Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı


İstanbul, ilk olarak M.Ö. 7. yüzyılda Yunan kökenli yerleşimcilerin konumlandığı bir şehir. Sonrasında ise bu güzide şehrimiz, köklü imparatorlukların, kültürlerin ve yaşanmışlıkların ev sahipliğini yapıyor. Bütün dünyanın, antik çağdan bu yana çekim merkezi olan İstanbul, görkemli tarihini ve eşsiz kültürünü ise, neredeyse 130 yıldır İstanbul Arkeoloji Müzesi aracılığıyla sergiliyor.

istanbul arkeoloji müzesi
Sultanahmet semti Gülhane civarında Osman Hamdi Bey Yokuşu isimli sokakta faaliyet yürüten İstanbul Müzesi, ilk olarak 1891 yılında ressam ve müzeci olan Osman Hamdi Bey tarafından kuruluyor ve o dönemlerde İmparatorluk Müzesi adı ile anılan mekan 13 Haziran 1891 tarihinden bu yana ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.


Tarihi eserlerin toplanması ile ilgili merak her ne kadar Fatih Sultan Mehmet dönemlerinde başlıyor olsa da, Osmanlı’dan ülkemize devrolmuş bu miras, Türkiye’de müzecilik faaliyetlerinin ilkini teşkil ediyor. Sonraki dönemlerde yapılan müzecilik çalışmaları ise bu faaliyetin bünyesinde şekillenmeye başlıyor.

Müze aslında 3 farklı yapıdan bir araya gelmekte. Arkeoloji Müzesi olarak bilinen bina yapının ana binasını teşkil ediyor. Mekanda, ana bina dışında Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olarak anılan iki yapı daha bulunuyor.

Bu üç yapıdan oluşan İstanbul Arkeoloji Müzesi, çeşitli kültürlerden oluşan 1 milyondan fazla eseri sergilemekte ve aynı zamanda da dünyanın en büyük müzelerinden biri olma özelliğine sahip.

Asırların tarihine tanık olan İstanbul’un nadide güzelliklerini barındıran müzede, paleolitik, kalkolitik, neolitik, erken bronz, orta bronz ve geç bronz dönemleri ile Roma, Helen ve Bizans dönemlerine ilişkin eserlerin yer verildiği eşsiz bir repertuvar bulunuyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri Ne Zaman?

Kültür Bakanlığı’nın Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzesi ziyaret saatlerini yaz ve kış dönemi olarak ikiye ayırmış durumda.

Pazartesi haricinde haftanın 6 günü, aşağıda belirtilen saatlere göre müzeyi ziyaret edebiliyoruz.

15 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında yer alan dilim yaz dönemi olarak kabul ediliyor ve bu dönem boyunca müze, sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arası ziyaretçi kabul ediyor.

3 Ekim ile 14 Nisan tarihleri arasında yer alan dilim ise kış dönemi olarak kabul ediliyor. Kış Döneminde ziyaret saatleri ise 09.00 ile 17.00 aralığı olarak belirlenmiş durumda.

Dini bayramların sadece birinci gününde müze açılış saatinin 13.00 olduğunu da ayrıca belirtmiş olalım.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar?

İstanbul Arkeoloji Müzesi için giriş ücreti 20 TL olarak belirlenmiş durumda. Müze kartınız varsa şayet müze kartınızı da kullanabiliyorsunuz.

18 yaş altı ile 65 yaş üstü yerli ziyaretçiler, 12 yaşına kadar olan yabancı ziyaretçiler, gaziler ile refakatçileri, er veya erbaşlar, şehit yakınları, engelliler ve refakatçileri ile basın kartına sahip olan ziyaretçilerin ücretsiz giriş yapabildiklerinin bilinmesinde de fayda var.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede?

Açık adresi; Cankurtaran Mahallesi Osman Hamdi Bey Yokuşu Sokak olan müzenin pratik adresi ise Sultanahmet semti Gülhane Parkı içine giren yolun sağa dönen sokak olarak tarif edilebilir.

İstanbul Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir?

Tramvayı tercih eden ziyaretçiler, Gülhane durağında inebilir ve Gülhane Parkına girip Topkapı Sarayı’na doğru, sağa dönen yoldan devam ederlerse birkaç dakika yürüyüş sonunda mekana ulaşabilirler.

Anadolu yakasından gelecek olan ziyaretçiler ise deniz yolu ile Kabataş’a ulaşabilir ve buradan tramvay ile aktarma yapabilirler.


Özel araç ile ulaşımı tercih eden ziyaretçilere Eminönü civarında uygun bir otoparka araçlarını bırakıp tramvay ile devam etmelerini öneriyoruz. İç kesimlerde otopark bulmak oldukça zor olabiliyor.admin / 30.04.2018 / 0 / 6 218

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çemberlitaş’ta Gezilecek Yerler

Çemberlitaş’ta Gezilecek Yerler

Çemberlitaş Mahallesi, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı mahallelerden biridir.
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan kozmopolit ilçelerimizden biri ise
Başakşehir’de Gezilecek Yerler

Başakşehir’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un en yeni ilçelerinden biri olan Başakşehir, 2008 yılındaki
Bağcılar'da Gezilecek Yerler

Bağcılar'da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan ve ilin en yoğun nüfus barındıran
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Yerebatan Sarnıcı Tanıtımı

Yerebatan Sarnıcı Tanıtımı

İstanbul ilimizin zengin tarihi mirasları arasında en çok göze çarpan
Gülhane Parkı Tanıtımı

Gülhane Parkı Tanıtımı

Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan ve günümüze kadar zenginliğini yitirmemiş olan
İstanbul Modern Tanıtımı

İstanbul Modern Tanıtımı

İstanbul’da yer alan bu müze, Karaköy limanında birkaç antreponun
Beylerbeyi Sarayı Tanıtımı

Beylerbeyi Sarayı Tanıtımı

Barok stili mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Beylerbeyi sarayı,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up