Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı


Bozüyük Köyü
Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Muğla Bozüyük Köyü hakkında kısa bilgi verelim:

Bozüyük Köyü, Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı köylerden biridir. Muğla otoyolu üzerinden il merkezine 8 kilometre mesafede yer alır. Kültürel yapısını korumuş sakin, tipik bir Ege köyüdür. Taş evleri, ormanlık alanları, su kaynakları ve kültürel yapısı ile görülmeye değer köylerden biridir.

Bozüyük yakın zamana kadar pek bilinmeyen bir köyken dizi ve filmlerin burada sıkça çekilmesi ile merak uyandırmıştır. Köyde Baba Ocağı, Dondurmam Gaymak, Düriye’nin Güğümleri, Ümmü’nün Türküsü, Dabbe, Sürgün İnek ve Güzel Köylü dizi ve filmleri çekilmiştir. Bu filmlerde köyde yaşayanlar da figüran ve oyuncu olarak bulunmuştur. Aynı isimde Bilecik’in bir ilçesi de vardır fakat bahsettiğimiz köy Muğla’da bulunur.

Bozüyük’ün Tarihi


Bozüyük'te beylikler döneminde Menteşe Beyliği hüküm sürmüştür. Burası beyliğin üç büyük kazasından biri olarak geçer. Konumu Muğla- Milas ticaret yolu üzerinde olduğu için önem taşır. Sonraki yıllarda Ahi Sinan ve sülalesi, bölgeye sefer düzenleyen Timurlenk’ten kaçmış ve bugünkü Yatağan ilçesine yerleşmiştir. Böylece Bozüyük küçülmüş ve Yatağan’da ticaret ve esnaflık gelişmiştir. Osmanlı yıllarında ise Kanuni Sultan Süleyman Rodos Seferi’ne çıkmış ve köyde mola vermiştir. Ardından buraya han, hamam ve cami gibi yapılar inşa ettirmiştir.

Pınarbaşı Mesire Yeri

Bozüyük Köyü 2
Yatağan Bozüyük köyüne giderken köye yaklaşılan noktada yol üzerinde bir yeşillik ve sulak bir alan olan Pınarbaşı güzel bir mesire yeri. Bölgedeki Koru Çayı’nın pınarının burada olmasından dolayı ismi de Pınarbaşı olmuş. Burada bir de işletme bulunuyor. Daha önceleri burada sadece bir kahve bulunurken günümüzde güzel bir işletme ve geniş bir mesire yeri var. Gündüz de gece de açık olan işletme özellikle yaz akşamları kalabalık oluyor. Burada satılan tüm ürünler köyde yetiştirilen ve üretilen ürünlerden oluşuyor. Bu yüzden ayrıca lezzetli bir menüleri var. Ayrıca burada tavus kuşu, bıldırcın, tavuk, kaz ve tavşanlar da bulunuyor.

Anıt Ağaç

Bozüyük köyünde yine Pınarbaşı mevkinde tarihi bir anıt ağaç bulunuyor. Bir çınar ağacı olan bu doğal değer Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmış durumda. Yıllara meydan okuyan ağaçta yapılan araştırmalarda yaşı 800 olarak hesaplanmış. 6 metre genişliğe ve 30 metre yüksekliğe sahip bu çınarın altında geniş bir oyuk bulunuyor.
Eğer Bozüyük Köyü'ne ziyaret planlıyorsanız; Muğla'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu da ziyaret ediniz.
Yöredekilerin anlatışına göre yakın zamana kadar ağacın oyuğundan at üzerinde geçmek mümkün oluyormuş. Anıt Ağaç Yatağan ilçe merkezine 24 kilometre mesafede ve Bozüyük köyünün girişinde bulunuyor. Çevresine kurulmuş olan Pınarbaşı Mesire Yeri’ne gitmişken ağacın altında kahvaltı yapmak da güzel bir tercih olabilir.


Bozüyük Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Bozüyük Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı köylerden biridir. Buraya özel araçla gitmek isteyenler Muğla - Aydın otoyolu üzerindeki Bozarmut köyünden sola saparak ve köy tabelalarını takip ederek ulaşabilirler. Toplu taşıma kullanacak olanlar da Yatağan'a gelip buradan Bozüyük'e giden toplu taşıma araçlarını kullanabilirler.admin / 18.12.2018 / 1 / 13 835

Yorum Ekleyin


  1. Ersin
    Ziyaretçi
    25 Nisan 2019 12:01
    0

    Eğerki Muğlanın Bozüyük Köyüne doğru yola çıktıysanız kesinlikle hiç bir doğallarını kaybetmeyen köye hoşgeldiniz :) Haftasonu kaçamakları için Pınarbaşı mesire yerinde güzel bir hava da piknik yapabilirsiniz. 

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın
Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak beldesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya, Uzunyurt adıyla da bilinir. Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı köylerden
Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40
Yatağan'da Gezilecek Yerler

Yatağan'da Gezilecek Yerler

İlk çağlardaki isimleri sırasıyla önce "Karya" ve daha sonra "Menteşe" olan
Ula'da Gezilecek Yerler

Ula'da Gezilecek Yerler

Muğla’ya 15 km uzaklıkta bulunan Ula, doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova
Kavaklıdere'de Gezilecek Yerler

Kavaklıdere'de Gezilecek Yerler

Kavaklıdere, Muğla'nın en eski ilçelerinden biri olup M.Ö. 3600 yıllarına
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up