Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Dalyan Kargıcak Koyu

Dalyan Kargıcak Koyu


Kargıcak Koyu
Kargıcak KoyuMuğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Beldesi’nde bulunur. Bu alan Gökbel Mahallesi sınırlarına dahildir. İztuzu Plajı’nın güneydoğusunda kalır. Balıkçılar Koyu adıyla da anılır. 500 metrelik bir kumsala sahip koy, yeşil tepelerin arasında cennetten bir köşeyi andırır. El değmemiş doğa harikalarından biridir. Çok kalabalık olmayan, az bilinen yerlerden biridir. Denizinin temizliği ve berraklığı dikkat çeker. Giriş ücreti bulunmayan Kargıcak Koyu’na tekne veya karayolu ile ulaşım mümkündür.

Kargıcak Koyu Özellikleri

Kargıcak Koyu, Pabuç Burnu ve Kara Burun arasında bulunur. Doğal yapısını koruyan, el değmemiş bir alandır. Çevrede az kişi tarafından bilinir. Karayoluyla ulaşım biraz zorlayıcı olduğu için az ziyaretçinin bildiği ve böylece denizin ve doğanın korunduğu bir alandır. Balıkçılar Koyu olarak da bilinen bölgede günümüzde de 15-20 tekne ile balık tutulduğunu görmek mümkün. Bu sayede koyda en taze balıklara ulaşmak mümkün olur. Sakin ve eşsiz güzelliklere sahip bir yer olmasıyla müdavimler edinen yerlerden biri olmuştur.

Kargıcak Koyu 1
Denizi turkuaz renkli ve berraktır. Akvaryumu andıran suyun dibi çok rahat görülür. Tuzlu ve çevre plajlara göre daha serin bir suya sahiptir. Yüzme bilmeyenlerin dikkatli olması gereken bir yerdir. Çünkü bazı alanlarda birden derinleştiği görülür. Kumsal iri taneli kumlardan oluşur. Genellikle kumun üzerinde deniz ayakkabısı tercih edilir.

Koyda büyük işletmeler bulunmaz. Bu sayede bakir bir alan olarak kalmayı başarabilmiştir. Buraya giderken genellikle ziyaretçiler ihtiyaçlarını yanında götürür ya da mangal malzemelerini yanına alarak kendi yemeğini yapar.

Kargıcak Koyu’nda Yapılabilecek Aktiviteler

Kargıcak Koyu’nda dingin ve huzurlu saatler geçirilebilir. Kalabalık olmayan ve her yerinde işletmelerin olmadığı doğa ile iç içe bir alandır. Kargıcak Koyu’nda otel gibi konaklama alanları da bulunmaz. Doğası keşfedilmeye açık ve tertemizdir. Bu bölgeye gelenleri büyüleyen güzelliklere sahiptir. Burada doğa yürüyüşleri yapmak ayrıca zevkli olur. Çevresi ağaçlarla çevrili olduğu için geceleri serindir.

Kargıcak Koyu 2
Bu arada hatırlatalım; kumsalda kamp ve çadıra izin verilmiyor! Kumsalın arka kısmında bulunan ormanlık alanlarda kamp kurabilirsiniz.

Günübirlik ziyaretçiler genellikle kendi yanlarında getirdikleri yiyecekleri yemeyi tercih eder, çünkü kumsalda mangal yapmak ve ateş yapmakta yasak. Çevrede teknelerle balık tutan balıkçılardan taptaze balıklar alıp pişirmek ayrıca zevkli olur. Burada büyük işletmeler, lokanta veya market yoktur. Sadece plajda Kargıcak Beach Restoran adlı bir kafe var ve buradan aperatif yiyecekler satın alabilirsiniz.

Kargıcak Koyu 3
Aynı işletmeye ait şemsiye ve şezlonglardan faydalanabilirsiniz fakat bana göre ücretleri biraz pahalı iki kişilik şezlong ve şemsiye fiyatı 50 TL. şeklinde, fakat kullanmak mecburi değil, işletmenin sağ tarafındaki bölümü herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz.


Koya tekne turları ile ulaşmak da ayrıca zevkli olur. Böylece çevrenin genel manzarası keşfedilir ve rahat bir ulaşım sağlanır. Yüzme bilenler için çok güzel bir denize sahiptir. Az ziyaretçinin gelmesi sayesinde çok temiz bir suya sahiptir.

Yürüyüş sevenler için ise yaklaşık 8 kilometrelik toprak yoldan oluşan bir patika ile orman içinden İztuzu Plajına yürüyüş yapabilirsiniz.
Kargıcak Koyu ile yan yana bulunan İztuzu hakkında ayrıntılı bilgi için; İztuzu Plajı Tanıtımı isimli konumuzu da inceleyeniz.

Kargıcak Koyu Nerede? Nasıl Gidilir?

Kargıcak Koyu nerede
Kargıcak Koyu Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde bulunur. Buraya tekne ile veya karayoluyla ulaşmak mümkündür. Tekne ile gitmek için Dalaman Limanı’ndan başlayan tekne turları tercih edilebilir. Koya sefer düzenleyen birçok firma bulunur. Genellikle sabah 09.30’da kalkan tekneler koya ziyaretçileri getirir ve akşam 18.00’da Dalaman'a döner. Tekne ücretleri firmadan firmaya değişir.


Karayolu ile gitmek isteyenler ise İztuzu Plajı’na varmadan birkaç kilometre önce sola ayrılan yola devam ederler Kışla köyü istikametine doğru ve buradan tabelaları takip ederek koya ulaşabilirler. Fakat koya giden karayolunun bir kısmı toprak ve çakıllıdır. Bu yüzden ulaşım güçleşir. Yolun bazı noktalarında çok yavaşlamak gerekir ve araç çok tozlu bir yoldan gider. Karşıdan gelen araçlara dikkat edilmelidir çünkü bazı bölümlerden sadece bir araç geçebilir. Yinede normal binek araçlar ile koya ulaşmanız mümkündür.admin / 02.10.2018 / 1 / 9 738

Yorum Ekleyin


  1. Umur
    Ziyaretçi
    25 Nisan 2019 16:18
    0

    Kamp yapılmaması beni çok üzdü. Gerçekten dokulunmamış bir koy. Ama zaten büyük işletmeler gelse sanırım bu koy böyle kalmazdı. Sessiz sakin ve çoğu kişi bilmiyor. Yanında iztusu plajı kalabalıkğından kaçıp geldiğimiz yer diyebilirim 

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç
Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı beldelerden biridir. İlçe merkezine
İztuzu Plajı Tanıtımı

İztuzu Plajı Tanıtımı

İztuzu Plajı Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde bulunur.
İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı bir beldedir. İlçe merkezine 8
Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya, Uzunyurt adıyla da bilinir. Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı köylerden
Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40
Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Yatçılar, Mavi Turcular ve Deniz Severler için dünyaca ünlü olan Marmaris ve
Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde
Ortaca'da Gezilecek Yerler

Ortaca'da Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Ortaca, eskiden Köyceğiz'e bağlı bir belde
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up