Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Şerefiye Sarnıcı Tanıtımı

Şerefiye Sarnıcı Tanıtımı


İstanbul ilimizde bulunan tarihi sarnıçlardan biri de Şerefiye Sarnıcı’dır. Bizans İmparatoru 2. Theodosius emriyle, Bozdoğan Kemeri’nden su depolayabilme amacı ile yapımına başlanan sarnıç, 15 yıllık bir çalışma sonrasında yani 443 yılında tamamlanabilmiştir.

Şerefiye Sarnıcı
Yaklaşık olarak 45 m x 25 m alan ebatlarına sahip olan bu sarnıç, 9 m yüksekliğe ulaşan tam 32 tane mermer sütun içeriden desteklenmiştir.

Fatih ilçe sınırlarında yer alan sarnıcın Modern girişi Piyer Loti Caddesi üzerinde, eskiden Eminönü Belediyesi olarak kullanılan binanın altında bulunuyordu. 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Eminönü eski belediye binası yıkıldı ve bölgede, Şerefiye Sarnıcı’nı da içine alan bir restorasyon çalışmaları başladı.


Son yılları aralıksız olarak restorasyon ile geçen sarnıca ziyaretçi kabul edilemiyordu. Yaklaşık 8 yıl kadar süren bu restorasyon çalışmaları geçtiğimiz günlerde sona erdi ve Şerefiye Sarnıcı yakın bir tarihte ziyaretçilere tekrar açıldı.

Yeni çehresi ile Şerefiye Sarnıcı’nın eskisinden daha çok beğenildiği aşikar. Öyle ki, sarnıcın dik merdivenlerini kullanamayacak olan, çocuk, yaşlı ve engelli ziyaretçiler için asansör sistemi bile kurulmuş durumda.

Yakın zamana kadar pek bilinmeyen yapılardan olan Şerefiye Sarnıcı hakkında, kapısında bulunan rehber tabeladaki bilgiler dışında pek bir bilgi de yok.

Yerebatan Sarnıcı ile Binbirdirek Sarnıcı’ndan hem sütun hem de alan olarak daha küçük olan bu yapı yaklaşık 1600 yaşında ve bu iki meşhur sarnıçtan daha yaşlı. Geçmiş dönemlerde Constantinus veya Theodosius sarnıcı olarak da biliniyormuş fakat 19 uncu yüzyıldan bu yana genellikle Şerefiye Sarnıcı olarak anılmakta. Yapıyı incelediğinizde ise aklınıza gelen ilk şeylerden biri, İstanbul’da ne denli köklü ve ne kadar büyük bir medeniyetin yaşam sürdüğü oluyor.

En göze çarpan özelliği ise tıpkı Yerebatan Sarnıcı gibi bu sarnıcın da Binbirdirek Sarnıcı’na bağlanıyor olması. Konu hakkında şimdilik detaylı çalışmalar yapılmış değil fakat bu konu hakkında daha kapsamlı çalışmalar yapılacağı biliniyor.

Şerefiye Sarnıcı Ziyaret Saatleri Ne Zaman?

Şerefiye Sarnıcı’nı ziyaret etmek isteyenler sabah 09.00 ile akşam 18.30 saatleri arasında herhangi bir zaman dilimini tercih edebilirler.

Uzun zaman alan restorasyon çalışmaları boyunca ziyarete kapalı kalan sarnıç hasretle bekleyen ziyaretçiler için şimdilik tatil günlerinde de açık olacak. Bu sıralar istediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz bu mekan ileri ki zamanlarda ziyaretçilerine nasıl bir takvim sunar şimdilik bilemiyoruz.

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Şerefiye Sarnıcı’nı ziyaret eden misafirlerin giriş ücretleri ise yerli ziyaretçiler için 10 TL iken yabancı ziyaretçiler için ise 20 TL şeklinde belirlenmiş durumda.

Şerefiye Sarnıcı Nerede? Şerefiye Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?

Açık adresi Binbirdirek Mahallesi Piyer Loti Caddesi No:23 olan Şerefiye Sarnıcı’nın pratik adresi ise, İstanbul Fatih ilçesi Çemberlitaş semti, eski Eminönü Belediyesi binasının bulunduğu alan olarak tarif edilebilir.

Şerefiye Sarnıcı’na gerek Eminönü’nden, gerek Mecidiyeköy’den toplu ulaşım araçları ile ulaşmanız mümkün.

Tramvayı tercih eden ziyaretçiler, Sultanahmet durağında inebilir ve Peykhane Caddesi yönüne 5 dakika kadar yürüyerek Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilir.


Metroyu tercih eden ziyaretçiler ise, Hacıosman – Yenikapı metro hattını kullanarak Eminönü durağında inebilir ve sonrasında ister yürüyerek ister tramvay ile aktarma yaparak Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilirler.

Şerefiye Sarnıcı’nın, farklı alternatiflerle de rahatlıkla ulaşabileceğiniz kolay bir lokasyonda olduğunu da ayrıca belirmiş olalım.



admin / 26.04.2018 / 0 / 11 119

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

Tarih boyunca çok büyük uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmış İstanbul
Beyazıt’ta Gezilecek Yerler

Beyazıt’ta Gezilecek Yerler

Beyazıt Mahallesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alır. Osmanlı İmparatorluğu
Sultan Ahmet Camii Tanıtımı

Sultan Ahmet Camii Tanıtımı

Sultan Ahmet Camii İstanbul’un en görkemli yapılarından biridir. 17’nci yüzyıl
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Bakırköy’de Gezilecek Yerler

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan popüler ilçelerden biri de Bakırköy’dür.
Eminönü Gezilecek Yerler

Eminönü Gezilecek Yerler

İstanbul’un Tarihi Yarımadası ismi ile bilinen bölümünde ve Haliç’in batı
Yerebatan Sarnıcı Tanıtımı

Yerebatan Sarnıcı Tanıtımı

İstanbul ilimizin zengin tarihi mirasları arasında en çok göze çarpan
Gülhane Parkı Tanıtımı

Gülhane Parkı Tanıtımı

Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan ve günümüze kadar zenginliğini yitirmemiş olan
İstanbul Modern Tanıtımı

İstanbul Modern Tanıtımı

İstanbul’da yer alan bu müze, Karaköy limanında birkaç antreponun
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up