Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Germiyan Köyü Tanıtımı

Germiyan Köyü Tanıtımı


İzmir Germiyan Köyü
Her köşesi ayrı bir güzellik barındıran ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Ege'nin incisi İzmir'in Çeşme ilçesine (Çeşme ilçe merkezine 23 km uzaklıkta) bağlı Germiyan Köyü ünlü tatil beldelerimizden biri olan Alaçatı'ya yaklaşık 15 dakika, İzmir merkeze ise yaklaşık 60 dakika (70 km) uzaklıkta bulunuyor. 1260 nüfuslu köyde kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

Yavaş Gıda & Yavaş Şehir

Slow Food olarak da bilinen "Yavaş Gıda" hareketine ilk katılan yerleşim birimi olan Germiyan Köyü, aynı zamanda Cittaslow, "Yavaş Şehir" hareketine katılan cennet gibi bir yerleşim merkezdir.

Geleneksel lezzetleri yaşatıp, katkısız ve doğal gıdalar üretip tüketmek olarak özetleyebileceğimiz Yavaş Gıda hareketine ilk katılan yerleşim yeri olan Germiyan Köyü sakinleri seferber olarak doğal ekşi mayadan ekmek pişirmeye, sebzeleri kendi tarlalarında yetiştirmeye ve mevsimsiz ürünler yememeye başlamışlar.

Aynı zamanda Yavaş Şehir hareketine katılarak sakin, gürültüsüz, sanat, sosyal uyum ve misafirperverlik gibi özelliklerin ön planda tutulduğu bir yerleşim yeri Çeşme Germiyan Köyü aynı zamanda Çeşme'nin tek Türkmen köyü.

Germiyan Köyü Gezilecek Yerler

 • Pazar Yeri
 • Kahve
 • Yaşar Babanın Çiftliği
 • Festivaller
 • Evler

1. Pazar Yeri

Yazımızın başında belirttiğimiz "Yavaş Gıda" hareketine katılan ilk yerleşim yeri olan Germiyan Köyü'nde tamamen organik ürünlerden oluşan gıdalar ile kurulan pazardan yapacağınız alış-veriş size doğal ve hormonsuz ürünlerin lezzetini sunacak.

2. Kahve

Köye ilk geldiğinizde hem dinlenebileceğiniz, hem de sıcak köy haklı ile muhabbet ederken kahve ya da çayınızı yudumlayabileceğiniz kahveye uğramadan köy turuna başlamayın. Sıcacık insanlardan köy hakkında her şeyi öğrenebilir, güzel sohbetlerle unutulmaz dostluklar kurabilirsiniz.

3. Yaşar Babanın Çiftliği

Germiyan Köyü'nde organik kahvaltı ve kendin pişir kendin ye olanakları sunan Yaşar Babanın Çiftliği sanki bir cennet bahçesi. Tavuk, tavşan, ördek, köpek, kaz, at ve papağan gibi bir çok hayvanı barındıran çiftliğe mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

4. Festivaller

Eğer Çeşme Germiyan Köyü'ne yolunuz Ekim ayında düşerse tam bir organik festival olan organizasyonda organik tarım ürünleri, Germiyan Ekmeği'nin tadına bakmanın yanı sıra köyün tarihi ile ilgili sergiler, geleneksel ve yöresel kıyafet sergilerini gezebilirsiniz.

5. Evler

Germiyan Köyü'nü diğer köylerden ayıran en büyük özellik ise evlerin duvarlarında bulunan resimler. Köyde yaşayan ve herkes tarafından Nurhan Abla olarak adlandırılan Nurhan Hanım tarafından evlerin duvarlarına yapılan resimle köyü sanki bir çiçek bahçesine çevirmiş. Nurhan Abla'nın tek istediği duvarına resim yapacağı evin beyaza boyatılması, ondan sonra küçüklüğünden beri resme meraklı olan hünerli eller tamamen doğaçlama biçimde ortaya birbirinden güzel resimler ortaya çıkarıyor.

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken tamamen doğal bir köy olan Germiyan Köyü'nde Dilek Hanım'ın Otantik Evi, Musa Amca'nın ufak ama tarih dolu müzesi görmeniz gereken diğer yerler.


Kopanisti Peyniri, Şekeriçi Damat Lokumu, Pirinçli Mantı, Bazina ve Hurma Zeytini mutlaka tadına bakmanız gereken yerel lezzetlerden.

Germiyan Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım imkanlarına sahip İzmir'e ulaştıktan sonra Germiyan Köyü'ne ulaşım çok kolay. İstanbul-İzmir arası uçakla ortalama 1 saat, Ankara İzmir arası ise ortalama 1 saat 15 dakika sürmektedir. Aynı zamanda Adana, Antalya, Gaziantep, Antakya, Kayseri, Sivas, Diyarbakır, Malatya, Van, Trabzon, Elazığ ve Kars'ta bulunan havalimanlarından da İzmir'e ulaşım mümkün. Karayolu ile de Ankara'ya 590 km, İstanbul'a ise 565 km uzaklıkta olan İzmir'e Ankara, Eskişehir ve İstanbul'dan da trenle ulaşmak mümkün.

İzmir'e ulaştıktan sonra, İzmir Çeşme yolunu üzerinden Zeytinler'i geçtikten sonra bulunan Nohutalan Köyü'nü geçer geçmez Germiyan Köyü'ne ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Çeşme-Urla arası hizmet veren minibüsler ve 760 numaralı Urla-Çeşme ESHOT otobüsü ile de ulaşım sağlamak mümkün.admin / 30.11.2018 / 2 / 25 873

Yorum Ekleyin


 1. Emre
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 12:34
  0

  Kendim Kütahyalı olarak bu köyün ilk başta orada olduğunu düşünmüştüm. Ama yanılmışım. Germiyan köyü İzmir'de bulunuyormuş. Resimlerden gördüğüm kadarı ile birlikte oldukça şirin bir yer. Bu yaz Alaçatı tatilimde muhakkak buraya uğrayacağım. 

 2. Baran
  Ziyaretçi
  3 Kasım 2019 13:23
  0
  Germiyan Köyü Alaçatı'ya gittiğimde kalmayı tercih ettiğim yer oluyor genelde. Birkaç pansiyon var tanıdığımız ve her yaz gidiyoruz. Zaten Alaçatının içi sayılabilecek bir yerde ve nispeten daha makul fiyatları var. Gidecekseniz mutlaka pazar gününü bekleyin, doğal ürünler bulacaksınız. Sabah kahvaltıyı köyde yapmadan da plaja gitmeyin sakın.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çeşme Ildır Tanıtımı

Çeşme Ildır Tanıtımı

Yaz turizmi denildiği zaman ilk akla gelen merkezlerden birisi olan
Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy hakkında verilen bilgiler, bu bölgeye gezi veya seyahat
Kolophon (Colophon) Antik Kenti

Kolophon (Colophon) Antik Kenti

Menderes ilçe merkezinin 17 km güneyindeki Değirmendere sınırları içinde
Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, Çeşme'nin kuzeydoğusunda, Ege Denizi kıyısında Ildır
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Bayındır'da Gezilecek Yerler

Bayındır'da Gezilecek Yerler

Bayındır; Ege Denizi’ne paralel olarak dizilen sıradağların üzerindeki Bayındır
Aliağa'da Gezilecek Yerler

Aliağa'da Gezilecek Yerler

Bu bölgedeki en eski yerleşimler, MÖ 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Orta
Çeşme'de Gezilecek Yerler

Çeşme'de Gezilecek Yerler

Bir tarım yerleşmesi olan Çeşme, 1960'ların ikinci yarısında turizm alanında
Alaçatıda Gezilecek Yerler

Alaçatıda Gezilecek Yerler

Alaçatı denizden 3 km içeride kurulmuş; kuzeyinde tropik sahilleri andıran
Ödemiş Lübbey Köyü

Ödemiş Lübbey Köyü

Ege Bölgesinde yer alan Lübbey Köyü İzmir'in Ödemiş İlçesinde tarihi bir öneme
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up