Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Çökertme köyü Muğla'nın Milas ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile bir cennet köşesidir. Muğla merkeze 109 km, Milas ilçesine de 52 km mesafededir. Muğla ÇökertmeGökova körfezi kıyısındadır. Bodrum’da mavi tura çıkan yatların ve teknelerin başlangıç ya da son durak olarak uğradığı sakinliği ile insanın ruhunun dinlendiğini hissettiği bir yerdir. Asıl Çökertme köyü deniz kenarında değildir. Denizden 1 km kadar içeridedir.

çökertme köyü
Çökertme halkının sıcakkanlı olması ile köye gittiğinizde kendinizi evinizde hissedecek ve burada köyün adını almış olan türküyü dinlerken kendinizi geçmişe bir yolculuk yaparken bulacaksınız. Kepçeburun ve Kara burun arasında kalan Çökertme koyunun dibi kumdur. Masal tadında bir tatil için tercih edilmesi gereken bir yer olan Çökertmenin sıcak kanlı insanları ile daha da keyifli zamanlar geçirilmektedir.

Çökertme Köyü Gezilecek Yerler

Milas Çökertme köyü mübadele zamanında önem kazanmış ve ülkemize mübadele ile gelen kişilerin yerleştiği yerlerden birisi olmuştur. Köyün içinde bulunan tarihi taş evler günümüzde lokanta ve pansiyon olarak hizmet vermektedir. Köy merkezinde çok fazla gezilecek bir yer bulunmamaktadır. Buraya gelen kişiler denizin, güneşin ve doğanın keyfini çıkartmaktadır. Muğla ilinin diğer tatil yerlerinde olan karmaşadan uzak sakin ve dingin bir tatil isteyen kişilerin tercih ettiği bir yerdir Çökertme köyü.

Sivri Kümes Tepesi

Sivri Kümes Tepesi
Köye geldiğinizde kesinlikle ziyaret etmeniz yerler arasında sivri kümes tepesi bulunmaktadır. Tepeye çıktığınızda göreceğiniz manzara içinde Çökertme koyu, Kargılı bükü ve fesleğen bükü yer alacaktır. Tepeye araç ile çıkılamamakta ancak yürüyüş yolu kullanılarak çıkılabilmektedir. Yukarı çıktığınızda göreceğiniz manzaranın güzelliği karşısında nefesinizi tutacaksınız.

Herakleia Antik Kenti

herakleia antik kenti
İsmini antik Yunan tanrılarından birisi olan Herkleiadan almış olan bu antik kent M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile ziyaretçilerini tarihin derinliklerine götürmektedir. Kentte tarihi kalıntıların hala ayakta olduğu görülmektedir. Tarihi kentin içinde Milas Athena tapınağı, nekropol, tiyatro ve surlar da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Mazı Köyü

mazı köyü
Çökertme köyüne çok yakın olan Mazı köyü mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir köydür. Köyde anıt ağaçlar, kayalar görülmeye değerdir. Sakinliği ile de ziyaretçilerin kendilerini rahat hissettiği bir yerdir. Eğer doğal yerlerde yüzmeyi seviyorsanız şahsen Mazı koylarını görmenizi tavsiye ederim.
Bu mükemmel yer ile ilgili ayrıntılı bilgi için Mazıköy Tanıtımı isimli konumuzu ziyaret ediniz.

Çökertme Koyu

çökertme koyu
Maviyle yeşilin iç içe girdiği bir plajda denize girmek istiyorsanız Çökertme koyu tam aradığınız gibi bir yer olacaktır. Buranın bakir plajında güneşlenirken ruhunuzun dinlendiğini hissedecek ve denize girdiğinizde sakin olması ile istediğiniz gibi rahatça yüzebileceksiniz. Koyun ve plajın güzelliği buraya tekneleri ile gelen insanları da etkilemekte ve burada bir süre kalarak bu güzelliğin tadını çıkartmak istemelerine neden olmaktadır.


Siz de Çökertme’ye ister karayolu ister deniz yolu ile gelin burada kendinizi bir masalda hissedecek ve köyün yaşlılarının ağzından anlatılan tarihini dinlerken o günlere doğru bir yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz.

Çökertmede Ne Yenir?

Çökertme'de bulunan sahil restoranlarında en taze balıkları yiyebilirsiniz. Çökertmede yapılan özel mezelerinde mutlaka tadına bakmalısınız. Köyün kadınlarının yaptıkları organik zeytinyağı, baldan reçellerden ve salçalardan almayı unutmamalısınız. Ünlü Milas halılarından da alabilirsiniz.

Çökertme Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı bir köy olan Çökertme nerede? sorunuzun cevabını buradan verelim. Çökertme köyü İstanbul'a 789 km, Ankara Çökertme arası 667 km, İzmir Çökertme arası ise 242 km'dir. Köye ulaşım için Milas ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar bulunmaktadır. Köyün ziyaretçileri karadan olduğu gibi denizden de gelmektedir ve Çökertme koyuna gelen teknelerde bulunan kişiler iskelelere demirlemekte, burada sakin ve huzurlu bir ortamda denize girmekte ve müthiş doğanın keyfini çıkartmaktadırlar.
Çökertme köyüne 47 km mesafede bulunan Türkiye'nin tatil cenneti Bodrum'da Gezilecek Yerler için tıklayın.admin / 01.11.2018 / 3 / 5 219

Yorum Ekleyin


 1. beyuzman3
  Ziyaretçi
  9 Aralık 2018 01:36
  0

  Muğla sadece çökertme köyü değil her köşesi başka bir güzel Ülkemizin tatilde seçilecek yerlerin başında geliyor imkanı olanlar kesinlikle kaçırmasın keyfine varsın Muğla’nın..

 2. Uğur
  Ziyaretçi
  25 Şubat 2019 09:01
  0

  Muğla'nın bütün sahil beldeleri çok güzel, biraz daha erken doğsaydık emlak sektörü bu kadar parlamasaydı ufak bir yazlık yapmak için harika biryermiş. Bu tarz küçük beldeler hakkında biraz daha fazla bilgi istiyoruz admin.

 3. Bülent
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 13:53
  0

  Tekne gezisi sırasından uzaktan görmüş ve çok beğenmiştim. Kaptan'a neresi diye sorunca Çökertme köyü orası demişti. Daha sonra kendi aracımla Çökertme Koyuna geldim. Denizi harika , doğallığı harika, kendisi harika 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bodrum Aspat Tanıtımı

Bodrum Aspat Tanıtımı

Son yıllarda tatil denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi olan Muğla'nın
Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Yatçılar, Mavi Turcular ve Deniz Severler için dünyaca ünlü olan Marmaris ve
Gökova’da Gezilecek Yerler

Gökova’da Gezilecek Yerler

Ülkemizde yaz turizminin önemli kentlerinden biri olan Muğla, muhteşem
Milas'ta Gezilecek Yerler

Milas'ta Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanan, isminin rüzgarlar tanrısı Ailos'un
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up