Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

istanbulun tarihi yerleri
Tarih boyunca çok büyük uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmış İstanbul gezilecek tarihi yerler bakımından dünyanın en zengin şehirlerinden biridir. Şehirde uzun bir tarih şeridini temsil eden birçok yapıyı ziyaret edebilir ve günümüze kadar gelen değişimi muhteşem bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.


Listemize geçmeden önce İstanbul hakkında daha detaylı bilgi için; İstanbul'da Gezilecek Yerler,
Tarihi yerler dışında doğal yerleri öğrenmek için; İstanbul'da Gezilecek Doğal Yerler,
İstanbul'dan biraz uzaklaşayım derseniz; İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler,
İstanbul'a gelmişken burada ne yerim diyorsanız; İstanbul'da Ne Yenir? konularımızı inceleyebilirsiniz.
 • Ayasofya

istanbul ayasofya
Dünyanın en önemli ibadethanelerinden biri olan Ayasofya, 3 kez yeniden inşa edilmiştir. Son halini ise 537 yılında almıştır. Hatta Bizans Kralı Justinianos’un açılış günü Hz. Süleyman Mabedi’ni göstererek onu geçtiğini söylediği rivayet edilir. Ayasofya, İstanbul’un alınmasından sonra cami olarak ibadete açıldı. İçine mihrap, minber, vaaz kürsüsü gibi detaylar eklendi. Ayasofya Camii 1935 yılından beri müze olarak hizmet veriyor ve her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.
 • Topkapı Sarayı

topkapı sarayı
İstanbul’un fethinden sonra şehirdeki ilk Osmanlı yönetim merkezi olmuştur. 300 yıl boyunca büyük imparatorluk buradan yönetilmiştir ve tüm görkemiyle Topkapı Sarayı bugün hala ayaktadır. Saraydaki müzeyi gezdiğinizde kutsal emanetleri ve Kaşıkçı elması gibi çok sayıda tarihi paha biçilemez eseri de ziyaret edebilirsiniz.
 • Kapalı Çarşı

istanbul kapalı çarşı
İstanbulda gezilecek tarihi yerler denildiğinde, İstanbul’un Beyazıt ilçesinde yer alan ve 550 yıllık tarihiyle dünya altın piyasasının merkezleri arasında bulunan Kapalı Çarşı, şehrin en eski çarşılarındandır. Burada hala dönemin kültürünü görebilir ve İstanbul’un kalbinde alışveriş yapabilirsiniz.
 • Yerebatan Sarnıcı

yerebatan sarnıcı
Bizans devrinde su ihtiyacını karşılamak için inşa edilen Yerbatan Sarnıcı göz alıcı sütunları ve Medusa heykeliyle her yıl çok sayıda ziyaretçiyi misafir ediyor. Ayrıca çok sayıda sanatsal etkinliğin merkezi de olan sarnıç, bugün hala tüm görkemiyle ayaktadır..
 • Çemberlitaş

istanbul çemberlitaş
Roma imparatoru Konstantin anısında MS 330’lu yıllarda İstanbul’un yedi tepesinden birine dikilen Çemberlitaş sütunu zaman içinde bütün semte adını vermiştir. Bir dönem Bizans hükümdarlarının büstlerinin olduğu sütun, Haçlı Seferleri sırasında büyük hasar almıştır. Ancak günümüzde hala ayakta kalmayı başarmıştır.
 • Galata Kulesi

galata kulesi
İstanbul’un eşsiz manzarasını kalbinden izleyebileceğiniz Galata Kulesi, şehrin simge yapılarından biridir. 528 yılında İstanbul Boğazı ve Haliç’e hakim konumuyla fener kulesi olarak yapılmış ve zamanla zindan olarak kullanılmıştır. Kuleye birlikte çıkan aşıkların mutlaka evlendiği rivayet edilir.
 • Rumeli Hisarı

rumeli hisarı
Fatih Sultan Mehmet’in şehri alması sırasında Karadeniz’den Bizans’a gelecek yardımlara engel olmak adına 3 ayda yapılmıştır. Boğazkesen Hisarı olarak da bilinir. Kulesi ve surlarıyla son derece görkemli olan Rumeli Hisarı, Boğazın iki yakasının yaklaştığı bir noktada yer alır. Bir zamanlar açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapan hisar bugün müze olarak hizmet veriyor. Haliç’i kapatan zincirin bir parçası bu müzede sergileniyor.
 • Anadolu Hisarı

anadolu hisarı
Yıldırım Beyazıt tarafından Boğaz girişlerini kontrol etmek adına yaptırılmıştır. 1395 yılında yapılan hisar, Anadolu Yakası’nın Karadeniz’e bakan en güzel manzaralarını ziyaretçilerine sunuyor.
 • Yedikule Zindanları

yedikule zindanları
Bir zamanlar şehirdeki haydutların atıldığı yer olarak bilinir. Bizans döneminde misafir kralları ağırlamak adına yapılan zindanlar, Fatih döneminde eklenen 3 kule ve surlarla askeri bir garnizon haline gelmiştir. Bugün ise ülkemizin ve İstanbul’un en büyük açık hava müzelerinden biri olarak hizmet vermektedir.

 • Haydarpaşa Tren Garı

haydarpaşa tren garı
Eminönü
’nden Kadıköy’e vapurla geçenlerin kadrajına giren zarif ve ihtişamlı yapı Haydarpaşa Tren Garı, Anadolu’dan gelen trenlerin son durağıdır. 1908 yılında İstanbul- Bağdat Demiryolu hattının başlangıç durağı olarak yapıldı. Son yıllarda ise kitap fuarları gibi aktivitelere ev sahipliği yapar. Bir ara yangın geçiren yapı tadilattan sonra yeniden eski görkemine kavuşmuştur.
 • Dolmabahçe Sarayı

dolmabahçe sarayı
Sultan Abdülmecit tarafından boğaz kıyısında 1856 yılında inşa ettirilen saray Batı mimarisinden izler taşıyan haliyle İstanbul’da gezilecek tarihi yerler sıralamasında İstanbul’un en önemli simgelerinden biridir. Ülkemizdeki en büyük saray olan Dolmabahçe Sarayı, Atatürk’ün son günlerini geçirdiği yerdir. Bu yüzden farklı bir öneme sahiptir. Beşiktaş’ta deniz kıyısında olan sarayda dönemin saray hayatının izlerini ve Atatürk’ün kaldığı bölümü ziyaret edebilirsiniz.
 • Aya Yorgi Manastırı

aya yorgi manastırı
Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada’da bulunan manastır, her yıl binlerce insanı misafir ediyor. 1751 yılında yapılan eski kilise ve daha sonra eklenen yapılarla Aya Yorgi Kilisesi, adanın en yüksek noktası Yücetepe’de yer alır.
 • Fener Rum Patrikhanesi

fener rum patrikhanesi
Rum Ortodoks Patrikhanesiolarak da bilinen yapı Haliç kıyısındaki Balat’ta yer alır. 1602 yılında günümüzdeki yerine taşınan yapı 1800’lerde yapılan restorasyon sonucu bugünkü halini almıştır.
 • Heybeliada Ruhban Okulu

heybeliada ruhban okulu
Son yıllarda eğitim vermiyor olsa da ihtişamıyla hala Heybeliada’nın gözde yapılarından biridir. genelde ziyarete açık olmayan okulda yaz aylarında zaman zaman etkinlikler ve özel konserler düzenlenir.
 • Kuleli Askeri Lisesi

kuleli askeri lisesi
Şehrin görkemini ortaya koyan mimari yapılardan olan Kuleli Askeri Lisesi, Çengelköy kıyısından Boğazı gören yapıdır. Arkasında İstanbul'daki ikinci en büyük Türk bayrağı dalgalanır. Geceleri projektör yardımıyla aydınlatılarak Boğaz’ın her noktasından görülebilir. 1872’de açılan okul bugün eğitim vermemektedir.
 • Kız Kulesi

kız kulesi
Üsküdar
- Beşiktaş motoruyla karşıya geçenlerin görebileceği Kız Kulesi çok sayıda efsaneye konu olmuştur. İstanbulun tarihi yerleri arasında bulunan romantik yapı, 2000 yılında restore edilip restoran olarak hizmete açılmıştır. Üsküdar sahilden tekneyle 5 dakikada buraya ulaşabilirsiniz. Gezmek için restoranda yemek yemenize gerekyok. Sadece tekne geçiş ücretini ödeyerek yapıyı gezebilirsiniz. Ayrıca günümüzde evlilik tekliflerinin de bir numaralı adresidir.

 • Süleymaniye Camii

süleymaniye camii
Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan cami, Beyazıt sınırlarında bulunur. Büyük bir alan kurulu Süleymaniye Külliyesi içinde medrese, hazire, hastane, sıbyan mektebi, hamam, kütüphane, imaret ve dükkanlarla beraber camiyi de barındırır. Mimar Sinan, Kanuni ve Hürrem Sultan türbeleri de yapının sınırlarında bulunur. Camiyi böcek ve akrep istilasından koruyacak devekuşu yumurtası, Mimar Sinan tarafından uzun süre boş küplerle hesaplanan akustiği ve yağ kandillerinin isinden mürekkep üretilmesi gibi birçok esrarengizliği barındıran yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 • Sultanahmet Camii

sultanahmet camii
İstanbul’un en ünlü camilerinden biri olan Sultanahmet Camii 6 mimarisi ve içindeki İznik çinileriyle ülkemizin en çok bilinen yapıları arasındadır. Padişah 1. Ahmet tarafından Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılan cami, Ayasofya’nın tam karşısında bulunur. Klasik Osmanlı mimarisini yansıtan cami, bugün özellikle ramazan aylarında herkesin uğrak noktasıdır.
 • Eyüp Sultan Camii

eyüp sultan camii
İstanbul'daki en önemli yapılardan olan Eyüpsultan Camii, Haliç’te bulunur. Peygamberimizin bayraktarlarından Ebu Eyyüp Ensari’nin 600’lü yıllarda şehri kuşattığı anda burada şehit düştüğü söylenir. Eyüp Sultan Türbesi’nin hemen yanına yapılan cami, Fatih Sultan Mehmet’in talimatıyla 1458 yılında yapılmıştır. Cami birçok Osmanlı padişahının kılış kuşanma törenine ev sahipliği yapmıştır. Kandillerde çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilir.
 • Eminönü Yeni Cami

eminönü yeni camii
Eminönü’nde deniz kıyısında yer alan Valide Sultan Camii 1597 yılında 3. Murat eşi Safiye Sultan emriyle yapılmaya başlamış ve 1665 yılında Turhan Hatice Sultan bağışlarıyla bitirilmiştir. 400 yıllık bir tarihi olan cami Süleymaniye ve Sultanahmet’ten sonra yapıldığı için Yeni Cami olarak anılır. Pek fazla bilinmese de şehrin silüetini yansıtan en güzel mimari yapılardan biridir.admin / 06.05.2019 / 0 / 124

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

myfriendoo
İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler

Ülkemizin en kalabalık nüfusa sahip mega kenti İstanbul, çok sayıda doğal ve
Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli Marmara bölgesinde yer almaktadır. Ekonomik olarak gelişmiş bir şehir
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up