Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Doğada Temel Beslenme Bilgisi

Doğada Temel Beslenme Bilgisi

Daha önceki üniteler doğada hayatta kalmak için ihtiyacımız olan en temel unsurlar olan ‘’su elde etme, ateş yakma ve barınma’’ konularını takiben doğada yemek pişirme hakkında bilgi verilecektir. Hayatı idame için önemli bir unsur olan beslenme aslında hepimizin uzak olmadığı, doğduğumuzdan beri uyguladığımız bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacımızı karşılamak için öncelikle vücudumuzun gereksinimlerini ve bunları nelerden elde edebileceğimizi bilmemiz gerekir. Hayatımızı idame için vücudumuzun ihtiyacı olan bu besinleri nasıl yenilebilir bir hale getirileceği hakkında temel bilgiler aktaracağız.

Temel Beslenme Bilgisi

Doğada hayatta kalmak için ihtiyacınız olan besinlerin neler olduğunu ve bunları nelerden elde edebileceğinizi görelim.

Protein ve karbonhidratların 1 gramı 4 kalori, yağların ise 1 gramı 9 kalori içerir.


Proteinler: Vücuttaki organların temel taşı olan proteinler hücrelerin kendilerini yenilemelerini sağlarlar. Proteinler günlük besinimizin %15'ini oluşturmalıdır. (Et, süt, yumurta, balık, tavuk, kuru baklagiller.) Tüm yaşayan organların temel yapı taşları proteindir. Kan hücrelerinin temeli proteindir. Adalelerin kasılması için özel bir protein yapıları vardır. Vücuttaki tüm kimyasal olayların cereyan etmesi enzim denen proteinlerin kontrolü altındadır. Proteinler de karbonhidratlar gibi gramı 4 kalori enerji verir.

Karbonhidratlar: Patates, ekmek, süt, yoğurt, meyve-sebze ve unlu gıdalarda bulunan karbonhidratlar vücudun ana enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar günlük besinimizin %50'sini oluşturmalıdır. Karbonhidratların vücutta birçok işlevleri vardır. Hücrelerin yapısı içindedirler. Yağ ve proteinlerin sentezi için temel yapı taşı olarak kullanılırlar. Ayrıca enerjinin ana kaynağıdır. Karbonhidratların 1 gramı 4 kalori içerir. Şekerler, nişasta ve un başlıca karbonhidrat kaynağıdır. Bu maddeler vücutta hızla glikoza çevrilir. Glikoz enerji gerekliyse hemen kullanılır. Ya da yağ olarak ilerde gerektiğinde kullanılmak üzere biriktirilir. Glikoz ayrıca karaciğerde glikojen adı altında depolanır. Glikojen günlük kan şekerini sabit tutmaya yarar ve her an vücudun enerji gereksinimini karşılar. Diğer karbonhidrat kaynakları olarak meyveleri, sütü, mısırı, pirinci ve patatesi sayabiliriz.

Yağlar: Yağlarda proteinler gibi hücrelerin kendilerini yenilemelerine yardımcı olurlar. Yağlar günlük besinimizin en fazla %30'unu oluşturmalıdır. Ayrıca günlük olarak aldığımız doymamış yağ oranı günde aldığımız yağ oranının %10'unu geçmemelidir. Yağlar karbonhidratlara göre çok daha fazla kalori içerirler. Her gramı 9 kaloridir. Teorik olarak hiç yağ yemeden yaşayabilirsiniz. Çünkü vücudunuz gereksinimi olan yağları karbonhidratlardan yapabilir. Ancak bazı yağların eksikliği sorun yaratabilir. Örneğin linoleik asit denen bir yağı vücut sentezleyemez. Bu yağı dışarıdan almak zorundasınız. Eksikliği halinde bol miktarda kolesterol damarlarda birikir. Yağlar trigliseridler denen yapıların bileşimidir. Doymuş yağlar başlıca ette, tereyağında bulunan katı yağlardır. Doymamış yağlar ise sıvı yağlar olup en çok zeytinyağında bulunur. Ayrıca kümes hayvanı ve balıketinde de bulunurlar. Diyette aşırı miktarda yağ bulunması kalp hastalıkları açısından sakıncalıdır.


Lifler: Bitkisel gıdalarda bulunan lifler vücut tarafından sindirilemezler fakat bağırsakların maddeleri sindirmesine katkıda bulunurlar. Yeterli miktarda alınmaması kabızlık gibi sorunlara yol açar. Günde en az 25-30 gr. alınmalıdır. Ayrıca lif oranı yüksek bir diyet uygulamanız kolesterol oranınızın düşmesine de yardımcı olacaktır.

Vitaminler ve Minareller: Metabolizmanın uyumlu çalışmasını sağlayan vitaminler aynı zamanda beyin, kas, cilt fonksiyonlarının da tam olarak yerine getirilmesinde önemli rol oynarlar. Ayrıca bunun için az miktarda mineral de gereklidir.

Su: Vücudunuzun günlük kaybettiği su ihtiyacını karşılamak için günde 6-8 bardak su içmeniz gerekir.

Dengeli beslenme piramidiŞekil 1 - Dengeli beslenme piramidiadmin / 30.07.2018 / 1 / 453

Yorum Ekleyin


  1. servet gürbüz
    Ziyaretçi
    26 Şubat 2019 14:12
    0

    Doğrusu iş güç vesaire derken ömrü tüketiyoruz. zaman nasıl akıp geçiyor farkında bile değiliz. Durum buyken yılda kaç gün doğa ile başbaşa kalabiliyoruz ki? Onu da yaparken yok vitamin yok lif karbonhidrat hesabı yapmıyoruz. Domates biber peynir, ekmek arasına koyacak sucuk tavuk et ne varsa.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Sırt Çantası ve Doğada Her Zaman Taşınması Gereken Malzemeler

Sırt Çantası ve Doğada Her Zaman

Sırt çantaları, yükün vücuda yakın taşınmasını ve yükün kalça ve bacaklar
Doğada Kullanılması Gereken Kıyafetler

Doğada Kullanılması Gereken Kıyafetler

Doğaya gitmek için hazırlık yaparken neyi taşıyıp neyi bırakacağınız aslında
Doğada Yemek Pişirmek

Doğada Yemek Pişirmek

Temel beslenme bilgisi, ateş yakma, kamp yapma ve ocaklar hakkında edindiğimiz
Doğada Yemek Pişirme Düzenekleri

Doğada Yemek Pişirme Düzenekleri

Daha önceki makalelerimizden öğrendiğiniz ateş yakma tekniklerini şimdi yemek
Doğada Yemek Kapları Seçimi

Doğada Yemek Kapları Seçimi

Doğada yemek pişirmek için ihtiyacımız olan yemek setlerini kendiniz
Kamp Ateşi Yakma

Kamp Ateşi Yakma

Kamp ateşi yakmak bazı durumlarda yaşamsal önem taşır; ateş ısınmayı, kampı
Doğada Ateş Yakma Yöntemleri

Doğada Ateş Yakma Yöntemleri

Ateş yakılacak yer her türlü kuru yaprak, dal gibi yanacak maddelerden
Doğada Ateş Yakmanın Önemi

Doğada Ateş Yakmanın Önemi

İnsanlık için en önemli buluşlar arasında yer alan ve bir çağı kapatarak yeni
Doğada Su Elde Etme Teknikleri

Doğada Su Elde Etme Teknikleri

Hafta sonu bir gezi ya da yürüyüşe gittiniz ve suyunuz tükendi. Böyle bir
Barınak ve Kamp Yeri Seçimi

Barınak ve Kamp Yeri Seçimi

Kamp için uygun bir bölge seçtikten sonra yapacağınız ilk şey bir barınak
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up