Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya Köyü Tanıtımı


Faralya (Uzunyurt) gezilecek yerler
Faralya, Uzunyurt adıyla da bilinir. Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı köylerden biridir. İlçe merkezine 25 kilometre, il merkezine 165 kilometre, Ölüdeniz’e 10 kilometre mesafede bulunur. Kelebekler Vadisi’ne de oldukça yakındır. Deniz seviyesinden 440 metre yukarıda olan alan eşsiz doğası ile dikkat çekicidir.

Faralya köyü, bölgedeki dik yamaçların üzerinde kurulmuş üç mahalleden oluşan bir köy yerleşimidir. Bu yüzden burası biraz zorlu bir bölge olarak görülür. Fakat bölgede yer alan oteller gezileri oldukça kolaylaştırır. Otellerin dışında bu alanda farklı konaklama seçenekleri de mevcuttur. Bungalov evler veya kamp alanları da tercih edilebilir. Burada bazı oteller yoga konseptine sahiptir. Bunlardan birinde konaklayarak yoga eğitimleri de alınabilir.


Doğal güzellikleriyle turizmde eşsiz bir yeri olan Fethiye Faralya, tarihi kalıntılarıyla da öne çıkıyor. Yörenin geneli sit alanı olarak korunuyor. Kelebekler Vadisi’ni gören bir konumda olan köy, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Buradan dökülen şelaleise yaz aylarında serinlemek isteyenlerin tercih ettiği doğal güzelliklerden biridir.
Dünyadaki sayılı yerler listesinde olan Kelebekler Vadisi konumuzu da inceleyebilirsiniz.
Dilerseniz makalemizin devamında Faralya gezilecek yerler listemizi inceleyelim.

Aktaş Plajı

Faralya’da bulunan Kelebek Vadisi ve Kabak Koyu’nun dışında Aktaş plajı da ziyaretçilerin sevdiği alanlardan biridir. Bu alanın bir bölümü ufak tefek taşlarla kaplıdır. Çevresindeki beyaz kayalar ortama farklı bir hava katar. Temiz kumsalı ve berrak deniziyle yaz ayları için ideal bir alandır.

Kabak Koyu

Kabak Koyu, Faralya’nın en meşhur ikinci koyudur. Köyün bitiminde başlayan koya ulaşım küçük patikalardan veya traktör kullanarak sağlanabilir. Patikadan yürüyüş yaklaşık 20 dakika sürer. Bunun dışında bölgede sıkça tercih edilen tekne turlarıyla da bu koya gidilebilir. Koydan girilen deniz temiz, berrak ve durgun bir suya sahip.

Kabak Koyu’nda bölgedeki diğer koylarda olduğu gibi yeşilin ve mavinin buluştuğu muhteşem bir ortam vardır. Zaman zaman burada mini konserler de yapılır. Kabak Koyu bitki çeşitliliği açısından da dikkat çekicidir. Alan büyük kaktüsler, zakkumlar, nar ağaçları ve begonviller ile kaplıdır.
Dilerseniz daha detaylı olarak Kabak Koyu tanıtımı konumuzu inceleyebilirsiniz.
Kabak Koyu’na yakın konaklama yerleri bulunsa da bu koyun bulunduğu noktada otel işletmesi yoktur. Küçük bir alanda yer alan bungalov evleri tercih edilebilir. Fakat eşsiz doğanın içinde kamp yapmak veya bölgede tatil yaparken buraya uğramak da tatili güzelleştirebilir.

Tarihi Kalıntılar

Muğla Faralya’da Likyalılar ve Romalılara ait kalıntılar, doğa ile iç içe geçmiş halde bulunur. Likyalıların dillerinde ait yazılı eserler, mezarlar ve anıtların bir kısmı Faralya yakınlarında da bulunur. Roma Dönemi’ne ait lahitler de başka kalıntılar da köyde görülmeye değer alanları oluşturur. Ayrıca Türkiye’deki en uzun yürüyüş yolu da Antik Likya yoludur. Bir bölümü Faralya’dan geçen yol doğa yürüyüşü için eşsiz bir alternatiftir.

Faralya Nerede? Nasıl Gidilir?

Faralya, Fethiye ilçe merkezine 25 kilometre, Muğla il merkezine 165 kilometre mesafededir. İlçe merkezinden düzenli olarak sefer yapan toplu taşıma araçlarıyla köye gidilebilir. Bu araçlar Ölüdeniz üzerinden yaklaşık bir saatlik yolculukla köye ulaşmayı sağlar.


Deniz yoluyla ulaşmak isteyenler Ölüdeniz’den kalkan teknelerle Kabak Koyu’na gelebilir. Koy üzerinden minibüs, taksi ile veya yaya olarak köye varılabilir.

Özel araçla bölgeye gitmek isteyenler Fethiye üzerinden Ovacık yoluna geçip Ölüdeniz tarafında ilerledikten sonra Ölüdeniz’e varmadan sola devam ederek Faralya’ya ulaşabilir.admin / 14.09.2018 / 1 / 9 269

Yorum Ekleyin


  1. Ümit
    Ziyaretçi
    25 Nisan 2019 17:09
    0

    Fethiye'ye gittiğimizde Faralya da uğradık. Gerçekten harika bir yer ve o manzara kaçırılmaz. Eğer ki yürümeyi seviyorsanız ve gerekli ekipmanlarınız varsa aşağı doğru inebilir ve bakirliğini koruyan koy ve plajlarını görebilirsiniz. 

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç
Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bördübet Koyu Tanıtımı

Bördübet Koyu Tanıtımı

Bördübet Koyu Marmaris’in 29 kilometre Kuzeybatısında, çam ormanlarıyla kaplı
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Dalyan Kargıcak Koyu

Dalyan Kargıcak Koyu

Kargıcak Koyu Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Beldesi’nde bulunur. Bu
Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Fethiye Ölüdeniz Tanıtımı

Fethiye Ölüdeniz Tanıtımı

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı eşsiz bir beldedir. Ölüdeniz’i
Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, yeryüzünde doğa tarafından özenle şekillendirilmiş az sayıda
Kayaköy'de Gezilecek Yerler

Kayaköy'de Gezilecek Yerler

20. yüzyılın başında Fethiye’den büyük bir kasaba olan Kayaköy ise şimdi bomboş
Kabak Koyu Tanıtımı

Kabak Koyu Tanıtımı

Şehrin gürültüsünden ya da şehirden kaçıp eğlenmek ve tatil yapmak amacıyla
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up