Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Seferihisar'da Gezilecek Yerler

Seferihisar'da Gezilecek Yerler

M.Ö. 2000 yıllarında, Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve Kayralıların bir yerleşim bölgesi olarak bilinen Seferihisar, 40.000 kişilik nüfusu ile Türkiye'nin en sakin ilçelerinden biridir. İzmir’in güneyinde yer alan ilçe, 49 km lik sahil şeridine sahiptir. Tarıma dayalı ekonomiye sahip olan Seferihisar ilçesinde, halkın ön önemli gelir kaynakları arasında zeytin ve narenciye önde gelmektedir.

seferihisar
Seferihisar Tarihi

Antik çağda İonia'nın önemli kentlerinden biri olan Teos (Sığacık köyü), yerleşmenin yakın çevresinde bulunmaktadır. Tarihi MÖ 2 binli yıllara kadar uzanana bölgeye, Akhalardan kaçan ve o dönemlerde gelişmiş bir uygarlık kurmuş olan Giritlilerin yerleştiği sanılmaktadır.

Bu çevreye sırasıyla Lidyalılar, Persler, Atina, Sparta, Bergama Krallığı, Roma ve Doğu Roma (Bizans) imparatorlukları egemen olmuştur. 1084 yılında Selçuklu Komutanı Emir Çaka Bey tarafından alınan Seferihisar, daha sonra Aydınoğlu Beyliği'nin eline geçmiştir.


Sultan Yıldırım Bayezid döneminde (1389-1403) Osmanlı topraklarına katılan yerleşme (1394), Ankara Savaşı'ndan (1402) sonra tekrar Aydınoğlu Beyliği'ne bağlanmıştır. 15. yüzyılın ilk yarısının sonlarına doğru kesin olarak Osmanlı kontrolüne girmiştir. Osmanlılar döneminde Aydın Vilayetinin İzmir Sancağına bağlı bir kaza merkezi olan yerleşimin eski adı Sivrihisar'dır. 1884 yılında ilçe olmuştur.

Muazzam bir sahil şeridi olan Seferihisar ilçesinde, deniz ve doğa tutkunları için birçok seçenek bulunmaktadır. Seferihisar'da Gezilecek Yerler konusunda, gezginler bol bol oksijen depolama fırsatı bulacaktır. Adeta bir film setini andıran muhteşem güzellikteki sokaklarında bol bol gezmeyi ve fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Teos Antik Kenti

teos antik kenti
Müze kart ile giriş yapıp ziyaret edebileceğiniz muhteşem doğası ve konumuyla mükemmel antik bir şehir. Aslında bir liman kentidir. Antik kentte Dionysos Tapınağını, Agorayı, tiyatroyu, halk meclisini(bouleuterion) görebilirsiniz. Antik şehrin etrafı sizi yönlendiren bir patika ile çevrilmiş durumda. Bu da ziyaretinizi kolaylaştırmaktadır.
Efsaneye göre kent, ilk olarak Athamas yönetimindeki Teselya'daki Minyas'tan gelen koloniciler tarafından kurulmuştur. Bu gizemli antik kentin daha ayrıntılı bilgileri için "Teos Antik Kenti" isimli konumuzu ziyaret edin!

Sığacık Kalesi

sığacık kalesi
Seferihisar Sığacık Mahallesi’nde yer alan kalenin geçmişi Selçuklular Dönemi’ne kadar uzanmaktadır. Kalenin Kuşadası, Aya suluk ve Seferihisar adında üç ayrı kapısı vardır. Pazar gününe denk gelirseniz, kurulan renkli tezgahlardan alışveriş yapabilir ve karnınızı doyurabilirsiniz. Manzarası nefes kesmektedir.

Seferihisar Doğa Okulu

seferihisar doğa okulu
Sığacık’a 24 km uzaklıkta bulunan Orhanlı Köyü‘ndeki altı dönümlük zeytinlik ve makiliğin içinde kurulu bir okuldur. Kendi alanında Türkiye’nin ilk eğitim merkezlerinden biridir. Sınıfı olmayan bir okuldur. Doğa ile içe yaşamanın ve doğanın iyilik yaparak beslendiği felsefesinin öğretildiği bir yerdir. Birçok faaliyet ve aktivitelere katılabilir ve destek olabilirsiniz. Dünyaca ünlü sanatçımız Tarkan’ın bu okulun kurullarından biri olduğunu belirtmekte fayda var.

Mandalina Festivali

seferihisar mandalina festivali
Dünyanın en iyi satsuma cinsi mandalinasının yetiştiği Seferihisar’da her sene düzenlenen Mandalina Festivaline denk gelirseniz sakın kaçırmayın. Hatta Seferihisar gezinizi ona göre ayarlamanızı tavsiye ederiz. Genelde Kasım ayı içerisinde yapılmaktadır. Konserler, eğlenceler, aktiviteler ve yarışmalar ile geçen festival, bir karnaval havasında yapılmaktadır.

Akkum Plajı

akkum plajı
Türkiye'nin en güzel denizlerinden birine sahiptir. Suyu soğuktur. Alabildiğince büyük kumsalı, düzenli yerleşim planı ve yerli yabancı turistlerin tıka basa doldurduğu eşsiz bir plajdır.

Sığacık Organik Pazarı

Sığacık Organik Pazarı
Seferihisar'ın Organik bir ilçe olduğunu daha önce belirttik. Her Pazar kurulan Sığacık Organik pazarı, yerel bir Pazar alanından ziyade, yöresel yiyeceklerin satıldığı açık hava restoranı gibidir. Seferihisarlı teyzelerin yaptığı enfes böreklerin ve hamur işi tatlıların tadına bakmak isterseniz, mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Karakoç Kaplıcaları

karakoç kaplıcaları
Seferihisar'a 17 kilometre mesafededir. Kaplıcaların en ünlüsü Karakoç ılıcası olup, gezilmesi gereken yerlerden biri de burada kurulan Roma Hamamı'dır. Kavaklıdere Köyü'nün yakınlarında bulunan Karakoç Kaplıcaları, romatizma rahatsızlıklarına, raşitizm hastalıklarına, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Gödence Köyü

gödence köyü
Kendi markası ile zeytinyağı ve çeşitli doğal ürünler üreten Gödence Köyü, organik ürünlerin kalesi gibidir. Ev yapımı muhteşem şaraplarına bayılacaksınız. Küçük ve sevimli butik otellerde konaklayabilir, köyün eşsiz doğası ile iç içe keyif yapabilirsiniz.

Seferihisar'ın Nesi Meşhur?

Türkiye'nin en organik yerlerinden biri olan Seferihisar’da bol bol organik ürün tüketebilir, ilçeye has üzümlerinden ve mandalinalardan tadabilirsiniz. Bal ve zeytinyağını tavsiye ediyoruz. Yöresel yemeklerinden tatmayı sakın unutmayın. Seferihisar Katmeri, ilçenin en ünlü lezzetlerinden biridir.


Seferihisar nerede, nasıl gidilir?

İzmir şehir merkezine uzaklığı 50 km dir. İzmir Üçkuyular Semt Garajından (Fahrettin Altay) hareket eden düzenli otobüs ve dolmuş seferleri ile Seferihisar’a ulaşım sağlanmaktadır. İlçeye şehir içi ESHOT otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz: 730 SEFERİHİSAR - F.ALTAY Aktarma Merkezi otobüs hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Raylı sistemi kullanarak Evka3–Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Cumaovası-Menderes yönüne giden İZBAN aktarması ile Cumaovası istasyonunda inerek 829 SEFERİHİSAR - CUMAOVASI AKTARMA otobüs hattı ile ilçeye ulaşmanız mümkündür. İlçeyle bağlantı sağlayan diğer otobüs hatları: 731 ÇAMTEPE -732 URLA -739 BEYLER -778 ÖZDERE – SEFERİHİSAR hatlarıdır.

Seferihisar gezimizi tamamlayıp, İzmir’in bir diğer şirin ilçesi olan Tire’ye geçiyoruz. Tire ve Tire'de Gezilecek Yerler konusunda merak ettikleriniz için sabırsızlandığınızın farkındayız.admin / 05.04.2018 / 0 / 1 226

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Çeşme'de Gezilecek Yerler

Çeşme'de Gezilecek Yerler

Bir tarım yerleşmesi olan Çeşme, 1960'ların ikinci yarısında turizm alanında
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up