Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Trabzon » Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara'da Gezilecek Yerler


Çaykara gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Trabzon Çaykara ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Çaykara gezilecek yerler
Trabzon Karadeniz bölgesinin en güzel yerleri arasındadır. Karadeniz'in hırçın dalgalarının vurduğu yemyeşil kıyılarında sıcacık insanlarımız yaşamaktadır. Trabzon ilçesi olan Çaykara sıcacık bir yer. İnsanı kendine çeken bir büyüsü var. Trabzon merkezle arası 77 km olan Çaykara Uzungöl'e ise 19 km uzaklığında. Oldukça şirin bir ilçe olan Çaykara bol bol cami barındırmaktadır.


Çaykara deyince akla ilk önce yeşil gelir. Yeşilin her tonunu barındıran bu memleket horonuyla, hamsisiyle, kuymağıyla, kayganasıyla, havasıyla, kemençesiyle, insanıyla, yeşiliyle bizi sarıp sarmalar.
Eğer Çaykara ziyareti düşünüyorsanız; Trabzon'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka inceleyiniz.
Çaykara iklimi, yazın sıcak kışın ise çok soğuk değildir. Bahar aylarında yağmur ve sis görülmektedir. Çaykara gezilecek yerler açsından oldukça zengindir. Bu bölgeye has 440 çeşit bitki mevcuttur. Çaykara çevresi ormanlar, yaylalar, yeşil alanlar,bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Yaban hayatı bakımından oldukça elverişli bir coğrafyadır. Dilerseniz makalemizin geri kalan kısmında ise Çaykara'da gezilecek yerler listemizi inceleyelim.

Çaykara'da Gezilecek Yerler:
Haldizen Yaylası
Sultan Murat yaylası
Uzungöl Camii
Garester Yaylası
Haldizen Deresi
Şerah Köyü

Haldizen Yaylası

Uzungöl'ün Şerah köyünden 16 km uzakta olan yaylaya orman yolundan gidilmektedir. Doğanın size sunduğu bu görsel şöleni görmekten ziyade yaşamanızı tavsiye ederiz. Tertemiz havayı solumanız ve yapacağınız yürüyüş size huzuru, mutluluğu ve sağlığı bahşedecektir.

Sultan Murat Yaylası

Bu yayla ise Çaykara sınırları içinde olmakla beraber Çaykaraya 25 km uzaklıktadır. Rivayete göre IV.Murat İran Seferinden dönerken şanlı ordusuyla burada cuma namazı kılmış. Böyle tarihi bir önemi bulunan bu yayla sizi havasıyla ve yeşilliğiyle içine alacaktır.

Uzungöl Camii

Çok köklü bir geçmişi bulunmayan bu camii 2002 yılında inşa edilmiş. Köklü geçmişi olmasa da bu camii Uzungöl ile oldukça bütünleşmiş. Minarelerinin ihtişamı ve kubbesinin heybetiyle sizi büyüleyecek bir enerjiye sahip. Mimariye ilgi duyanlar ve uhrevi havayı sevenler için mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında.
Eğer Çaykara civarındaysanız; Uzungöl Tanıtımı isimli konumuzu da incelemenizde fayda var.

Garester Yaylası

Uzungöl ilçesinde bulunan Garester Yaylası misafirlerine enfes bir Uzungöl manzarası sunmakla beraber tertemiz havasıyla sizin ve sevdiklerinizin seveceği yerler arasında. Ayrıca Uzungöl kahvaltısı etmeden buradan ayrılmamanızı tavsiye ederim.

Haldizen Deresi

Haldizen Dağlarının buzul göllerinden gelen dere ve yaklaşık 70 km sonra Of ilçesinde son bulur. Çevresinde çok geniş bir yaban hayatını barındırır. Özellikle ilk bahar aylarında suyun hacminde oldukça artış gözlendiğinden dere akarsu kanosu yapanların da tercihleri arasında yer almaktadır.

Şerah Köyü

Uzungöl köyleri ile bilinir. Şerah köyü ahşap evleriyle sizi mest edecek. O tarihi doku ve tertemiz hava sizi beklemekte.

Çaykara Yürüyüşünün Faydaları

Çaykara yaylarıyla bizi uzun yürüyüşlere davet etmekte. Biz de bunlara kayıtsız kalmayalım. Neden mi? Çünkü yürüyüşün ve özellikle de açık havada yürüyüşün vücudumuz üzerinde inanılmaz etkileri var. Gelelim bu 3 nedenimize...

1) Sağlık: Yürüyüş vücudumuz oldukça gereklidir kalp damar hastalıkları, diyabet, depresyon, inme ,kanser gibi birçok hastalığı önlemekle vücudumuzun yağ yakımı için oldukça gerekli. Üstelik açık havada yürüyüş daha fazla enerji yaktırmaktadır. Bir de bu güzelim yaylalarda yürüdüğümüzü düşünürsek etkisinin daha çok artacağını söyleyebiliriz.

2) Psikolojik rahatlama: Günlük hayatta hepimiz stresli ve koşturmalı bir rutine sahibiz. Öyle ki bazen yapacağınız ufak bir yürüyüş sizi rahatlatıp kendinize geleceğiniz bir ortam yaratabilir. Yeşilin psikolojimiz üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Çaykarada yapılacak bu yürüyüşler mental anlamda sizi rahatlatıp, daha sağlıklı iletişim kuran bireyler haline gelmenizi sağlayacaktır.

3) Kültürel Açıdan Gelişim: Hepimiz gezip görmüş insanlardan etkileniriz. Çok okuyan mı bilir çok gezen mi tartışması bir yana bu yaylarda gezmek sizi rahatlatmakla beraber memleketimizi, toprağımızı, insanımızı tanımanıza ve sahip olduğumuz şeyi korumaya itecektir.
O halde haydi Çaykara'da yürüyüşe.


Çaykara Nerede, Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesindeki Trabzon iline bağlı olan Çaykara ile Trabzon arası 77 kilometre olup, Rize istikametindeki Sürmene'yi geçtikten sonra Çaykara tabelasından sağa dönülerek toplamda yaklaşık 1 saatlik bir kara yolu sonrası Çaykara'ya ulaşabilirsiniz.

İstanbul Çaykara arası 1.140 kilometre, Ankara Çaykara arası ise 805 kilometre olup, Trabzon merkeze kara yolu veya hava yolu ile gelerek Çaykara'ya ulaşabilirsiniz.admin / 04.02.2019 / 0 / 5 213

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Of'ta Gezilecek Yerler

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Trabzon’un en gelişmiş üçüncü ilçesi olan Vakfıkebir, Karadeniz'e dökülen Fol
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Trabzon Uzungöl Tanıtımı

Trabzon Uzungöl Tanıtımı

Karadeniz’i Karadeniz yapan illerden biri de Trabzon. Trabzon’un küçük, şirin
Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon’un merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan Boztepe, şehrin manzarasını
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up