Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler


Gümüşlük gezilecek yerler
Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Bodrum Gümüşlük hakkında kısa bir bilgi verelim:


Gümüşlük, Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı bir beldedir. Bodrum’un kurulduğu yarımadanın batı tarafında bulunur. İlçe merkezine 25 kilometre mesafede bulunur. Daha çok tatil beldesi olarak tercih edilen Gümüşlük, temiz ve berrak denizi, eşsiz plajları ve el değmemiş doğası ile her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Buranın plajı mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür. Myndos Antik Kenti’nin çevresine kurulmuş bir yerleşimdir. Doğasının yanında tarihi ile de dikkat çeker.

Myndos Antik Kenti

Muğla Gümüşlük beldesi Myndos Antik Kenti’nin çevresine kurulmuştur. Homeros’un İlyada eserinde Truva yakınlarında bulunan bir Leleg Kenti’nden bahsedilir. Burası Leleglerin kurduğu 8 kentten biridir. Bölgeye milattan önce 2’nci yüzyılda Palamindos ismi verilmiştir. Milattan önce 4’üncü yüzyılda kentte yapı faaliyetleri sürmüş ve etrafı surlarla çevrelenmiştir. Antik kentin büyük bölümü Mausolos tarafından kurulmuştur. Milattan Önce 333 yılında Karya Satrabı Orontobatesi, Büyük İskender’e yenilmiş ve bölgeye Büyük İskender hakim olmuştur. Onun hayatını kaybetmesi ile kent ve çevresi Mısırlı Ptolemaioslar Hanedanlığına geçmiştir. Daha sonra da bölgeye Lysimakhos Hanedanlığı hükmetmiştir.

Milattan önce 201 yılında Lale Deniz Savaşı sırasında Rodos donanması kente sığınmış ve kent Rodos’un koruması altına girmiştir. Milattan önce 196 yılında ise kent bağımsız hale gelmiştir. İlerleyen zamanlarda Pergamon Krallığı’nın ele geçirdiği kent milattan önce 133’te Roma İmparatorluğu sınırlarına katılmıştır. Daha sonraki dönemde kent Eparchiası’na bağlı bir piskoposluk merkezi haline gelmiştir. Bu yıllarda adı Amyndos olarak anılmıştır.

Günümüzde şehrin kalıntıları ziyarete açıktır. Suların altında kalan bazı kalıntılar sular çekildiğinde gün yüzüne çıkmaktadır. Kentte yapılan araştırmalar sonucu Genç Antik Çağ’a ait kalıntılar ve pagan dinler dönemine ait eserler bulunmuştur.

Tavşan Adası

Tavşan Adası Gümüşlük Koyu ile çevrelenmiştir. İsmi burada yaşayan tavşanlardan gelir. Adaya Gümüşlük Koyu’ndan yürüyerek gidilebilir. Myndos Antik Kenti’nden kalan 3500 yıllık Kral Yolu ile adaya ulaşılır. Yolun uzunluğu 150 metre, genişliği 1,5 metredir. Üzeri sığ bir su ile örtülmüştür. Adaya giderken suların içinden bu yol üzerinde yürümek ayrıca keyiflidir. Bu yapıya dair iki rivayet bulunur. Biri zamanında yapının dalgakıran ve geçit olarak inşa edildiğidir. Diğeri de Halikarnasos Kralı Mousolos sevgilisi ile birlikte gün batımını adadan izlemek için bu yolu yaptırdığı yönündedir.

Gümüşlük’te Yapılabilecek Aktiviteler

Doğal, tarihi ve kültürel yapının bu güne korunduğu Gümüşlük Bodrum, önemli tatil merkezlerinden biridir. Birçok aktivite için uygun alanlara sahiptir. Gümüşlük dalış aktiviteleri için sıkça tercih edilen bir bölge. Bodrum Limanı’ndan kalkan tekneler ile dalış için buraya geliniyor. Eğitmenler eşliğinde dalış aktiviteleri yapılıyor. Diğer yandan bölge doğal güzelliklerle dolu koy ve adalardan oluşuyor. Bunları gezmenin en zevkli yollarından biri de tekne turları. Gümüşlük İskelesi’nden sabah saatlerinde başlayan turlar ile Küçük Edremit, Büyük Edremit, Çavuş Adası ve Çatal Adası geziliyor. Turlar akşama kadar sürüyor.
Eğer Gümüşlük seyahati planlıyorsanız; Muğla'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka ziyaret ediniz.
Gümüşlük yakınlarında iseniz; Bodrum'da Gezilecek Yerler konumuzu da incelemeyi unutmayınız.
Gümüşlük’te arkeoloji ve doğa yürüyüşleri de yapılabiliyor. Parkura gitmek için Gümüşlük’ten bir araç kalkar ve başlangıç noktasına bırakır. Aktivitenin rotası Dereköy, Kavakderesi Vadisi, Dedeler Köyü, Partipanaz, Sandima ve Yalıkavak’tır. Tüm parkur 12 kilometrelik bir alandır. Etkinlik bitiminde katılımcılar Gümüşlük’e bir araçla bırakılır.


Diğer yandan Gümüşlük’e oldukça yakın konumda bulunan Kos Adası da ziyaretçilerin tercih ettiği yerlerden biridir. Çok köklü bir tarihi, 300 kilometre uzunluğundaki sahili ve mekanlarıyla Kos Adası ziyaretçilerin sıkça tercih ettiği yerlerden biri.

Gümüşlük Nerede? Nasıl Gidilir?

Gümüşlük nerede diye sorulacak olursa; Turgutreis ile Yalıkavak arasında, Bodrum merkezine 25 kilometre mesafe bulunur. Hava yolu ile beldeye gitmek için Bodrum- Milas Havaalanı’na inilir ve buradan kalkan servislerle Bodrum Otogarı’na, oradan da Gümüşlük’e gidilir. Kara yolu ile gelmek isteyenler de otobüsten Turgutreis’te inip dolmuşla ilerledikten sonra Yalı Mevkii’nde inerek Gümüşlük’e ulaşabilirsiniz.admin / 28.12.2018 / 3 / 14 764

Yorum Ekleyin


 1. İsmet
  Ziyaretçi
  7 Şubat 2019 12:01
  0

  Ben Ege Denizi'nin suyunu Akdeniz'den daha çok seviyorum. Tamam biraz soğuk olabilir ama tertemiz bir suyu var. Akdeniz'in birçok bölgesi dalgalı ve yüzmek gerçekten de zor oluyor.

 2. Emre
  Ziyaretçi
  13 Şubat 2019 09:40
  0

  İş ziyaretimde gitmiştim, çok doğal yerleri var ama yakında otellerle dolar oralarıda. Bodrum'un sakin yüzünü yansıtan küçük güzel bir kent. Gümüşlük'ü gezmek isteyenler ufak bir atv motor edinmeli bence.

 3. burak özüm
  burak özüm
  Ziyaretçi
  19 Nisan 2023 17:31
  0
  gümüşlükte ağlayan kayayı atlamışsınız kavak dibi diyede bilinir
Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç
Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak beldesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı beldelerden biridir. İlçe merkezine
Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40
Milas'ta Gezilecek Yerler

Milas'ta Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanan, isminin rüzgarlar tanrısı Ailos'un
Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Türkiye'nin gözde tatil yörelerinden biri ve Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up