Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Seferihisar Sığacık Köyü Tanıtımı

Seferihisar Sığacık Köyü Tanıtımı


Sığacık gezilecek yerler
İon medeniyetine ev sahipliği yapmış olan ve bu medeniyetin 12 şehrinden biri olan Sığacık Köyü, yeni dönemin en popüler tatil beldelerinden biri olmayı da başarmış durumda. Seferihisar sınırları içerisinde yer alan Sığacık, sakin karakteri ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Sığacık Köyü Tarihi

En eski yerleşim yerlerinden biri olan Teos, Seferihisar sınırları içerisinde yer almaktadır. Giritliler tarafından inşa edilmiştir. Lidyalılar, Atinalılar, İranlılar ve son olarak Spartalıların hüküm sürdüğü ifade ediliyor ve birçok kaynakta bu bilgi yer almaktadır. 1084 yılında Seferihisar’ın Emir Çakabey tarafından işgal edildiği, sonrasında ise Sultan Mesut’un harekete geçmesi ile bu toprakların Selçuklulara taşındığını görüyoruz. Takvimler 1425’i gösterdiğinde Aydınoğullarının eline geçen bölge, Cüneyt Bey’in ölümü ile birlikte Osmanlıların kontrolüne giriyor ve bu dönemden sonra Osmanlı toprağı olarak kalıyor.


Tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile keşfetmeniz gereken bir yer ve yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi son dönemin popüler tatil beldelerinden bir tanesidir. Dilerseniz makalemizin geri kalan kısmında Sığacık Köyü gezilecek yerler listemize göz atalım.

Sığacık Kalesi

Limanın kuzeydoğusunda yer alan Sığacık Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiştir. Deniz üssü olarak kullanılan bu kale, yakın tarihte kontrol merkezi olarak da değerlendirilmiştir. Kalenin yapımında Teos Antik Kentinden temin edilen özel taşlar kullanılmıştır. Kale, ziyarete açık ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Teos Antik Kenti

Sığacık’a 3 km mesafede yer alan Antik Kent, tarihte büyük bir öneme sahiptir. Sanatçılar şehri olarak da lanse edilen Teos, tarihe tanklık etmek isteyen ziyaretçilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Oldukça geniş bir bölge ve en az yarım günlük bir gezi süresine ihtiyacınız olacaktır.
Daha detaylı bilgi için "Teos Antik Kenti" başlıklı makalemizi okuyunuz!

Değirmen

Akkum Plajının hemen yanında yer alan Atlantis Otel sınırları içerisinde yer alan bu tarihi değirmeni görmek için otel görevlilerinden küçük bir ricada bulunmanız yeterli olacaktır. Mizah dünyasının önemli isimlerinden bir tanesi olan Ata Demirer’in de Olanlar Oldu filminde yer verdiği bu değirmen, denizi seyretmek isteyenler için büyük bir fırsat sunuyor.

Marina

Gümrük Kapısı niteliği taşıyan Marina, restoran, kafe ve birçok farklı işletmenin de yer aldığı özel bir alandır. Tekne kapasitesi de oldukça büyük ve gün içerisinde çok sayıda tekne tarafından ziyaret ediliyor. Denizi seyretmek için tercih edilebilecek keyifli adreslerden bir tanesidir.

Akkum Plajı

Sığacık sınırları içerisindeki en iddialı plajlardan bir tanesidir. Merkeze 3 km mesafede yer alan plaj, ücretsiz olarak hizmet veriyor ve Atlantis otel müşterileri de bu plajı kullanıyor. İzmir Sığacık ziyaretlerinizde denize de girmek isterseniz eğer burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kaleiçi Sokakları

Beyazın en saf halini bu sokaklarda görebilirsiniz. Birbirine yakın evler ve pansiyonların yer aldığı sokaklarda, sokak satıcıları da dikkatinizi çekecektir. Dilerseniz alış veriş yapabilir dilerseniz küçük bir gezinti ile sokakları keşfedebilirsiniz.

Sığacık Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Seferihisar ilçesinin en değerli mahallelerinden bir tanesi olan Sığacık, İzmir merkeze 52 km mesafede bulunuyor. Seferihisar'a ise 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araç ile birlikte İzmir şehir merkezinden bu noktaya 1 saat gibi kısa bir sürede erişim sağlayabiliyorsunuz.


ESHOT tarafından düzenlenen seferleri de takip edebilir ve 730 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Ulaşım, oldukça kolay ve bununla birlikte özel firmaların düzenlediği seferler de mevcuttur. Otogar üzerinden de yine karayolu ile mahalleye ulaşım sağlayabiliyorsunuz ve özellikle yaz aylarında sefer sayısı daha fazla olacaktır. Taksi ve özel araç kiralama hizmetleri de mevcuttur.admin / 01.05.2018 / 1 / 20 334

Yorum Ekleyin


 1. Fadime
  Ziyaretçi
  14 Aralık 2018 13:40
  0

  Sığacık geçen yaz ziyaret ettiğim ve hoşlandığım yerler arasında.

  Tur ile gittiğimiz için fazla serbest zamanımız olmadı. Bu sene kısmet olursa tekrar gitmek istiyorum. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ödemiş'te Gezilecek Yerler

Ödemiş'te Gezilecek Yerler

İzmir'e en uzak ilçelerden biri olan Ödemiş’in şehir merkezine uzaklığı 112 km
Klaros (Claros) Antik Kenti

Klaros (Claros) Antik Kenti

Menderes ilçesinin 35 km güneyindeki İonia kenti. Ahmetbeyli Mahallesi’ne 2 km
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti

Seferihisar ilçesinin 8 km güneybatısında, Sığacık Körfezi kıyısında yer alan
Seferihisar'da Gezilecek Yerler

Seferihisar'da Gezilecek Yerler

M.Ö. 2000 yıllarında, Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve
Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

M.Ö. 7. Yüzyılda Dor Kabilesi tarafından işgal dilip “Klonamiye” adında bir
Birgi Köyü Tanıtımı

Birgi Köyü Tanıtımı

Bozdağlar’ın serin yamaçlarına saklanmış, yemyeşil doğasıyla Birgi Köyü şirin
Çeşme'de Gezilecek Yerler

Çeşme'de Gezilecek Yerler

Bir tarım yerleşmesi olan Çeşme, 1960'ların ikinci yarısında turizm alanında
Urla Bademler Köyü

Urla Bademler Köyü

Urla yakınlarındaki Bademler ülkemizde tiyatrosu olan ilk ve tek köy.
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up