Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler


İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000 olup, 2438 hektarlık bir alana kuruludur. 13 mahalle, 2.905 sokak, 90 Cadde, 19 Bulvar, 14 meydanı olan ilçeden ziyade, İzmir ilinin merkezi sayılmaktadır. İlçede bulunan Konak Meydanı, İzmir’in önemli meydanlarından biridir. İzmir Saat Kulesi, Konak Yalı Cami, Hükümet Konağı, İzmir Büyükşehir Belediye Binası bu meydanda yer alır.

Konak gezilecek yerler
Cumhuriyetin ilanından sonra meydana İzmir Belediye Meclisi kararı ile "Atatürk Meydanı" adı verilse de, hala "Konak Meydanı “denmekte ve "Atatürk Meydanı" adı pek kullanılmamaktadır. Konak ilçesi sanatsal, kültürel ve ticari merkezi olmakla beraber, aynı zamanda gelişmiş bir turistik gezi bölgesidir.


Sizi tarihi bilgilerle çok fazla boğmayalım. İzmir’in kalbi olan Konak'ta Gezilecek Yerler konusunda tavsiyelerimizi not almaya hazır mısınız?

Konak Meydanı

Sadece İzmir’in değil, Türkiye'nin en güzel meydanlarından biridir Konak Meydanı. Ortasında saat kulesi, denize bağlantılı yolu, günün her saati kalabalık olması nedeni ile görsel bir şölendir. Ülke genelinde göze çarpan çarpık yapılaşma ve betonlaşma, maalesef Konak Meydanında da göze çarpmaktadır. Her geçen yıl, denizden mesafesi biraz daha uzaklaşmakta ve betonlaşmaktadır. Buna rağmen cazibesi devam etmektedir.

Saat Kulesi

Konak Meydanın göbeğinde, İzmir’in simgesi sayılan 25 metre yüksekliğinde ve sekizgen planlı olan saat kulesi, Osmanlı Padişahı Sultan 2.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılını kutlamak amacıyla 1901 yılında İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan komisyon tarafından yaptırılmıştır. Fotoğraf makinalarınızı hazırlayın. İzmir'e gelip te saat kulesinin altında fotoğraf çekmemek olmaz.

Smyrna Agora Antik Kent

Agora kelimesi, Yunanca da “ toplanılan yer, meydan, buluşma yeri “ olarak geçer. Agora Açık Hava Müzesi olarak da bilinen bu Agora Antik Kenti,, Konak merkezinde yer alır. Üç katlı olarak yapılmış dünyanın en büyük agoralarından biri olarak bilinir. Konak ziyaretinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Tarih severler için mükemmel bir deneyim olacaktır.
Antik Kent hakkında daha ayrıntılı bilgi için "Smyrna Antik Kenti Tanıtımı" başlıklı konumuzu ziyaret ediniz.

Kültürpark

Ailece ziyaret edebileceğiniz bir parktır. Gün boyu sosyalleşebileceğiniz alanlar ve aktivitelerden faydalanabilirsiniz. Yeme içme alanları, küçük bir hayvanat bahçesi, yürüyüş alanları, yeşil alanları ile nefes almak için kaçabileceğiniz bir yerdir.1936 yılında açılan Kültürpark, İzmir’i ziyaret eden gezginlerin uğrak yeridir.

Tarihi Asansör

İzmir’de günbatımı manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Tarihi Asansör ’ün Mithatpaşa Caddesi tarafında ise Dario Moreno Sokak yer alıyor. İsmini İzmirli ünlü sanatçı Dario Moreno’dan alan ve eski adı Asansör Sokağı olan bu güzel sokağın içerisinde, sağlı sollu sıralanan eski Rum evleri bulunuyor. Nefes kesen bir manzara eşliğinde yemek yiyebilir, keyif yapabilirsiniz. Duyduğumuza göre, İzmir’de evlilik teklifleri genelde bu mekanda yapılıyormuş. İlham veriyor demek ki.

TCDD Müzesi

1800'lü yıllarda Alsancak'ta bir koloni halinde yaşayan İngiliz tüccarlar tarafından ticari emtia deposu olarak yaptırılan müze binası, 1990 yılında Müze ve Sanat Galerisi olarak düzenlendi.

Atatürk Gençlik Merkezi

Çeşitli aktivitelerin ve eğitimlerin yapıldığı kültür ve sanat evidir.

Oyun ve Oyuncak Müzesi

Resim ve seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından açılan müzede, dünyanın her ülkesinden farklı kültürlere ait oyuncaklar sergilenmektedir. Çocuklarınız ve sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Adında oyuncak geçtiğine bakmayın. Yetişkinlerin daha çok ilgisini çekeceğinden eminiz.

Kemeraltı Çarşısı

Konak ilçesinin, iğneden ipliğe her şeyin bulunabileceği tarihi bir çarşısıdır. Son yıllarda popülerliğini yitirmeye başlasa bile, yine de her daim kalabalık görebilirsiniz. Bir şey almak için değil, en azından gezip görmek için bile ziyaret etmelisiniz.

Arkeoloji Müzesi

Müzede Batı Anadolu, İzmir ve çevresinden çeşitli zamanlarda yapılan kazılarda çıkan Prehistorik Eski Yunan Roma Bizans Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Müze, zengin bir koleksiyona sahiptir. Burada binlerce eser ziyaretçileri beklemektedir.

St. Polycarp Kilisesi

İzmir’in, hatta Türkiye'nin en ihtişamlı ve bakımlı kiliselerinden biri olup, onarımını saat kulesini yapan mimar yapmıştır.

İlk Kurşun Anıtı

Diğer ismi Hasan Tahsin Anıtı olan bu yapıt, 15 Mayıs 1919 günü İzmir'e ayak basan işgal askerlerine ilk kurşunu atıp şehit düşen gazeteci Osman Nevres anısına yapılmıştır. Hasan Tahsin adıyla bilinen gazeteci Osman Nevres, 1888 yılında Selanik’te doğmuş, Paris’te Siyasal Bilgiler Okulu’nu bitirmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarında İzmir'e yerleşmiş ve bir gazete çıkarmaya başlamıştır.

Konak Pier

2003 senesinde restore edilen Pier, 2004 yılında Alışveriş Merkezi olarak hizmete sunulmuştur. Özgün mimarisi, 100 yıldan fazla tarihi ve deniz üzerinde ki eşsiz konumu ile en önemli yapılardan biri. Konsept mağazaları, restaurantları, sinema salonları ve aktivite merkezler ile İzmir’de deniz üzerinde alışveriş ve keyfin tek merkezi olarak çok farklı bir AVM konsepti sunmaktadır.

Resim ve Heykel Müzesi

İzmir’de sanatın kalbinin attığı yerdir. (-Tezhip, Çini), Resim, Heykel, Seramik, Baskı Resim, 6-12 yaş çocuklar için resim ve seramik kursları ve üniversiteye hazırlık kursları eğitimleri verilen müzede, bir birinden farklı sanat dalları ile ilgili şeyler bulabilirsiniz. Kursları başarı ile tamamlayanlara sertifika verilmektedir.

İzmir Mask Müzesi

Küçük eski bir levanten evinde kurulmuş bir müzedir. Dünyanın çeşitli yörelerinde geleneksel olarak kullanılan maskeler sergileniyor. Hayatınızda boyunca görüp göreceğiniz en değişik deneyim olacağı kesin. Çocuklu aileler için ideal bir gezi.

Atatürk Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhunun dolaştığı, yaşamına dair kesitler ve eşyaların yer aldığı herkesin görmesi gereken bir müze. Özellikle toplantı salonundaki canlandırma insanın tüylerini diken diken ediyor. Mutlaka gidip görülmesi gereken bir müze.

Kordon

İzmir'e gelip te Kordon salınmamak olur mu? Türkiye'nin en güzel sahil kesimlerinden biri olan Kordon, masmavi denizi, temiz havası, yürüyüş ve bisiklet yolları ve birçok yeme içme alanlarının bulunduğu çok keyifli bir yerdir.

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı, Konak gezisinin en önemli mola noktasıdır. Tarihi han, çok güzel restore edilmiş durumdadır. İçindeki dükkanlar çok keyifli ve rengarenk. Takılar, hediyelik eşyalardan başka el emeği ürünleri olan atölyeler de bulunuyor.

İzmir Enternasyonal Fuarı

İzmir seyahat planınız varsa, Eylül ayına denk getirmenizi tavsiye ederiz. Her yılın Eylül ayında, İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü içine alacak 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenen Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarını gezme fırsatını kaçırmayın.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi

İzmir Eski itfaiye merkezinde faaliyet gösteren ve daha çok ulaşım konseptinin yer aldığı şirin küçük güzel bir şehir müzesidir.

Yalı Cami

İzmir’in en zarif camilerinden Yalı (Konak) Camii, Mehmet Paşa kızı Ayşe Hatun tarafından 18.yüzyılda yaptırılmıştır. Sekizgen planlı caminin mimarisinde kesme taş kullanılmıştır. Harim ile dış cephelerde yer alan çiniler, 19. yüzyıl Kütahya çini geleneğinin en güzel örneklerini yansıtmaktadır.

Tarihi Havagazı Fabrikası

İzmir'e örnek olan ve tarihine sahip çıkan kültür merkezidir. Muhteşem sergilerin ve küçük konserlerin düzenlendiği, şehrin en özel yerlerden biridir.

Kadın Müzesi

Geçmiş 120 yılda Anadolu da yaşamış Atife Jale gibi kadınların kıyafetleri ve biyografileri gibi birçok konuda görseli ve yazıtlarının bulunduğu çok önemli bir müzedir. Müze çok katlı olup giriş katında 19. yüzyılın geleneksel kıyafetleri ve birçok obje yer alıyor. Ayrıca geçmişten günümüze kadın ve başarılarından kesitler sunuyor.

Pasaport İskelesi

Deniz kenarında bulunan mekanın çevresinde, çeşitli kafeler ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Denize nazır keyifli bir akşam yemeği yiyebilir, hoşça vakit geçirebilirsiniz. Manzarası muhteşem yerlerden biridir.

Gazi Kadınlar Sokağı

Genellikle üniversiteli gençlerin uğrak yeridir. Çeşitli aktivitelerin ve eğlencelerin yapıldı Gazi Kadınlar Sokağı size gençlik enerjisi verecektir JSokak partileri ve DJ performanslarını kaçırmayın.

Sevgi Yolu

Takı tezgahları, fast food restaurantları, kumpirciler ve kitapçıların bulunduğu bir alandır. Tezgahları gezerek, alışveriş yapabilir, zaman harcayabilirsiniz.

Radyo ve Demokrasi Müzesi

Eski bir Rum evinin müze haline getirilmesi ile ortaya şahane bir mekan çıkmış. Otantik bir havası var. Ayrıca eski radyo ve teyplerin sergilendiği odalar çok iyi bir şekilde dekore edilmiş. Işıklandırma mükemmel. Görülmeye değer bir yerdir.

Konak’ta ne yerim diye asla dert etmeyin. O kadar çok seçeneğiniz var ki, bunu düşünmeye fırsatınız bile olmayacak. Ama illa tavsiye istiyorsanız: Midye – Bira, gevrek, kumru,çiğ börek, söğüş, boyoz ve deniz ürünleri Konak ilçesinin yöresel tatlarıdır. Afiyet olsun.

Konak nerede, nasıl giderim?

İzmir’in en merkez ilçesi olan Konak, şehir içi otobüs servislerinin de karargahı konumundadır. Metro ile bağlantılı raylı sistemi (İzban) kullanarak Adnan Menderes Havalimanı dahil olmak üzere diğer civar ilçelere de ulaşım kolaylıkla mümkündür. Göztepe, Konak, Pasaport ve Alsancak iskeleleri ile Körfez ulaşımı sağlanmaktadır. Üçkuyular ile Bostanlı arasında düzenli olarak araba vapurları çalışmaktadır. Alsancak ve Basmane Garlarından diğer ilçe ve kentlere düzenli tren seferleri bulunmaktadır.


İzmir metropoldeki tüm yerleşim yerlerinden Konak ilçesine şehir içi ESHOT otobüs seferleri ile 152 GAZİEMİR – 920 ÇİĞLİ -63 BORNOVA -940 BUCA – 950 NARLIDERE – 193 YURTOĞLU -15 İNÖNÜ 18 YEŞİLYURT – 224 CENNETÇEŞME – 21 HALİL RIFAT PAŞA -23 UZUNDERE – 27 ÇAMLIK – 33 KADİFEKALE -34 ESENTEPE – 35 BALLIKUYU – 45 GÜLTEPE – 104 TINAZTEPE – 152 GAZİEMİR – 169 BALÇOVA -302 OTOGAR -554 NARLIDERE – 587 LİMONTEPE – KONAK ve Raylı sistem aktarma merkezlerinden ve Bostanlı Vapur İskelesinden de Konak'a 802 EGEKENT AKTARMA – 838 ŞİRİNYER AKTARMA – 887 SARNIÇ AKTARMA - 233 ESBAŞ AKTARMA – 253 -252-251 H.PINAR METRO – 10 F.ALTAY AKT. -63 EVKA3 METRO – 121 BOSTANLI İSKELE - KONAK otobüs hatları ulaşılmak mümkündür.

İzmir’in en ateşli ilçesi Konak turumuzu üzülerek burada noktalayıp, Menderes'te Gezilecek Yerler konusunda tavsiyelerimizi sunmaya devam edelim.admin / 16.04.2018 / 2 / 6 193

Yorum Ekleyin


 1. sibel
  Ziyaretçi
  18 Ocak 2019 22:38
  0

  İzmir ah güzel izmir. En çok bilinen yerlerinden biri Konak, Saat kulesi. Tabiii öncü kadınlar müzesi yani kadın müzesi en çok ziyaret ettiğim yerlerden. 

 2. uck
  Ziyaretçi
  10 Kasım 2020 18:42
  0
  Konakta gezme imkanım oldu. Gerçekten huzur veren bir yer 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihlerde Lidyalılar, Persliler, Makedonyalılar, Romalılar,
Kiraz'da Gezilecek Yerler

Kiraz'da Gezilecek Yerler

43.000 nüfuslu ve 585 km yüzölçümüne sahip olan bu ilçe, İzmir'e en uzak
Kınık'ta Gezilecek Yerler

Kınık'ta Gezilecek Yerler

İsmini Oğuz Türklerinin Bozoklar kolunun Kınık boyundan alan İzmir’in bu şirin
Karabağlar'da Gezilecek Yerler

Karabağlar'da Gezilecek Yerler

477.000 nüfusa sahip Karabağlar ilçesi, 3700 hektarlık bir alana kurulu olup,
Gaziemir'de Gezilecek Yerler

Gaziemir'de Gezilecek Yerler

14. yüzyılın başında Seydiköy Aydınoğluları Beyliği zamanında “Gazi Umur Bey”
Çiğli'de Gezilecek Yerler

Çiğli'de Gezilecek Yerler

İzmir’in kuzeyinde yer alan, 130 Km2 alanı ile en büyük ilçelerinden biri olan
Buca'da Gezilecek Yerler

Buca'da Gezilecek Yerler

Kuruluşu İ.Ö 630 yılına dek uzanan Buca, İzmir’in 9 km güneybatısında yer alan,
Bayraklı'da Gezilecek Yerler

Bayraklı'da Gezilecek Yerler

Eski İzmir’in kuruluş yeri olarak kabul gören ve Tepekule olarak tanınan ören
Balçova'da Gezilecek Yerler

Balçova'da Gezilecek Yerler

İzmir'e 8 km mesafede olan Balçova, sadece İzmir’in değil, bütün Ege'nin en çok
Birgi Köyü Tanıtımı

Birgi Köyü Tanıtımı

Bozdağlar’ın serin yamaçlarına saklanmış, yemyeşil doğasıyla Birgi Köyü şirin
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up