Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Doğada Yaşam » Doğada Temel Beslenme Bilgisi

Doğada Temel Beslenme Bilgisi


Daha önceki üniteler doğada hayatta kalmak için ihtiyacımız olan en temel unsurlar olan ‘’su elde etme, ateş yakma ve barınma’’ konularını takiben doğada yemek pişirme hakkında bilgi verilecektir. Hayatı idame için önemli bir unsur olan beslenme aslında hepimizin uzak olmadığı, doğduğumuzdan beri uyguladığımız bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacımızı karşılamak için öncelikle vücudumuzun gereksinimlerini ve bunları nelerden elde edebileceğimizi bilmemiz gerekir. Hayatımızı idame için vücudumuzun ihtiyacı olan bu besinleri nasıl yenilebilir bir hale getirileceği hakkında temel bilgiler aktaracağız.

Temel Beslenme Bilgisi

Doğada hayatta kalmak için ihtiyacınız olan besinlerin neler olduğunu ve bunları nelerden elde edebileceğinizi görelim.

Protein ve karbonhidratların 1 gramı 4 kalori, yağların ise 1 gramı 9 kalori içerir.


Proteinler: Vücuttaki organların temel taşı olan proteinler hücrelerin kendilerini yenilemelerini sağlarlar. Proteinler günlük besinimizin %15'ini oluşturmalıdır. (Et, süt, yumurta, balık, tavuk, kuru baklagiller.) Tüm yaşayan organların temel yapı taşları proteindir. Kan hücrelerinin temeli proteindir. Adalelerin kasılması için özel bir protein yapıları vardır. Vücuttaki tüm kimyasal olayların cereyan etmesi enzim denen proteinlerin kontrolü altındadır. Proteinler de karbonhidratlar gibi gramı 4 kalori enerji verir.

Karbonhidratlar: Patates, ekmek, süt, yoğurt, meyve-sebze ve unlu gıdalarda bulunan karbonhidratlar vücudun ana enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar günlük besinimizin %50'sini oluşturmalıdır. Karbonhidratların vücutta birçok işlevleri vardır. Hücrelerin yapısı içindedirler. Yağ ve proteinlerin sentezi için temel yapı taşı olarak kullanılırlar. Ayrıca enerjinin ana kaynağıdır. Karbonhidratların 1 gramı 4 kalori içerir. Şekerler, nişasta ve un başlıca karbonhidrat kaynağıdır. Bu maddeler vücutta hızla glikoza çevrilir. Glikoz enerji gerekliyse hemen kullanılır. Ya da yağ olarak ilerde gerektiğinde kullanılmak üzere biriktirilir. Glikoz ayrıca karaciğerde glikojen adı altında depolanır. Glikojen günlük kan şekerini sabit tutmaya yarar ve her an vücudun enerji gereksinimini karşılar. Diğer karbonhidrat kaynakları olarak meyveleri, sütü, mısırı, pirinci ve patatesi sayabiliriz.

Yağlar: Yağlarda proteinler gibi hücrelerin kendilerini yenilemelerine yardımcı olurlar. Yağlar günlük besinimizin en fazla %30'unu oluşturmalıdır. Ayrıca günlük olarak aldığımız doymamış yağ oranı günde aldığımız yağ oranının %10'unu geçmemelidir. Yağlar karbonhidratlara göre çok daha fazla kalori içerirler. Her gramı 9 kaloridir. Teorik olarak hiç yağ yemeden yaşayabilirsiniz. Çünkü vücudunuz gereksinimi olan yağları karbonhidratlardan yapabilir. Ancak bazı yağların eksikliği sorun yaratabilir. Örneğin linoleik asit denen bir yağı vücut sentezleyemez. Bu yağı dışarıdan almak zorundasınız. Eksikliği halinde bol miktarda kolesterol damarlarda birikir. Yağlar trigliseridler denen yapıların bileşimidir. Doymuş yağlar başlıca ette, tereyağında bulunan katı yağlardır. Doymamış yağlar ise sıvı yağlar olup en çok zeytinyağında bulunur. Ayrıca kümes hayvanı ve balıketinde de bulunurlar. Diyette aşırı miktarda yağ bulunması kalp hastalıkları açısından sakıncalıdır.


Lifler: Bitkisel gıdalarda bulunan lifler vücut tarafından sindirilemezler fakat bağırsakların maddeleri sindirmesine katkıda bulunurlar. Yeterli miktarda alınmaması kabızlık gibi sorunlara yol açar. Günde en az 25-30 gr. alınmalıdır. Ayrıca lif oranı yüksek bir diyet uygulamanız kolesterol oranınızın düşmesine de yardımcı olacaktır.

Vitaminler ve Minareller: Metabolizmanın uyumlu çalışmasını sağlayan vitaminler aynı zamanda beyin, kas, cilt fonksiyonlarının da tam olarak yerine getirilmesinde önemli rol oynarlar. Ayrıca bunun için az miktarda mineral de gereklidir.

Su: Vücudunuzun günlük kaybettiği su ihtiyacını karşılamak için günde 6-8 bardak su içmeniz gerekir.

Dengeli beslenme piramidiŞekil 1 - Dengeli beslenme piramidiadmin / 30.07.2018 / 1 / 2 129

Yorum Ekleyin


  1. servet gürbüz
    Ziyaretçi
    26 Şubat 2019 14:12
    0

    Doğrusu iş güç vesaire derken ömrü tüketiyoruz. zaman nasıl akıp geçiyor farkında bile değiliz. Durum buyken yılda kaç gün doğa ile başbaşa kalabiliyoruz ki? Onu da yaparken yok vitamin yok lif karbonhidrat hesabı yapmıyoruz. Domates biber peynir, ekmek arasına koyacak sucuk tavuk et ne varsa.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Doğada Yapılacak Pratik Yemekler

Doğada Yapılacak Pratik Yemekler

Önceki konularımızda tüm bu öğrendiklerinizin uygulaması olan yemek pişirmeye
Doğada Yemek Pişirmek

Doğada Yemek Pişirmek

Temel beslenme bilgisi, ateş yakma, kamp yapma ve ocaklar hakkında edindiğimiz
Doğada Yemek Pişirme Düzenekleri

Doğada Yemek Pişirme Düzenekleri

Daha önceki makalelerimizden öğrendiğiniz ateş yakma tekniklerini şimdi yemek
Temel İlk Yardım Seti

Temel İlk Yardım Seti

Doğada yapılan her aktivitede mutlaka her ekibin bir ilk yardım setinin olması
Susuzluk-Dehidrasyon

Susuzluk-Dehidrasyon

Her insanın vücudunun su kaybetme oranı farklıdır. Su kaybetme terleme, idrar
Doğada Su Elde Etme Teknikleri

Doğada Su Elde Etme Teknikleri

Hafta sonu bir gezi ya da yürüyüşe gittiniz ve suyunuz tükendi. Böyle bir
Doğada Su Bulma Yöntemleri

Doğada Su Bulma Yöntemleri

Doğada hayatta kalmaya çalışan insanın temel ihtiyacı sudur. Tarih boyunca
Doğada Suyun Önemi

Doğada Suyun Önemi

Susuz bir yaşam mümkün değildir. İnsan gıda almadan haftalarca yaşayabilir.
Doğada Barınak Yapımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğada Barınak Yapımı ve Dikkat

Hayatta kalmanın size bağlı olduğu durumlarda ne zaman kurtulabileceğinizi ya
Doğada Barınma Şekilleri

Doğada Barınma Şekilleri

Rüzgâr, yağmur, kar ve güneşten korunarak dinlenip uyuyabileceğiniz bir yere
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up