Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Narlıdere'de Gezilecek Yerler


Narlıdere gezilecek yerler
Geçmiş tarihlerde Lidyalılar, Persliler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Bizanslılar, Cenevizliler, Aydınoğluları ve Rodos Şövalyelerinin yerleşim bölgesi olan Narlıdere, 65.000 kişilik nüfusu ve 63 km lik yüzölçümü ile İzmir’in en ilginç ilçelerinden biridir. Doğusunda Balçova, batısında Güzelbahçe ve Menderes, kuzeyinde ise İzmir Körfezi yer alır.

Tertemiz denizi ile ünlü olan ilçe, çam ormanları ile kaplı olup, Ege'nin oksijen deposudur. Eko turizm, sağlık ve kültür turizmi seçenekleri ile İzmir’in en önemli turistik ilçelerinden biridir. Narlıdere hakkında size ilginç bir bilgi aktaralım. Dünyanın en büyük ikinci huzurevi, burada bulunmaktadır.


Narlıdere ilçesinin kısaca tarihine baktıktan sonra, denizi ve günbatımı ile ünlü Narlıdere'de Gezilecek Yerler konusunda, bakalım ne gibi seçeneklerimiz bulunmakta. Denize ve tabiata doyacağınız ilçede, turumuz başlıyor. Sosyalleşme açısından aktivite seçeneği kısıtlı olsa bile, deniz ve dinlenme temalı bir gezi planlıyorsanız, Narlıdere tam size göre olan şirin bir ilçedir.

Narlıdere Kültür Evi

Tarihi Cemevi olarak bilinen Narlıdere Kültür Evi, 1874 yılında inşa edilmiştir. 2007 senesinde restore edilip, müze ve kültür merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 9 odadan oluşan bu kültür evinde, yöre evlerinden toplanan tarihi belgelerin ve yaşam tarzlarını yansıtan materyallerin yanı sıra, özüne uygun olarak giydirilmiş 21 adet heykel sergilenmektedir.

Narlıdere Şehitliği

İlçenin en işlek ve en merkezi yerindedir. Kurtuluş Savaşı şehitlerinin anısına yapılan ve toplam 19 mezarın bulunduğu Narlıdere Şehitliği, 1999 yılında restore edilmiştir. Şehitlerimizi ziyaret edip, dua okumadan geçmeyiniz.

Atatürk Kültür Merkezi

Konserler, aktiviteler, çeşitli alanlarda eğitimler, kütüphane ve daha birçok sosyal faaliyetin yapıldığı bir kültür merkezidir. Bu tür faaliyetlerden hoşlananların ziyaret edebileceği, ilçenin en büyük kültür ve sanat merkezidir. Mithat Paşa caddesinde bulunmaktadır.

Narlıdere Pazarı

İlçenin tek yöresel pazarıdır. Çarşamba ve Pazar günleri ziyaret edebilirsiniz. Taze meyve be sebze satın alabilir, yöre halkının yaptığı el işi ve hediyelik ürünlerini inceleyip, satın alabilirsiniz. Vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

Narlıdere ne yenir? diye soracak olursanız, bol bol mandalina diyebiliriz. Narenciye bahçeleri ile ünlü ilçenin en önemli besinidir mandalina. Hiçbir yerde bulamayacağınız lezzete sahip mandalinaları, dalından koparıp taze taze yiyebilirsiniz.

Narlıdere Nerede, Nasıl Gidilir?
İzmir şehir merkezine 17 km mesafededir. İlçeye şehir merkezinden şehir içi ESHOT otobüs hatlarıyla; 554 ya da 950 NARLIDERE – KONAK ulaşabilirsiniz. Karşıyaka ve ya Bostanlı yönünden vapur ile Üçkuyular iskeleye gelip 5 NARLIDERE - ÜÇKUYULAR İSKELE ve 6 ARIKENT – 7 SAHİLEVLERİ- ÜÇKUYULAR İSKELE hatlarını kullanarak da ilçeye ulaşmanız mümkündür. Evka3 – Fahrettin Altay Metro banliyö sistemi ile de Fahrettin Altay’a ulaşıp, buradan 971 NARBEL- F. ALTAY AKTARMA otobüs hattı ile ilçeye ulaşabilirsiniz.


Narlıdere gezimizin sonuna geldik. İzmir’in tüm ilçelerini beraber gezmenin keyfine devam edelim ve hep beraber Ödemiş’te Gezilecek Yerler konumuza doru ilerleyelim.admin / 16.04.2018 / 1 / 10 599

Yorum Ekleyin


  1. Ufuk Aksoy
    Ziyaretçi
    7 Eylül 2020 17:16
    0
    Her yıl tatilimi bu bölgede geçiririm. Tam bir İzmir aşığıyım. Narlıdere gezilecek yerler listesini herkese tavsiye ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Nif dağının eteğinde, 200 metre yükseklikte kurulan Kemalpaşa ilçesi, 102.000’e
Menemen'de Gezilecek Yerler

Menemen'de Gezilecek Yerler

İzmir’in 156.000 nüfuslu şirin bir ilçesidir. Doğusunda Manisa, batısında Foça
Karabağlar'da Gezilecek Yerler

Karabağlar'da Gezilecek Yerler

477.000 nüfusa sahip Karabağlar ilçesi, 3700 hektarlık bir alana kurulu olup,
Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

M.Ö. 7. Yüzyılda Dor Kabilesi tarafından işgal dilip “Klonamiye” adında bir
Gaziemir'de Gezilecek Yerler

Gaziemir'de Gezilecek Yerler

14. yüzyılın başında Seydiköy Aydınoğluları Beyliği zamanında “Gazi Umur Bey”
Çiğli'de Gezilecek Yerler

Çiğli'de Gezilecek Yerler

İzmir’in kuzeyinde yer alan, 130 Km2 alanı ile en büyük ilçelerinden biri olan
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Balçova'da Gezilecek Yerler

Balçova'da Gezilecek Yerler

İzmir'e 8 km mesafede olan Balçova, sadece İzmir’in değil, bütün Ege'nin en çok
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up