Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Köprüçay Tanıtımı

Köprüçay Tanıtımı


Antalya Köprüçay
Dedegöl Dağları’nın batı yüzünden doğan Köprüçay, uzun yolculuğu boyunca kimi zaman nazlı nazlı akarken, kimi zaman da raftingcilere soğuk terler döktürüyor. Bu benzersiz serüveni siz de tadın!

Küçük bir nehri andıran Köprüçay, doğal güzellikleri ve kanyonlarıyla ünlendiği gibi, raftingcilerin en çok rağbet ettikleri akarsulardan da biri. Raftingin başlangıç noktası, Olukköprü’nün 100 metre altında. 8 veya 14 kişi alan botlarla yapılan bu yolculuğa başlamadan önce, bot rehberi yolculara raftingle ve suyun akışı ile ilgili bilgiler veriyor. Sonra kasklar takılıyor, kürekler kavranıyor ve yola çıkılıyor. Acemi raftingcilerin heyecanı başlangıçta sakin sakin akan suyla birlikte yatışsa da, parkurun ilerleyen bölümlerinde yeraltı sularıyla zenginleşen Köprüçay, konuklarının yüreklerini ağızlarına getiriyor. Suların içinde bir görünüp bir kaybolan bot, kıyıdan raftingi izleyenler için hoş bir gösteri yaratıyor.


Yine de, rafting sporu için kolay geçişler bunlar. Zorluk dereceleri 6’ya kadar değerlendirilen nehir sınıflandırmasında, Köprüçay, 2+ zorluk derecesi ile tanımlanıyor. Bu dereceler, dalga boyuna, sualtı ve suüstü engellerine, akış hızı ve devinimlere bakılarak saptanıyor.

Sulara uçmak...

Yeşil kılcal damarlar gibi uzanan kollarıyla dolanan Köprüçay, geçtiği kanyonları ve üzerindeki köprülerden biri olan Olukköprü’yü selamlıyor. Akdeniz'e ulaşmadan önce, Roma döneminde “kendi adına” yaptırılan Eurymedon Tapınağı’na, Aksu Çayı olarak serinlik veriyor. Yanı başına kurulmuş olan Pednelissos, Selge ve Aspendos’un mermerlerinde yankısını bulan Köprüçay’ın önemli noktalarından biri, Beşkonak Köyü. Raftingcilerin üzerine çıkmadan edemedikleri Büğrüm Köprü de bu köyün yakınında. Köprü üzerinden ya da yanındaki kayalıklardan kanyon ağzındaki sulara atlayan raftingciler bunu bir cesaret gösterisine dönüştürüyorlar. Onlar sulara düşüyor ama; Köprüçay, dört mevsim beslendiği pınarlar sayesinde su seviyesini düşürmüyor. Bu yüzden kürekler her zaman ele alınabilir.

Kürekler vurdukça...

Köprüçay’daki 14 kilometrelik rafting parkuru, hiç mola verilmezse iki buçuk saatte alınabiliyor; ancak raftingciler, akarsuya karşı verdikleri mücadele kadar, birbirleriyle de su oyunları yapınca zaman uzuyor. Akıntı yönünde ilerlerken, nehrin tüm hünerini göstermek için sizi taşıdığını düşünürsünüz. On binlerce yıllık serüveni boyunca, sabrı öğreten bilgeliğini kayalara işlemiş. Kanyonların çarpıcı şekillerinden kayıp giderken, bot rehberiniz seslenir: “Yazın renkleri nehre düşünce, inanılmaz güzellikte görüntüler yaratır.” O bunu söylerken, başka bir botun yanınıza yaklaştığını fark etmezseniz, bu dikkatsizliğinizi küreklerini suya vurarak size “saldıran” raftingciler tarafından iyice ıslatılarak ödersiniz. “Su savaşçıları” gibi karşı “saldırı’ya geçip onları aynı akıbete uğratınca kahkahalar atıp, küreklerimizi birbirinize vurup bunu kutlarsınız! Bu oyunlar bir tarafa, yazın renklerinin Köprüçay üzerinde nasıl ışık oyunları yarattığım görmenin tam zamanı!


Köprüçay Nerede, Nasıl Gidilir?

Köprüçay, Toros Dağlarından doğup Antalya'nın Serik ilçesi yakınlarından geçerek Akdeniz'e dökülen bir ırmaktır. Rafting parkuruna ulaşmak için; Antalya merkezden Serik yönüne doğru gelinmeli, Serik geçildikten sonra Taşağıl köyüne doğru sola saparak ve yaklaşık 50 km sonra Köprüçay rafting alanına ulaşabilirsiniz.admin / 20.07.2018 / 0 / 4 192

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Antalya Manavgat Şelalesi’nin şehir merkezi ile arasındaki mesafe ortalama
Köprülü Kanyon Tanıtımı

Köprülü Kanyon Tanıtımı

Köprülü Kanyon milli park olarak hizmet veren bir doğal alandır. Burası her yıl
Antalya Side Tanıtımı

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı

EXPO’lar dünyanın farklı ülkelerinde zaman zaman düzenlenmektedir. Expo'larda
Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan, Çavuşköy adıyla da bilinir. Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı
Kekova'da Gezilecek Yerler

Kekova'da Gezilecek Yerler

Depremler adaları yerinden oynatınca, kimi zaman geriye sulara gömülmüş kentler
Serik'te Gezilecek Yerler

Serik'te Gezilecek Yerler

Serik sınırları içerisinde ilk yerleşimin Bergama Krallığı tarafından
Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat Antalya ilimize bağlı bir ilçemizdir ama gerek şehir merkezindeki
Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos Akdeniz’in dünyaca ünlü alternatif tatil merkezi. Antik kalıntıları,
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up