Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Of'ta gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Trabzon Of ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

trabzon of
Karadeniz Bölgesinin en ünlü şehirlerinden biri olan Of, Trabzon sınırları içinde bulunur. Trabzon Of insanıyla ve doğal güzellikleriyle tüm Türkiye’de gönülleri kazanmış bir ilçedir. Karadeniz turuna katılanlar Of ilçesine uğramadan Trabzon’dan ayrılmazlar. Sizler de Trabzon'a gitmişken bu güzel ilçeyi ziyaret edebilirsiniz.

Of Tarihi


1800’lü yıllarda ortaya çıkan sahil kasabası olan Of, tarihi çağlarda çok sayıda devletin egemenliğinde kalmıştır. Bölgede 1800’lere kadar yerleşim yoktur. Ancak daha sonra bölgeye cami yapılmasıyla çevre köylerden gelen yöre halkı Of tarihi oluşmasını sağlamıştır. Bölgede cami dolayısıyla Pazar yeri kurulmasıyla bölgede yerleşim arttı. Türk hakimiyetiyle Rum sayısı azalsa da günümüzde hala az sayıda yaşayan Rum halkı bulunur.

Of'ta Gezilecek Tarihi Yerler

Trabzon sınırları içinde çok sayıda gezilecek nokta bulunsa da Of’ta gezilecek yerler genel olarak Karadeniz yöresinin doğal güzellikleri olacaktır. Of çevresinde gezebileceğiniz noktaları şu şekildedir:
 • Hapsiyaş Köprüsü

hapsiyaş köprüsü
Karadeniz sınırları içinde Trabzon ve Rize bölgesinde çok sayıda bulunan taş, kiremitli köprüler mimari olarak birbirine benzer. Trabzon Of sınırlarında bulunan ve 1935 yılında yapılan Kiremitli Köprü olarak da bilinen bu yapı kayalar üstüne oturtulan taş ayakları ve ahşap gövdesiyle diğer örneklerden ayrılır.
 • Taşhanpazarı Camii

taşhanpazarı camii
Karadeniz yöresine özgü cami mimarisini görmek isteyenler Of ziyaretinde Taşhanpazarı Camii’ni de ziyaret edebilir. Bölgenin özelliklerini yansıtan bu cami günümüzde hala ibadete açıktır.
 • Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı

çakıroğlu ismailağa konağı
Of’un Sıraağaç köyünde yer alan bu tarihi yapının ortaya çıkış tarihi belli değildir. Şöminesinde bulunan tarihe göre 1819 yılında yapıldığı düşünülmektedir. En az 180 yıllık olan bu yapıda 40 ustanın çalışarak yapıyı 6 yılda tamamladığı anlatılır. Deniz manzaralı bir tepede olan konak, simetrik bir plana sahip tipik Karadeniz mimari anlayışına göre yapılmıştır.
Eğer Of seyahati planlıyorsanız; Trabzon'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu da mutlaka okuyunuz.

Of'ta Gezilecek Doğal Yerler

Karadeniz doğal güzellikleriyle ün yapan bir şehirdir. Bir sahil kasabası olan Of gezilecek yerler bakımından Karadeniz’in çekici deniz manzaralarını yaşamanızı sağlar. Bölgenin doğal güzelliklerini görmek istiyorsanız Of ilçesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Pileki Mağarası

Pileki Mağarası
Trabzon ile Rize il sınırı yakınında bulunan İyidere ilçesinde bulunan mağara binlerce yıl önce oluşturulan en büyük mağaralardan biridir. Of bölgesine oldukça yakın bir bölgede bulunan mağara yöre halkı tarafından uzun yıllar önce pileki taşı çıkartmak için kullanılmıştır. Günümüzde görülmeye değer tüneller, kuyular ve gölleri barındıran mağara Of'u ziyaret edenlerin uğrak noktasıdır.
 • Çağlayandere Şelalesi

Çağlayandere Şelalesi
Rize'nin Kalkandere ilçesi sınırlarında bulunan Çağlayan şelalesi Of'a oldukça yakın bir doğal güzelliktir. Bozulmamış bu doğa harikası yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır ve doğa sporuyla uğraşan sporcuların da ilgisini çeker.
 • Çamburnu Mesire Alanı


Trabzon’un Of ilçesine oldukça yakın olan Çamburnu Tabiat Parkı, 11 Temmuz 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Tamamı ormanlık bir alan olan bu yer yöre halkının ve turistlerin çeşitli etkinlikler yapmak ve doğada rahatlamak için tercih ettiği noktalardandır.


Of Festivalleri

of yayla festivali
Bölgede her yaz yapılan Bölgede her yaz yapılan yayla şenlikleri Of ilçesinde de meşhurdur. Yaz aylarında yaylalardaki etkinliklere katılabilir ve buralarda yapılan festivallere katılarak bölgenin kültürünü yaşayabilirsiniz.

Of'un Yöresel Yemekleri

hamsi tava
Trabzon yöresine ait birçok yemeği Of ilçesini ziyaret ederek yiyebilirsiniz. Gezginlerin Of’ta ne yenir, sorusuna cevap bulduğu lezzetler şöyledir:
 • Hamsi tava
 • Hamsili pilav
 • Isırgan çorbası
 • Kuymak
 • Kara Lahana çorbası

Of'un Neyi Meşhur?

Doğal güzellikleriyle ülkemizde ün yapan Of şehri, daha çok Karadeniz fıkralarına konu olmasıyla da meşhurdur. Trabzon içinde kendini çok özel olarak gören ilçe halkı, ilçeyi Karadeniz fıkralarının çıkış noktaları arasında görmektedir.

Of Nerede, Nasıl Gidilir?

Of ilçesi Trabzon sınırları içindedir. Of nerede, diyerek Karadeniz gezisi sırasında ilçeye ulaşmak isteyen gezginler Trabzon Havalimanına gelerek buradan toplu taşıma, taksi ya da araç kiralama yoluyla Of'a ulaşabilir. İlçe İstanbul'a 1100 km, Ankara’ya ise 750 km mesafededir. Kara yolunu kullanmak isteyen ziyaretçiler Karadeniz’in doğal güzellikleri arasında ilçeye ulaşabilir.admin / 17.04.2019 / 1 / 633

Yorum Ekleyin


 1. Ekrem Halis
  Ziyaretçi
  22 Nisan 2019 18:55
  0

  Of'a gidilecek en güzel zamanlarından biriside muhakkak yazın ve Of festivaline denk getirilmesidir. Özellikle doğayı keşfedebileceğiniz gibi şelaler, tarihi köprüler ve yayları gezebilirsiniz. Pileki mağarasını da listenizden eksik etmeyin.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Terme'de Gezilecek Yerler

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Ereğli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Zonguldak Ereğli 'ye seyahat
Cide'de Gezilecek Yerler

Cide'de Gezilecek Yerler

Cide gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Cide'ye seyahat etmeyi düşünen
Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up