekler listesinin en başında yer almaktadır. Mersin’de büfeden çok tantunici bulmak mümkünken gün geçtikçe Mersin tantuni çeşitlerinin artması bu yönde belirtilmesi gereken önemli bir özelliktir. Her ne kadar Mersinliler asıl tantuninin yağlı koyun etinden yapıldığını belirtmiş olsalar da biftek etinden yapılan tantuni de oldukça popülerdir. Son dönemde tavuklu ve yoğurtlu tantunilerin de oldukça büyük beğeni aldığı görülmüştür.

  • Kerebiç

Mersin dışında pek bilinmeyen ve kökeni Arabistan'a dayanan Kerebiç görünüş olarak gözleri, lezzetiyle de mideleri doyurmayı başarmaktadır. Özellikle Ramazan ayında Mersin’de popülerliği artan Kerebiç cevizli ve fıstıklı olarak servis edilmektedir. Kerebiç tadılması için Mersin’de önemli adresler bulunmaktadır.

  • Batırık

Batırık, Mersin yörüklerinin Mersin mutfağına önemli bir hediyesi olarak ön plana çıkan çok önemli bir lezzettir. Mersin merkezinden çok ilçelerinde daha çok tüketilen ve genellikle yazın soğuk içilen yöresel bir çorba olan batırık, ana malzemesi bulgur olan; çorba haricinde köfte halinde de tüketilebilen özel bir lezzettir.

  • Mersin Ciğeri

Ciğer, Türkiye'nin birçok noktasında kendine has özel lezzetler içermeyi başaran ülkemize özgü önemli bir tat olarak ön plana çıkarken 100 yıla yakın bir süredir Mersin denilince akla gelen önemli bir lezzettir. Mersin mutfağında özellikle Mersin mezeleriyle sunulan şiş ciğer oldukça fazla müdavimi olan bir konsepttir.

  • Cezerye

Mersin'e yolu düşenlerin il dışına götürdüğü hediyeliklerin başında gelen ve Mersin’de ne yenir Instagram aramalarında dikkat çeken cezerye temel malzemesi havuç olan özellikle cevizli ve fıstıklı türleriyle meşhur olan önemli bir tatlı ve aynı zamanda da güçlü bir enerji kaynağıdır.

  • Mersin Künefesi

Hatay'ın en önemli lezzetlerinin başında gelen künefe Mersin’de de kendine has tarzıyla ön plana çıkan özel bir lezzet olarak dikkat çekerken, Hatay'daki muadillerinin aksine daha az kadayıf ve daha bol peynirle yapılmaktadır.

  • Sıkma

Batırık ile birlikte Mersin yörüklerinin Mersin mutfağına sunduğu bir diğer eşsiz lezzet olan sıkma, aynı zamanda “dürüm börek” olarak da isimlendirilirken, sacda özenle açılan hamurun başta patates ve peynir olmak üzere bol malzemeyle dürüm haline getirilmesi sonucu hazırlanan sıkma önemli bir lezzet olarak ön plana çıkmaktadır.

  • Arabaşı Çorbası

Türk mutfağının yöresel anlamda en önemli çorba lezzetlerinden biri olan Arabaşı çorbası Yozgat’ın olduğu kadar Mersin’i Mersin yapan lezzetlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Bütün tavuk, un, tereyağı, biber salçası ve tuzdan yapılan çorba önemli bir hem yaz hem de kış lezzeti olarak dikkat çekmektedir.

  • Dövme Pilavı

Yolu Mersin'e düşenlerin yemeden gitmemesi gereken bir lezzet olan dövme pilavı döğme, tuz, nohut ve tereyağıyla yapılan ve yemeye doyulamayan bir lezzettir.

Mersin’in En İyi Restoranları

Sadece Akdeniz’in değil, Türkiye'nin de yemek kültürü gelişmiş en önemli illerinden biri olan Mersin, tantuni başta olmak üzere et yemekleri, kebaplar, yöresel lezzetler ve aynı zamanda her zevke uygun deniz ürünlerinin bir arada bulunacağı 24 saat yenilip içilebilen bir şehirdir. Mersin restoran tavsiyeleri için belirtilecek mekanlar genel anlamda daha yerel adresler olmakla beraber tüm Türkiye’de olan ve isim yapmış zincir restoranlar yerine yerel adreslerin daha ön plana çıktığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Bu yönde Mersin genelinde üzerinde durulması gereken lezzet durakları aşağıdaki gibi şekillenmiştir:

İskele Marin Restoran: Mersin mutfağını dış dünyaya en iyi tanıtan ve her bir lezzeti oldukça özenli bir şekilde hazırlanıp servis edilen Mersin Marina Restaurant, fiyatları bakımından da bir hayli uygun yapısıyla dikkat çekmektedir. Marina’nın içerisinde deniz ürünleri ve taze balık tutkunlarının yanı sıra Mersin'e özgü gurme lezzetlerin sunulduğu aynı zamanda Mersinliler’in konuklarını ağırladığı özel bir mekan olan İskele Marin Restoran Mersin’de yemek yenebilecek en özel adreslerden biri konumunda bulunuyor.

Balıkçı Kooperatifi Dalyan: Deniz kenarında dış dünyanın bütün stresinden kopuk bir şekilde yemek yemek, mavi yengeç başta olmak üzere muhteşem deniz ürünlerinin lezzeti arasında kaybolmak için Balıkçı Kooperatifi oldukça önemli bir konumda bulunurken İskele Marin Restoran ile birlikte Mersinliler’in Mersin en iyi balık restoranı tanımlamasını kullandıkları önemli bir lezzet durağıdır.

Memoş Tantuni: Mersinde tantuni nerede yenir? denildiğinde, Mersin’in en önemli tantuni duraklarının başında gelen, sağlık standartı, hijyen ve etlerin lezzetinden en ufak bir taviz verilmeyen Memoş Tantuni Konya, Elazığ, Ankara ve Kırşehir’de yetiştirilen besi hayvanlarından yapılan dillere destan tantunisiyle sadece Mersin’in değil, Türkiye'nin en iyi tantunicilerinden biri konumundadır.

Lagos Narlıkuyu Restoran: Mersin’in Silifke ilçesinde Narlıkuyu konumunda bulunan ve muhteşem manzarası yanında konuklarına sunduğu özel lezzetlerle kendine oldukça önemli bir yer bulmayı başaran Lagos Narlıkuyu, fiyat anlamında biraz pahalı kalsa da yenilen bir akşam yemeği için ödenen her kuruşa fazlasıyla değer bir mekan olarak ön plana çıkmayı başarıyor.

Cemal’in Yeri Narlıkuyu: Narlıkuyu’da sakin bir koyda ve bahçe içinde bulunan Cemal’in yeri Mersin alkolsüz mekanlar başlığında balıkların harika bir şekilde marine edilerek servis edildiği önemli bir lezzet durağı olarak göze çarpıyor. Balıkların yanında eşsiz salataları da denenmeye fazlasıyla değer.

Silifke Saray Künefe: Kuruluşundan bu yana Mersin’de bulunan künefeciler içerisinde her zaman ayrı bir yeri bulunan Silifke Saray Künefe, birçok Mersin’liye göre Mersin’de yenilen en iyi künefeyi yaparken künefe sunumuna getirdiği farklı yorumlar da oldukça dikkat çekiyor.

Yaprak Tantuni: Mersin tantuniciler arasında ön plana çıkan ve birçok farklı noktada şubesi bulunan Yaprak Tantuni, daha önünden geçerken burunlara gelen nefis tantuni kokusuyla müşterilerini cezbederken, Mersin'e imza aran mekanlardan biri olarak da ön plana çıkıyor.

Mersin’deki En İyi Kahvaltı Mekanları

Mersin mutfağı, Mersin tantunisi, Mersin ciğerleri ve Mersin tatlıları derken dillere destan Mersin kahvaltısını da unutmamak gerekiyor. Mersin’deki kahvaltı mekanları özellikle hafta sonu kahvaltıları için Mersin’de sevgiliyle gidilecek yerler anlamında da müşterilerine oldukça farklı alternatifler sağlamayı başarırken, ismi kahvaltı mekanı olarak geçmesine rağmen nişan ve düğün dahil olmak üzere özel günlerde de kullanılabilen özel adresler olarak da fazlasıyla ön plana çıkmayı başarıyor. İşte Mersin kahvaltı mekanları arasından öne çıkan bazı adresler:

Narlıkuyu Köy Kahvaltıcısı: Balıkçılarıyla ön plana çıkan Narlıkuyu’da ister köy kahvaltısı, isterse de yörük kahvaltıcısı olarak adlandırılabilen Narlıkuyu Köy kahvaltıcısı kişi başı oldukça cüzi bir tutarla kahvaltıya dair hem mükemmelliğe kolaylıkla erişilebilecek bir lezzet durağı olarak göze çarpıyor. Kaya koruğu ve zeytin reçeli gibi sadece Narlıkuyu Köy Kahvaltıcısı’na özgü lezzetlerin yanında eşsiz peynir, yumurta ve sucukları da tüm övgüleri fazlasıyla hak ediyor.

Narlıkuyu Kayraçtepe Kafeterya: Muhteşem manzarası, özel menemen ve yumurtası yanında kahvaltı bakımından istenen her detayın düşünüldüğü Narlıkuyu Kayraçtepe Kafeterya Mersin kahvaltı yerleri açısından ön plana çıkan yerlerden ve uygun fiyatlarıyla da oldukça göz dolduruyor.

Çağlar Köy Konağı Serpme Kahvaltı: Şömine eşliğinde otantik bir mekanda unutulmaz bir kahvaltı arayanlar için Mersin’de oldukça önemli bir adres olarak göze çarpan Çağlar Köy Konağı hem iç hem dış mekanda oturulabilen, aynı zamanda özel günler için kutlama mekanı olarak da kullanılabilen bir adrestir.

Betül Bistro Göçmen: 2018 yılına damga vuran kahvaltı mekanlarından biri olan “Betül Bistro Göçmen” enfes kahvaltıları yanında yemek servisi yapan bir mekan olarak da göze çarparken aynı zamanda leziz şaraplarıyla Mersin alkollü mekanlar başlığı için de değerlendirilebilecek bir adres olarak göze çarpıyor. Betül bistro Göçmen ayrıca Vegan seçenekleri açısından da müşterilerine oldukça fazla alternatif sunabilen bir adres.

Cafe Betül Çamlıbel: Sabah kahvaltısı, brunch, öğle yemeği ve akşam yemeği seçenekleri içerisinde müşterilerine özel bir kahvaltı deneyimi yaşatmayı başaran Cafe Betül Çamlıbel Akdeniz mutfağının özel lezzetlerini de bir araya getirmeyi başarıyor. Mersin Kültür Mahallesi’nde bulunan mekan fiyat anlamında da gayet uygun bir yapıya sahip.

Demircanlar Gurme: Mersin’in özel kahvaltı mekanlarından biri konumundaki Demircanlar Gurme kahvaltı çeşitlerinin bolluğu ile dikkat çekerken sadece peynirleriyle bile Mersin kahvaltıcı tavsiyesi için üzerinde ısrarla durulması gereken noktalardan biri olarak göze çarpıyor. Mekanda ilgi ve alakal başta olmak üzere en ufak bir olguda bile göze çarpan kalitenin yanında alınan hizmete göre oldukça olumlu olarak değerlendirilebilecek fiyatlar bakımından da Demircanlar Gurme kahvaltı tutkunlarının mutlaka denemesi gereken bir adres.

Raqoon Serpme Kahvaltı: En az iki kişilik servis edile kahvaltısı yanında börek ve unlu mamulleriyle de ön plana çıkan Raqoon Serpme Kahvaltı bu yönde Mersin’in aranan lezzet duraklarından biri konumunda bulunuyor. Ayrıca mekanın yemekleri, pastaları ve sütlü tatlıları da oldukça başarılı.

Creppy Serpme Kahvaltı: Hafta sonu kahvaltıları için oldukça önemli bir adres konumunda bulunan Creppy Serpme Kahvaltı aynı zamanda pasta, dondurma ve kendi özel lezzetleriyle de oldukça dikkat çekerken sunumda yarattığı farklılıklarla da tam anlamıyla ön plana çıkmayı başarıyor.

Gönül Kahvesi: Üniversite Caddesi üzerinde bulunan Gönül Kahvesi, kahvaltı ve kahve tutkunlarının Mersin’de önemli bir buluşma olarak göze çarparken en az iki kişilik olarak sipariş verilebilen serpme kahvaltısıyla her türlü övgüye mazhar olabilmeyi de başarabilen ender noktalardan biri olarak dikkat çekiyor.

Lounge Citrus Yöresel Serpme Kahvaltı: Mersin kahvaltı mekanları arasında değişik konseptiyle dikkat çeken mekanlardan biri olarak nitelendirilebilecek Lounge Citrus kahvaltıya kattığı yorum yanında bu işi oldukça ciddiye ala ender mekanlardan da biri konumunda. Rezervasyonla müşteri kabul eden Citrus, Mersin’de kahvaltıya değer katan önemli bir lezzet durağı olarak da kolaylıkla nitelendirilebilir.admin / 19.04.2019 / 0 / 4 816

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi

Manisa'nın meşhur yemekleri denildiğinde Ege’de dillere destan olmuş oldukça
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi

Aydın'ın meşhur yemekleri sadece Ege’de değil tüm Türkiye’de dillere destan
Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi

Hatay'ın meşhur yemekleri Hatay'ı ziyaret etmek isteyenlerin oldukça ayrıntılı
Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi

Adana'nın meşhur yemekleri ve bu yemekleri tadabileceğiniz restoran ve kahvaltı
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve İçme Tavsiyeleri

Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve

Bursa'nın meşhur yemekleri hem Bursa’lılar hem de Bursa’yı ziyaret eden yerli
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up