Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler


Muğla'da gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, Muğla'ya gezi veya seyahat etmeyi planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama Muğla gezilecek yerler listesinden önce bu ilimiz hakkında kısa bilgi verelim:

Muğla gezilecek yerler
Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği güzide bir şehirdir. Tarihi yerleri ve doğal güzellikleri bakımından da gelenleri büyüler. Eğer yolunuz Muğla’ya düştüyse gezebileceğiniz çok yer vardır. Geçmişten bu yana kadar birçok medeniyetin ev sahipliği yaptığı şehirde muhteşem bir ambiyans vardır.

Muğla Ege bölgesinin en güzel şehirlerinden birisidir. Şehrin sınırları Akdeniz bölgesine de taşmaktadır. Muğla turizm açısından çok gelişmiştir ve Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça gibi ünlü tatil beldeleri Muğla'nın ilçeleridir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Muğla’da yazları çok sıcak kışlar ise bol yağışlı olarak geçer. Bu sayede geniş ormanları ile de denizi kadar temiz havası ve doğal güzellikleri ile de ilgi çekmektedir.


Tarih boyunca pek çok medeniyetin buraya yerleştiği ve izler bıraktığı görülmektedir. Dünyanın yedi harikasından birisi kabul edilen Halikarnas Mozolesi de Muğla’da bulunmaktadır. Muğla gezilecek yerler açısından çok zengin olması ile her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir şehirdir.

Muğla Tarihi

Muğla bölgesinde ilk yerleşimin M.Ö.3500 yıllarında başladığı bilinmektedir. Bu tarihte bölgenin ismi Mobolia idi. M.Ö. 1000 yıllarında Dorlar tarafından ele geçirilmiştir. M.Ö. 228’den başlayarak Bergama krallığının hakimiyeti altına girmiştir. Romalıların Anadolu’ya girmeleri ile ele geçirilmiş ve M.Ö. 133 tarihinde Roma İmparatorluğuna bağlı bir eyalet olmuştur. Uç beyi Menteşe 1284 yılında Muğla’yı ele geçirmiş ve Türk topraklarına katılmıştır. Şehrin adı da bu tarihten sonra Menteşe olarak değişmiştir. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılması da Yıldırım Beyazıt zamanında olmuştur.

Şehrin adının Muğla olması ise Selçuklu Devletinin Sultanlarından olan Kılıçarslan’ın komutanları arasında bulunan Muğlu beyin şehrin fethedilmesinde ki etkisinden kaynaklanmaktadır. Muğla tarihi ile de oldukça ilgi çekmekte tatilini deniz, güneş, kum üçlüsünün yanında kültür gezileri ile birleştirmek isteyen kişilerin tercihi olmaktadır.

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla ilini ziyaret ettiğinizde taş yapılı Muğla evleri ilginizi çekecektir. Geleneksel Ege mutfağının lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz restoranları da bulunmaktadır. Muğla sınırları içinde pek çok tatil beldesi ve tarihi antik kent bulunmaktadır. Muğla’da gezilecek yerler denildiğinde geniş bir liste oluşmaktadır. Hareketli eğlencenin dozunun yüksek olduğu tatil planı yapanlar için uygun tatil beldeleri olan Muğla ayrıca sakin bir tatil planlayan kişiler içinde ideal ortamların olduğu bir yerdir. Her iki tatil planının içine ayrıca kültür gezileri de eklenebilmektedir.

Muğla'nın önemli ilçeleri için ayrıca bakınız;
Bodrum'da Gezilecek Yerler
Dalaman'da Gezilecek Yerler
Datça'da Gezilecek Yerler
Fethiye'de Gezilecek Yerler
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Kelebekler Vadisi

Yüzlerce kelebek türünün yaşadığı bir yer olan Muğla Kelebekler Vadisi Muğla'nın Fethiye ilçesi sınırlarında başlamakta ve Antalya iline kadar uzanmaktadır. Burası ayrıca tarihi Likya yolu olarak da bilinmektedir. Her sene binlerce kişi el değmemiş doğal güzellikleri ile Kelebekler vadisini ziyaret etmektedir. Detaylı bilgi için tıkla: Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz

Adını her zaman çarşaf gibi düz ve sakin bir denize sahip olması ile almış bulunan Ölüdeniz Fethiye ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı olarak seçilmiş olan Ölü denizde güneşin, denizin tadını doyasıya çıkartmanız mümkün olacaktır. Detaylı bilgi için tıkla: Ölüdeniz Tanıtımı

Sedir Adası (Kleopatra Adası)

Muğla'nın Ula ilçesi sınırları içinde bulunan Sedir adası plajının güzelliği kadar kumunun ince olması ile de ünlüdür. Ada Kleopatra ile ilgili bir efsaneden dolayı Kleopatra adası diye de anılmaktadır. Denizi temizdir ve ada yaz mevsimlerinde pek çok ziyaretçinin akın ettiği bir yer olma özelliğini taşımaktadır.

İztuzu Plajı

Tuzlu su ile tatlı su arasında yer alan İztuzu plajı bu özelliği ile ilgi çekmektedir. Plaj ayrıca karetta kaplumbağalarının da kıyıya çıktığı ve yumurtalarını bıraktığı bir yer olması ile yöre halkı tarafından kaplumbağa plajı olarak da bilinmektedir. Turistler tarafından tam anlamıyla keşfedilmemiş olması ile de nispeten daha sakin bir tatil geçirmek isteyen kişilerin aradıkları huzuru bulacakları yerdir. Detaylı bilgi için tıkla: İztuzu Plajı

Bodrum Kalesi

Muğla ilinde turistlerin en çok ilgi gösterdiği yer olan Bodrum ilçesinin simgesi olan Bodrum kalesi oldukça sağlam bir şekilde ayakta durmakta ve ziyaretçilerini tarihte bir geziye götürmektedir. Bir yarımadanın üzerine kurulmuş olan Bodrum kalesi günümüzde ayrıca Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Halikarnas Mozolesi

Kral Mousolos’un anısına karısı tarafından yaptırılmış olan bu anıt mezar imarı ile Mozole olarak anılmaktadır. Yunan ve Mısır mimarisinin birleşimi olarak inşa edilmiş bu dev mozole dünyanın yedi harikasından birisi olarak kabul edilmektedir. Bölgede olan depremler nedeniyle hasar görmüş ve günümüze ancak kalıntıları ulaşmıştır.

Kızkumu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızkumu doğayla denizin muhteşem birleşimi olarak ziyaretçilerinin unutulmaz zaman geçirmelerini sağlamaktadır. Kızkumu plajının bir özelliği de denizin içinde oluşan bir yükseklik sayesinde denizin içinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Adının Kızkumu olmasının da bir efsanesi bulunmaktadır ve ziyaretçileri dinlemekten keyif almaktadırlar.

Turgut Şelalesi

Turgut şelalesi Marmaris ilçesinde adeta bir saklı cennet gibidir ve Turgut köyünde yer alan bu şelalenin yanında zamanı unutabilir ve doğanın güzelliği ile kendinizi cennette hissedebilirsiniz. Cip safarisi, trekking yaparak tatillerine unutulmaz anılar eklemek isteyen kişiler için burası oldukça uygun bulunmaktadır.

Uyku Vadisi

Muğla gezinizde aileniz ile birlikte harika zaman geçirebileceğiniz ortamı size Uyku vadisi sunmaktadır. Bu vadide zaman sizin için duracak doğal güzellikle karşısında nefesinizin kesildiğini hissedeceksiniz. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın Uyku vadisine geziye giderken gördüğünüz bu güzelliklerin fotoğraflarını çekmek isteyeceğinizi buradan hatırlatmak istiyoruz.

Akkum Koyu

Muğla gezinizde denizin tadını çıkartırken aynı zamanda ruhunuzu da dinlendirmek istiyorsanız doğayla denizin muhteşem birleşimi olan Akkum koyunu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burada denizin güzelliği ve temiz olması ile keyifli zamanlar geçireceksiniz. Ortaca da bulunan Akkum koyu pek çok yerli ve yabancı turistin vazgeçemediği tatil yerlerinden birisidir.

Muğla özellikle yaz mevsimlerinde yerli ve yabancı turistlerini ağırlayan harikulade bir şehirdir. Şehir tatil köyleri ile son derece ünlüdür. Deniz kum ve güneş üçlüsüyle de dillere destandır. Bunun yanı sıra tarihi yerler ve doğal güzellikler bakımından seçeneği çoktur. Eğer muğlada gezilecek yerler konusunda bir listeye ihtiyacınız varsa bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Muğla'nın anıtsal eseri olan Bodrum Antik Tiyatrosu oldukça tarihi öneme sahip bir yerdir. Antik çağın izleri kendini belli eder. Muhteşem bir manzarası vardır.
 • Muğla’da görülmesi gereken yerler listesinde Yediler Manastırı da vardır. Burası Bafa Gölü manzaralıdır. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir.
 • Turistlerin ağırlıklı uğradığı yerlerden birisi olan Sarıgerme Plajı deniz, kum ve güneş üçlüsü ile ünlü bir mekandır. Eğer Muğla da tatile geldiyseniz buraya da muhakkak uğramanız gerekir.
 • Marmaris’in Bozburun yarımadası da harika bir manzaraya sahiptir. Burada irili ufaklı birçok ada vardır. Cennetin dünyaya yansımış hali denilebilecek türden bir mekan. Burayı gördüğünüz an büyüleneceksiniz.
 • Muğla'nın en çok bilinen koylarından birisi de Günlüklü Koyu’dur. Oldukça fazla sayıda plaja sahiptir. Buraya yakın bir otel ya da pansiyon seçerek tatilin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Dalaman çayı şehrin küçük ama su dolu akarsularındandır. Dar ve derin vadilerin içerisinden geçer. Harika bir manzarası bulunur.

Muğla Neyi Meşhur?

Muğla Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye gibi tatil beldeleri bulunan denizi kadar doğası ve tarihi yerleri mekanlarıyla mutlaka gezilmesi gereken ilçeleri ile ünlüdür. Muğla neyi meşhur denildiğinde bu gezilecek yerlerinin dışında yöresel yemekleri de bulunmaktadır. Eğer Muğla’da görülmesi gereken yerler listesini incelediyseniz meşhur yemeklerini de tatmanız gerekir. Muğla yöresel yemek bakımından da zengindir. Çökerme kebabı, döş dolması, ekşili balık, keşkek, kefal dolması, Muğla köftesi, oğlak yahni, kabak çiçeği dolması, kaya koruğu salatası, yağlı patlıcan yemeği ve lokma derken bu yemekler listesini arttırmak mümkündür. Muğla’da yöresel lezzetlerin bulunduğu restoranlarda bu yemekleri yiyebilirsiniz. Dilerseniz de tatil beldelerinde yapılmakta olan reçel ve kurutulmuş doğal sebzelerden alabilirsiniz.

Muğla da tatile geldiyseniz her bakımdan son derece şanslısınız. Çünkü gezip görebileceğiniz birçok mekan vardır. Bunun yanı sıra gezerken de tadabileceğiniz sayısız lezzeti bulunur. Yani bu muhteşem şehir her bakımdan dolu doludur. Eğer buraya gelmek gibi bir planınız varsa kendiniz için doğru bir rota hazırlamanızda da fayda vardır. Zira Muğla dolu dolu bir şehirdir.

Muğla ülke ekonomisine sağladığı katkı ile önemli bir yerde bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist Muğla ilini ve ilçelerini ziyaret etmektedir. Ülkemizin tanıtılması açısından da Muğla’da bulunana tatil beldeleri önemli bir yer tutmaktadır. Muhteşem plajları, doğal güzellikleri kadar, antik kentleri ve tiyatroları ile tarihi gezi yapmak isteyen kişilerinde Muğla ilini gezmeleri gerekmektedir.

Muğla Nerede, Nasıl Gidilir?

Ege bölgesinde yer alan Muğla ilinin komşuları ise Antalya, Denizli, Burdur ve Aydın’dır. Muğla'nın topraklarının bir bölümü Akdeniz bölgesi içinde yer almaktadır. Muğla nerede bilgisini verdikten sonra nasıl gidilir bilgisini de buradan verelim. Muğla’ya karayolu ve havayolu ile ulaşım mümkün olmaktadır. Havayolu ile Muğla’ya gelecek kişiler Milas Bodrum Havalimanını kullanabilirler. Karayolu ile gelmek isteyen kişiler için çok sayıda otobüs firması Türkiye'nin her şehrinden seferler düzenlemektedir.


Kendi aracınız ile gelmek isterseniz de İstanbul’dan 760 km, İzmir’den 231, Ankara’dan 602 km yol almanız gerekmektedir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü şehir yaz aylarında daha çok ziyaretçi çekiyor olsa da yılın her günü ziyaretçilerine keyifli zaman yaşatmaktadır. Ege denizine olan uzun sahil şeridi doğal güzellikler ile birleşmiş ve ortaya ziyaretçilerini büyüleyen manzaralar çıkartmıştır.

Muğla Tanıtım Filmiadmin / 26.11.2017 / 2 / 15 927

Yorum Ekleyin


 1. halil geyik
  Ziyaretçi
  7 Şubat 2018 07:21
  0

  muğlaya yolunuz düşerse mutlaka yaza denk getirin yazın buranın tadı bir başkadır tam bir doğa harikası şehirdir deniziyle adrenaliniyle paraşütçüler akın eder buraya muğlaya uğradığınızda asla pişman olmıyacaksınız

 2. Ferhat Çevik
  Ziyaretçi
  27 Haziran 2018 19:06
  0

  Muğlada görülmesi gereken yerlerin başında Akyaka geliyor. Buz gibi suyuna girmeden Muğla’da gezdim demeyin. Fethiye de ayrıca muğla’da gidilmesi gereken en güzel yerlerden biri. İyi tatiller :)

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç
Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Çökertme köyü Muğla'nın Milas ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile bir cennet
Yatağan'da Gezilecek Yerler

Yatağan'da Gezilecek Yerler

İlk çağlardaki isimleri sırasıyla önce "Karya" ve daha sonra "Menteşe" olan
Ula'da Gezilecek Yerler

Ula'da Gezilecek Yerler

Muğla’ya 15 km uzaklıkta bulunan Ula, doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova
Datça Palamutbükü Tanıtımı

Datça Palamutbükü Tanıtımı

Türkiye'nin en güzel ve doğal koylarına sahip olan Muğla'nın Datça ilçesindeki
Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Türkiye'nin gözde tatil yörelerinden biri ve Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up