Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Bodrum Aspat Tanıtımı

Bodrum Aspat Tanıtımı

Son yıllarda tatil denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi olan Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı olan Aspat masmavi bir deniz bozulmamış bir doğa ile buraya gelen ziyaretçilere unutulmaz bir tatil yaşama fırsatı sunmaktadır. Bağla koyu ve Kuruincir koyları arasında kalan Aspat koyu muhteşem doğası ile tercih edilmektedir.

bodrum aspat
Aspat koyunun adı Antik Aspandas’tan almaktadır. Bu kelimenin anlamı sabah sürmek için uygun olmayandır. Çökertme türküsünü bilmeyen neredeyse yoktur ve türküde geçen Aspat yalısı burayı anlatmaktadır. Aspat yalısının anlamı da sulanmayan kuraktır. Güzelliği ile mavi tura çıkan teknelerin mutlaka uğradığı koylar arasındadır. 1. derece sit alanı olmasından dolayı hiçbir şekilde bozulmayan doğası ile kendinizi doğayla iç içe hissedeceğiniz bir tatili sizlere sunmaktadır.

Aspat Tarihi

Bodrum Aspat Anadolu’da yerleşimin çok eski zamanlardan bu yana olduğu bir yerdir. Mavsolos çağında antik Temera şehri Aspat koyunda kurulmuştur. Evliya Çelebinin de ziyaret ettiği Aspat hakkında sularının çok tatlı olduğunu ve bozulmadan uzun zaman saklanabildiğini söylediği bilinmektedir. Aspat koyu uzun zaman korsanların sığındığı bir yer olmuştur. Aspat’ta pek çok tatlı su kaynağı bulunmaktadır ve günümüzde de tekneyle koya gelen kişiler bu tatlı su kaynaklarından yararlanmaktadırlar.

Bu güzel beldemizin tarihinden sonra Aspat gezilecek yerler listesine bakalım.

Aspat Kalesi

aspat kalesi
Kral Mausol tarafından gözetleme kulesi olarak yaptırılmıştır. Kayalık bir arazi üstüne inşa edilen kalenin kalıntıları ziyaretçilere o dönem hakkında fikir vermektedir. Aspata gidenlerin kaleyi mutlaka ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir. Kaleden görünen manzara bir harikadır.

Bizans Hamamı

aspat bizans hamamı
Azmak nehrinden yukarı doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak olan tarihi Bizans Hamamı 13, yy. ait ve Aspat’a gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Aspat Plajı

aspat plajı
Çok büyük bir plaj olan Aspat plajı temizliği, denizin ve doğanın kucak kucağa olduğu bir yerdir. Diğer Bodrum plajlarından daha sakin olması ile burada rahatça denize girilebilmekte ve güneşlenilebilmektedir. Bunun nedeni bu plajda Aspat Tatil Köyü adında tek bir işletmenin olmasıdır. Plajda bulunan uzun iskele oldukça hoş ve bu konuya önem veren kişilerin kullandıkları bir yerdir. Plajdan sonra devasa bir çimenlik alan var ve burada güneşin tadı doyasıya çıkarılabilmektedir.

Aspat Koyu

aspat koyu
Evliya Çelebi'nin Seyahatname isimli eserinde de bahsettiği Aspat Koyu, yıllara rağmen tarihi dokusunu kaybetmeyen ender yerlerimizden birisidir. Masmavi deniziyle buraya gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakır.

Aspat Art

aspat art
Aspat koyunun bir bölümünde 2002 yılında kurulmuş olan Aspat Art, dünyanın pek çok yerinden gelen heykeltıraşların eserlerini görmeniz mümkün olacaktır. Bu sanatçılar eserlerini burada yaparak bırakmakta ve ziyaretçiler için bir Açıkhava sergisi sunmaktadırlar. Her eserin altında hangi tarihte kim tarafından yapıldığı yazmakta ve burası ziyaretçilerin sanatla buluştuğu bir yer olmaktadır.
Türkiye'nin en iyi tatil mekanı olan Bodrum Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Aspat'ta Su Sporları Yapabilirsiniz

Aspat su sporları
Aspat koyu
sörf yapmayı seven kişilerinde tercih ettiği bir yerdir. Koyda su sporları yapabilmek için gerekli ekipmanları kiralayabileceğiniz bir yer bulunmakta buradan sörf kiralayabilir ve koyun elverişli rüzgarının tadını çıkartabilirsiniz. Kano ile gezinti yapmak isteyen kişiler de Azmak’ı tercih edebilirler. Azmak’ın sakin ve bozulmamış doğasında kano keyfi yapmanın tadına doyulmamaktadır. Azmak çayının kenarında bulunan kafe de ise keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Aspat Bodrum'a gelen ziyaretçilerin mutlaka hiç bozulmamış doğası ve tertemiz denizinin yanında sanatında yer aldığı ortamı ile mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır. Diğer koylara göre nispeten sakin olan Aspat koyunda tatilin keyfi tam olarak çıkartılabilmektedir.

Aspat Nerede, Nasıl Gidilir?

Aspat’a gitmek için Bodrum'dan araç ile çıktığınızda Karaincir güzergahının kullanılması gerekmektedir. Bodrum otogarından da Aspat’a giden otobüs ve dolmuşlar bulunmaktadır bunları kullanabilirsiniz. Aspat’a şehir dışından gelmek için öncelikle Bodrum'a gidilmesi gerekmektedir.
admin / 26.10.2018 / 0 / 88

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde
Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Pergomon (Bergama) Antik Kenti

Pergomon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
6.4k
Twitter
6.6k
Facebook
1.2k
Pinterest
1.6k
Google+
Abone Olun!
up