Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Antalya Kaleköy Tanıtımı

Antalya Kaleköy Tanıtımı

Kaleköy Antalya’ya bağlı Kaş ve Demre ilçelerinin arasında yer alır. Kaş ilçesine bağlı bir bölgedir. Simena adıyla da bilinen Kaleköy antik Likya kentlerinden biridir. Asıl olarak Kaleköy, Simena Antik Kenti üzerinde kurulmuştur. Tarihi mirası ve doğal yapısı ile ziyaretçilerin dikkatini çeken antik kent birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapar.

kaleköy
Bölgeye ulaşım deniz üzerinden sağlanır. Genellikle turistler bu alanla tekne turları sırasında karşılaşır. Kaş Kaleköy uzun yıllar içinde büyük depremler atlattığı için yarısı suyun altında kalmış bir kenttir. Bu yönüyle de ilginç bir gezi noktası haline gelir.


Kaleköy’ün çevresinde birçok balık türü hayat bulunur. Bu alanda grida, mercan, mendik, çipura, sokar ve orfoz gibi balık türleri yaşar. Makalemizin kalan kısmında Kaleköy gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Simena Antik Kenti

simena antik kenti
Simena Antik Kenti birinci derece sit alanı statüsüyle korunmaktadır. Alana ziyaretler günün belli saatlerinde yapılır. Bölgede yapılan araştırmalarda bazı yazıtlara ulaşılmıştır. Bunların ışığında antik kentin tarihinin milattan önce dördüncü yüzyıla uzandığı söylenebilir. Günümüzde bölgede ilk göze çarpan yapı Simena Kalesi’dir. Bu yapı orta çağ döneminde kullanılmıştır.

Ortaçağ yapısı olan iç kalede günümüze bir kısmı ulaşan bir tapınak ve stoa yer alır. Bu alanda kayalıklar oyularak yapılmış oturma alanları ve tiyatro bulunur. Tiyatro Likya kentlerinde bulunan en küçük tiyatrodur. Simena Antik Kenti’nde üç döneme ait eserler vardır. Alanda birçok mezar yapısı da görülür. Ev tipi mezarlarda ise Likyalıların dilinde yazılmış yazıtlar bulunur. Stratejik olarak güvenli bir konumda bulunur. Bu alandaki tarihi mezar yapıları oldukça dikkat çekicidir.

simena kaleköy
Simena’nın yerleşimi dört bölümden oluşur. Bunlar Akropol, eski ve yeni şehir, su altı kanalları ve Nekropol bu alanlardır. Dini yapı ise tapınak olarak inşa edilmiş ve daha sonraki yıllarda kilise ve cami olarak kullanılmıştır.

Antik Kent Kekova Adası’nın karşısında bulunan bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Tarihi milattan önce 4’üncü yüzyıla kadar uzanır. Bölgeye ulaşım genellikle Üçağız köyünden kalkan tekneler ile sağlanır.

Kaleköy Kalesi

kaleköy kalesi
Kaleköy Kalesi sahilden dik bir patika ve antik merdivenler ile çıkılabilen yüksek bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Son yıllarda daha rahat çıkılabilmesi için alana tahta merdivenler yapılmıştır. Kale bir açık hava müzesi durumda ve ziyaretçiler müze kart ile veya belli bir ücret ödeyerek alana girebiliyor. Kalenin tepesine çıkıldığında ise eşsiz bir deniz manzarası ve çevredeki tarihi kalıntılar ziyaretçileri büyülüyor.

Kaleköy’de Ne Yapılır?

Yukarıda saydığımız gibi Antalya Kaleköy civarında çok fazla gezebileceğiniz alternatifiniz yok. Kaleköy nüfusu yaklaşık olarak 100 kişiden oluşmakta. Kale ile deniz kenarındaki butik oteller arasında bulunan taş yollarda köylülerin yapmış oldukları el işlerinden alarak sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz. Ayrıca ada çayı, keçiboynuzu ve dağ kekiği de yöreye özgü satın alabileceğiniz ürünler arasında yer alıyor.

kekova batık şehir
Bunu dışında Kaleköy’ün tertemiz denizinde bolca yüzebilir, deniz bisikleti ve kano ile keyifli saatler geçirebilirsiniz. Ayrıca yerleşimin karşında bulunan ve dünyaca ünlü Kekova Batık Şehrine giden turlara katılarak bu güzide yapıyı yerinde görme fırsatı bulabilirsiniz.
Kekova adasında yapıların bir bölümü, depremlerin etkisiyle sulara gömülmüş. Bugün, “Batık Kent” adıyla anılan bu kalıntılar, tarihle coğrafyanın iç içe geçtiği yeryüzü cennetlerinden biri. Yazının devamı için; Kekova'da Gezilecek Yerler konumuzu inceleyiniz.

Kaleköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Kaleköy Antalya iline bağlı Kaş ve Demre ilçelerinin arasında konumlanmıştır. Resmi olarak Kaş ilçesine bağlıdır. Buraya gitmek isteyenler kara yolu ile Üçağız köyüne gelir. Buradan tekneler ile Kaleköy’e varılır. Bu alana doğrudan karayolu ile ulaşım yoktur. Kara yolundan sonra kısa bir mesafe için deniz yolunu kullanmak gerekir. Çevrede tercih edilen birçok tekne turu Kaleköy’e uğrar.admin / 02.10.2018 / 0 / 345

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Kekova'da Gezilecek Yerler

Kekova'da Gezilecek Yerler

Depremler adaları yerinden oynatınca, kimi zaman geriye sulara gömülmüş kentler
Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Güneybatı Anadolu’da Antalya ile Fethiye Körfezleri arasında Akdeniz'e doğru
Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın deniz kıyısında olmayan ilçelerinden biri olan Elmalı’da tarım ve
Demre’de Gezilecek Yerler

Demre’de Gezilecek Yerler

Demre, Antalya'nın turistik şehirlerinden bir tanesidir. Köklü bir tarihe sahip
Finike’de Gezilecek Yerler

Finike’de Gezilecek Yerler

Finike Antalya'nın kıyı kesimlerinde yer alan turistik bir ilçedir. Kuzeyinde
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Ispartada Gezilecek Yerler

Ispartada Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up