Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Bodrum Aspat Tanıtımı

Bodrum Aspat Tanıtımı


Bodrum Aspat
Son yıllarda tatil denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi olan Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı olan Aspat masmavi bir deniz bozulmamış bir doğa ile buraya gelen ziyaretçilere unutulmaz bir tatil yaşama fırsatı sunmaktadır. Bağla koyu ve Kuruincir koyları arasında kalan Aspat koyu muhteşem doğası ile tercih edilmektedir.

Aspat koyunun adı Antik Aspandas’tan almaktadır. Bu kelimenin anlamı sabah sürmek için uygun olmayandır. Çökertme türküsünü bilmeyen neredeyse yoktur ve türküde geçen Aspat yalısı burayı anlatmaktadır. Aspat yalısının anlamı da sulanmayan kuraktır. Güzelliği ile mavi tura çıkan teknelerin mutlaka uğradığı koylar arasındadır. 1. derece sit alanı olmasından dolayı hiçbir şekilde bozulmayan doğası ile kendinizi doğayla iç içe hissedeceğiniz bir tatili sizlere sunmaktadır.

Aspat Tarihi

Bodrum Aspat Anadolu’da yerleşimin çok eski zamanlardan bu yana olduğu bir yerdir. Mavsolos çağında antik Temera şehri Aspat koyunda kurulmuştur. Evliya Çelebinin de ziyaret ettiği Aspat hakkında sularının çok tatlı olduğunu ve bozulmadan uzun zaman saklanabildiğini söylediği bilinmektedir. Aspat koyu uzun zaman korsanların sığındığı bir yer olmuştur. Aspat’ta pek çok tatlı su kaynağı bulunmaktadır ve günümüzde de tekneyle koya gelen kişiler bu tatlı su kaynaklarından yararlanmaktadırlar.

Bu güzel beldemizin tarihinden sonra Aspat gezilecek yerler listesine bakalım.

Aspat Kalesi

Kral Mausol tarafından gözetleme kulesi olarak yaptırılmıştır. Kayalık bir arazi üstüne inşa edilen kalenin kalıntıları ziyaretçilere o dönem hakkında fikir vermektedir. Aspata gidenlerin kaleyi mutlaka ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir. Kaleden görünen manzara bir harikadır.

Bizans Hamamı

Azmak nehrinden yukarı doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak olan tarihi Bizans Hamamı 13, yy. ait ve Aspat’a gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Aspat Plajı

Çok büyük bir plaj olan Aspat plajı temizliği, denizin ve doğanın kucak kucağa olduğu bir yerdir. Diğer Bodrum plajlarından daha sakin olması ile burada rahatça denize girilebilmekte ve güneşlenilebilmektedir. Bunun nedeni bu plajda Aspat Tatil Köyü adında tek bir işletmenin olmasıdır. Plajda bulunan uzun iskele oldukça hoş ve bu konuya önem veren kişilerin kullandıkları bir yerdir. Plajdan sonra devasa bir çimenlik alan var ve burada güneşin tadı doyasıya çıkarılabilmektedir.

Aspat Koyu

Evliya Çelebi'nin Seyahatname isimli eserinde de bahsettiği Aspat Koyu, yıllara rağmen tarihi dokusunu kaybetmeyen ender yerlerimizden birisidir. Masmavi deniziyle buraya gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakır.

Aspat Art

Aspat koyunun bir bölümünde 2002 yılında kurulmuş olan Aspat Art, dünyanın pek çok yerinden gelen heykeltıraşların eserlerini görmeniz mümkün olacaktır. Bu sanatçılar eserlerini burada yaparak bırakmakta ve ziyaretçiler için bir Açıkhava sergisi sunmaktadırlar. Her eserin altında hangi tarihte kim tarafından yapıldığı yazmakta ve burası ziyaretçilerin sanatla buluştuğu bir yer olmaktadır.
Türkiye'nin en iyi tatil mekanı olan Bodrum Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Aspat'ta Su Sporları Yapabilirsiniz

Aspat koyu sörf yapmayı seven kişilerinde tercih ettiği bir yerdir. Koyda su sporları yapabilmek için gerekli ekipmanları kiralayabileceğiniz bir yer bulunmakta buradan sörf kiralayabilir ve koyun elverişli rüzgarının tadını çıkartabilirsiniz. Kano ile gezinti yapmak isteyen kişiler de Azmak’ı tercih edebilirler. Azmak’ın sakin ve bozulmamış doğasında kano keyfi yapmanın tadına doyulmamaktadır. Azmak çayının kenarında bulunan kafe de ise keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Aspat Bodrum'a gelen ziyaretçilerin mutlaka hiç bozulmamış doğası ve tertemiz denizinin yanında sanatında yer aldığı ortamı ile mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır. Diğer koylara göre nispeten sakin olan Aspat koyunda tatilin keyfi tam olarak çıkartılabilmektedir.

Aspat Nerede, Nasıl Gidilir?

Aspat’a gitmek için Bodrum'dan araç ile çıktığınızda Karaincir güzergahının kullanılması gerekmektedir. Bodrum otogarından da Aspat’a giden otobüs ve dolmuşlar bulunmaktadır bunları kullanabilirsiniz. Aspat’a şehir dışından gelmek için öncelikle Bodrum'a gidilmesi gerekmektedir.admin / 26.10.2018 / 2 / 4 393

Yorum Ekleyin


 1. Tülay
  Ziyaretçi
  4 Ocak 2019 11:16
  0

  Bodrum Aspat'a bu sene gittim. Böyle bir doğa harikası yok. Halen bir çok yeri bakir durumda... Herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer. Tek sıkıntı mekanların ücretlerinin çok fazla olması. Gerçekten de bazı yerlerde astronomik hesaplar ödedik. 

 2. Zeynep
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 14:41
  0

  Bodrumda halen el değmemiş bozulmamış o kadar fazla koy ve plaj var ki. Belki Aspat onlardan sadece biri. Ayrıca su sporları yapılması büyük bir eğlenceli aktivite. Fiyatlarda gayet uygun öyle uçuk fiyatlı bir şeye rastlamadım 

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın
Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak beldesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Çökertme köyü Muğla'nın Milas ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile bir cennet
Bodrum Bağla Koyu Tanıtımı

Bodrum Bağla Koyu Tanıtımı

Bodrum’un en güzel koylarından birisi olan Bağla, zamanı unutacağınız ve hiç
Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı beldelerden biridir. İlçe merkezine
Akyarlar’da Gezilecek Yerler

Akyarlar’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızda enlerin enlerinden birine değineceğiz. Ne demek istediğimize hemen
Datça'da gezilecek yerler

Datça'da gezilecek yerler

İlçenin geçmişi M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. İlk yerleşimin Karyalılar
Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Türkiye'nin gözde tatil yörelerinden biri ve Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up