Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler


İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım yapmak mümkündür. Bu tabirin 18. Yy Osmanlı Dönemine dayandığı ifade ediliyor ancak gerçekçi bir kaynağa sahip değiliz. Anadolu Yakası, şehrin diğer yakası olan Avrupa Yakası’na kıyasla daha sakin bir görüntü sergiliyor ve sahip olduğu semtleri incelediğimizde bunu daha net bir şekilde görebiliyoruz.

Adadolu Yakası gezilecek yerler
Dikkat çekici semtlerden bazıları ise: Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Şile ve Pendik olarak karşımıza çıkıyor. Adalar da Anadolu Yakası’na dahil edilerek bu listede kendine yer bulmayı başarıyor.


İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler olarak çok fazla detay var ve dilerseniz vakit kaybetmeden bu noktalara hep birlikte göz atalım.

Üsküdar Kız Kulesi

Anadolu Yakası’nı ziyaretlerinizde Üsküdar'ı muhakkak görmeniz gerekiyor. Tarihi dokuların çokça yer aldığı semte ulaşım da bir hayli kolay. Üsküdar Kız Kulesi de ilçenin sembollerinden bir tanesi ve Anadolu Yakası’nın da en değerli yapıları arasında gösteriliyor. Bu kusursuz yapının karşısında çayınızı yudumlayabilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.
Kız Kulesi tarihi, efsanesi, ziyaret saatleri ve giriş ücretleri hakkında bilgi için "Kız Kulesi Tanıtımı" isimli konumuzu ziyaret ediniz.

Şile

Konaklama konusunda sorun yaşamayacağınız şirin bir tatil beldesi olarak tanımlamak mümkündür. İlçe, İstanbul'a bağlı fakat ziyaret ettiğinizde İstanbul’dan uzaklaştığınızı ve hatta bu sınırlar içerisinde yer almadığınızı düşüneceksiniz. Stres ve gürültüden uzaklaşmak, biraz olsun kafa dinlemek adına sizler de Şile’yi ziyaret edebilirsiniz.
Şile hakkında daha detaylı bilgi için "Şile’de Gezilecek Yerler" konumuzu okuyunuz.

Kuzguncuk

Cumbalı evlerle dolu dar sokaklar ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz. Eski dönemlerde farklı etnik grupların yaşadığı Kuzguncuk’ta çok sayıda cami ve kilise bir arada bulunuyor. Medeniyetler buluşmasının en güzel örneklerini bu adreste görebilirsiniz. Kuzguncuk, keşfedilmesi gereken adreslerden bir tanesi ve sakin yapısı ile de ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başarıyor.

Kanlıca

Kanlıca denilince akla ilk olarak o meşhur yoğurt geliyor ancak daha da önemli detaylar var… Tarihe tanıklık etmenize yardımcı olacak çok sayıda tarihi yapı da Kuzguncuk’ta sizleri bekliyor olacaktır. Kanlıca İskelesinin etrafında konumlanmış olan işletmeleri de ziyaret edebilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Kadıköy

Anadolu Yakası’nın en değerli ve en hareketli semtlerinden bir tanesi olan Kadıköy, birçok insanın da buluşma noktasıdır. Çok sayıda gece kulübü, bar ve kafe tarzı işletmenin yer aldığı Kadıköy, alış veriş yapmak isteyen ziyaretçilere de büyük fırsatlar ve alternatifler sunuyor. Kalabalık nüfusu ile birlikte yoğun bir görüntü sergileyen ilçe, İstanbul’un gözde semtlerinden bir tanesidir.

Anadolu Hisarı

Anadolu Yakası’nın en değerli ve en eski noktalarından bir tanesidir. Manzaranın tadını çıkartmak ve hatta nehir üzerinde küçük bir gezintiye 
çıkmak isterseniz eğer sizler de bu noktaya ziyaret düzenleyebilirsiniz. Göksu Nehri bu gezinti için uygun ve yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çekmeyi başarıyor.

Anadolu Kavağı

Beykoz ilçesine bağlı sevimli ve şirin bir balıkçı kasabasını ziyaret etmeye ne dersiniz? Midye ve balık yiyerek rakınızı yudumlayabilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Kafa dinlemek ve biraz olsun rahatlamak isteyen ziyaretçiler için gayet uygun bir yer olduğunu söylemek mümkündür.

Anadolu Yakası Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul şehrinin Anadolu Asya Kıtasına karşılık gelen Anadolu Yakası, gözde semtleri de bünyesinde barındırıyor. Anadolu Yakası sınırları içerisinde ulaşım alternatifleriniz çok fazla ve yine bu sınırlar içerisindeki diğer ilçelere de toplu taşıma araçları ve raylı sistemler aracılığı ile kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.


Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na geçiş için deniz yolu ulaşımını da tercih edebilirsiniz. Bulunduğu konum bakımından hem İstanbul hem de ülkemiz için çok büyük bir öneme sahip olan Anadolu Yakası, ulaşımda sıkıntı yaşamayacağınız bölgelerden bir tanesidir.admin / 07.05.2018 / 0 / 10 615

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Ataşehir’de
Küçüksu Kasrı Tanıtımı

Küçüksu Kasrı Tanıtımı

Küçüksu Kasrı İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Beykoz ilçesinin Küçüksu Semti’nde
Yoros Kalesi Tanıtımı

Yoros Kalesi Tanıtımı

Yoros Kalesi İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Beykoz’daki önemli tarihi
Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park İstanbul’un Bakırköy ilçesine belediye tarafından
Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin
Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Tarihi yarımadanın tam karşısında konumlanmış olan ve coğrafi olarak önemli bir
Şile’de Gezilecek Yerler

Şile’de Gezilecek Yerler

Cilalı Taş devri dönemine tanıklık eden ve köklü bir geçmişe sahip olan Şile,
Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan
Beykoz’da Gezilecek Yerler

Beykoz’da Gezilecek Yerler

Yapılan araştırmalar, en eski tarihin M.Ö 700’lere dayandığını ortaya koyuyor
Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up