Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Köprülü Kanyon Tanıtımı

Köprülü Kanyon Tanıtımı


Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon milli park olarak hizmet veren bir doğal alandır. Burası her yıl milyonlarca turist çeker. Antalya Köprülü kanyon Köprüçay Irmağı sınırlarından geçmektedir. Burada bölgeyi turistik hale getiren durum ise belli başlı etkinliklerdir. Irmağın çok farklı bir dokusu vardır. Burada çok sayıda su sporu etkinlikleri de yapılmaktadır. Isparta ilinden başlayarak Antalya’ya kadar giden Köprüçay Vadisi 25 km bir alanda dar vadilerden oluşur.

Köprülü Kanyon Tarihi


Antalya sınırlarında kalan Köprülü Kanyon, 1973 yılında milli park ilan edilmiştir. Bölge doğayla birlikte tarihi de iç içe barındırır. Burada yer alan Oluk Köprü ve Büğrüm Köprü Roma döneminden kalan ve bu dönemin mimarisini yansıtan tarihi alanlardır. Yani burada Anadolu'nun çok eski tarihine şahitlik ederken doğal alanları da gezebilirsiniz.

Köprülü Kanyon Gezilecek Yerler

Köprülü Kanyon ziyaretinizde gezebileceğiniz birçok doğal ve tarihi yer vardır. Bu geziniz sırasında hem doğa hem de tarihi noktalar şöyle sıralanabilir:
  • Yaylalar

Köprü Çayı Torosları ikiye ayırır. Bu bölgede çok sayıda yayla vardır. Sizler de burada Gülpınar ve Bel yaylaları önde olmak üzere yeşil ve oksijenin bir arada olduğu Akdeniz yaylalarını ziyaret ederek kendinizi şehrin kalabalığından uzaklaştırabilirsiniz.
  • Manavgat Şelalesi

Manavgat Köprülü Kanyon bölgesini gezenler için ilçeye 3 km mesafede yer alan bir doğal güzelliktir. Burada yüksekten akan şelalenin etrafındaki yeşilliklere gürül gürül akan su sesiyle hoş bir vakit geçirebilirsiniz.  Ayrıca buradaki balık lokantaları da sizlere ayrı bir tat verecektir.
  • Side Antik Kenti

Manavgat'a tam 7 km mesafede yer alan Side Antik kenti MÖ 14 binli yıllarda yapılmıştır. Burada çok sayıda medeniyet hüküm sürmüştür. Burada bilim ve kültür merkezi olan Suriye Krallığı ilk yerleşen topluluktur. Şehrin ana kapısı iki kuleden oluşur. 2 cadde olarak inşa edilen bu şehirde dükkan olarak kullanılan polikleri de görebilirsiniz. Ayrıca antik tiyatrodan hemen sonra da agora anıtı vardır. Bu tarihi güzelliği Köprülü Kanyona kadar gelmişken mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Köprülü Kanyon'da Ne Yapılır?

Köprülü Kanyon rafting etkinliği için oldukça elverişli ve popüler bir yerdir. Buraya ülkemizin ve dünyanın her yerinden sporseverler rafting heyecanı yaşamak için gelir. Ayrıca bölgede safari heyecanı da yaşayabilir ve sabah erken saatlerde kalkan turlara katılabilirsiniz. Bununla birlikte otellerin arazilerinde atlarla nehir boyunca ve dağlarda günlük gezi programlarına katılabilirsiniz. Burada 3 ile 6 saat arasında bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca binicilik eğitimi alma şansınız da vardır. Nehirde rafting için belli bir güzergah belirlenmiştir. Bu da ne kadar yoğun olduğunu ortaya koymaktadır.

Köprülü Kanyon'da Konaklama

Köprülü Kanyon kamp bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Sizler de nehir boyunca sıralanan alanlarda yer alan çadırlarda alabilirsiniz. İster kendi çadırınızla gelebilir isterseniz de burada kiralanan kurulu çadırlarda kalabilirsiniz. Çadır ücretleri mevsime ve zamana göre değişmektedir. Ayrıca belli yerlerde yer alan Bungalov evlerinde de bir yatakta kalmak isteyen ziyaretçiler kalabilir.
Köprülü Kanyon seyahati planlıyorsanız; Antalya Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
Ayrıca buraya geldiğinizde çevrede yer alan otellerde de kalabilirsiniz. Köprülü Kanyon konaklama seçenekleri bakımından sizlere son derece farklı alternatifler sunmaktadır. Burada ister doğayla iç içe isterseniz de otellerde konaklayabilirsiniz.

Köprülü Kanyon Nerede, Nasıl Gidilir?

Köprülü Kanyon nerede, merak edenler için Antalya şehir merkezine 90 km mesafede olduğunu söyleyebilirsiniz. Buraya ulaşmak için Antalya üzerinden Serik ve Manavgat arasındaki yoldan Toroslara doğru gitmelisiniz. Daha sonra ortalama 40 km mesafe yol alarak kanyona ulaşabilirsiniz. Ancak yol biraz eskidir ve bozuk olduğu için yolculuğunuz biraz uzun sürebilir. Isparta’dan gelmek isteyenler ise yoldaki tabelalardan buraya kolayca ulaşabilir. Ancak araba yolları son derece eski ve tehlikeli olabilir. Bu yüzden dikkatli kullanmanız gerektiğini hatırlatalım. Kanyonda 5 dakikalık bir yürüme mesafesi ile buraya ulaşabilirsiniz.admin / 19.06.2019 / 0 / 3 284

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Antalya Manavgat Şelalesi’nin şehir merkezi ile arasındaki mesafe ortalama
Antalya Hadrian Kapısı Tanıtımı

Antalya Hadrian Kapısı Tanıtımı

Hadrian kapısı, zamanın imparatoru Hadrianus tarafından Antalya’ya gelişi
Antalya Side Tanıtımı

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Köprüçay Tanıtımı

Köprüçay Tanıtımı

Dedegöl Dağları’nın batı yüzünden doğan Köprüçay, uzun yolculuğu boyunca kimi
Serik'te Gezilecek Yerler

Serik'te Gezilecek Yerler

Serik sınırları içerisinde ilk yerleşimin Bergama Krallığı tarafından
Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş; Antalya'nın bir ilçesi olup merkeze uzaklığı yaklaşık 149 km olarak
Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın güzel ilçelerinden bir tanesi Döşemealtı ilçesidir. Döşemealtı
Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat Antalya ilimize bağlı bir ilçemizdir ama gerek şehir merkezindeki
Antalya Çadır Kamp Yerleri

Antalya Çadır Kamp Yerleri

Kamp yapmak deniz kenarı ve orman kampı yapmak üzere iki ayrılmakta. Bu iki
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up