Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Klaros (Claros) Antik Kenti

Klaros (Claros) Antik Kenti


Menderes ilçesinin 35 km güneyindeki İonia kenti. Ahmetbeyli Mahallesi’ne 2 km uzaklıktadır. 16 km kuzeyindeki Kolophon (Colophon) kentine bağlı olup, Notion’un 2 km güneyindedir.

Klaros (Claros) Antik Kenti
Anadolu'da, Kahin Tanrı Apollon'un en eski kehanet merkezlerinden biri olması nedeniyle antik çağ boyunca önemini korumuştur. Homeros. buradaki Apollon Tapınağı'ndan söz eder. 1827 yılında J. Arudell tarafından iki mermer sütunun bulunmasıyla tapınağın yeri de tespit edilmiştir.


1901 yılında Theodore Macridy tarafından yürütülen çalışmalar, 1907 yılında Charles Picard'ın katılımıyla devam etmiş, fakat I. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine durdurulmuştur. Kimi kaynaklar sözü geçen iki sütunun Theodore Macridy tarafından bulunduğunu aktarırlar. Daha sistematik çalışmalar 1950 - 1960'lı yıllar arasında Prof. Dr. Louis Robert yönetimindeki Fransız ekibi tarafından yürütülmüştür. 1988 yılında Prof. Juliette de La Geniere başkalığında yeni bir kazı dönemi başlatılmıştır.

MS 4. yüzyılda çevre kentlerden, Apollon kahinine danışmak için geliyorlardı. Çeşitli yerlerde konumlanmış Apollon kahinlerine danışmak, Yunan dininin önemli adetlerinden biridir. Apollon Tapınağı, ormanlık ve düz bir alandadır. Dar bir vadi üzerindeki bu alanda orman ve kaynak bulunması, Apollon adına bir tapınak yapılması için yeterli olmuştur. Mermer tapınak beş basamaklı krepis (platform basamaklar) üzerindedir. Dikdörtgen planlı tapınağın kısa kenarlarında 6'şar, uzun kenarlarında 11'er sütun bulunmaktadır.

Klaros, özellikle Helenistik ve Roma dönemlerinde önemli kehanet merkezlerinden biri olarak ün  kazanmıştır. Kutsal kentin halkı, yakındaki Kolophon ve Notion'da yaşamıştır.

Kazılarda ortaya çıkarılan kabartma ve heykeller İzmir Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir. Tapınağın cellasında (diğer adı naos, tapınağın adandığı tanrının heykelinin bulunduğu, Yunan evine tekabül eden, tapınağın iç kısmındaki oda) bulunan 7.5 m yükseklikteki Apollon heykeli ve Artemis ve Leto heykelleri, günümüzde de yerinde durmaktadır. Kehanetler bu cella bölümünün altında yapılmıştır. Buradaki kahinler Delphoi'deki Pythia'lar gibi kadın değil, erkektir. Kahinler bu yer altı odasına girip, buradaki kutsal sudan içtikten sonra, kehanetlerini şiirler şeklinde ifade etmişlerdir.

Klaros Antik Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli Mahallesinde bulunan antik kente ulaşmak için İzmir yönünden gelecekler Menderes ilçe merkezine ulaşıp Gümüldür yolu üzerinden Ahmetbeyli mahallesine ulaşabilir. İzmir-menderes arası 22 km, Menderes-Klaros Antik Kenti arası ise 30 km. dir.


Aydın istikametinden gelecek olanlar ise Selçuk ilçe merkezine girip buradan Selçuk-Seferihisar yolu üzerinden Ahmetbeyli mahallesine ulaşabilirler. Selçuk-Ahmetbeyli arası ise yaklaşık 19 km’dir. Bu istikamet üzerinden gelecek olanlar için Efes Antik Kenti üzerinden geçeceklerdir, hatırlatmak istedim  wink Klaros Antik Kenti ve Nation Antik Kenti arası 2km dir.admin / 08.04.2018 / 1 / 8 321

Yorum Ekleyin


  1. Berat
    Ziyaretçi
    11 Nisan 2018 17:37
    0

    Buram buram tarih kokan bir yer

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Torbalı'da Gezilecek Yerler

Torbalı'da Gezilecek Yerler

156.000 kişilik nüfusa sahip Torbalı ilçesinin yüzölçümü 603 km olup, İzmir'in
Kolophon (Colophon) Antik Kenti

Kolophon (Colophon) Antik Kenti

Menderes ilçe merkezinin 17 km güneyindeki Değirmendere sınırları içinde
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti

Seferihisar ilçesinin 8 km güneybatısında, Sığacık Körfezi kıyısında yer alan
Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, Çeşme'nin kuzeydoğusunda, Ege Denizi kıyısında Ildır
Larissa Antik Kenti Tanıtımı

Larissa Antik Kenti Tanıtımı

Menemen’in 8 km kuzeybatısındaki Buruncuk köyünde yer alan Aiolis kentidir.
Selçuk'ta Gezilecek Yerler

Selçuk'ta Gezilecek Yerler

Efes (Ephesos) antik kentinin kuzeyindeki Ayasuluk Tepesi, St. Jean'in (Aziz
Aliağa'da Gezilecek Yerler

Aliağa'da Gezilecek Yerler

Bu bölgedeki en eski yerleşimler, MÖ 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Orta
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna, İzmir ilinin kuzeydoğusunda, Bornova Ovası’nda yer alan antik kenttir.
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up