Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Atatürk Arboretumu

Binlerce farklı ağaç ve bitki türünü bünyesinde barındırmakta olan Atatürk arboretumu 1916 yılında bir fidanlık olarak yola çıkıp 1940'lı yıllarda Hayrettin Kayacık'ın katkıları ile birlikte bugünkü muhteşem arboretuma dönüşmüş durumdadır. Bilindiği üzere arberetum farklı tarzlardaki bitkilerin aynı flora içerisinde büyümesine imkan tanıyan özel, insan eliyle yapılan tabiat parçalarıdır. Sarıyer ilçesinde tam 300 hektarlık çok geniş bir arazi üstünde kurulmuş olan Atatürk arboretumu bu yönüyle öne çıkan bir mesire yeri olarak da dikkat çekmektedir.

Atatürk Arboretumu
Oldukça kalabalık olan mega kent İstanbul'da adeta nefes alınabilecek Atatürk arboretumu her gün binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yerli yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelmiş olan Arboretum özellikle bahar ve yaz aylarında dolup taşmaktadır. Bu sebeple arboretumu gezmeyi düşünüyorsanız günün erken saatlerinde yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

Açılış Saatleri

Atatürk arboretumuna erişim sağlayabilmek için İstanbul'un her yerinden kalkmakta olan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Arboretumun açılış saati her gün 8.30 olarak belirlenmiştir. Sadece pazartesi günleri istisna tutularak haftanın 6 günü 8.30’dan günün batımına kadar arboretum gezilebilmektedir. Kapanış saati ise 17:00

Giriş Ücretleri

Atatürk arboretumu giriş ücretleri hafta içi ve hafta sonu olarak ayrılmaktadır. Hafta sonu daha yoğun olduğundan dolayı giriş ücretleri öğrenci 5 lira diğer girişler 15 lira olarak belirlenmiştir. Ancak hafta içi öğrenci girişi 2 lira yetişkin girişleri de 5 lira gibi oldukça makul seviyelerde yer almaktadır.

Atatürk Arboretumu Etkinlik Alanları

Son derece temiz bir havayı bünyesinde barındırmakta olan Atatürk arboretumu pek çok ağaç ve bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça temiz olan arboretumun içerisinde piknik yapabileceğiniz mesire alanları adeta sınırsız seviyede yer almaktadır. Arboretuma giriş yaptığınızda sizi karşılayan gölet çevresinde çeşitli taraçalar ve balkonlar bulunmaktadır.

Göletin hemen kenarında bulunan balkonlarda dinlenebilir, manzara eşliğinde fotoğraf çekebilirsiniz. Bununla birlikte arboretumun içerisinde tamamen doğal bir yaşantı sürüldüğünden dolayı çeşitli organizasyonlar yapmayı düşünüyorsanız mutlaka yönetimden izin almanız gerekmektedir.


Arboretum özellikle düğün fotoğrafları için gelin ve damat adaylarının İstanbul'da en çok tercih ettiği mekanların başında gelmektedir. Pek çok profesyonel kurum, dergi ve katalog çekimlerini yine burada gerçekleştirmektedir. Ama siz de amatörce birbirinden farklı güzel fotoğraflar yakalayabileceğiniz yüzlerce manzarayı arboretumun içerisinde bulabilirsiniz.

Bitki ve yeşil örtü bakımından zengin olan arboretumdaki gölet pek çok balığa ev sahipliği yapmaktadır. Bu yönüyle de tam bir tabiat ortamının yaşandığı arboretumunda ağaçların ve bitkilerin künye bilgileri, hangi coğrafyaya ait oldukları ve diğer ayrıntılar ağaçların hemen yanı başına asılmış olan bilgilendirme panolarıyla arboretumu gezenlere sunulmaktadır.

Ayrıca Atatürk arboretumu içerisinde yeşil alanların arasında yürüme yolları ve patika yollar çok güzel bir işçilikle yürüyüş parkuru haline getirilmiştir. Özellikle hafta sonlarında dolup taşmakta olan yürüyüş parkurunda nerede ise yer bulmak imkansızdır.

Atatürk Arboretumu Nerede?

Eğer İstanbul'da yaşıyor veya İstanbul seyahatiniz sırasında yeşile doymak, temiz hava ile beraber doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız mutlaka Atatürk arboretumuna gitmeniz gerekmektedir. Eğer telefon açarak Atatürk arboretumu ile ilgili bilgiler almak, giriş saatleri hakkında detaylı bilgilendirmelere ulaşmak istiyorsanız telefon numarası 0212 226 19 29'dur. Atatürk arboretumu Kemer Mahallesi, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, 34450 Bahçeköy / Sarıyer adresinde bulunmaktadır.

Atatürk Arberetumuna Nasıl Gidilir?

Taksim-Bahçeköy, Sarıyer-Bahçeköy, Bahçeköy-Hacıosman, 4. Levent- Bahçeköy İETT otobüs hatları ile gidilebilmektedir. Eğer metro ile gitmeyi düşünüyorsanız 4. Levent metrosu Atatürk arboretumuna kadar sizi ulaştırmaktadır.

Kendi özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız öncelikli olarak Sarıyer'e giriş yapmanız gerekmektedir. Sarıyer'e geldikten sonra adres bilgileri ve navigasyon gibi teknolojik aletlerle kolaylıkla Atatürk arboretumuna ulaşabilirsiniz.

Navigasyon için:

Aşağıdaki koordinatı bilgisayardan Google Maps’in veya akıllı telefonlarınızdaki Haritalar ya da navigasyon uygulamalarınızın arama bölümüne girerek arama yaptığınızda Atatürk arboretumuna kolayca gidebilirsiniz.

41.176372 28.984807
05.01.2018 / 1 / 116

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Önder
Ziyaretçi
5 Ocak 2018 23:11
0

Atatürk arboretumu ilgimi çeken yerlerin en başında yer alıyor. Web’de araştırırken Atatürk arboretumu hakkındaki yazınıza rastladım ve açıklamaları okuyunca hayranlığım bir kat daha arttı. En kısa sürede bu güzide yeri muhakkak göreceğim. Teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi; 1994 yılında önemli bir işadamı olan Rahmi Koç’un vermiş
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Kız Kulesi Tanıtımı

Kız Kulesi Tanıtımı

Milattan Önce Yunan komutan Alkibiades tarafından boğaza giriş, çıkış yapan
Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki
Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi

Türkiye'nin ilk Türk özel hayvanat bahçesinin kurulumunun gerçekleştirilmesi
Termalde Gezilecek Yerler

Termalde Gezilecek Yerler

Binlerce yıldır şifa dağıtan İstanbul’un yanı başındaki Yalova Termal
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik, tarih boyunca çok büyük medeniyetlere hakimiyet alanı olmuş ve
Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Kocaelide Gezilecek Yerler

Kocaelide Gezilecek Yerler

Ülkemizin en büyük sanayi şehirlerinden birisi olan Kocaeli bölgesi için farklı
Balıkesirde Gezilecek Yerler

Balıkesirde Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Çanakkalede Gezilecek Yerler

Çanakkalede Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursada Gezilecek Yerler

Bursada Gezilecek Yerler

Bursa her mevsim sizleri tüm güzellikleri ile karşılayan sayılı kentlerimizden
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
up