Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Dalyan Kargıcak Koyu

kargıcak koyu
Kargıcak KoyuMuğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Beldesi’nde bulunur. Bu alan Gökbel Mahallesi sınırlarına dahildir. İztuzu Plajı’nın güneydoğusunda kalır. Balıkçılar Koyu adıyla da anılır. 500 metrelik bir kumsala sahip koy, yeşil tepelerin arasında cennetten bir köşeyi andırır. El değmemiş doğa harikalarından biridir. Çok kalabalık olmayan, az bilinen yerlerden biridir. Denizinin temizliği ve berraklığı dikkat çeker. Giriş ücreti bulunmayan Kargıcak Koyu’na tekne veya karayolu ile ulaşım mümkündür.

Kargıcak Koyu Özellikleri

iztuzu plajı - Kargıcak koyu
Kargıcak Koyu, Pabuç Burnu ve Kara Burun arasında bulunur. Doğal yapısını koruyan, el değmemiş bir alandır. Çevrede az kişi tarafından bilinir. Karayoluyla ulaşım biraz zorlayıcı olduğu için az ziyaretçinin bildiği ve böylece denizin ve doğanın korunduğu bir alandır. Balıkçılar Koyu olarak da bilinen bölgede günümüzde de 15-20 tekne ile balık tutulduğunu görmek mümkün. Bu sayede koyda en taze balıklara ulaşmak mümkün olur. Sakin ve eşsiz güzelliklere sahip bir yer olmasıyla müdavimler edinen yerlerden biri olmuştur.

kargıcak kumsalı
Denizi turkuaz renkli ve berraktır. Akvaryumu andıran suyun dibi çok rahat görülür. Tuzlu ve çevre plajlara göre daha serin bir suya sahiptir. Yüzme bilmeyenlerin dikkatli olması gereken bir yerdir. Çünkü bazı alanlarda birden derinleştiği görülür. Kumsal iri taneli kumlardan oluşur. Genellikle kumun üzerinde deniz ayakkabısı tercih edilir.

kargıcak koyu manzarası
Koyda büyük işletmeler bulunmaz. Bu sayede bakir bir alan olarak kalmayı başarabilmiştir. Buraya giderken genellikle ziyaretçiler ihtiyaçlarını yanında götürür ya da mangal malzemelerini yanına alarak kendi yemeğini yapar.

Kargıcak Koyu’nda Yapılabilecek Aktiviteler

kargıcak koyu plajı
Kargıcak Koyu’nda dingin ve huzurlu saatler geçirilebilir. Kalabalık olmayan ve her yerinde işletmelerin olmadığı doğa ile iç içe bir alandır. Kargıcak Koyu’nda otel gibi konaklama alanları da bulunmaz. Fakat kamp için ideal noktalardan biridir. Doğası keşfedilmeye açık ve tertemizdir. Karavan veya çadır ile kamp yapmaya gelenleri büyüleyen güzelliklere sahiptir. Burada doğa yürüyüşleri yapmak ayrıca zevkli olur. Çevresi ağaçlarla çevrili olduğu için geceleri serindir.

kargıcak koyu kamp
Bu arada hatırlatalım; kumsalda kamp ve çadıra izin verilmiyor! Kumsalın arka kısmında bulunan ormanlık alanlarda kamp kurabilirsiniz.

kargıcak koyu mangal
Günübirlik ziyaretçiler genellikle kendi yanlarında getirdikleri yiyecekleri yemeyi tercih eder, çünkü kumsalda mangal yapmak ve ateş yapmakta yasak. Çevrede teknelerle balık tutan balıkçılardan taptaze balıklar alıp pişirmek ayrıca zevkli olur. Burada büyük işletmeler, lokanta veya market yoktur. Sadece plajda Kargıcak Beach Restoran adlı bir kafe var ve buradan aperatif yiyecekler satın alabilirsiniz.

kargıcak beach restoran
Aynı işletmeye ait şemsiye ve şezlonglardan faydalanabilirsiniz fakat bana göre ücretleri biraz pahalı iki kişilik şezlong ve şemsiye fiyatı 50 TL. şeklinde, fakat kullanmak mecburi değil, işletmenin sağ tarafındaki bölümü herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

Koya tekne turları ile ulaşmak da ayrıca zevkli olur. Böylece çevrenin genel manzarası keşfedilir ve rahat bir ulaşım sağlanır. Yüzme bilenler için çok güzel bir denize sahiptir. Az ziyaretçinin gelmesi sayesinde çok temiz bir suya sahiptir.

Yürüyüş sevenler için ise yaklaşık 8 kilometrelik toprak yoldan oluşan bir patika ile orman içinden İztuzu Plajına yürüyüş yapabilirsiniz.
Kargıcak Koyu ile yan yana bulunan İztuzu hakkında ayrıntılı bilgi için; İztuzu Plajı Tanıtımı isimli konumuzu da inceleyeniz.

Kargıcak Koyu Nerede? Nasıl Gidilir?

kargıcak koyu yolu
Kargıcak Koyu Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde bulunur. Buraya tekne ile veya karayoluyla ulaşmak mümkündür. Tekne ile gitmek için Dalaman Limanı’ndan başlayan tekne turları tercih edilebilir. Koya sefer düzenleyen birçok firma bulunur. Genellikle sabah 09.30’da kalkan tekneler koya ziyaretçileri getirir ve akşam 18.00’da Dalaman'a döner. Tekne ücretleri firmadan firmaya değişir.


Karayolu ile gitmek isteyenler ise İztuzu Plajı’na varmadan birkaç kilometre önce sola ayrılan yola devam ederler Kışla köyü istikametine doğru ve buradan tabelaları takip ederek koya ulaşabilirler. Fakat koya giden karayolunun bir kısmı toprak ve çakıllıdır. Bu yüzden ulaşım güçleşir. Yolun bazı noktalarında çok yavaşlamak gerekir ve araç çok tozlu bir yoldan gider. Karşıdan gelen araçlara dikkat edilmelidir çünkü bazı bölümlerden sadece bir araç geçebilir. Yinede normal binek araçlar ile koya ulaşmanız mümkündür.admin / 02.10.2018 / 0 / 356

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İztuzu Plajı Tanıtımı

İztuzu Plajı Tanıtımı

İztuzu Plajı Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde bulunur.
Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Yatçılar, Mavi Turcular ve Deniz Severler için dünyaca ünlü olan Marmaris ve
Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde
Ortaca'da Gezilecek Yerler

Ortaca'da Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Ortaca, eskiden Köyceğiz'e bağlı bir belde
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up