Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Çeşme Ildır Tanıtımı

Çeşme Ildır Tanıtımı


İzmir Ildır
Yaz turizmi denildiği zaman ilk akla gelen merkezlerden birisi olan İzmir/Çeşme’ye bağlı olan Ildır köyü, tatilcilerin yeni adreslerinden birisi olma yolunda hızla ilerliyor. Çeşme’ye yakın bir konumda olması, köyün en büyük avantajlarından. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve köy ortamında bir tatil yapmak isteyenler için önemli bir yer.

Ildır Tarihi


Çeşme Ildır Köyü, konumu itibariyle son derece özel bir noktada bulunur. Bundan dolayı tarih boyunca farklı devletlerin egemenliği altında kalmıştır. Buradaki ilk yerleşimler, milattan öncesinde gerçekleşmiştir. Antik dönemde Erythrai adıyla bilinen Ildır’ın adının Kırmızı Kent anlamında kullanıldığı tahmin ediliyor. Bir diğer iddiaya göre ise kentin ilk kurucusu olan Giritli Rhadamanthes, oğlu olan Erythro’nun adından esinlenerek buraya, bu ismi vermiştir.
Eğer Ildır'a seyahat etmeyi planlıyorsanız; Çeşme'de Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka okuyunuz.
Tunç Devri’nde kurulduğu tahmin edilen kent, önceleri Yunan kralları tarafından yönetilirken, daha sonra ise krala bağlı olan, fakat halk tarafından seçilen valiler tarafından yönetilmiştir. Roma İmparatorluğu’nun önemli merkezlerinden birisi olmasına karşın, yaşanan savaşlar yüzünden şehir ciddi tahribat almış, daha sonra ise Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca, önemini yitirmiştir. Bizans için önemsiz bir yerleşim birimi olan Ildır, daha sonra Türklerin eline geçmiştir. Çeşme Ildır, o tarihten itibaren köy olarak varlığını sürdürmüştür.

Ildır'da Gezilecek Tarihi Yerler

İzmir Ildır hakkında yukarıda verilen bilgilerden de anlaşılacağı üzere, burası tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayı Ildır gezilecek yerlerbakımından, insanların beklentilerini fazlasıyla karşılar.
 • Erythrai Arkeolojik Ören Yeri

Ildır’da kurulan ilk yerleşim merkezine ait kalıntıların bulunduğu Erythrai antik kenti, milattan önce inşa edilmiştir. 1960’lı yıllarda başlayan kazılarda, çok sayıda tarihi eser çıkarılmıştır. Tiyatro, akropol, kilise ve benzer yapılara ait çok sayıda kalıntı burada yer almaktadır. Çeşme’ye kadar geldiyseniz, mutlaka burasını ziyaret etmelisiniz.

Ildır'da Gezilecek Doğal Yerler

Ildır, Ege Denizi kenarında bulunur. Bu da köyün doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin olmasını sağlar.
 • Tanay Tabiat Parkı

Ege Denizi kıyısında yer alan bir kıyı milli parkıdır. Doğayla adeta iç içe geçen bu park, görenleri adeta büyülemektedir. Burada akşamüzeri yürüyüş yapmak, insanların deniz, ay ışığı ve doğanın diğer unsurlarıyla huzur bulmasını sağlar.

Ildır’da gezilecek yerler genel olarak bu şekildedir. Fakat köyün neredeyse tamamının özel olduğu unutulmamalıdır.

Ildır Festivalleri

Ildır, sıradan bir köy olmayıp, yaklaşık 5000 yıllık tarihe sahiptir. Bundan dolayı burada her yıl geleneksel olarak Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. Festival Ağustos ayının sonunda yapılırken, festivalde farklı etkinlikler düzenlenmektedir.


Ildır Yöresel Yemekleri

Ildır da diğer Ege Bölgesi kentleri gibi yöresel yemeklere sahiptir. Buradaki yöresel lezzetler genellikle zeytinyağlılardan oluşur. Bunların haricinde ise balıklarla yapılan bazı yemekler de köyde fazlaca tercih edilir. Ildır yöresel yemeklerden bazıları şu şekildedir:
 • Zerde
 • Papaz Yahnisi
 • Gerdan Tatlısı
 • Radika Salatası
 • Zeytinyağlı Taze Fasulye

Ildır Nerede? Nasıl Gidilir?

Ildır nerede denildiği zaman ilk akla gelen cevap elbette İzmir, Çeşme olacaktır. Çeşmeye yaklaşık 22 km mesafede bulunan bu köy, Karaburun yarımadasının sol tarafında yer alır.

Ildır'a nasıl gidilir sorusunun ise farklı cevapları vardır. Öncelikle Çeşme’den buraya düzenli olarak gelen dolmuşlar vardır. Bunlarla köye gelmek mümkündür. Benzer şekilde İzmir’den de köye gelinebilir. Otogardaki dolmuşlara bindikten sonra köy merkezinde inilebilir.

Buraya özel araçlarıyla gelecek olanlar ise İzmir’den çıktıktan sonra eski Çeşme yolu olarak bilinen Urla-İçmeler güzergahını kullanabilir. Burada ilerlerken kahverengi Ildır tabelası takip edilmelidir. Bunun dışında ise orman içinden giden yollar da vardır. Fakat bölgeye tam olarak hakim değilseniz, onları tercih etmenizi önermiyoruz.admin / 23.04.2019 / 1 / 4 477

Yorum Ekleyin


 1. Ufuk Aksoy
  Ziyaretçi
  7 Eylül 2020 17:17
  0
  Web sayfası kurucusu ve blog yazarı olarak; Türkiye'nin cenneti Egeyi karış karış bilirim ve Ildır'a gelmeyi herkese tavsiye ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında
Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy hakkında verilen bilgiler, bu bölgeye gezi veya seyahat
Germiyan Köyü Tanıtımı

Germiyan Köyü Tanıtımı

Her köşesi ayrı bir güzellik barındıran ülkemizin en güzel yerlerinden biri
Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, Çeşme'nin kuzeydoğusunda, Ege Denizi kıyısında Ildır
Karaburun’da Gezilecek Yerler

Karaburun’da Gezilecek Yerler

İzmir sınırları içerisinde en temiz 5 koydan biri olarak nitelendirilmiştir.
Aliağa'da Gezilecek Yerler

Aliağa'da Gezilecek Yerler

Bu bölgedeki en eski yerleşimler, MÖ 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Orta
Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna, İzmir ilinin kuzeydoğusunda, Bornova Ovası’nda yer alan antik kenttir.
Dikili'de Gezilecek Yerler

Dikili'de Gezilecek Yerler

Arkeolojik çalışmalar bu bölgenin tarihinin MÖ 4000'li yıllara kadar uzandığını
Çeşme'de Gezilecek Yerler

Çeşme'de Gezilecek Yerler

Bir tarım yerleşmesi olan Çeşme, 1960'ların ikinci yarısında turizm alanında
Alaçatıda Gezilecek Yerler

Alaçatıda Gezilecek Yerler

Alaçatı denizden 3 km içeride kurulmuş; kuzeyinde tropik sahilleri andıran
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up