Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Side'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Antalya Side hakkında kısa bir bilgi verelim:

antalya side
Side, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Bu ifade pek çok insan için şaşırtıcı olabilir. Çünkü Side o kadar önemli bir turizm merkezidir ki, insanlar burayı genellikle ilçe sanmaktadır. Antalya Side denildiği zaman ilk akla gelen budur, fakat burası Manavgat'a bağlı olan bir yerleşim merkezidir.


Manavgat Side, ülkemize gelen turistlerin yoğun olarak tercih ettiği noktalardan birisidir. Binlerce yıllık tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri ile insanların tatil noktasındaki beklentilerini fazlasıyla karşılayan çok önemli bir merkez olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunların haricinde burada yapılacak cip safari, trekking, rafting ve dalış gibi çok farklı etkinlikler de vardır. Bütün bunlar, Side’nin özel bir konuma sahip olmasını sağlar.

Side Tarihi

Side’nin konumu, farklı avantajların sağlanmasında etkilidir. Bundan dolayı tarih boyunca insanların buraya ilgisi hep çok fazla olmuştur. Bu da bölge tarihinin binlerce yıl geriye gitmesine neden olmaktadır. Side tarihi, yapılan araştırmalara göre Hititler döneminde başlar. İlk olarak Hititlerin milattan önce 7.yüzyılda burada şehir kurduğu tahmin edilmektedir. Side, bu dönemden sonra Pers, Büyük İskender ve bölgedeki diğer ülkelerin hakimiyetinde kalmıştır.

Milattan sonra 78 yılında ise Roma İmparatorluğu himayesine giren şehir, uzun bir süre Roma ve Bizans himayesinde kalmıştır. Daha sonra ise Türklerin bölgeye gelmesiyle birlikte önce Selçuklu himayesine, sonra da Osmanlı himayesine girmiş ve günümüze bu şekilde gelmiştir.

Geçmişte, burada ticaret yollarının çok önemli olmasından dolayı Side’ye farklı bir önem verilirdi. Fakat son dönemde yeni ticaret yollarının kullanılması, buranın önemini düşürmüş ve turizm merkezine dönüşmesine neden olmuştur.

Side'de Gezilecek Tarihi Yerler

Side’nin yaklaşık 3000 yıllık tarihe sahip olması, burada çok sayıda tarihi yapının yer almasını sağlar. Bu da Side’de gezilecek yerler arasında tarihi yapıların nispeten ağırlıkta olması anlamına gelir. Bu tarihi yapılar arasında antik kentler ve bunların içerisinde yer alan unsurların burada çok daha fazla olduğu söylenebilir. Side’deki tarihi yerlerden bazıları şunlardır:
 • Apollon Tapınağı

side apollon tapınağı
Side’nin tarihi yapılarının başında gelen Apollon Tapınağı, Pax Romana adı verilen dönemde inşa edilmiştir. Bu tapınak için kullanılan Apollon ifadesi, aynı zamanda güzellik, ışık ve sanat tanrısına ait bir isimdir. Tapınak inşa edildikten bir süre sonra Roma İmparatorluğu Hristiyanlığa geçmiş ve şehirlere bazilikalar yapılmaya başlanmıştır. Apollon Tapınağı’nın bir kısmı da bundan dolayı sökülmüş ve buradan elde edilen malzemelerle bazilika inşa edilmiştir. Önemli bir kısmı halen ayakta olan tapınak, turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.
 • Side Antik Kenti

side antik kenti
Side’nin kıyı kesiminde yer alan antik kent, milattan önce 7.yüzyılda inşa edilmiştir. Dönemin en önemli limanlarından olması sebebiyle buraya bir şehir kurulmuş ve bu şehir daha sonra farklı devletlerin eline geçmiştir. Bu süreç, antik kent ziyaret edildiğinde daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Antik kent içerisinde tiyatro, agora, hamam, kapı ve tapınak gibi farklı yapılar bulunmaktadır.
 • Seleukia Antik Kenti

Seleukia Antik Kenti
Milattan önce 3.yüzyılda kurulduğu bilinen Seleukia Antik Kenti, özellikle Roma dönemine ait birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. Antik kent içerisinde tapınak, sarnıç, mezar kalıntısı, hamam ve agora kalıntıları vardır. Burada 1970’li yıllarda kazılar yapılmış ve bulunan eserler Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlamıştır.
Eğer Side gezisi planlıyorsanız; Antalya'da Gezilecek Yerler konumuzu da incelemenizi öneririz.

Side'de Gezilecek Doğal Yerler

Side gezilecek yerler arasında doğal yapılar da vardır. Buralar da en az tarihi olan bölgeler kadar insanları etkiler. Doğal güzelliklerden öne çıkanlar şu şekildedir:
 • Side Plajları

side plajları
Side, kıyı şeri boyunca uzanan bir bölgededir. Bundan dolayı Side’nin çok uzun plajları vardır. Tamamen doğal olan bu plajlar, kumları ve temizliğiyle dikkat çeker. Buraya gelenlerin uğrak noktalarından birisi olan plajlar, özellikle Ağustos ayında çok yoğun olur.
 • Köprülü Kanyon

köprülü kanyon
Köprüçay Irmağı tarafından oluşturulan Köprülü Kanyon, Side’nin önemli doğal güzelliklerinden birisidir. 1973 yılında milli park ilan edilen kanyon, 14 km uzunluğa sahip. Doğal güzelliği ile dikkat çekmesinin yanında, üzerinde farklı su sporlarının yapılıyor olması da önemli bir yönüdür.
 • Altınbeşik Mağarası

altınbeşik mağarası
Side yakınlarından bulunan ve Düdensuyu Mağarası adıyla da bilinen Altınbeşik Mağarası, 1995 yılında turizme açılmıştır. Mağara son derece uzun olup, içerisinde 125 metre uzunluğunda bir de göl vardır. Ziyaretçiler, en fazla 2.200 metrelik bölümü gezebilir.
 • Titreyengöl

titreyengöl
Side’de bulunan bir diğer önemli doğal güzellik ise Titreyengöl’dür. Bu göl, 3000 dönümlük bir alana yayılmış olup, son derece durgundur. Fakat rüzgarda oluşan hafif dalgalar, bir titremeyi anımsattığı için bu ismi almıştır.

Side Festivalleri

Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali
Side’de her yıl geleneksel olarak yapılan festivaller vardır. Söz konusu festivallere katılım son derece yüksektir. Bu festivallerden öne çıkanlar şunlardır:
 • Bisiklet Festivali
Her yıl 16-19 Ekim tarihlerinde yapılan festivale, dünyanın farklı ülkelerinden gelen 250’den fazla sporcu katılıyor. Sporcular, 4 gün boyunca bölgenin güzellikleri arasında pedal çeviriyor.
 • Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali
Motosiklet sevenlerin bir araya geldiği bir festival olup, burada da farklı etkinlikler gerçekleştiriliyor.
 • Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali
16 yıldır kesintisiz olarak gerçekleştirilen festival, Eylül ayının 2. haftasında yapılıyor. Bu festivale Antalya Devlet Senfoni Orkestrası başta olmak üzere farklı gruplar katılıyor.
 • Barışsuyu Festivali
Ağustos ayında gerçekleştirilen festivalin amacı, bölgenin tanıtımı ve turizmin canlandırılması.

Side Müzeleri

Side Müzesi
Side’nin tarihinin çok eskiye gitmesi, burada yapılan araştırmalarda farklı tarihi eserlerin bulunmasına neden olur. Bu eserlerin önemli bir kısmı, Side Müzesi içerisinde sergilenir. Müzede Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda eser vardır. Lahitler, torsolar, mezarlar, kaideler ve benzer çok sayıda eser burada sergilenmektedir.

Side Yöresel Yemekleri

enginarlı girit kebabı
Side’nin kendine has bir mutfağı vardır ve bu mutfak genel itibariyle Antalya mutfağı ile benzerdir. Öne çıkan lezzetlerden bazıları şu şekildedir:
 • Enginarlı Girit Kebabı
 • Antalya Piyazı
 • Laba Dolması
 • Biber Frigya Dolması
 • Cive

Side Nerede? Nasıl Gidilir?

Side nerede denildiği zaman, verilecek en güzel cevap; Antalya Manavgat olacaktır. Manavgat’ta bulunan bir mahalle olan Side, Antalya kent merkezine 75 km mesafededir.

Side’ye gelmek isteyenler, toplu taşıma araçlarını tercih edebilir. Antalya kent merkezinden buraya gelmek, yaklaşım 1 saat 10 dakika sürer. Ayrıca Antalya Havalimanı’na uçakla geldikten sonra da Side’ye geçiş yapmak, birkaç adımda mümkündür.admin / 25.04.2019 / 0 / 538

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Belek'te Gezilecek Yerler

Belek'te Gezilecek Yerler

Belek gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, İskenderun'a seyahat
Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı

EXPO’lar dünyanın farklı ülkelerinde zaman zaman düzenlenmektedir. Expo'larda
Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Güneybatı Anadolu’da Antalya ile Fethiye Körfezleri arasında Akdeniz'e doğru
Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat Antalya ilimize bağlı bir ilçemizdir ama gerek şehir merkezindeki
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up