Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Ataşehir’de bulunur. Bitki çeşitliliğinin önemi ve türler hakkında genel bir bilgi verme amacıyla kurulan bahçe ziyaretçilerine doğa sevgisi aşılıyor. Her yaştan ziyaretçinin hoş ve verimli zaman geçirebileceği bir alan sunuyor. Özellikle İstanbul’da yaşayanlara nefes aldıran bir ortamı ve pek çok sosyal alanı bulunuyor. Bahçe ilk olarak 1995 yılında hatıra parkı olarak yapılıyor ve takip eden yıllarda geliştirilerek bugünkü kompleks halini alıyor. Botanik Bahçesi tüm bunların yanında araştırma, eğitim ve öğretim merkezi olarak da hizmet veriyor.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Özellikleri

nezahat gökyiğit botanik bahçesi
Botanik bahçesi 1995 yılında hatıra parkı olarak kurulmuştur. Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi anısına alan ağaçlandırılmış ve çeşitli bitkiler ekilmiştir. Bu alanda yapılan yol inşaatı sonucu bozulan toprak ıslah edilmiş ve alana 50 bin civarında ağaç ve çalı ekilmiştir. Bahçe 46 hektarlık bir alanı kapsar. İlerleyen tarihlerde park alanını botanik bahçesine dönüştürme çalışmaları başlamıştır. 2002 yılında da bugünkü haline getirilmiştir.


Geniş ve yemyeşil bir alana sahip olan botanik bahçesi içinde farklı pek çok alan bulunur. Bahçenin tarihinin anlatıldığı menfez galeri, hoşça vakit geçirilebilecek mesire alanı, havuzlar, çardaklar, bitki sergileri, bahçeler, bahçıvan çocuklar alanı, meteoroloji istasyonu, kümes, yağmur suyu depolama barajı, tohum evi gibi pek çok alan bulunur. Bahçe içinde çeşitli endemik bitkiler de hayat bulur. Burası hem çocuklar hem de yetişkinler için gezilmesi gereken yerler arasındadır. Botanik bahçesi içinde yetişkinlere yönelik kurslar ve kütüphaneler de bulunur.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Giriş Ücreti

Botanik bahçesine giriş için ücret talep edilmez. Kış aylarında 09.30-16.00 arasında, yaz aylarında 08.30- 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olur. Aracıyla giden ziyaretçiler için ücretsiz otopark imkanı da vardır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Adaları

nezahat gökyiğit botanik bahçesi 2
Bahçenin bulunduğu alanda 8 adet ada vardır. Kavşaktaki anayollar ve bağlantı yolları arasında yer alan adalar üzerine bahçe inşa edilmiştir. Merkez Ada olarak anılan alanda Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu, Kaya Bahçesi, ahşaptan yapılmış dinlenme alanları, Çitli Bahçe, Kurak ve Çorak Bahçe, Nilüfer Havuzları, Kaktüs ve Etli Bitkiler Serası, Çok Yıllık Bitkiler Alanı, Kaya Çatlağı Bahçesi ve Saklı Bahçe bulunur.

Ertuğrul Adası 1890 yılında batan Ertuğrul Firkateyninde hayatını kaybeden denizciler anısına yapılmıştır. Ertuğrul Adası’na tünellerden geçilerek varılır. Tüneller bilgilendirici görseller ile kaplıdır. Bu alanda Ertuğrul Anıtı, faydalı bitkiler koleksiyonu, ekmek teknesi, anıt zeytin ağacı, ortanca koleksiyonu, bataklık bitkileri koleksiyonu, Karadeniz Bahçesi gibi pek çok alan bulunur.

Mesire Adası, botanik bahçesinin piknik gibi faaliyetler için ayrılmış kısmıdır. Diğer adalarda piknik yapılmaz. Bu alanda ziyaretçiler pişmiş olarak getirdikleri yiyecekleri masalarında tüketebilir ve doğanın tadını çıkarabilir. Burada çocuklar için ayrılmış Keşif Bahçe’si bulunur. Çocuklar için eğlenceli ve öğretici bir alandır.

nezahat gökyiğit keşif bahçesi
İstanbul Adası 2010 yılında İstanbul’un kültür başkenti olmasıyla kurulmuştur. 18’inci yüzyılda İstanbul bahçelerinin karakteristik özelliklerini taşır bitkilerini barındırır. Konak Bahçesi, Mahalle Çeşmesi, Amfi tiyatro ve İstanbul Bitkileri Koleksiyonu bu alanda bulunur.

Arboretum Adası, 2011 yılında Türkiye’deki odunlu bitkilerin bir alanda toplanması amacıyla kurulmuştur. Alanda 723 ağaç ve çalı türü, güzel bir planlama ile sergilenir. Bilimsel araştırma gezileri için de tercih edilir. Ayrıca çocuklar için tasarlanmış Teşhis Yolu Oyunu da bu alanda bulunur.

Meşe Adası, Türkiye'nin her yerinde yetişen meşe ağaçlarının önemini vurgulamak amacıyla 2014 yılında kurulmuştur. Adada yağmur sularının toplandığı küçük bir baraj ve Meşe Bendi bulunur.

Anadolu Adası, botanik bahçesindeki en büyük adadır. 2015 yılında açılan adada Karadeniz Bölümü, Akdeniz Bölümü, Kaya Bahçesi gibi pek çok alan bulunur.


Trakya Adası 2017 yılında açılmıştır. İçi Trakya'nın Longoz Ormanları’ndan esinlenerek düzenlenmiştir. Ayrıca adada kumul habitatı koruma alanı da önemli bir yere sahiptir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul Ataşehir’de bulunur. Bahçeye Ataşehir’i Doğu Ataşehir’e bağlayan köprüden gidilebilir. Toplu taşıma ile gitmek isteyenler de Avrupa Yakası’ndan geliniyorsa Taksim AKM önünden kalkan dolmuşları veya 256 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşabilirler. Anadolu Yakası’ndan gelmek isteyenler de Üsküdar’dan kalkan Ataşehir minibüslerini ve Kadıköy’den kalkan Ataşehir araçlarını kullanabilir.admin / 03.10.2018 / 2 / 774

Yorum Ekleyin


 1. Takipçi Aldım
  Ziyaretçi
  3 Ekim 2018 21:26
  0

  Merak ettiğim yerlerden biriydi, açıklamalarınızı dikkate alarak sayenizde güzel bir gezi panladım, teşekkürler.

 2. Hakan
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 16:12
  0

  İstanbul'un o otobanların arasında bu kadar güzel bir yer olduğunu biliyormuydunuz. Bence bir çok İstanbullu halen burayı bilmiyor. Haftasonu haftaiçi gemzek ve belki istanbulda göremeyeceğiniz bir çok bitki ve çiceği burada görebilirsiniz. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park İstanbul’un Bakırköy ilçesine belediye tarafından
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin
Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi

Türkiye'nin ilk Türk özel hayvanat bahçesinin kurulumunun gerçekleştirilmesi
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up