Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunur. Deniz kenarında yer alan park Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri ve Kalamış Marina ile komşu konumdadır. Parkın adı 1562 yılında bölgede olan bir fenerden gelir. Park bir ada üzerinde bulunur ve bir köprü ile Fenerbahçe Burnu’na bağlanır.

fenerbahçe parkı
Parkın tarihi çok eski medeniyetlere dayanır. Üzerinde hala Doğu Roma İmparatorluğu zamanından kalan bir sarayın kalıntıları bulunur. O dönemde parkın olduğu alan sarayın bahçesi olarak kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde buraya bir fener inşa edilmiş ve parkın olduğu alan Bağçe-i Fener adıyla anılmıştır. Bağçe-i Fener Kanun-i Sultan Süleyman'ın sevdiği yerlerden biri olarak geçer. Bu alanda günümüze ulaşan fener ise 1837’de 2. Mahmut tarafından yaptırılan fenerdir. Yeşil alanları, eşsiz manzarası ve muhteşem düzenlemesiyle park günümüzde de önemli bir yere sahip.

Fenerbahçe Parkı’nda Yapılabilecek Aktiviteler

Fenerbahçe Parkı özellikle hafta sonları çok fazla kişinin tercih ettiği bir yer. Yeşilin maviyle buluştuğu bu alan dinlendirici ortamıyla da adından söz ettiriyor. Parkın içinde beş tane restoran bulunuyor. Genellikle ziyaretçiler kahvaltı yapmak için bu alanları tercih ediyor. Mekanların arasında en bilineni Romantika isimli kafe. Burası camekanlı kaplı olduğu için eşsiz manzara eşliğinde vakit geçirilebiliyor. İçinde Venedik’ten getirilmiş büyük boyutlarda avizeler, özenle hazırlanmış çiçek dekorları bulunuyor. Çevrede uçuşan kuşlar da ortama farklı bir hava katıyor. Burada her Pazar günü açık büfe kahvaltı imkânı da bulunuyor.

fenerbahçe parkı kahvaltı
Parkın içindeki kafeler dışında çimlerin üzerinde piknik yapmak da mümkün. Çocuklar için de güzel bir alanı olan parkta ailece vakit geçirmek de oldukça hoş oluyor. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp nefes alacak bir yer arayanlar için park güzel bir fırsat sunuyor. Özellikle bahar aylarında erguvanların açmasıyla ortam çok daha güzel bir hal alıyor. Burada 150 yıllık bir sakız ağacı da görmek mümkün. Bunun dışında alanın içinde birçok anıt ağaç da var.

Fenerbahçe Parkı’nın içinde bir minyatür hamam ve Küçük Hanımefendi filmine ait bir canlandırma dikkat çekiyor. Bu filmin oyuncularından Belgin Doruk, Ayhan Işık ve Sadri Alışık’ın heykellerini de burada görmek mümkün.

fenerbahçe parkı nerede
Parkın içinde yeşillikler içinden ve deniz kıyısından yürüyüş yapmak oldukça zevkli. Ayrıca paten kaymak, bisiklet sürmek ve koşu yapmak için de uygun alana sahip. Yaz aylarında parkın bulunduğu yerden denize girenler de oluyor. Eşsiz düzenlemesi ve manzarasıyla düğün fotoğrafı çekilenlerin de uğrak noktası oluyor.

Fenerbahçe Parkı Giriş Ücreti

Fenerbahçe Parkına giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor ve park yedi gün yirmi dört saat açık. Çok fazla ziyaretçi ağırlamasına rağmen ortam oldukça temiz, bu da parkta daha iyi vakit geçirmeyi sağlıyor.


Fenerbahçe Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Fenerbahçe Parkı İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunuyor. Parka ulaşmak için yaya ve araçlara açık olan köprü kullanılıyor. Kadıköy’den kalkan FB1 ve FB2 otobüsleri buradan geçiyor. Moda üzerinden yürüyerek buraya gitmek de mümkün. Kendi aracıyla gidecek olanlar da Fenerbahçe Stadyumu yanından gidip Fener Kalamış caddesinden ilerleyerek parka ulaşabilir. Parkın yakınında ücretli otopark bulunuyor.admin / 15.09.2018 / 0 / 2 733

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Ataşehir’de
Beyazıt’ta Gezilecek Yerler

Beyazıt’ta Gezilecek Yerler

Beyazıt Mahallesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alır. Osmanlı İmparatorluğu
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy,
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi

Türkiye'nin ilk Türk özel hayvanat bahçesinin kurulumunun gerçekleştirilmesi
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up