Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Trabzon » Trabzon Uzungöl Tanıtımı

Trabzon Uzungöl Tanıtımı


Uzungöl gezilecek yerler
Karadeniz’i Karadeniz yapan illerden biri de Trabzon. Trabzon’un küçük, şirin ama meşhur ilçelerinden biri ise Çaykara’dır. Çaykara ismini ön plana çıkaran bir mekan var ki duymayanımızın olduğunu sanmıyoruz. Bu mekan ise Çaykara'nın en çok ilgi gören turistik mahallesi Uzungöl. Bu göl o kadar ön planda ki bölgeye de ismini vermiş durumda.

Uzungöl Hakkında Genel ve Tarihi Bilgiler

Dik yamaçlardan düşmüş olan kayaların, Haldizen Deresinin önünde yer alan kısmı ve Soğanlı ile Kaçkar sıra dağlarının kesiştiği yeri kapatması ile heyelan set gölü şeklinde oluşmuş olan Uzungöl geniş bir vadinin orta yerinde konumlanmış durumda.


Bölgede ilk yerleşimlerin ise 1586 yılında gerçekleştiği düşünülüyor. Eski bir Rum toprağı olan bölge eski dönemlerde Saraho ismi ile anılmaktaymış. 1876 yılından sonra bölgeye Müslüman nüfusun yerleşmesi hız kazanmış ve o dönemlerde ise bölge Şerah adı ile anılmaya başlanmış. Cumhuriyet’in ilk dönemlerinden itibaren uzun bir dönem Of ilçesine bağlı kalmış. Çaykara bölgesinin ilçe olması ile birlikte ise bu ilçeye bağlanmış.

Uzungöl Çaykara’ya 19 kilometre, Trabzon’a ise 99 kilometre mesafede yer alıyor. Bol yağış alan bir bölge olan Uzungöl, yağmur ormanları olarak bilinen Soğanlı ve Kaçkar dağlarının birleştiği noktada konumlanmış durumda. Bu bölgenin ormanları ise ılıman kuşağın en yaşlı ormanları olarak biliniyor.

Uzungöl ve çevresi, bünyesinde bulundurduğu ormanların da sayesinde çok geniş bir doğal yaşam alanı oluşturmakta. 70 civarı endemik bitki türü ile birlikte, 60 civarı memeli türü ile 250 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Uzungöl’de yöreye özgü doğal alabalık türleri de bulunuyor.

Bölgede bulunan bazı yabani hayvanlar arasında ise; boz ayı, kurt, karaca, çakal, yaban domuzu, tilki, vaşak, porsuk, su samuru, sansar ve yaban keçisi gibi hayvanlar bulunuyor. Yani; bölgede gezinirken dikkatli olmakta fayda var.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Uzungöl, Haldizen Deresinin, vadi içerisindeki yolunun kayalar tarafından kapanması sonucunda asırlar önce heyelan gölü olarak tabir edilen bir doğal göle dönüşmüş durumda. Gölü çevreleyen ormanlar ise ülkenin en önemli doğal zenginliklerden birini teşkil ediyor.

Uzungöl'de Ne Yapılır?

İnsanların sıcak yaz günlerinden bunaldığı zamanlarda serinliği ile sizi kucaklayan Trabzon Uzungöl, doğa ile iç içe bir tatil mekanı olarak da alternatifler arasında yerini layığıyla alıyor. Bölgede çok sayıda eski dönem mimarisine hitap eden ahşap yapılar ve birbirinden şirin bungalov evler de bulunuyor.

Uzungöl çevresinde gezebileceğiniz mekanlardan bir diğeri ise 2700 metre rakıma sahip olan ve bir krater gölü olan Aygır Gölü diyebiliriz. Hatta civarda yine krater gölü olan irili ufaklı 6 adet daha göl bulunuyor.

Benzetmelerimize alışık olan ziyaretçilerimiz ne diyeceğimizi az çok tahmin ediyordur. Lafı çok uzatmayalım. Yani özetle Uzungöl; tabiri caizse ömrünüze 3-5 ay ilave edecek türden, mutlaka görülesi bir mekan diyoruz.

Uzungöl’ün Yöresel Lezzetleri

Karadeniz mutfak kültürüne paralel bir kültürü içerisinde barındıran Uzungöl yöresel mutfağında bulunan başlıca lezzetler arasında; ilk sırada tabi ki alabalık yer alıyor. Bunun dışında, muhlama, lahana çorbası, etli karalahana sarması, mısır ekmeği ve yöreye özgü bir sütlaç çeşidi de öne çıkan lezzetler arasında yer alıyor.

Uzun Göle Hangi Zamanda Gidilmeli?

Yılın uzun bir dönemi yağış altında olan Uzungöl’ü gezebileceğiniz en verimli zaman dilimi Haziran ila Ekim ayları arasında yer alan zaman diyebiliriz. Çünkü bölge, kış aylarında oldukça soğuk olabiliyor ve bahar aylarında da her an şiddetli yağışlarla karşılaşılma ihtimali bulunuyor.

Uzungöl Nerede? Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Karadeniz’in en bilindik mekanlarından biri olan Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesi sınırlarında, Trabzon'a 99 kilometre ve Çaykara ilçe merkezine ise 19 kilometre uzaklıkta yer alıyor.


Dileyenler Trabzon Havalimanı’na ulaşıp buradan alternatif ulaşım seçeneklerini bütçelerine göre seçebilirler. Bölgeye turlar halinde ücretli geziler de düzenleniyor ve bu turlara da bir göz atmanızda fayda var diyebiliriz. Özel aracı ile karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçilerin takip etmesi gereken güzergahlar ise; E80, E70 ve E95 otoyollarından ibaret.

Trabzon'a çok fazla otobüs firmasının seferleri var. Geleceğiniz şehre göre online biletlere buradan bakabilirsiniz: Trabzon otobüs biletiadmin / 15.05.2018 / 1 / 26 098

Yorum Ekleyin


  1. sudenur
    Ziyaretçi
    10 Aralık 2018 10:32
    0

    Karadeniz de Ayder yaylasından sonra aklımıza ilk gelen yerlerden birisi de Uzungöl’dür. Trabzon Uzungöl mutlaka gezilmesi gereken muhteşem bir güzellik. Görenleri kendine hayran bırakıyor. Tavsiye ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Of'ta Gezilecek Yerler

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Trabzon’un en gelişmiş üçüncü ilçesi olan Vakfıkebir, Karadeniz'e dökülen Fol
Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Trabzon Atatürk Köşkü Tanıtımı

Trabzon Atatürk Köşkü Tanıtımı

Karadenizimizin nadide şehirlerinden Trabzon’da bulunan önemli bir mekan ile
Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Karadeniz’in en önemli kentlerinden olan Trabzon’da tarihi bir mekan ile tekrar
Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon’un merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan Boztepe, şehrin manzarasını
Sümela Manastırı Tanıtımı

Sümela Manastırı Tanıtımı

Geçmişte Karadeniz Rumlarının en önemli hac yeri olan Sümela Manastırı
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up