Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Sakarya » Pamukova’da Gezilecek Yerler

Pamukova’da Gezilecek Yerler


Pamukova gezilecek yerler
Marmara Bölgesi’nin en gözde illerinden biri olan Sakarya'nın birbirinden güzel ilçeleri bulunuyor. Bu gözde şehrin şirin ve güzel ilçelerinden biri ise Pamukova. Pamukova, Sakarya şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor ve hemen hemen 30 bin nüfusa ev sahipliği yapıyor. Nüfusundan da anlaşılacağı üzere hayli küçük bir ilçe olmasına rağmen doğası ve temiz havasıyla görülmeye değer bir mekanı teşkil ediyor.

Takipte olan ziyaretçilerimiz bilirler. Sakarya ve ilçeleri hakkında farklı içeriklerimiz de bulunmakta ve bu içeriğimizi Pamukova’ya özel olarak hazırlıyoruz. Konumuz ise Pamukova’da gezilecek yerler olacak. Bu şirin ve güzel ilçe ile ilgili olarak bazı genel bilgiler ile birlikte gezilebilecek en gözde mekanları da sizlerle paylaşacağız.

Pamukova Hakkında Genel Bilgiler ve Kısaca Tarihi

Pamukova Marmara Bölgesi’nin doğu yakasında yer alıyor. Pamukova'nın çevresinde ise Geyve, Kocaeli-Uygunsuz, Sapanca-Kuzey ile Bilecik sınırları içerisinde yer alan Gölpazarı ve Osmaneli ilçeleri yer almaktadır.


İlçenin genel nüfusunu Manavlar olarak anılan Türkmen ve Balkanlardan göç eden vatandaşlarımız oluşturuyor. Küçük bir nüfusa sahip olsalar da ilçede Yörük ve Ahıska Türkleri gibi vatandaşlarımız da bulunmakta.

Sakarya Pamukova olarak adlandırdığımız bölgenin tarihi ise milattan önce 4. yüzyıla kadar dayanmaktadır. O dönemlerde Bithynia idaresinde olan bu bölge Tataion veya Totaion olarak adlandırılmış. Tarih boyunca defalarca el değiştiren bölge son olarak Bizanslıların himayesinde iken 1312 yılında Osman Gazi tarafından Türk himayesine dahil edilmiş.

Bir dönemler Kocaeli’ye bağlı bir ilçe olan Pamukova 1874 yılında Sakarya Geyve ilçesine bucak olarak bağlanmış, yaklaşık 100 yıllık bir süreç sonunda yani 1987 yılında ise Sakarya’ya bağlı bir ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bu kadar genel ve tarihi bilginin ziyadesiyle yeterli olacağını düşünüyor Pamukova’da gezilecek en gözde mekanlar ile içeriğimize devam etmek istiyoruz.

Paşalar Kalesi

Pamukova'nın kuzey bölümünde bulunan Paşalar Köyü sınırları içerisinde yer alan bu yapı oldukça dik bir tepe üzerine kurulmuş durumda. Kaleye ulaşımın tek yolu ise yürümek ve yaklaşık 1 saatlik bir yürüme sonrasında mekana ulaşabiliyorsunuz. Sonunda ise bu meşakkatli yolculuğun değdiği muhteşem bir yapı ve muhteşem bir manzara ile buluşuyorsunuz.

Kalenin ne zaman yapıldığı ile ilgili net bir tarih bulunmuyor. Roma mimarisinin hakim olduğu bu yapı o dönemlerde inşa edilmiş ve Bizanslılar tarafından da kullanılmaya devam edilmiş. Bölgedeki önemli tarihi yapılardan biri burası.

Karandere Şelalesi

İçenin kuzey kesiminde yer alan Karandere Şelalesi sarp kayalıkların arasında çağlayan muhteşem bir doğa harikası. Pamukova’ya yolunuz düşerse muhakkak görmenizi tavsiye ettiğimiz mekanların başında geliyor. Özellikle sıcak yaz aylarında hem serinleyebileceğiniz hem de içinizi muhteşem bir huzur ile kaplayacak olan bu mekan kesinlikle görülmeye değer.

Kırca Yaylası

Pamukova ilçesinin Karapınar Köyü sınırları içerisinde bulunan Kırca Yaylası, köye yaklaşık 13 kilometre mesafede yer alıyor. Bu yaylanın popüler olma sebeplerinden biri ise her sene Temmuz ayı itibari ile yayla şenliklerine ev sahipliği yapması diyebiliriz. Kırca Yaylası’na Temmuz ayı içerisinde giderseniz çok daha güzel vakitler geçirebileceğinizi temin ederiz.

Kaymakam Suyu Yaylası

Pamukova merkezinde yer alan Kaymakam Suyu Yaylası ilçe rakımından 800 metre daha yüksek bir konumda bulunmakta. İlçeden yayla ve kamp alanına ulaşmak için 15 kilometre boyunca tırmanmak gerekiyor. Bu yaylanın bölgedeki en güzel mekan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yemyeşil ve bol oksijenli bu yaylada kamp dahi kurabilirsiniz.

Pamukova Nerede? Pamukova’ya Nasıl Gidilir?

Pamukova Marmara Bölgesi, Sakarya ili sınırları içerisinde yer alıyor. Sakarya merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan Pamukova’ya kara yolu ile ulaşım mümkün.


Kocaeli, İstanbul, Bolu gibi civar illerden kolaylıkla ulaşabileceğiniz ilçe, şehirler arası otobüs güzergahlarının da dinlenme tesisi olarak kullandıkları bir mekana ev sahipliği yaptığından Pamukova’ya ulaşım konusunda hiçbir problem yaşamayacağınızı düşünüyoruz.admin / 10.07.2018 / 0 / 13 785

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Geyve’de Gezilecek Yerler

Geyve’de Gezilecek Yerler

Sakarya ilimizin güzide ilçelerinden bir diğeri ise Geyve. Marmara Bölgesi’nin
Adapazarı'nda Gezilecek Yerler

Adapazarı'nda Gezilecek Yerler

Sakarya ilinin merkez ilçelerinden biri olan Adapazarı, 300 bin nüfusu ile
Sapanca Gölü Tanıtımı

Sapanca Gölü Tanıtımı

Marmara Bölgesi doğal yaşam alanları ve bol yeşil alanları ile ön plana çıkan
Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Sakarya, bünyesinde barındırdığı
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı betona yenik düşmemiş yüzlerce yıllık konakları, Arnavut kaldırımlı
İstanbuldere Köyü

İstanbuldere Köyü

Sapanca’da bulunan İstanbuldere Köyü, Marmara Bölgesinin en güzel yerlerinden
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up