Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » İstanbul Modern Tanıtımı

İstanbul Modern Tanıtımı

İstanbul’da yer alan bu müze, Karaköy limanında birkaç antreponun düzenlenmesiyle oluşturulmuştur. İstanbul Modern Sanat Müzesi, yerli ve yabancı birçok değerli nesneye ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Modern Tarihi

istanbul modern
Eczacıbaşı ailesinin bireylerinden Nejat Eczacıbaşı önderliğinde kurulmuş olan bir müzedir. Nejat Bey’in uluslararası bir sanat seminerine katılarak, çok etkilenmesiyle proje başlamıştır. Nejat Bey, ülkemiz içerisinde de böyle bir çağdaş sanat eserlerinin sergilenmesi için müzeye ihtiyaç olduğunu düşünmüştür. İlk etapta bu projenin nerede hayata geçirileceğine karar verilmiştir. 19. Yüzyıldan kalma Feshane uygun görülerek, projeye hayata geçmeye başlamıştır.


Feshane restore edilerek, “çağdaş sanat müzesi” niteliğine en iyi uyacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı aksaklıklardan dolayı proje yarım kalsa da, 2003 yılında tekrar projeye başlanır. Dönemin başbakanın da onayı ile projenin önündeki tüm engeller kalkarak, bugün 8 bin metrekarelik alanda İstanbul Modern Sanat Müzesi misafirlerini ağırlamaktadır.

İstanbul Modern Sergileri

Bu değerli müzede, her zaman bir sergiye rastlamak mümkündür. İki katlı binada, süreli ve süresiz olmak üzere iki farklı sergi salonu bulunmaktadır. Yerli ve yabancı eşsiz çağdaş sanat eserleri bu alanlarda sergilenmektedir. Müze binasının ilk katında sürekli sergi salonu yer almaktadır. Bu salonda Türkiye'nin güzide değerleri sergilenmektedir. 20. Yüzyıldan, günümüze dek var olan birçok resim, tablo, heykel, video ve medya içerikleri bulunmaktadır. Sık dönemler arasında bu eserler güncellenmektedir. Sergide yer alan eserler hakkında bilgi edinmek için altında bulunan plakaları okuyabilirsiniz. Bu bilgiler arasında eserin sahibi, zamanı ve sınıfı belirtilmiştir.

istanbul modern giriş ücreti
Giriş katının alt bölümünde yerde de sergiler bulunmaktadır. Bu bölümdeki sergiler ise, sürekli sergiler olarak geçmektedir. Ülkemiz ve diğer dünya ülkelerinden gelen, birbirinden farklı eserler burada misafirlere sergi edilmektedir. Görsellik açısından bakıldığında, geçmişten günümüze yaşanan değişimi ve gelişimi farklı eserleri kıyaslayarak fark edebilmek mümkündür. Dünyanın yaratılışından bu yana yaşanan dönüşüm adına farklı temalı resimler de bulunmaktadır. Bu alan, diğer alana göre daha dinamik bir yapıya sahiptir.

İstanbul Modern Ziyaret Saatleri

istanbul modern ziyaret saatleri
Pazartesi günleri dışında, her gün ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri 10.00-18.00 aralığında seyretmektedir. Sadece Perşembe günleri bu müzenin kapanış saati, diğer günlere göre 2 saat geç sona eriyor. Perşembe günleri 10.00-20.00 arasında ziyarete açıktır. Yılbaşında ve bayram dönemlerinde genellikle birinci günleri kapalı olmaktadır.

İstanbul Modern Giriş Ücretleri

Müze giriş ücretleri öğrenci ve tam olmak üzere değişmektedir. Eğer öğrenciyseniz ve öğrenci kimliğine sahipseniz, 5₺ giriş ücreti ödemektesiniz. Yetişkinler için tam giriş ücreti 10₺’dir.

İstanbul Modern Nerede ve Nasıl Gidilir?

istanbul modern nerede
Adres:
Karaköy, Meclis-i Mebusan Caddesi, Posta Kodu: 34433 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0 212 334 73 00


Nasıl Gidilir?

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Tophane durağında yer almaktadır. Eminönü’nden otobüs veye tramvay ile müzeye gelmek mümkündür. Her iki ulaşım için de aynı durakta inmek gerekmektedir. Tophane durağında inmenizin ardından Nusretiye Camii’sini göreceksiniz. Müze, caminin arkasında yer alan rıhtımdadır. Eğer Anadolu yakasından gelmekteyseniz, ilk önceliğiniz Avrupa yakasına varmak olacaktır. Buradan da Tophane yönüne gidecek olan otobüs ve tramvayı kullanabilirsiniz.admin / 03.03.2018 / 2 / 452

Yorum Ekleyin


 1. Zahir
  Ziyaretçi
  3 Ocak 2019 23:43
  0

  İsanbul modern kesinlikle gidip gezilmesi gereken çok önemli yerlerden bir tanesidir, burası sanat anlamında ve sergilediği sanat eserleri ile birlikte günümüzde sanata ışık tutan bir yerdir. Tanıtımı için de teşekkür ederim.

 2. davut
  Ziyaretçi
  9 Mart 2019 08:27
  0

  İstanbulda birçok müze gezdim ama modern sanat müzesini hiç duymamıştım. İşin doğrusu modern sanatlara da pek ilgim yok. Modern sanat adına yapılan birçok eser bana saçma geliyor. Yine de zevkler ve renler tartışılmaz tabii.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Haliç'in dibinde olan bu
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Eminönü Gezilecek Yerler

Eminönü Gezilecek Yerler

İstanbul’un Tarihi Yarımadası ismi ile bilinen bölümünde ve Haliç’in batı
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi; 1994 yılında önemli bir işadamı olan Rahmi Koç’un vermiş
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up