Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Rumeli Hisarı Tanıtımı

Rumeli Hisarı Tanıtımı

Fatih Sultan Mehmet’in boğaz güvenliğini sağlamak amacıyla, Anadolu Hisarı yapısının tam karşısına Rumeli Hisarı yaptırmasıyla oluşmuş bir yapıdır. Bu askeri yapının inşa başlangıcı 15 Nisan 1452’de gerçekleşmiştir. Özellikle boğazın en dar noktasına konuşlandırılmış bu hisar, 30 dönümlük bir arazi alanı kaplamaktadır. Yapım sürecinin tamamlandığı tarih, net olmamakla beraber ortada birçok görüş bulunmaktadır. Zağanos Kuleleri’nde yer alan kitabelere göre yapı 4 ay içerisinde tamamlanmıştır. Süleymaniye Kütüphanesi’nde saklanan “Şehr-i Tecriyd-i Ataik” isimli esere göre ise yapımın tamamlanması toplam 139 gün sürmüştür.

rumeli hisarı
Rumeli Hisarı Tarihi

Tıpkı tamamlanma sürecine benzer bir durum da verilen adında farklılıklar gösteriyor. Fatih’in vakfiyelerinde “Kulle-i Cedide”; Nişancı, Aşıkpaşazade ve Kemelpaşazade tarihlerinde ise “Boğazkesen Hisarı” olarak geçmektedir. Neşri tarihinde de “Yenice Hisar” lakabıyla adlandırılmıştır. Hisarın yapım malzemeleri İzmit, Karadeniz gibi birçok Anadolu bölgesinden buraya getirilmiştir. Parça halinde bulunan taşlar ise, harabe halinde olan Bizans yapılarından sökülmüştür.

rumeli hisarı inşaatı
Hisarın yapımında toplam 300 usta, 750 işçi ve 200 kadar nakliye işlerinde çalışmış insanlar olduğu düşünülmektedir. 1509 yılında yaşanan deprem ve 1746 yılındaki yangın sonucunda, bu tarihi yapı restore edilmiştir. 1953 yılında Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından, hisarın içinde bulunan evler mimar gözetiminde koşullara ve düzene uyacak şekilde kaldırılmıştır. Rumeli Hisarı, günümüzde açık hava tiyatrosu ve müze olarak kullanılmaktadır. Açık hava tiyatrosu, yerli ve yabancı müzik organizasyonları için ev sahipliği yapmaktadır.

Rumeli Hisarı’nın Bölümleri

İnşa sürecinde, bölümler paşaların denetimine verilmiştir. Bu sebepten, hisarın en büyük 3 kulesine Saruca, Halil ve Zağanus paşalarının isimleri verilmiştir. Bir küçük kalenin de adı Zağanos Paşa’dır. Saruca ve Halil paşaların isminin geçtiği kuleler 9 katlı, Zağanos paşanın isminin geçtiği kule ise 8 katlıdır. Yükseklikleri ortalama olarak 22-28 metre arasındadır. Çapları ise; Halil ve Saruca 23,30 metre, Zağanos ise 26,70 metredir.
Bu üç büyük kulenin ardından hisara ebatları farklı 13 adet burç eklenmiştir. Yapıda toplam 4 esas, 1 tali kapı bulunmaktadır. Esas kapılar Dağ, Hisarpeçe, Dizdar ve Sel olarak adlandırılmıştır. Tali kapı ise Mezarlık lakabıyla anılmaktadır.

rumeli hisarı gece
Rumeli Hisarı Giriş Ücreti

Hisara giriş ücreti 10 TL olmakla beraber Çarşamba günleri hariç haftanın her günü sabah 09:00’da ziyaretçilerine açılmaktadır. Dini bayramlarda hisar, 13:00’da açılmaktadır. Hisarın kapanış saati 16:30 olarak düzenlenmiştir. Eğer müze kart sahibiyseniz, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara giriş ücretsiz. Gazi, şehit yakını, basın kartı sahibi, engelliler ve refakatçiler için ücret alınmamakla beraber, yabancı uyruklu 0-12 yaş arası çocuklar için de hisar ücretsizdir.


Rumeli Hisarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Hisar, Sarıyer İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yahya Kemal Caddesi üzerinde yer alan hisara, toplu taşıma araçları ile ulaşmakta mümkündür. Beşiktaş veya Taksim yönünden gelecek vatandaşlar 40T, 25E, 42T ve 22 numaralı otobüsleri kullanarak, Rumeli Hisarı’na ulaşabilir. Aşiyan ve Rumeli Hisarı Üstü duraklarından herhangi birinde inerek Hisara yürüme mesafesinde varabilirsiniz. Metro ile gelecek olanlar Boğaziçi Üni. Ve Etiler istasyonlarını kullanabilir.admin / 09.03.2018 / 0 / 4 487

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

Tarih boyunca çok büyük uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmış İstanbul
Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık , Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlıdır. İzmit'e 10-12 km mesafede yer
İzmit'te Gezilecek Yerler

İzmit'te Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinde bulunan Kocaeli ilinin merkez ilçesi olan İzmit gelişmiş
Beyazıt’ta Gezilecek Yerler

Beyazıt’ta Gezilecek Yerler

Beyazıt Mahallesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alır. Osmanlı İmparatorluğu
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up