Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı


Bodrum Yalıkavak beldesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Yalıkavak gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Ege'nin bu güzel beldesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Bodrum Yalıkavak
Yalıkavak Bodrum merkeze 18 km mesafede olan temiz denizi, doğası ile turistlerin çok fazla tercih ettiği bir yerdir. Nispeten sakin bir tatil yapmak isteyen turistlerin tercih ettiği Yalıkavak halkı önceleri sadece balıkçılık ile geçimini sağlarken turistlerin çok fazla ilgi göstermeye başlaması ile turizmde halkın geçim kaynakları arasına girmiştir.


Yel değirmenleri ile ünlü olan Yalıkavak’a giderken mutlaka yel değirmenlerini görürsünüz. Deniz, güneş, kum ve eğlencenin yanında tarihi yerleri de görmek istiyorsanız Yalıkavak bu fırsatı sizlere sunmaktadır. Yalıkavak tarihi de Bodrum gibi tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır ve neredeyse aynı zaman içinde başlamıştır. Sandima adı bu bölgede kurulan Santos devletinden türemiş olduğu rivayet edilmektedir.

Yalıkavak Tarihi

Eski adı Sandima olan Yalıkavak da yaşam Antik çağda başlamıştır. Legler yarımadaya yerleşmiş ve 8 ayrı kent kurmuşlardır. Kalıntılar incelendiğinde kentte yerleşimin 2500 yıl öncesine dayandığı anlaşılmaktadır. Sandima eski yerleşim alanı olarak kalmış ve Yalıkavak bugünkü merkezine taşınmıştır. Eski köyde sadece yaşayan bir ailenin olması ile camisi, okulu, çeşmesi ve evleri ile terk edilmiş hüzünlü bir köy görüntüsü vermektedir.

Sandima Köyü

Yalıkavak merkeze 2 km mesafede olan bu köy terk edilmiş bir köy görüntüsündedir. Eski taş evleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Buranın müthiş panoromik görüntüsü ilginizi çekecektir. Köyde yaşayan tek bir kişinin olması köyü daha ilginç bir hale getirmektedir. Organik ürünlerin olduğu köy kahvaltısını burada yapabilirsiniz. Sandima köyünde kendinizi bir masalın içinde hissedecek ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Geriş Köyü

Bodrum’un Tibeti olarak kabul edilen Geriş köyüne gittiğinizde burada tarihi taş evleri, huzur veren havası ve olağanüstü manzarası ile vakit geçirmeye doyamayacaksınız. Geriş köyünde kahvaltı yapmak kadar gün batımının çok renkli manzarasının eşlik ettiği akşam yemeklerini yemekten de çok hoşlanacaksınız.

Yel Değirmenleri

Bodrum’un simgeleri arasında yer alan yel değirmenlerinden Yalıkavak’a giderken görebilirsiniz. Yalıkavaketrafında bulunan ve 1800’lü yıllarda yapılan yel değirmenleri şimdi artık turistler tarafından geçmişin izleri olarak ziyaret edilmektedir.
Eğer Yalıkavak ziyareti düşünüyorsanız; Bodrum'da Gezilecek Yerler konumuzu mutlaka inceleyiniz.

Yalıkavak Kültür ve Sanat Festivali

Her yıl Haziran ayında düzenlenen Yalıkavak kültür ve sanat festivali yerli halk kadar turistlerin de ilgisini çekmektedir. Düzenlenen çeşitli etkinlikler ve konserler ile tatilinizin daha renkli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yalıkavak Pazarı

Her Perşembe kurulan Yalıkavak pazarı yörede oldukça ünlüdür ve bu pazarda organik ürünleri bulmanın yanında Yalıkavak halkının el emeği olan çeşitli biblo ve süsler gibi ayrıca yöreye ait kıyafetleri de alabilirsiniz.

Mandalina Bahçeleri

Yalıkavak çevresinde bulunan mandalina bahçelerini gezmeye gidebilir ve mandalinaların güzel kokuları arasında doğayla iç içe zaman geçirebilirsiniz.

Yalıkavak Plajları

Yalıkavak da bulunan çeşitli otel ve tatil köylerinin yanında halk plajı da bulunmaktadır ve burada deniz oldukça temiz olması ile denizin dibini görerek yüzebilmenin keyfini dilediğiniz gibi çıkartabileceksiniz. Yalıkavak’ın Bodrum merkeze göre nispeten daha sakin olması ile rahatça denize girebilir ve güneşin tadını da doyasıya çıkartabilirsiniz.


En taze deniz mahsullerini Yalıkavak’ta deniz kıyısında bulunan restoranlarda geceleri ayrı bir güzel olan deniz manzarası eşliğinde yiyebilirsiniz.

Yalıkavak Nerede, Nasıl Gidilir?

Yalıkavak’a gitmek için öncelikle Bodrum merkeze gitmeniz gerekmektedir. Buradan toplu taşıma araçlarını kullanarak Yalıkavak’a ulaşabilirsiniz. Havayolunu kullanacaksanız Bodrum havaalanını kullanmalısınız.

Karayolunu kullanacaksanız İstanbul’dan 810 km, Ankara’dan 730 km ve İzmir’den 265 km yolculuk yapılması gerekmektedir. Unutulmaz bir tatil yaşamak denizin, güneşin tadını doyasıya çıkartmak istiyorsanız Yalıkavak mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir diyerek, Yalıkavak nerede sorusuna da yanıt vererek yazımızı bitirelim.admin / 15.01.2019 / 3 / 9 975

Yorum Ekleyin


 1. Hamdi
  Ziyaretçi
  15 Ocak 2019 17:40
  0

  Bodrum Yalıkavak, Bodrum'un en pahalı yeri diyebilirim fakat çok güzeldir, burada bir çok doğa ile başbaşa kalan koylar vardır, Bodrum Yalıkavak sevdiğim ve beğendiğim en güzel yer diyebilirim.

 2. Saffet
  Ziyaretçi
  13 Şubat 2019 23:54
  0

  Bodrum Yalıkavak benim memleketim, doğma büyüme buralıyım ama iş yüzünden Ankara'ya taşınmak zorunda kaldık. Havası, denizi, esnafı kısacası her şeyi burnumda tütüyor. 

 3. Aslı
  Ziyaretçi
  30 Temmuz 2019 18:06
  0
  Eğer zaten muğlaya gidiliyorsa oradan bodruma ve oradan da yalıkavağa geçmek şart.
Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç
Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bodrum Bağla Koyu Tanıtımı

Bodrum Bağla Koyu Tanıtımı

Bodrum’un en güzel koylarından birisi olan Bağla, zamanı unutacağınız ve hiç
Bodrum Aspat Tanıtımı

Bodrum Aspat Tanıtımı

Son yıllarda tatil denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi olan Muğla'nın
Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Türkiye'nin gözde tatil yörelerinden biri ve Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up