Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » İstanbul Modern Tanıtımı

İstanbul Modern Tanıtımı


İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul’da yer alan bu müze, Karaköy limanında birkaç antreponun düzenlenmesiyle oluşturulmuştur. İstanbul Modern Sanat Müzesi, yerli ve yabancı birçok değerli nesneye ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Modern Tarihi

Eczacıbaşı ailesinin bireylerinden Nejat Eczacıbaşı önderliğinde kurulmuş olan bir müzedir. Nejat Bey’in uluslararası bir sanat seminerine katılarak, çok etkilenmesiyle proje başlamıştır. Nejat Bey, ülkemiz içerisinde de böyle bir çağdaş sanat eserlerinin sergilenmesi için müzeye ihtiyaç olduğunu düşünmüştür. İlk etapta bu projenin nerede hayata geçirileceğine karar verilmiştir. 19. Yüzyıldan kalma Feshane uygun görülerek, projeye hayata geçmeye başlamıştır.


Feshane restore edilerek, “çağdaş sanat müzesi” niteliğine en iyi uyacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı aksaklıklardan dolayı proje yarım kalsa da, 2003 yılında tekrar projeye başlanır. Dönemin başbakanın da onayı ile projenin önündeki tüm engeller kalkarak, bugün 8 bin metrekarelik alanda İstanbul Modern Sanat Müzesi misafirlerini ağırlamaktadır.

İstanbul Modern Sergileri

Bu değerli müzede, her zaman bir sergiye rastlamak mümkündür. İki katlı binada, süreli ve süresiz olmak üzere iki farklı sergi salonu bulunmaktadır. Yerli ve yabancı eşsiz çağdaş sanat eserleri bu alanlarda sergilenmektedir. Müze binasının ilk katında sürekli sergi salonu yer almaktadır. Bu salonda Türkiye'nin güzide değerleri sergilenmektedir. 20. Yüzyıldan, günümüze dek var olan birçok resim, tablo, heykel, video ve medya içerikleri bulunmaktadır. Sık dönemler arasında bu eserler güncellenmektedir. Sergide yer alan eserler hakkında bilgi edinmek için altında bulunan plakaları okuyabilirsiniz. Bu bilgiler arasında eserin sahibi, zamanı ve sınıfı belirtilmiştir.

Giriş katının alt bölümünde yerde de sergiler bulunmaktadır. Bu bölümdeki sergiler ise, sürekli sergiler olarak geçmektedir. Ülkemiz ve diğer dünya ülkelerinden gelen, birbirinden farklı eserler burada misafirlere sergi edilmektedir. Görsellik açısından bakıldığında, geçmişten günümüze yaşanan değişimi ve gelişimi farklı eserleri kıyaslayarak fark edebilmek mümkündür. Dünyanın yaratılışından bu yana yaşanan dönüşüm adına farklı temalı resimler de bulunmaktadır. Bu alan, diğer alana göre daha dinamik bir yapıya sahiptir.

İstanbul Modern Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri dışında, her gün ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri 10.00-18.00 aralığında seyretmektedir. Sadece Perşembe günleri bu müzenin kapanış saati, diğer günlere göre 2 saat geç sona eriyor. Perşembe günleri 10.00-20.00 arasında ziyarete açıktır. Yılbaşında ve bayram dönemlerinde genellikle birinci günleri kapalı olmaktadır.

İstanbul Modern Giriş Ücretleri

Müze giriş ücretleri öğrenci ve tam olmak üzere değişmektedir. Eğer öğrenciyseniz ve öğrenci kimliğine sahipseniz, 5₺ giriş ücreti ödemektesiniz. Yetişkinler için tam giriş ücreti 10₺’dir.

İstanbul Modern Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Karaköy, Meclis-i Mebusan Caddesi, Posta Kodu: 34433 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0 212 334 73 00


Nasıl Gidilir?

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Tophane durağında yer almaktadır. Eminönü’nden otobüs veye tramvay ile müzeye gelmek mümkündür. Her iki ulaşım için de aynı durakta inmek gerekmektedir. Tophane durağında inmenizin ardından Nusretiye Camii’sini göreceksiniz. Müze, caminin arkasında yer alan rıhtımdadır. Eğer Anadolu yakasından gelmekteyseniz, ilk önceliğiniz Avrupa yakasına varmak olacaktır. Buradan da Tophane yönüne gidecek olan otobüs ve tramvayı kullanabilirsiniz.admin / 03.03.2018 / 2 / 4 207

Yorum Ekleyin


 1. Zahir
  Ziyaretçi
  3 Ocak 2019 23:43
  0

  İsanbul modern kesinlikle gidip gezilmesi gereken çok önemli yerlerden bir tanesidir, burası sanat anlamında ve sergilediği sanat eserleri ile birlikte günümüzde sanata ışık tutan bir yerdir. Tanıtımı için de teşekkür ederim.

 2. davut
  Ziyaretçi
  9 Mart 2019 08:27
  0

  İstanbulda birçok müze gezdim ama modern sanat müzesini hiç duymamıştım. İşin doğrusu modern sanatlara da pek ilgim yok. Modern sanat adına yapılan birçok eser bana saçma geliyor. Yine de zevkler ve renler tartışılmaz tabii.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Haliç'in dibinde olan bu
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
Şişli’de Gezilecek Yerler

Şişli’de Gezilecek Yerler

Şişli İstanbul’un ilçelerinden biridir. Avrupa Yakası’nda bulunan ilçe oldukça
Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin
Silivri’de Gezilecek Yerler

Silivri’de Gezilecek Yerler

Prehistorik döneme kadar uzanan köklü bir geçmiş bizleri bekliyor. Bu detay,
İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul, ilk olarak M.Ö. 7. yüzyılda Yunan kökenli yerleşimcilerin
Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi; 1994 yılında önemli bir işadamı olan Rahmi Koç’un vermiş
Topkapı Sarayı Tanıtımı

Topkapı Sarayı Tanıtımı

Saray 15. Yüzyıldan, 1853 yılına kadar, Osmanlı Padişahlarının ve Hanedan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up