Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi


Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Ataşehir’de bulunur. Bitki çeşitliliğinin önemi ve türler hakkında genel bir bilgi verme amacıyla kurulan bahçe ziyaretçilerine doğa sevgisi aşılıyor. Her yaştan ziyaretçinin hoş ve verimli zaman geçirebileceği bir alan sunuyor. Özellikle İstanbul’da yaşayanlara nefes aldıran bir ortamı ve pek çok sosyal alanı bulunuyor. Bahçe ilk olarak 1995 yılında hatıra parkı olarak yapılıyor ve takip eden yıllarda geliştirilerek bugünkü kompleks halini alıyor. Botanik Bahçesi tüm bunların yanında araştırma, eğitim ve öğretim merkezi olarak da hizmet veriyor.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Özellikleri

Botanik bahçesi 1995 yılında hatıra parkı olarak kurulmuştur. Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi anısına alan ağaçlandırılmış ve çeşitli bitkiler ekilmiştir. Bu alanda yapılan yol inşaatı sonucu bozulan toprak ıslah edilmiş ve alana 50 bin civarında ağaç ve çalı ekilmiştir. Bahçe 46 hektarlık bir alanı kapsar. İlerleyen tarihlerde park alanını botanik bahçesine dönüştürme çalışmaları başlamıştır. 2002 yılında da bugünkü haline getirilmiştir.


Geniş ve yemyeşil bir alana sahip olan botanik bahçesi içinde farklı pek çok alan bulunur. Bahçenin tarihinin anlatıldığı menfez galeri, hoşça vakit geçirilebilecek mesire alanı, havuzlar, çardaklar, bitki sergileri, bahçeler, bahçıvan çocuklar alanı, meteoroloji istasyonu, kümes, yağmur suyu depolama barajı, tohum evi gibi pek çok alan bulunur. Bahçe içinde çeşitli endemik bitkiler de hayat bulur. Burası hem çocuklar hem de yetişkinler için gezilmesi gereken yerler arasındadır. Botanik bahçesi içinde yetişkinlere yönelik kurslar ve kütüphaneler de bulunur.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Giriş Ücreti

Botanik bahçesine giriş için ücret talep edilmez. Kış aylarında 09.30-16.00 arasında, yaz aylarında 08.30- 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olur. Aracıyla giden ziyaretçiler için ücretsiz otopark imkanı da vardır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Adaları

Bahçenin bulunduğu alanda 8 adet ada vardır. Kavşaktaki anayollar ve bağlantı yolları arasında yer alan adalar üzerine bahçe inşa edilmiştir. Merkez Ada olarak anılan alanda Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu, Kaya Bahçesi, ahşaptan yapılmış dinlenme alanları, Çitli Bahçe, Kurak ve Çorak Bahçe, Nilüfer Havuzları, Kaktüs ve Etli Bitkiler Serası, Çok Yıllık Bitkiler Alanı, Kaya Çatlağı Bahçesi ve Saklı Bahçe bulunur.

Ertuğrul Adası 1890 yılında batan Ertuğrul Firkateyninde hayatını kaybeden denizciler anısına yapılmıştır. Ertuğrul Adası’na tünellerden geçilerek varılır. Tüneller bilgilendirici görseller ile kaplıdır. Bu alanda Ertuğrul Anıtı, faydalı bitkiler koleksiyonu, ekmek teknesi, anıt zeytin ağacı, ortanca koleksiyonu, bataklık bitkileri koleksiyonu, Karadeniz Bahçesi gibi pek çok alan bulunur.

Mesire Adası, botanik bahçesinin piknik gibi faaliyetler için ayrılmış kısmıdır. Diğer adalarda piknik yapılmaz. Bu alanda ziyaretçiler pişmiş olarak getirdikleri yiyecekleri masalarında tüketebilir ve doğanın tadını çıkarabilir. Burada çocuklar için ayrılmış Keşif Bahçe’si bulunur. Çocuklar için eğlenceli ve öğretici bir alandır.

İstanbul Adası 2010 yılında İstanbul’un kültür başkenti olmasıyla kurulmuştur. 18’inci yüzyılda İstanbul bahçelerinin karakteristik özelliklerini taşır bitkilerini barındırır. Konak Bahçesi, Mahalle Çeşmesi, Amfi tiyatro ve İstanbul Bitkileri Koleksiyonu bu alanda bulunur.

Arboretum Adası, 2011 yılında Türkiye’deki odunlu bitkilerin bir alanda toplanması amacıyla kurulmuştur. Alanda 723 ağaç ve çalı türü, güzel bir planlama ile sergilenir. Bilimsel araştırma gezileri için de tercih edilir. Ayrıca çocuklar için tasarlanmış Teşhis Yolu Oyunu da bu alanda bulunur.

Meşe Adası, Türkiye'nin her yerinde yetişen meşe ağaçlarının önemini vurgulamak amacıyla 2014 yılında kurulmuştur. Adada yağmur sularının toplandığı küçük bir baraj ve Meşe Bendi bulunur.

Anadolu Adası, botanik bahçesindeki en büyük adadır. 2015 yılında açılan adada Karadeniz Bölümü, Akdeniz Bölümü, Kaya Bahçesi gibi pek çok alan bulunur.


Trakya Adası 2017 yılında açılmıştır. İçi Trakya'nın Longoz Ormanları’ndan esinlenerek düzenlenmiştir. Ayrıca adada kumul habitatı koruma alanı da önemli bir yere sahiptir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul Ataşehir’de bulunur. Bahçeye Ataşehir’i Doğu Ataşehir’e bağlayan köprüden gidilebilir. Toplu taşıma ile gitmek isteyenler de Avrupa Yakası’ndan geliniyorsa Taksim AKM önünden kalkan dolmuşları veya 256 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşabilirler. Anadolu Yakası’ndan gelmek isteyenler de Üsküdar’dan kalkan Ataşehir minibüslerini ve Kadıköy’den kalkan Ataşehir araçlarını kullanabilir.admin / 03.10.2018 / 3 / 4 628

Yorum Ekleyin


 1. Takipçi Aldım
  Ziyaretçi
  3 Ekim 2018 21:26
  0

  Merak ettiğim yerlerden biriydi, açıklamalarınızı dikkate alarak sayenizde güzel bir gezi panladım, teşekkürler.

 2. Hakan
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 16:12
  0

  İstanbul'un o otobanların arasında bu kadar güzel bir yer olduğunu biliyormuydunuz. Bence bir çok İstanbullu halen burayı bilmiyor. Haftasonu haftaiçi gemzek ve belki istanbulda göremeyeceğiniz bir çok bitki ve çiceği burada görebilirsiniz. 

 3. Nurcan Ersoy
  Ziyaretçi
  17 Nisan 2022 10:17
  0
  Ataşehir girişinde alabileceğiniz broşürün "NGBB RİCA EDIYOR" kısmını özümsiyecek gibi okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Bize böyle bir alanı armağan ettikleri için başta Ali Nihat Gökyiğit ve çalışma arkadaşlarına, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı çalışanlarına, kısacası emeği geçen herkese içten teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Şişli’de Gezilecek Yerler

Şişli’de Gezilecek Yerler

Şişli İstanbul’un ilçelerinden biridir. Avrupa Yakası’nda bulunan ilçe oldukça
Küçüksu Kasrı Tanıtımı

Küçüksu Kasrı Tanıtımı

Küçüksu Kasrı İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Beykoz ilçesinin Küçüksu Semti’nde
Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunur. Deniz kenarında yer
Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park İstanbul’un Bakırköy ilçesine belediye tarafından
Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan kozmopolit ilçelerimizden biri ise
Bakırköy’de Gezilecek Yerler

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan popüler ilçelerden biri de Bakırköy’dür.
Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin
Yıldız Parkı Tanıtımı

Yıldız Parkı Tanıtımı

Beşiktaş ile Ortaköy arasında kalan, yaklaşık 46 hektarlık alana sahip olan
Gülhane Parkı Tanıtımı

Gülhane Parkı Tanıtımı

Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan ve günümüze kadar zenginliğini yitirmemiş olan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up