Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı


Expo Antalya
EXPO’lar dünyanın farklı ülkelerinde zaman zaman düzenlenmektedir. Expo'larda kültür sanat, tarih gibi farklı konular tema olarak kullanmaktadır. Ülkemizde ilk kez düzenlenen EXPO Antalya’da yapılmıştır ve bahçecilik alanındadır. Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” yaratmak amacıyla “Çiçek ve Çocuk“ temasıyla yola çıkan, kültür, eğitim, sanat, eğlence ve alanlarında bir buluşma noktası olan EXPO 2016 Antalya, 50’nin üstünde ülkenin katılımıyla uluslararası çaplı bir iletişim ortamı sağlamıştır. EXPO 2016 Antalya'nın gelişim ve oluşum sürecinde, alan içindeki yapılarından, katılımcıların bahçelerine kadar her noktası, Tarih, Biyoçeşitlilik, Sürdürülebilirlik, Yeşil Şehirler alt temalarından yola çıkarak gelişmiştir.

EXPO ANTALYA SERGİ ALANI GENEL BİLGİLER

İlk ‘’Bahçecilik Exposu’’ olarak ülkemizde özel önem verilen Antalya Expo’sunun önemli bir özelliği Uluslararası Çiçek Üreticileri Birliği (AIPH) VE Uluslararası Sergiler Bürosu’nun ( BIE) onayı ile düzenlenmiş olmasıdır. Antalya Expo’sunda tema olarak “Çocuk ve çiçek” kullanılmıştır. Kusursuz olması için büyük bir ekip aralıksız olarak çalışmış bu büyük emek karşılığında Expo Parkı 5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş ve beğenilerini kazanmayı başarmıştır.


23 Nisan ve 30 Nisan 2016 tarihleri arasında faaliyet göstermiş olan ülkemizin ilk Expo’sunu ziyaret eden kişiler burada endemik bitkilerin de yer aldığı doğal bir alan olan tema parkta zaman geçirmişlerdir. Uluslararası olması ile pek çok ülkenin katıldığı Expo 2016 Antalya’da bu ülkelerin kendine özgü bitkilerini tanıttığı bahçeler, teknolojik gösteriler, macera parkı ve müzeler yer almıştır. Endemik bitkilerin yer aldığı ve “interaktif konsept” teknolojisi ile tarımı konu alan “Zaman Tüneli” çocuklar kadar büyüklerinde ilgisini çeken ve onlara teknolojiyi sevdirecek olan “Çocuk Bilim Teknoloji Merkezi” de Expo Antalya’da yer almıştır. Expo Antalya 1121 dönüm alan üzerine kurulmuştur.

EXPO KULESİ

Expo kulesi 100,7 metre yüksekliği ile Antalya’da bulunan en yüksek binadır. Antalya’da bulunan Expo Kulesi sahip olduğu elleri açık çocuk, palmiye ve 3 kapılar konsepti ile ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır. Bütün Expo alanı buradan panoramik olarak izlenme imkanı bulunmaktadır.

ZAMAN TÜNELİ

Ülkemizin ilk interaktif tarım müzesi olan Zaman Tüneli’ni ziyaret eden kişilere dünyanın ilk kurulduğu günden bu yana yaşamış olan bütün bitki türlerini ve insanlık tarihinin başlangıcından başlar Yerleşik Hayata Geçiş, Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Gelecek için tarım senaryolarının interaktif bir şekilde gösterimde olduğu zamanda yolculuğu anlatır. Hatta ilerde ortaya çıkması muhtemel bitkileri görebilecekleri bir gezi sunmaktadır. Başak formunda tasarlanmış ve yaşayan duvarlar olarak adlandırılan özel bir teknoloji ile yapılmış olan bu müzede beş ayrı salon yer almaktadır.

1- Yerleşik Hayatın Doğuşu

Daha öncede belirttiğimiz gibi yaşayan duvarlar konsepti ile düşünülmüş olan bu salona girdiğinizde duvarlarda hazırlanan simülasyonlarda insanların mağaralarda yaşadığı dönemlerde yaptıkları çizimler, yerleşik hayata nasıl geçildiği temsili olarak anlatılmaktadır. Dünya üzerinde ilk yerleşim yeri olarak kabul edilen Göbeklitepe, Çayönü ile Hacılar Köylerinin maketleriyle de ziyaretçilere bilgi verilmektedir.

2- Bereketli Hilal

Bu salonu ziyaret eden kişiler kendilerini neolitik döneme ait bir köyün içinde bulmaktadırlar. Kullanılan teknoloji sayesinde ziyaretçilerin kendilerini o köyün bir bireyi gibi hissederek köyün bir gününü yaşanması sağlanmaktadır.

3- Biyoçeşitlilik

Bu salona girildiğinde ziyaretçiler büyük bir tarla da bulur kendilerini ve bu tahıl tarlasında dünyada ki tek tipe dönüşme, ekosistem, biyoçeşitlilik ve besin zinciri konuları hakkında paneller düzenlenmektedir. Ziyaretçiler hazırlanan projeksiyon alanında toprağın ekilmesi, sulanması, kazılması gibi oyunları gerçeklik hissi ile oynamaktadırlar.

4- Sürdürülebilirlik

Salon ziyaretçilerine led ışıklar ile aydınlatılmış bir ortamda grafik panelleri ile dünyada ki biyoçeşitlilik ve yok olma tehlikesi yaşayan bitki türleri konusunda bilgileri alma imkanı sunmaktadır. Bitkilerde ki polenlemenin nasıl olduğunu öğrenebileceğiniz ve bunu bir oyun olarak özümseyebileceğiniz bir salonu ziyaret etmiş olursunuz.

5- Gelecek İçin Tarım

Dünyada pek çok bitki türünün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olması sonunda gelecekte tarımın sürdürülebilmesi için yapılan çalışmaların sunulduğu bir salondur.

ÇOCUK BİLİM ve TEKNOLOJİ MERKEZİ

Mağara şeklinde ve üçgen olarak yapılmış olan bu yapıda çocukların geçmişten günümüze bir yolculuk yapması sağlanmaktadır. Bu mağaranın çevresinde dinozorlar bulunmaktadır.

“Uygulamalı Temel Bilimler”, “Uzay Bölümü” çocukların tarihi ve teknolojiyi bir arada anlayabilmeleri ve en kolay öğrenme yoluyla yani eğlenerek bunlar hakkında fikir sahibi olmaları sağlanmaktadır. Burada takılan sanal gerçeklik gözlükleriyle Kelebekler Vadisi, Kapadokya, Kekova Batık Şehir gibi eşsiz yerlere sanal bir gezi yapılabilmektedir. Uzaya ilgi duyan kişiler için de ‘’Planetaryum’’ gösterisi düzenlenmektedir.

EXPO SERASI

Her açıdan güneş alabilmesi amaçlanmış ve bunun için kesik konik şeklinde inşa edilmiştir. Expo Serasında birbirinden ilginç bitki türleri ziyaretçileri beklemektedir. Burada özellikle 41 tür tropik bitki ve 500’ün üzerinde orkide çeşidi bulunmaktadır. Ziyaretçilerin kendilerini yağmur ormanlarında hissedecekleri bir ortam oluşturulmuştur. Burada bulunan tropik bitkiler dünyanın çeşitli noktalarından getirilmiştir.

ÜLKE BAHÇELERİ

Oldukça geniş bir katılım ile düzenlenmiş olan Expo Antalya’da tam 54 ülke kendi mimarilerine uygun bahçeler oluşturmuş ve kendi bitki türlerinin dünya tarafından tanınmasını sağlamışlardır. Asya ve Avrupa ülkeleri bir nehrin iki yakasında kültürlerini ziyaretçilere yansıtmışlardır. Expo Antalya en güzel bahçe olarak Çin Bahçesi seçilmiştir ve günümüzde de ziyaretçilerine keyifli bir deneyim yaşatmaktadır.

EXPO GÖLÜ

Antalya körfezi şeklinde tasarlanmış olan Expo Gölünün suyu Aksu çayından gelmektedir. 75.000 m2 alana sahip olan bu gölün suyu daha sonra Tehnelli çayına akmaktadır.

DEĞİRMEN

Aksu çayından aldığı suyu Expo gölüne aktarmakta olan Değirmen kullanılan teknoloji ile elektrik üretmektedir. Değirmen de gürünüm olarak eski model kullanılmıştır. Bu değirmenin ürettiği elektrik Expo Antalya'nın elektrik ihtiyacının bir kısmının karşılanması için kullanılmaktadır.

TÜRK EVLERİ

Expo gölünün etrafında yer almakta olan Türk Evleri, ülkenin yedi bölgesini ve buralara ait mimariyi temsilen tasarlanmıştır. Marmara Bölgesi “İstanbul Yalısı”, Akdeniz Bölgesi “Antalya Evi”, Ege Bölgesi “Bodrum Evi”, Karadeniz Bölgesi “Trabzon Evi”, İç Anadolu Bölgesi “Konya Evi”, Doğu Anadolu Bölgesi “Erzurum Evi”, Güneydoğu Anadolu Bölgesi “Diyarbakır Evi” olarak tasarlanmıştır. Bütün evler yörelerine özgü mimariye sadık kalınarak inşa edilmiştir. Evlerin asıllarının da günümüzde ayakta olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

ŞAKAYIK TERASI ve SU GÖSTERİSİ

Expo Antalya'nın sembol çiçeği olarak belirlenmiş olan şakayık şeklinde yapılmış ve düzenlenmiş olan terasta oturma alanları bulunmakta ve burada oturan kişilerde gölde düzenlenmekte olan muhteşem su gösterilerini keyifle izleyebilmektedirler.

KAKTÜS BAHÇESİ

Ülkemizde de yetişmekte olan kaktüs bitkisinin pek çok çeşidini bir arada Kaktüs bahçesini gezen kişiler görebilmektedirler. Kaktüsün yanında Sukkulent yani etli yapraklı gövdeli bitkiler de bu bahçede yer almaktadır.

MACERA PARKI

Macera dolu bir gün geçirmek ve adrenalininin yükseldiği bir zaman yaşamak isteyen kişilere hizmet veren Macera Parkı, her yaştan insanın kendine uygun bir macera yaşayabilecekleri bir parktır.

EXPO ANTALYA ZİYARET SAATLERİ

Yaz sezonunda ziyaretçilerine sabah 09.00 da kapıları açmakta ve 23.00 olana kadar hizmet vermektedir.
Kış Sezonunda ziyaretçilerine sabah 09.00 da kapılarını açmakta ve 19.00 saatine kadar da hizmet vermektedir.

EXPO ANTALYA ADRES

Ulaşımı son derece kolay olan Expo Antalya adresi: Solak Mh. Alanya yolu, Serik Cd. Antalya EXPO- Antalya

Expo Antalya Nerede, Nasıl Gidilir?

Expo Antalya’ya kendi aracınız ile gitmek istediğinizde şehir içinde bulunan çok sayıda yönlendirme levhası yardımcı olmaktadır. Expo Antalya’ya toplu taşıma araçlarını kullanarak gitmek isteyen kişiler tramvay ile keyifli bir yolculuk yapmalıdırlar.admin / 06.11.2018 / 2 / 2 449

Yorum Ekleyin


 1. Melike
  Ziyaretçi
  27 Ocak 2019 05:33
  0

  Antalya'ya yakışacak düzeyde harika bir alan. Özellikle Expo oluşumunda yer almak isteyen ülkemiz için büyük bir bölge. Türkiye'nin ve özellikle Antalya'nın kültürel ögelerini rahatlıkla görebilirsiniz. Daha önce 2 kere gitme fırsatı buldum.

 2. Sıla
  Ziyaretçi
  20 Şubat 2019 12:58
  0

  Ne yazık ki beklenildiği gibi bir sonuca ulaşılamadı, malum turizmin ciddi yara alması sonunda milyonlarca liralık yatırım boşuna gitti. Antalya Expo çok harika bir alan olmasına rağmen henüz beklenilen organizasyonlar gerçekleşemedi.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Antalya Hadrian Kapısı Tanıtımı

Antalya Hadrian Kapısı Tanıtımı

Hadrian kapısı, zamanın imparatoru Hadrianus tarafından Antalya’ya gelişi
Antalya Side Tanıtımı

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan Tekirova, tarihi ve doğal güzellikleriyle
Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Takvimler 2 Mart 2008’i gösterdiğinde Resmi Gazetede yayınlanan bildiri
Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez Antalya’ya bağlı bir merkez ilçe konumundadır. Şehrin ikinci kalabalık
Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın il merkezine 180 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa, Toros dağları ile
Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın güzel ilçelerinden bir tanesi Döşemealtı ilçesidir. Döşemealtı
Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Akdeniz'e kıyısı bulunan ilçenin merkeze
Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı Türkiye'nin Akdeniz kıyısında yer alan Antalya'nın en kıymetli
Antalya Çadır Kamp Yerleri

Antalya Çadır Kamp Yerleri

Kamp yapmak deniz kenarı ve orman kampı yapmak üzere iki ayrılmakta. Bu iki
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up