Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya, Uzunyurt adıyla da bilinir. Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı köylerden biridir. İlçe merkezine 25 kilometre, il merkezine 165 kilometre, Ölüdeniz’e 10 kilometre mesafede bulunur. Kelebekler Vadisi’ne de oldukça yakındır. Deniz seviyesinden 440 metre yukarıda olan alan eşsiz doğası ile dikkat çekicidir.

faralya
Faralya köyü
, bölgedeki dik yamaçların üzerinde kurulmuş üç mahalleden oluşan bir köy yerleşimidir. Bu yüzden burası biraz zorlu bir bölge olarak görülür. Fakat bölgede yer alan oteller gezileri oldukça kolaylaştırır. Otellerin dışında bu alanda farklı konaklama seçenekleri de mevcuttur. Bungalov evler veya kamp alanları da tercih edilebilir. Burada bazı oteller yoga konseptine sahiptir. Bunlardan birinde konaklayarak yoga eğitimleri de alınabilir.


Doğal güzellikleriyle turizmde eşsiz bir yeri olan Fethiye Faralya, tarihi kalıntılarıyla da öne çıkıyor. Yörenin geneli sit alanı olarak korunuyor. Kelebekler Vadisi’ni gören bir konumda olan köy, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Buradan dökülen şelale ise yaz aylarında serinlemek isteyenlerin tercih ettiği doğal güzelliklerden biridir.
Dünyadaki sayılı yerler listesinde olan Kelebekler Vadisi konumuzu da inceleyebilirsiniz.
Dilerseniz makalemizin devamında Faralya gezilecek yerler listemizi inceleyelim.

Aktaş Plajı

aktaş plajı
Faralya’da bulunan Kelebek Vadisi ve Kabak Koyu’nun dışında Aktaş plajı da ziyaretçilerin sevdiği alanlardan biridir. Bu alanın bir bölümü ufak tefek taşlarla kaplıdır. Çevresindeki beyaz kayalar ortama farklı bir hava katar. Temiz kumsalı ve berrak deniziyle yaz ayları için ideal bir alandır.

Kabak Koyu

kabak koyu
Kabak Koyu, Faralya’nın en meşhur ikinci koyudur. Köyün bitiminde başlayan koya ulaşım küçük patikalardan veya traktör kullanarak sağlanabilir. Patikadan yürüyüş yaklaşık 20 dakika sürer. Bunun dışında bölgede sıkça tercih edilen tekne turlarıyla da bu koya gidilebilir. Koydan girilen deniz temiz, berrak ve durgun bir suya sahip.

Kabak Koyu’nda bölgedeki diğer koylarda olduğu gibi yeşilin ve mavinin buluştuğu muhteşem bir ortam vardır. Zaman zaman burada mini konserler de yapılır. Kabak Koyu bitki çeşitliliği açısından da dikkat çekicidir. Alan büyük kaktüsler, zakkumlar, nar ağaçları ve begonviller ile kaplıdır.
Dilerseniz daha detaylı olarak Kabak Koyu tanıtımı konumuzu inceleyebilirsiniz.
Kabak Koyu’na yakın konaklama yerleri bulunsa da bu koyun bulunduğu noktada otel işletmesi yoktur. Küçük bir alanda yer alan bungalov evleri tercih edilebilir. Fakat eşsiz doğanın içinde kamp yapmak veya bölgede tatil yaparken buraya uğramak da tatili güzelleştirebilir.

Tarihi Kalıntılar

antik likya yolu
Muğla Faralya
’da Likyalılar ve Romalılara ait kalıntılar, doğa ile iç içe geçmiş halde bulunur. Likyalıların dillerinde ait yazılı eserler, mezarlar ve anıtların bir kısmı Faralya yakınlarında da bulunur. Roma Dönemi’ne ait lahitler de başka kalıntılar da köyde görülmeye değer alanları oluşturur. Ayrıca Türkiye’deki en uzun yürüyüş yolu da Antik Likya yoludur. Bir bölümü Faralya’dan geçen yol doğa yürüyüşü için eşsiz bir alternatiftir.

Faralya Nerede? Nasıl Gidilir?

Faralya, Fethiye ilçe merkezine 25 kilometre, Muğla il merkezine 165 kilometre mesafededir. İlçe merkezinden düzenli olarak sefer yapan toplu taşıma araçlarıyla köye gidilebilir. Bu araçlar Ölüdeniz üzerinden yaklaşık bir saatlik yolculukla köye ulaşmayı sağlar.


Deniz yoluyla ulaşmak isteyenler Ölüdeniz’den kalkan teknelerle Kabak Koyu’na gelebilir. Koy üzerinden minibüs, taksi ile veya yaya olarak köye varılabilir.

Özel araçla bölgeye gitmek isteyenler Fethiye üzerinden Ovacık yoluna geçip Ölüdeniz tarafında ilerledikten sonra Ölüdeniz’e varmadan sola devam ederek Faralya’ya ulaşabilir.admin / 14.09.2018 / 0 / 342

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Fethiye Ölüdeniz Tanıtımı

Fethiye Ölüdeniz Tanıtımı

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı eşsiz bir beldedir. Ölüdeniz’i
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up