Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, Çeşme'nin kuzeydoğusunda, Ege Denizi kıyısında Ildır Mahallesi sınırları içinde yer alan İonia kentidir.

Pausanias'a göre, Erythrai, Giritli Rhadamanthys'in oğlu Erythros tarafından kurulmuş ve onun adını almıştır. Başlangıçta krallıkla yönetilen kentte, daha sonra halkın seçtiği “Basileus”lar (krallar) egemen olmuştur.

Erythrai Antik Kenti
Antik Kentin Tarihi

Halkının Lykialılar, Karialılar ve Pamphylialılardan oluştuğu kenti, Atina'nın efsane kralı Kodros'un soyundan gelen Kleopos'un (ya da Knopos) önderliğindeki İonialı koloniciler kontrolleri altına almışlardır. MÖ 7. yüzyılda kısa bir süre tiranlarca yönetilen Erythrai, MÖ 6. yüzyılda önce Lidya'nın (Lydia), sonra Pers İmparatorluğunun işgallerine maruz kalmıştır.


İonia Ayaklanması'na sekiz gemi ile katılan kent, Pers işgalinden sonra, Atina ile Sparta arasında taraf değiştirmiştir. Atina önderliğindeki Attika-Delos Deniz Birliği’nin üyesi olan kent, muhtemelen MÖ 453 gibi bu birlikten ayrılmış ve MÖ 412'de Peloponnesos Savaşı'nda Sparta'ya yardım etmeye başlamıştır. Daha sonra hem Atina'yla hem de Perslerle anlaşmıştır.

Erythrai Antik Kenti 2
Kent bağımsızlığına ancak MÖ 334 yılında Büyük İskender'in sayesinde kavuşabilmiştir. MÖ 280'de Galat akınlarıyla karşılaşmıştır. Daha sonra Bergama Krallığı'nın egemenliğine girmiş. Roma döneminde Asya eyaletinin gelişmiş kentlerinden biri olmuştur. Ancak bu dönemin sonlarına doğru önemini yitirmeye başlamıştır. 1366 yılında Türklerin kontrolüne giren bölgeye önceleri Erythre, Rhtyrai, Lythri gibi adlar verilmiş, fakat 16. yüzyıldan itibaren yöre İlderen ve Ildırı gibi adlarla anılmıştır.

Antik Kent Kalıntıları

Erythrai Antik Kenti 3
Bu bölgedeki kazı çalışmaları, 1964 yılında Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal yönetiminde başlatılmıştır. Bu kazı çalışmaları esnasında MÖ 7. yüzyıla tarihlenen ve Pausanias'ın bahsettiği Athena Tapınağı ortaya çıkarılabilmiştir. Tapınak MÖ 540'lı yıllarda hasara uğramış, MÖ 530’lu yıllarda ise yenilenmiştir. Yer yer kare planlı kulelerle destekli duvarlar dışında, kentin güneyindeki akropolisin çevresinde teras duvarlarının kalıntıları görülebilmektedir. Bu kazı çalışmaları esnasında ilk ulaşılan ve MÖ 3. yüzyıla tarihlenen akropolisin kuzeyindeki tiyatro, yamaca oyulmuş durumdadır. Güneydeki su kemerleri ise Doğu Roma (Bizans) dönemine tarihlenmektedir.

Erythrai’de ele geçen MÖ 7. ve 6. yüzyıla tarihlenen porselen, fildişi, altın ve tunç heykelcikler gibi süs eşyaları İzmir Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Erythrai Antik Kent HaritasıErythrai Antik Kent Haritası

Köy kahvesinin yakınındaki Helenistik mozaik, çakıl taşından yapılmıştır. Helenistik döneme ait villa (MÖ 2. yüzyıl) ile Roma villaları (MS 2. yüzyıl) diğer yapı kalıntılarıdır. Kenti karadan çeviren andezit ve kireç taşından surlar oldukça iyi korunmuştur ve yaklaşık 5 km uzunluğundadır. Antik kentte bulunan üç farklı yazıttan, surların MÖ 4. yüzyıl sonu ile MÖ 3. yüzyıl başına tarihlenebileceği anlaşılmıştır.


Erythrai Antik Kenti Nerede?

İzmir’in ilçesi olan Çeşme'de kent merkezinin kuzeydoğusunda yer alan Ildır Mahallesinde bulunmaktadır. İzmir-Çeşme karayolundan Barbaros Köy Yolu Caddesine sapılır, Barbaros köyünü Gerence Koyu yönüne doğru geçtikten 12 km sonra Erythrai Antik Kenti'ne ulaşabilirsiniz.admin / 04.04.2018 / 0 / 787

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti

Seferihisar ilçesinin 8 km güneybatısında, Sığacık Körfezi kıyısında yer alan
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Aliağa'da Gezilecek Yerler

Aliağa'da Gezilecek Yerler

Bu bölgedeki en eski yerleşimler, MÖ 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Orta
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Çeşme'de Gezilecek Yerler

Çeşme'de Gezilecek Yerler

Bir tarım yerleşmesi olan Çeşme, 1960'ların ikinci yarısında turizm alanında
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Manisa'da Gezilecek Yerler'

Manisa'da Gezilecek Yerler'

Ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Manisa, Şehzadeler Şehri olarak da
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up